• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

grah mahunar

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
spašavaj biostimulatorom, čupaj zaraženo van, ja tu i tamo otkinem sumnjiv list kad berem...
možda je tko pametniji...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
spašavaj biostimulatorom, čupaj zaraženo van, ja tu i tamo otkinem sumnjiv list kad berem...
možda je tko pametniji...

jel nema koji preparat tri dana karence? možda sam trebao više preventive dok se moglo jel?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ako ima netko volje neka napise nesto o uzgoju mahune na otvorenome!!

mani se toga,nisam u životu vidjeo goru biljku,čisti gubitak vremena.ima ih koji to sade i ide im,ali o tih 1 posto nećemo pričati. ja sve razmišljam da ih prestanem i jesti:evil:
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
mani se toga,nisam u životu vidjeo goru biljku,čisti gubitak vremena.ima ih koji to sade i ide im,ali o tih 1 posto nećemo pričati. ja sve razmišljam da ih prestanem i jesti:evil:
kod nas u Dalmaciji ona ide dobro nisam čuo da se ljudi bas bune!!??
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kod nas u Dalmaciji ona ide dobro nisam čuo da se ljudi bas bune!!??

ma gle,ide to,sve to stoji,ali sam uzgoj toga je čista pizdarija,ja sam sadio prošle godine i više nikad,mislio sam da sam jedini ali poslije sam pričao sa ostalima i nitko nije baš lud za time,pogotovo u ove sušne godine,sa visokim temperaturama. a usto ima i drugih kultura,čemu mahune.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ma gle,ide to,sve to stoji,ali sam uzgoj toga je čista pizdarija,ja sam sadio prošle godine i više nikad,mislio sam da sam jedini ali poslije sam pričao sa ostalima i nitko nije baš lud za time,pogotovo u ove sušne godine,sa visokim temperaturama. a usto ima i drugih kultura,čemu mahune.
zato sto nije velik ulog na pola hektar i cijenu uvik drži,, sto je tebe kod njih razocaralo
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ako ima netko volje neka napise nesto o uzgoju mahune na otvorenome!!

Ćelo napiši ti koje mahune visoke, niske,žute, zelene, šarene koje pa da ti onda kažemo a sadi se samo ono što se može prodat onaj tko nema kupca ili nezna prodat bolje da se ne pača u to.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Ćelo napiši ti koje mahune visoke, niske,žute, zelene, šarene koje pa da ti onda kažemo a sadi se samo ono što se može prodat onaj tko nema kupca ili nezna prodat bolje da se ne pača u to.
sto se tiče prodaje tu neće biti problema,, nisku žutu i zelenu planiram
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
zato sto nije velik ulog na pola hektar i cijenu uvik drži,, sto je tebe kod njih razocaralo

sve,od uzgoja,berbe,prinosa itd. uglavnom rijetko tko to sadi,čuli ljudi da se ovaj ili onaj obogatio na tome pa oće i oni,e neće baš. ma čuj,nije to sveto pismo ali nije baš da je to uopće potrebno saditi. evo petulla je to uhodao,njemu to ide,ali on sadi dugačije nego mi,kod vas dolje nejdu široke,samo olovke sadi ako već misliš saditi,i mani se kojekakvih samozvanih stručnjaka i propalih poduzetnika,odi kod ljudi koji to rade uspješno ako te već zanima. ja ti samo kažem šta je realno,pogotovo ako nemaš iskustva,ostalo batali.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
sto se tiče prodaje tu neće biti problema,, nisku žutu i zelenu planiram


Ja sam sadio nisku žutu zato što kod nas neide zelena mahuna a sadio sam ju sa sadilicom isto kao i što se sadi grah na razmak u redu 5 cm a red od reda kod mene je bio 70 cm a jako su dobre kao predusjev za sve kulture i nevole baš dušik a stajski gnoj ako je moguće staviti u predkulturi. Ako hoćeš rano sadit mahune ostaje ti vremena za još jednu sadnju na istoj površini. Ja ove godine sadim Goldfish u plastenik pa posle nje odmah rajčicu a dobra mahuna ti je i Paridor i Dorina koja je nešto ranija od ove dvije.

Od bolesti najgora ti je antrakoza a ništa manje nije ni masna pjegavost koja se šprica preparatima na bazi bakra . I još imaš lisne uši a to ti je standardna zaštita. Mahune kao što sam ti rekao ako imaš kupca sadi zato što se isplati i kao predkultura a isto tako i postrni usjev ako sadiš a nemaš kupca onda si budala.
Ako te još nešto zanima pitaj.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Da odmah razjasnimo ne želim ja obogatiti al racunam na tu povrsinu zaraditi do 25000kn mislim da nisam pohlepan
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Da odmah razjasnimo ne želim ja obogatiti al racunam na tu povrsinu zaraditi do 25000kn mislim da nisam pohlepan

Možda nisi razumio sve što sam napisao a na tu površinu bez problema uzmeš tu sumu i moje ti je da sadiš a danas svatko radi da bi nešto i zaradio pa nećeš valjda sadit bez zarade. Ja na 500m2 planiram uzeti nešto malo nanje ali ne puno manje iz plastenika.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Možda nisi razumio sve što sam napisao a na tu površinu bez problema uzmeš tu sumu i moje ti je da sadiš a danas svatko radi da bi nešto i zaradio pa nećeš valjda sadit bez zarade. Ja na 500m2 planiram uzeti nešto malo nanje ali ne puno manje iz plastenika.
ja planiram po 1000m2 sijati u razmacima 15 dana,, voda mi je odmah na njivi!! Posto sjeme placate??
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Da odmah razjasnimo ne želim ja obogatiti al racunam na tu povrsinu zaraditi do 25000kn mislim da nisam pohlepan
Ne znam gdje misliš to prodat; ali ti kod nas to turisti jako rado kupuju (ovi što imaju štandove u auto kampovima). A oko Zadra ima turizma (i auto kampova) pa mislim da bi ta linija dobro išla i kod tebe. :p
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Ne znam gdje misliš to prodat; ali ti kod nas to turisti jako rado kupuju (ovi što imaju štandove u auto kampovima). A oko Zadra ima turizma (i auto kampova) pa mislim da bi ta linija dobro išla i kod tebe. :p
kod nas je turizam dosta jak ja sam u apartmanima popunjen od15.5 do 15.9,, to sve govor.....ljudi ima dosta al i roba ide od nas za cilu hrvatsku
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Da odmah razjasnimo ne želim ja obogatiti al racunam na tu povrsinu zaraditi do 25000kn mislim da nisam pohlepan

Nisi pohlepan.To je 50 000kn/ha.Oko 6500e.Da radiš 10 ha 65 000e godišnja plača,mjesečno preko 5 000e.Kod Sikija u plastenicima 10 puta više.Bio sam u Francuskoj kod ljudi koji imaju 2 ha staklenika i 20tak ha vanjske proizvodnje i kako oni kažu nisu ni blizu tome.
Zato će nam biti prelijepo u EU.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Eh ćelo provokatora je uvjek bilo i uvjek će ih biti a jadni nisu ni svjesni da lupetaju gluposti oko onog o čem nemaju pojma. Takve ne treba osuđivat nego ih treba žalit.
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Pozdrav svima.Siki mozes li mi preporuciti visoku zutu mahunu za plastenik,prosle godine sam sadio gold meri ali nisam bio zadovoljan.Ima li sta kvalitetnije?Od zelene sam sadio festival rz i odlicna je
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Eh ćelo provokatora je uvjek bilo i uvjek će ih biti a jadni nisu ni svjesni da lupetaju gluposti oko onog o čem nemaju pojma. Takve ne treba osuđivat nego ih treba žalit.

Nije mi uopće bila namjera provocirati.Htio sam samo ukazati da je vani proizvodnja bazirana na puno večim ulaganjima i površinama i da takove zarade na malim površinama tamo nisu moguče.Bojim se da to i nas čeka,samo če biti problem prilagoditi se ulaganjima.
Inaće,uopće se ne osječam jadan,pa me ne treba ni žaliti.Ako netko misli da nemam pravo ovdje pisati,neka kaže.Nije problem...
 
Na vrh