• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

grah

T

takor

Guest
Prvenstveno me zanima problematika berbe graha, pa ako neko ima iskustava o tome ili je vido kako se to moze napraviti na najkvaltetniji nacin ili ima saznanja sto je sve potre na kombajnu napraviti da bi mogao brati grah neka pise. Svako iskustvo je dobro doslo.
 
P

posavec

Guest
Pozdrav.grah je problematican za kombajniranje jer ne dozrijeva jednolicno,a desikacija nije preporucljiva jer je za ljudsku prehranu.znam da totalni herbicidi imaju kratku karencu ali svejedno.lani sam imao posijano ral i pol i brao sam ga rucno,sijan je postrno za probu.sjeme s placa ,kanadsko.rizik jebeni.odlicno je niknuo ali zbog duljine vegetacije i nedostatka oborina nije dozrio do kraja.mislim da je problem lom u kombajniranju,negdje sam procitao da moze bit i do 50 posto,tako da trebas iskusnog kombajnera za to.planiram ga sijati na proljece,ali tada moze susa stvarati probleme jer grah odbacuje cvjetove u nedostatku vlage i prevelike vrucine,tako da o tome treba voditi racuna.pozdrav forumasima
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Meni bi on bio idealan za među redove, kako čitam u knjigama. Ali problem mi je kako ga obrati... A dobro bi mi došlo da ga poslije berbe zaorem...
 
T

takor

Guest
Pitanje za Posavca.
Koliko si kilograma sijao po jutru i mozes li pojasniti kako ste ga rucno brali. Ja sam ga u nedostatku vremena kombajnirao ali loma je bilo oko 25% i sad je problem jer ga se takvoga nemoze nikome prodati.
 
J

jellena

Guest
pozdrav svima,
postoji li negdje nekakva knjiga/knjižica/priručnik koji bi se mogao kupiti/nabaviti i naučiti nešto o grahu?
Interesira me sve: od sadnje, gnojenja, branja, skladištenja, sorti, otkupa...sve..
Naime, u međuredu oraha htjeli bi probati s grahom ali o tome ništa ne znamo pa ako netko nešto zna bila bih mu zahvalna da mi da par informacija.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Meni se uzgoj između redova oraha nikako ne sviđa. Jednostavno, svaku kulturu treba tretirati herbicidima, pogotovo grah, jer nema šanse da ga uzgojiš samo okopavanjem. Jedino ako imaš izrazito jaku volju, :lol: Orah je i sam po sebi jako osjetljiv i nekad se dogodi da se posuši i do 50 % sadnica. Govorim o cijepljenim sadnicama, ja sjemenjake ne bih sadio.
 
D

DADAC

Guest
takor kaže:
Prvenstveno me zanima problematika berbe graha, pa ako neko ima iskustava o tome ili je vido kako se to moze napraviti na najkvaltetniji nacin ili ima saznanja sto je sve potre na kombajnu napraviti da bi mogao brati grah neka pise. Svako iskustvo je dobro doslo.


Moje je iskustvo ručna berba, i sušenje u plasteniku. Nakon dva dana sunčanja zajuriš se traktorom na njega, izgaziš, odbaciš stabljike i ispušeš na turbini, onda ga smrzneš (jedno tri dana u škrinju) i cijelu zimu imaš kaj prebirat....

Jednostavno kaj ne :madmana:
 
J

jellena

Guest
cabage kaže:
Meni se uzgoj između redova oraha nikako ne sviđa. Jednostavno, svaku kulturu treba tretirati herbicidima, pogotovo grah, jer nema šanse da ga uzgojiš samo okopavanjem. Jedino ako imaš izrazito jaku volju, :lol: Orah je i sam po sebi jako osjetljiv i nekad se dogodi da se posuši i do 50 % sadnica. Govorim o cijepljenim sadnicama, ja sjemenjake ne bih sadio.


Cabage, imaš li iskustva u sadnji graha? pokušali bi na nešto manjoj površini za početak.
zanima me sve o grahu pa ako imaš volje rado bih čula tvoje iskustvo? i također me zanima kakva je situacija
s otkupom? da li postoji kakav osiguran otkup i kod koga i u kojim količinama?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E sad ono, mogao bih ovdje napisati par stranica teksta. Iskustva nešto imam, ali ne sadim grah već par godina. Sve ovisi o tome kakav želiš saditi, niski-visoki. Ja sam sadio visoki na mreži visine dva metra. To je bilo divota za vidjeti, ali nisam zadovoljan time da jedan radnik dnevno nabere 100-150 kg graha, mislim na zeleni(mladi u ljusci) i prodam ga za 5 kuna. Ispada da mi jedan radnik čistog donese manje love nego u paprici ili nečem drugom, tak da sam odustao od toga. Kod mene je sa niskim grahom jako teško doč do zriobe, jer je dosta vlažan teren, drava je blizu i magle su učestale, pa oboljeva dosta. No nije pravilo, ja ga nisam sadio nikako, tak da ne mogu reči da nebi uspio. Ljudi koji to rade, malo, ali ga ne prskaju protiv bolesti.

Grah po mojem iskustvu voli kvalitetna tla, ne tvrda ni pjeskovita, već ovakva kakva su kod mene. Lagana dravska naplava je idealna. Biljka ne smije trpjeti sušu, jer otpada cvijet. Navodnjavanje je poželjno ko i za svaku drugu kulturu.

Tržište :scratch

Snađi se druže. Pobliže nešto objasniti samo direktnim pitanjem, jer pisati nemam sad puno vremena. Ako te šta zanima pitaj.
 
J

jellena

Guest
Cabage, poslala sam ti poruku na mail. Ako možda nisi dobio javi mi da nekako drugačije pošaljem.
 
V

vocar11

Guest
pozdrav ljudi,

interesira me uzgoj graha pa bih volio da mi netko kaže kakva su iskustva sa sadnjom graha.

1. Da li saditi visoki ili niski grah?
2. Gdje nabaviti sjeme? Ili možda sadnice?
3. Koju sortu graha posaditi? Koji je grah najbolji za jelo?
4. Ako se posadi grah na nekakvih cca 500 m2 koliko se kila može dobiti suhog graha?
5. Zaštita graha?
6. Gnojidba graha?
7. Kako mehanizirati grah?
 
K

korisnik2408

Guest
Proizvodio sam zeleni grah nekoliko godina za redom. Sijao sam do 1 Ha povrsine. Jedne godine mi se dogodilo da nisam ubrao ni zrna.
Problemi u porizvodnji su:
1. zetva, kombajnom ne ide jer bi lom bio 30 do 50 % (mozda bi se moglo ovo smanjiti dodatnim adaptacijama).
2. visoke temperature i susa u vrijeme cvatnje, tako da ne dodje do oplodnje.
Proizvodnja u krajevima gdje ima vise vlage u ljetnom periodu proizvodnja graha je sigurnija. Problemi zetve i dorade ostaju.
 
V

vocar11

Guest
hvala na iskustvu.
Interesiraju me i ova pitanja pa ako imaš volje napiši nešto..
 
V

vocar11

Guest
da li netko zna koliko bi otprilike koštala priprema zemljišta za sadnju graha od cca 1000 m2?
sada je trenutno zemljište pod košenom travom...
 
V

vocar11

Guest
halo ljudi,
pa zar se nitko nije bavio grahom??
dajte neki savjet....
 
V

vocar11

Guest
hvala Bobiću,
ja bih rađe nekoga odavde i to da čovjek ima vlastitog nekakvog iskustva...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Iskustvo vamo ili tamo, manje vazno, meni se cinilo da bi moglo pomoci jer ima dosta jednostavnih a opet pametnih stvari za pokupiti,,
Vidis da kod nas sve nesto tesko ide,,, :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh