• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

grah mahunar

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Takav je i moj plan,pogotovo jer se za uskrs i malo iza najavljuje novo zahlađenje s mogučim mrazom.Ne znam koliko bi mahuna nisku temp. mogla podnijeti?
Jedino što nije dobro što izgleda ove godine mahuna u plastenicima ima jako puno,a još i kriza,tako da je korist upitna.:madmana:

ulaganja su minimalna pa šta god da bude neće biti veće štete,jbg nešto moraš raditi. a što se tiče niskih temperatura mahune ju ne podnose,barem koliko sam ja informiran.a i netreba žuriti jer nema razlike u cijeni posadio sada ili neznam koliko prije,samo riskiraš bezveze da bi bio prvi a bez koristi.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
istresao pliticu i nema ni traga nekakvim nametnicima,sve čisto. oko rasade gdje je pužomor nema ni jedan uginuo puž,rovac ili bilo šta drugo,nema ni uginulih skakavca nakon prskanja. ali slabo i neravnomjerno mi je niknup cijeli rasad pa si mislim da nije stvar u sjemenu,da nešto možda ne valja pa da listovi otpadaju dok su još mali???
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
danas sam našao još jedan fenomen. nešto ulazi u plitice koje su poslagane jedna na drugu u klijalištu i grize stiropor,a i ima tragova gdje grize iznutra,valjda pokušava izači van. nije miš jer su premali ulazi,a mravi ima pun kufer pa sam danas bacio i neopetroid. mislim da mi oni zemlju izbacivaju van,samo buše i buše,dali je moguće da oštete i mlade listove pri izlazu? evo par slika kako to izgleda. ovo bijelo što se vidi je izgriženi stiropor od mravi ili neznam čega.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
danas sam našao još jedan fenomen. nešto ulazi u plitice koje su poslagane jedna na drugu u klijalištu i grize stiropor,a i ima tragova gdje grize iznutra,valjda pokušava izači van. nije miš jer su premali ulazi,a mravi ima pun kufer pa sam danas bacio i neopetroid. mislim da mi oni zemlju izbacivaju van,samo buše i buše,dali je moguće da oštete i mlade listove pri izlazu? evo par slika kako to izgleda. ovo bijelo što se vidi je izgriženi stiropor od mravi ili neznam čega.

Pa nevejerovatno kak ne možeš uhvatiti tu gamad na djelu. Čuj meni su jednom mravi oglodali stabljike pri dnu od karfiola u kontejnerima, ali na listovima ništa.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pa nevejerovatno kak ne možeš uhvatiti tu gamad na djelu. Čuj meni su jednom mravi oglodali stabljike pri dnu od karfiola u kontejnerima, ali na listovima ništa.

neznam ni ja,dođem u pola sedam u plastenik da vidim i ništa. cijelu pliticu izvadim vanka i istresem i nema ništa,zato mislim da su mravi jer jedino njih ima ali oni nebi trebali papati list. ali nevjerujem da mravi mogu izgristi stiropor,i da mogu oni nebi grizli nego izašli van kroz milijun malih rupa okolo,ovo kao da je ušlo odozdo ili kroz neku veću rupu i buši kroz zemlju pa na kraju nemože van i buši po stiroporu. jednino još da probam sa nekim zemljišnim,ali neznam jel smeta lišću ako uzmem tekući dursban,ili Actarom možda,nemam pojma?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
nema više ni mravi nakon neopetroida ali i dalje problem. nova rasada prskana sa dursbanom,počela nicati jučer i isti problem,kad se grah otvori nema lista unutra,samo batrljak,i tako na 50 posto rasade. jel moguće da je sjeme loše,da proklija bez lista ili da nešto smeta u zemlji pa otpadne dok su još mali? ajde jel kome šta pada napamet???
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,moguće je da sjeme ne valja,vjerojatno je bolesno,prije par godina smo posadili pola jutra graha,onaj obični kanadski,ali nema veza,i original sjemenu se može dogoditi da uđe u promet ono što je trebalo završiti na uništavanju,prilikom nicanja se dogodilo isto ovo što navodite.A zemlja je bila rahla i još prija nicanja smo ga zalijevali.Kasnije smo ga zaorali,pola ga nije valjalo u startu,a i veći dio onog koji je niknuo je izgledao kao da ima neku virozu.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Posadili grah mahunar u četvrtak(05.04) pa me zanima kako izgleda vaš s obzirom da ste ga ranije sijali i vjerovatno sadili(po napisima u ovoj temi). Nismo ga pokrivali agrilom mada smo trebali jer jutros osvanulo jutro sa 3°C, a tek sutra kada bura stane biti će još hladnije zato ga idem pokriti večeras.
2aeruhc.jpg
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Da,moguće je da sjeme ne valja,vjerojatno je bolesno,prije par godina smo posadili pola jutra graha,onaj obični kanadski,ali nema veza,i original sjemenu se može dogoditi da uđe u promet ono što je trebalo završiti na uništavanju,prilikom nicanja se dogodilo isto ovo što navodite.A zemlja je bila rahla i još prija nicanja smo ga zalijevali.Kasnije smo ga zaorali,pola ga nije valjalo u startu,a i veći dio onog koji je niknuo je izgledao kao da ima neku virozu.

ma nije sjeme original,kupio od jednog kolege,ima staru sortu mahuna pa reko ajd. malo mi je izgledalo kao da se smrzlo,nekako smežurano,nije sve ali većina. e sad,kako nema tih prvih listova kao kod recimo Petulle na slici gore,nego su izrasli drugi listovi iz zapešca,kao zaperak i tjeraju dalje,neznam jel takva rasada bude valjala ili će biti kakvih posljedica??
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisam stručnjak,ali mislim da je takva sadnja problemetična,i ja se osobno to ne bih usudila posaditi,osim ako nije u pitanju neka manja količina
 
S

salel

Guest
nema više ni mravi nakon neopetroida ali i dalje problem. nova rasada prskana sa dursbanom,počela nicati jučer i isti problem,kad se grah otvori nema lista unutra,samo batrljak,i tako na 50 posto rasade. jel moguće da je sjeme loše,da proklija bez lista ili da nešto smeta u zemlji pa otpadne dok su još mali? ajde jel kome šta pada napamet???

možda miš, odnosno parac.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
možda miš, odnosno parac.

imam i mamce za njih,svi čitavi. on bi napravio veće štete i to bi se više vidjelo ja mislim. nemogu vjerovati da nemogu naći šta je,sad ću još probati jednu pliticu koja je počela nicati donesti u kuću pa da vidim kako će biti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
poludjet ću sa ovim mahunama. posijao druge jer ove prve nisu ni 50 posto preživjele,i sad čim nikne pojede ju crv iznutra,sjeme zaraženo sa muhom ili moljcem valjda pa sad ekipa oživjela. sjeme original,kupljeno u trgovini. još ni s čime nisam imao toliko pizdarija.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
gledam sad to kako si ti napravio,ja stavio na špagu da se penju,i to sve tri na jednu špagu,mislim da je ovako kako si ti napravio na mrežu bolje rješenje. šta kažu ostali koji rade na špagu,oće li bit dobro kad narastu dokraja?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
a meni je ovo prva godina da pokušavam s njima u plasteniku, sad su došle do gornjih prečki, to je tek 3.5 metara visine, a čini mi se da budu prošle skroz do najlona, to je još i metar višlje...bit će interesantna berba...:rolleyess:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sada mi je palo na pamet,možda je rješenje problema za grah bilo namakanje sjemena prije sadnje u Prestiž.Ako je nešto bilo u sjemenu vjerojatno bi krepalo,a osim toga i do četerdeset dana nakon nicanja još bi bio zaštičen,a niti ga lisne uši,ako ima priblema sa njima,neko vrijeme ne bi mogle ugroziti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kasno ti je palo napamet,sad je gotovo,drugi već posađen.
 
Na vrh