• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

grah mahunar

S

salel

Guest
Ima li tko iskustava sa visokim mahunama.Tražim visoku,plosnatu,zlatno žutu mahunu koju sam vidio a ne mogu pronaći koja je to sorta.Ima sitno, crno- bijelo sjeme.Do sada sam radio gold marie,jeruzalemski i čudo venecije i sve su dobre ali me žulja ova žuta.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ima li tko iskustava sa visokim mahunama.Tražim visoku,plosnatu,zlatno žutu mahunu koju sam vidio a ne mogu pronaći koja je to sorta.Ima sitno, crno- bijelo sjeme.Do sada sam radio gold marie,jeruzalemski i čudo venecije i sve su dobre ali me žulja ova žuta.

Mahuna široka oko 2 cm oko 15-20 cm dugačka ali nisam siguran za sjeme dali je crno bjelo ili smeđe bijelo i nije baš zlatnožuta nego bjeložuta nema sjemena za kupiti. Ovo je veoma stara sorta sjeme se uzima već dugi niz godina.
Dali si mislio na ovakvu mahunu.
 
S

salel

Guest
Mahuna široka oko 2 cm oko 15-20 cm dugačka ali nisam siguran za sjeme dali je crno bjelo ili smeđe bijelo i nije baš zlatnožuta nego bjeložuta nema sjemena za kupiti. Ovo je veoma stara sorta sjeme se uzima već dugi niz godina.
Dali si mislio na ovakvu mahunu.
Drugar,moguće je ,opis otprilike odgovara.Gdje mogu doći do malo sjemena.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
To bi bila tzv. puterica?? Imamo mi svake godine, najbolje mahune za jesti, mekane i bez konaca. Mislim da takvog sjemena nema u prodaji zadnjih 100 godina, :weedman: no prenosi se s generacije na generaciju i ljubomorno čuva. Šala naravno. Kod nas ne rodi svake godine jednako, no mora da će bit do vremenskih uvjeta.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
onda pazi da ne prodaš baš sve he,he

To sjeme se ne prodaje nikome kako kaže cabage prenosi se meni je poznato poreklo mog sjemena zadnjih trideset godina. Za tebe će biti sjemena kao za prijatelja.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ajde da malo oživimo temu. tko sadi mahune,javite svoja iskustva i način uzgoja,i naravno neku sliku ako imate. imam u planu proljetni uzgoj u plastenik pa me sve zanima.
 
S

salel

Guest
To sjeme se ne prodaje nikome kako kaže cabage prenosi se meni je poznato poreklo mog sjemena zadnjih trideset godina. Za tebe će biti sjemena kao za prijatelja.

Nadam se da nisi zaboravio....
Pozdrav
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
ajde da malo oživimo temu. tko sadi mahune,javite svoja iskustva i način uzgoja,i naravno neku sliku ako imate. imam u planu proljetni uzgoj u plastenik pa me sve zanima.



Ovo je ljetno-jesenska sadnja sorte Mantra RZ i Sofia (Sementi) a za proljetno-ljetnu sadnju idem sa sorom Festival RZ. Kod nas žute mahune apsolutno ne prolaze pa ih nema smisla saditi.
Inače proizvodnja mahune je vrlo jednostavna, jedino treba voditi računa o antraknozi i hrđi i naravno napadu štetnika(koprivine grinje, sovice i lisna uš)
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
daj nekebrojke što se tiče prinosa i rokova sadnje i berbe.

Mahunu sam uvrstio u proizvodnju samo zbog plodoreda. Kada bih gledao isplativost ne bih je sadio, jer na 1000m2 možeš prihodovati max. 50tis kn. Ovog proljeća sadim je u najmanji plastenik(600m2), a kada kažem da je sadim onda je riječ o sadnicama u kontejerima od 40 rupa. U svaku rupu posije se tri zrna i sadi se na razmak 35-40cm u redu a dva reda na foliji. Veže se na špagu i žicu(kao recimo krastavac). Zašto sadnice a ne direktna sjetva? pa stoga što nema praznih sadnih mjesta kao što se kod sjetve zna desiti jer ne nikne zbog vremenskog utjecaja ili klijavosti sjemena, boljeg ukorjenjavanja, ranije berbe a i prevencije od bolesti(pytium,schlerotinia). Istina je da nema puno posla oko nje dok raste, dovoljno je nakon sadnje pružiti špage(zavezati ili samo vrh špage omotati oko korjenovog vrata) , i u dva navrata je pomotati, vršiti monitoring i pravovremeno djelovati i na kraju berba. Berba zna biti spora za početnika ali za iskusnog znalca rutina. Treba paziti prilikom berbe, da se na cvjetnom grozdu oprezno skidaju samo zreli plodovi, znači bere se sa obje ruke: dok se sa jednom rukom drži grana sa drugom se pažljivo otkidaju zrele mahune.
Rokove planiramo slično kao i proljetni krastavac samo tjedan dana kasnije. Od sjetve do sadnje tri tjedna, od sadnje do berbe 50-55dana. Nakon sadnje obavezno pokrivanje agrilom 15-ak dana(do vezanja). Važno je napomenuti da sijemo u dva turnusa sa razlikom sjetve os 7 dana tako da nebi imali presing u berbi. prinosi 4-5t na 1000m2 ovisno o cvatnji, berbi i vještini berača. Cijena nije nikad bila manja od 10kn/kg. Važno je također spomenuti da se zrele mahune moraju na vrijeme brati kako bi se dalo prostora mlađim mahunama za napredovanje.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Mahunu sam uvrstio u proizvodnju samo zbog plodoreda. Kada bih gledao isplativost ne bih je sadio, jer na 1000m2 možeš prihodovati max. 50tis kn. ...Cijena nije nikad bila manja od 10kn/kg.
Pa možda ovako na prvu ruku izgleda "manje isplativa"; ali u usporedbi sa rajčicom/krastavcom kojeg moraš često prskati; pa gnojidba, pa bolesti, pa nematode, pa puno ručnog rada... pa na kraju krajeva i velika ponuda na tržištu... ne smatram da je ta mahuna toliko neisplativa.
Pa čak i estetski izgleda dobro na polici (vjerovatno siješ veliku žutu plosnatu).

Ja inače sijem vani, nisku, žutu okruglu (Bergold), i ako od polja krenem doma pješke navečer, često doma dođem sa praznom kantom. Nema tog turista koji će za 10-tak kuna odoljeti svježe ubranim, žutim mahunama. Jedino ako doma odem skuterom, onda im "umaknem".
Naravno da na takav način ne bi mogao prodati 1 ha mahuna; međutim priča je zgoda jer pokazuje da na tržištu ima mjesta za sviježe mahune; a rajčicu u to vrijeme ionako svi imaju.
:partyman:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Pa možda ovako na prvu ruku izgleda "manje isplativa"; ali u usporedbi sa rajčicom/krastavcom kojeg moraš često prskati; pa gnojidba, pa bolesti, pa nematode, pa puno ručnog rada... pa na kraju krajeva i velika ponuda na tržištu... ne smatram da je ta mahuna toliko neisplativa.
Pa čak i estetski izgleda dobro na polici (vjerovatno siješ veliku žutu plosnatu).

Ja inače sijem vani, nisku, žutu okruglu (Bergold), i ako od polja krenem doma pješke navečer, često doma dođem sa praznom kantom. Nema tog turista koji će za 10-tak kuna odoljeti svježe ubranim, žutim mahunama. Jedino ako doma odem skuterom, onda im "umaknem".
Naravno da na takav način ne bi mogao prodati 1 ha mahuna; međutim priča je zgoda jer pokazuje da na tržištu ima mjesta za sviježe mahune; a rajčicu u to vrijeme ionako svi imaju.
:partyman:

Problem sa mahunom je taj što se ne može prodati veća količina po toj cijeni od 10kn. Znači moraš planirati sjetvu na osnovu količine koju ćeš dnevno brati i prodati, a to je 50-80kg.Ukoliko ideš na veće količine cijena otkupa pada i isplativost dolazi u pitanje. Dok su kod rajčice i krastavca prinosi i plasman puno veći i sigurniji, mada imaš pravo kada kažeš da je posao i održavanje zahtjevnije. Sve u svemu mahunu vrijedi imati u proizvodnji zbog plodoreda i šireg asortimana.
Mi sadimo zelenu (široku-plosnatu) mahunu u proljetnom uzgoju sortu Festival RZ jer žuta nema prođu.
 
S

salel

Guest
To sjeme se ne prodaje nikome kako kaže cabage prenosi se meni je poznato poreklo mog sjemena zadnjih trideset godina. Za tebe će biti sjemena kao za prijatelja.

Dobio,hvala
 
S

salel

Guest
Za prijatelje uvijek.
Jedan mali savjet kad budeš sadio odmakni ga koliko god možeš od drugog graha.

Ovo ide samo za sjeme.Znači ide na drugu njivu gdje nema na tri kilometra blizu graha.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ljudi jel netko od vas na kontinentu sadi mahune u plastenike sada?
 

Najnoviji postovi

Na vrh