• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hajdina - heljda

seljan

Član
Tu od
22 Svi 2012
Poruka
44
zišla je i moja

Moja izašla ravnomjerno i sada ima dva lista.Nisam niti branao niti valjao.Jedino ima par otoka di je ležala voda no to je po par kvadrata tako da ono zanemarivo.

Ako ljeto prođe bez jakih vjetrova ili tuče mogo bi biti dobar prinos.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
evo jučerašnjih snimaka...
p5280029.jpg

By darijus at 2012-06-08

p5280030.jpg

By darijus at 2012-06-08

jel se to meni čini il je malko anemična...
inače, pretrpila je jedno gadno nevrijeme, njiva malo visi pa je bilo vododerina, ispiranja i lijepa se kora napravila...
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Evo i moje "njive". Danas posijana heljda, pa da vidimo i to čudo. Samo, bojim se da će biti pregusta...
 

Prilozi

  • Copy of DSC00090.jpg
    Copy of DSC00090.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 216

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
I kak je? Ova moja je kak bonsai ne mrda .Nekak je crvenkasta z malim listjem i ne mrda dalje od nekih 20-25 cm .Jel bu kasnije, uz kišu opet krenula?
 

seljan

Član
Tu od
22 Svi 2012
Poruka
44
suša

Fali joj kise jako...Bude ona zrasla najednom kad padne kisa...

hmm suši se polako ali sigurno,ne znam kako je kod vas ali moja još koji dan bez kiše i to je to pobral bum
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Hajdina raste...

Slika od prije 3 tjedna,ručno sijano:





A ovo je slikano prošli tjedan.... dok su bile vrućine od 37°C

Stanje u 7 sati ujutro:





A u 6 popodne je izgledalo ovako:




Na toj parceli je posijano 38 kg na ral (zašto baš 38 - tak sam razbacao :) )
a imam još jednu ral na kojoj je posijano 50 kg..... moram otići pogledati kakva je razlika.
Danas sam pogledao heljdu,cvate i ne vide se nikakve posljedice suše.

Aha! One slike samonikle heljde (vidi nekoliko postova prije)... koja je izrasla u međi - evo,sad već ima zrele plodove a visoka je 130 cm.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Moja heljda cvate, ali ju je korov nadrastao...

Prerijetko posijano..... ili jaaako zakorovljeno tlo od prije.

*********************

Opet imam probleme s susjedima - kao i prošle godine,sad mi je drugi susjed izgazio hajdinu. Ljudi misle da je to neki korov!
Kipali su pšenicu... a da li je u njoj bio kombajn ili prikolica... ne znam.


Matija Case!

...to je bil tvoj susjed prek puta Pančo a Đap mu je kombajniral. Dok buš videl Pančija reci mu da je v Obrankovcu gazil hajdinu.... a ne drača.

 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
nažalost, od moje neće biti neke koristi, dugačka je preko metar a visoka samo 15 centimetara...prohujao je vihor preko nje i svu ju polegao kao da je valjak prošao...mislio sam da se bude digla, ali na moju žalost...nije.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Prerijetko posijano..... ili jaaako zakorovljeno tlo od prije.
Da, korovi su izrasli prije sjetve. Prošao sam ih kultivatorom, ali su se oporavili prije nego što je heljda nikla. Sad se heljda takmiči s korovima tko će biti veći. Ako ništa drugo, bit će dobre paše za nečije pčele.
 

seljan

Član
Tu od
22 Svi 2012
Poruka
44
ipak čemo kombanjirati

Evo mog jednog od pet polja zasijanih heljdom!
 

Prilozi

  • DSC00047.jpg
    DSC00047.jpg
    49.3 KB · Pregleda: 234
  • DSC00048.jpg
    DSC00048.jpg
    82.1 KB · Pregleda: 286
  • DSC00043.jpg
    DSC00043.jpg
    82.1 KB · Pregleda: 257

seljan

Član
Tu od
22 Svi 2012
Poruka
44
evo ovo sam odljuskavao višak od sjetve i kaša je izašla mislim sasvim jestivo:supz:
 

Prilozi

  • DSC00051.jpg
    DSC00051.jpg
    54.5 KB · Pregleda: 259
  • DSC00052.jpg
    DSC00052.jpg
    59.1 KB · Pregleda: 262
  • DSC00053.jpg
    DSC00053.jpg
    42.6 KB · Pregleda: 269

seljan

Član
Tu od
22 Svi 2012
Poruka
44
ima 5-6 etapa da se dobije ovako čista kaša no ni to nije besprijekorno.moram još doraditi rešeta kako bi bilo besprijekorno
 

seljan

Član
Tu od
22 Svi 2012
Poruka
44
Aha da da tvoja je bolje podnijela sušu i u boljoj je kondiciji.Ja sam mislio da opče nebum niš kombanjiral kak je izgledala,ali nekako se oporavila.No ne nadam se nekom velikom prinosu.Prva mi je godina kak sam posadio pa ni ne znam koliki bi prinos očekival.Što se tiče odljuskavanja možemo se čuti pa sve podrobno objasnim kako koliko i s čime.Da ima ogranizirani otkup i industrija za preradu najradije bi ju prodal obučenu.No toga baš i nebu bar kod nas u podravini tako skoro.
 
X

xpetko

Guest
udruga " Hajdina "

Evo novosti! U Varaždinu osnovana udruga Hajdina - http://www.komora.hr/?page=index,3074

Božić,znaš kaj o tome? Ja sam z druge strane,prema KC... ti si tam bliže

Da U Gornjem Kučanu pokraj Varaždina je osnovana nova udruga " Hajdina " u kojem je član i moja mama jer sam i ja iz Gornjg Kučana. Riječ je o Udruzi koja je osnovana 16. ožujka. Koja obuhvača Gornji Kučan, Donji Kuča, Kučan Marof i Zbelavu nekada davno se u tim naseljima puno proizvodilo hajdine time je osnovana ova udruga predsjetnica je Ruža Levatić. U suboti 15.9. je održana cijelo dnevna manifestacija Udruga za očuvanje tradicijske kulturne baštine Kučana i Zbelave "Hajdina" protekle je subote u Gornjem Kučanu organizirala "Dan hajdine 2012.", manifestaciju s ciljem promoviranja tradicijskog načina uzgoja heljde i kulturnih vrijednosti. U nazočnosti varaždinskog gradonačelnika Gorana Habuša i njegove zamjenice i saborske zastupnice Natalije Martinčević, kučanski kašari demonstrirali tradicijski način vršenja heljde i rada stope – starinske naprave za obradu heljde. "Dan hajdine" bio je i prilika za prezentaciju tradicijske kulture Kučana, Zbelave i okolice. Nastupili su tako tamburaški sastavi "Garestin", "Elita", "Mak" iz Trnovca, Centar za tradicijsku kulturu "Varaždin" te folklorne skupine mlađeg i starijeg uzrasta VII. osnovne škole Varaždin.

U društvenom domu u Gornjem Kučanu izložene su fotografije iz života kučanskog kraja, ručni i literarni radovi i tradicijsko suđe. Prikazan je i filmić o uzgoju i spremanju heljde, a svi su gosti mogli uživati u tradicijskim, ali i suvremenim jelima od heljde.

"Dan hajdine" stanovnici Kučana i Zbelave odali su tako počast biljci koja je odgojila naraštaje u tome kraju. Naime, prerada heljde u kašu bila je važna djelatnost Kučanaca i Zbelavaca po kojoj su još do nedavno bili nadaleko poznati.
PHP:
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Odličan izvještaj, svaka čast! Ubuduče javi unaprijed kad će se nešto takvo dešavati, možda bi netko išao pogledati. :supz:
 

Najnoviji postovi

Na vrh