• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

grah mahunar

C

cobance

Guest
pozdrav iz Australije

E vako muvo se hja ovuda i prvo sto otvorim vas posta sa pitanjem o tim mahunetinama...i reko daj da odgovorim covjeku sto znadem mozda mu i to malo bude od pomoci kake... dakle sadijo ja nedavno te mahune na slici one bile zute bas kako ste ih opisali a vala sadijo ja i ove ljubicesta ...meni to sve isto izgleda jer sam pocetnik a sadim moj gardenac iz hobija i nisam neki ozbiljni cobanac nego nako vise iz zafrkancije da vidim sto ce ispast. al reko vidim sadijo ja i take i oma uzo vreckicu od sjemena i sade je tu predamnom i sade cu ja da vam procitati sto tu pise pa vam mozda to pomogne ikako... ovdje to zovu climbing bean sto bi rekli grah koji se penje kaze sadi se u proljece i ljeto a bere se za 10 do 12 nedelja zove se purple king dakle ljubicasti kralj... evo i linka dje o njemu vise znaju strucnjaci... www.mrfothergills.com.au eto vidim da raste do 2,5 meteri visoko... latinski ze zove Phaseolus vulgaris. to pricam o ovom ljubicastom a i zuti se isto zove na latinski al na jengleski je butter bean dakle putrasti grah il mahune kako vam drago.... ove zute sazriejvaju od 8 do 10 nedelje dakle malko raniej od ovi ljubicasti... i da ne zaboravim mislim da ove zzute mahune imaju sitno i crno sjemenje ... basa sam se zacudio kad sam ih sadijo ... reko mahune zute a sjeme crno vala svasta... al nema veze ...evonadam se da sam pomogo imalo.... ajte puno pozdrava i svako dobro :drink:
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Pozdrav forumasi.
Ima li netko za prodati sjemena visoke,zute putar mahune.Treba mi za 250m2.Nekuzim zasto u trgovinama ima samo zelene
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pozdrav forumasi.
Ima li netko za prodati sjemena visoke,zute putar mahune.Treba mi za 250m2.Nekuzim zasto u trgovinama ima samo zelene

A gdje si ti to čuo da se puterica može kupit u trgovini.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A gdje si ti to čuo da se puterica može kupit u trgovini.

Puterica je obiteljsko blago:biggrin: Tako da se treba jako potruditi najprije nabaviti sjeme a zatim i dalje ostavljati za svoje potrebe
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Da li to znaci da ce mi netko od vas prodati sjeme ili?inace nisam znao da puterice nema u trgovini.

Vjeruj da ja bih, ali nemam. Sadio sam mahune prije 5-6 godina i od tada više ne, a ove godine trebam nešto sjemena kojeg ni sam ne mogu naći pošteno. Lani je zbog one suše puno ljudi ostalo bez uroda i sjemena. Ako slučajno naletim i nađem javim ti.
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Posadio bih visoke mahune (i žute i zelene) ali nigdje ne mogu naći sjeme za kupiti, osim Goldmarie i Supermarconi, to sam sadio dvi godine za redom ali čini mi se da je sjeme zaraženo s nečim, jer čim niknu biljčice, odmah ih bar pola bude nikakvo, pa ih nebi ponovo sadio.

Od zelenih sam mislio posaditi Musicu, ali neznam di da ih kupim, a od žutih visokih nisam ni našao koje bih mogao posaditi umjesto Goldmarie.

Da li neko zna di se to može kupiti (naručiti) u Zagrebu?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Posadio bih visoke mahune (i žute i zelene) ali nigdje ne mogu naći sjeme za kupiti, osim Goldmarie i Supermarconi, to sam sadio dvi godine za redom ali čini mi se da je sjeme zaraženo s nečim, jer čim niknu biljčice, odmah ih bar pola bude nikakvo, pa ih nebi ponovo sadio.

Od zelenih sam mislio posaditi Musicu, ali neznam di da ih kupim, a od žutih visokih nisam ni našao koje bih mogao posaditi umjesto Goldmarie.

Da li neko zna di se to može kupiti (naručiti) u Zagrebu?

Mislim da musicu ima AM agro ZG, ali svaka čast ako nekog od njih uspiješ dobiti na telefon.
Mislim da je bila i jako skupa, negdje oko 250Kn kilogram.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Mislim da musicu ima AM agro ZG, ali svaka čast ako nekog od njih uspiješ dobiti na telefon.
Mislim da je bila i jako skupa, negdje oko 250Kn kilogram.

Probajte nazvati štefa direktno, tko ima broj.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Probajte nazvati štefa direktno, tko ima broj.

098387012
ali i s njim se teško dogovoriti...
Ovu sam godinu naručil neko crv. zelje i paradajz prije tri (3) mjeseca, direktna narudžba, pa preko neta online i na kraju još ništa, samo obečanja i odustal sam.
naručio sad drugdje.
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Hvala vam
Zvao sam baš danas Am Agro u Zg, ali sam pitao za lubenice i dinje, mahune sam mislio da nemaju, pitati ću sutra
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
098387012
ali i s njim se teško dogovoriti...
Ovu sam godinu naručil neko crv. zelje i paradajz prije tri (3) mjeseca, direktna narudžba, pa preko neta online i na kraju još ništa, samo obečanja i odustal sam.
naručio sad drugdje.

Pa ne znam, ja nazovem Štefa, on odmah proslijedi narudžbu Kseniji. Štefa zovem jer sam dobar s njim, a Ksenija kaže da se može naručiti i na njezin mail. U svakom slučaju imaju jako puno dobre robe, a nisu toliko razvikani kao neki drugi. Štef kaže ako nešto valja ili ne valja. Njihove salate su jedne od boljih, a daleko jeftinije od nekih razvikanih.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pa ne znam, ja nazovem Štefa, on odmah proslijedi narudžbu Kseniji. Štefa zovem jer sam dobar s njim, a Ksenija kaže da se može naručiti i na njezin mail. U svakom slučaju imaju jako puno dobre robe, a nisu toliko razvikani kao neki drugi. Štef kaže ako nešto valja ili ne valja. Njihove salate su jedne od boljih, a daleko jeftinije od nekih razvikanih.

E ove je godine tako ispalo. Još imam štefovu poruku na mobuod prije tri tjedna koja glasi daće se javiti i ništa. No više nije važno roba stigla drugim putem.
 
P

pocetnikZg

Guest
Pozdrav!

Moze li mi tko od iskusnijih dati savjet....

Imam u malom vrtu mahune vec par godina. Visoke, zelene. Radjaju milina.
Ove godine smo razmisljali u vrt staviti i grah puter. Da li oni jedno drugom smetaju? Citao sam negdje da dvije vrste graha nije dobro imati blizu, ali nisam siguran odnosi li se to i na grah-mahune kombinaciju? (ili je to, u krajnjoj liniji, sve grah pa smeta jedno drugom)

hvala
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pozdrav!

Moze li mi tko od iskusnijih dati savjet....

Imam u malom vrtu mahune vec par godina. Visoke, zelene. Radjaju milina.
Ove godine smo razmisljali u vrt staviti i grah puter. Da li oni jedno drugom smetaju? Citao sam negdje da dvije vrste graha nije dobro imati blizu, ali nisam siguran odnosi li se to i na grah-mahune kombinaciju? (ili je to, u krajnjoj liniji, sve grah pa smeta jedno drugom)

hvala


Grah je grah i ne smeta jedno drugom samo posle nećeš imat ni te zelene ni taj grah već nešto treće zato što će odma da se iskriža. U suprotnom što dalje jedan od drugog.
 
P

pocetnikZg

Guest
Grah je grah i ne smeta jedno drugom samo posle nećeš imat ni te zelene ni taj grah već nešto treće zato što će odma da se iskriža. U suprotnom što dalje jedan od drugog.

dakle, grah otpada - mahune ostaju :)

puno hvala na odgovoru!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
dakle, grah otpada - mahune ostaju :)

puno hvala na odgovoru!

Možešti sadit obadvoje ali jedno na jednom kraju a drugo na drugom i nadat se da se neće iskrižat. Zabrani im sex i to je to.
 
P

pocetnikZg

Guest
Možešti sadit obadvoje ali jedno na jednom kraju a drugo na drugom i nadat se da se neće iskrižat. Zabrani im sex i to je to.

eh, da je nekako dogovorit s kolegicama pcelama da paze kud letaju i obrisu noge pri prijelazu s jednog na drugo, al s obzirom na povrsinu vrta i koliko im treba od jednog do drugog (par metara, doslovno) - sumnjam da bi se to dalo dogovorit :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh