• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hajdina - heljda

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ja bih rado za probu posijao jednu šaku sjemena, ako mi ga može tko poslati. :prayer:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ja bih rado za probu posijao jednu šaku sjemena, ako mi ga može tko poslati. :prayer:


Dolazi Mujo na benzinsku crpku i pita:
- Molim vas, koliko stoji jedna kapljica benzina?
- Ma ništa, začuđeno će prodavač:
- Sjajno, veli mu Mujo. ...onda mi nakapajte jedno 40-ak litara.

Nemaš tu što probati,raste već 4000 godina,velike su šanse da bude rasla i ove.

Koliko tona trebaš? Paletu? Ili dvije palete ;) ? Pun kamion? Šalji adresu na PP!
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ne zezam se, nemam dosta zemlje za ozbiljniju proizvodnju, samo bih htio vidjeti kakva je to biljka. Nego, da li bi heljda uništila divlji sirak?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ne zezam se, nemam dosta zemlje za ozbiljniju proizvodnju, samo bih htio vidjeti kakva je to biljka. Nego, da li bi heljda uništila divlji sirak?

Javi mi svoju adresu na pp i pošaljem ti za probu.
Pogledaj ovu sliku ispod,koliko se vidi korova u heljdi. Sve ti piše gore... Ne smije biti rijetka,ako ne pokrije tlo s svojim prvim širokim listovima postoji šansa da se korov provuče.
Koriste je kao zeleno gnojivo...

Buckwheat.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
...i uvijek je puna zečeva. Skrivaju se u njoj. Treba ju posijati oko lovačke čeke

no, kaj nije onda bolje posijati oko lovačke puške, i da se sami upucaju kad dođu...:partyman:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Vrši se ujesen,običnim žitnim kombajnom,zrnje je otprilike veličine pšenice. Bude detaljniji opis...

2: Darijus - Kamikaza zec :D

Upucaš zeca i nabereš zrelo zrnje heljde.... za prilog.

slika mora bit veličine 800×600
marko93
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
MOTOHOD zanima me da li znaš tko ima stroj za čiščenje zrna od ljuski da ga mogu iskopirati. Inače mi u kućanstvu pripremamo razna jela od heljde. Za mene vrhunska namirnica i jako je zdrava osim one iz uvoza ruska koja raste blizu Černobila.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ja imam stroj!
Dok bude ovogodišnja heljda zrela,onda dolazi tema ljuštenje. Izgled stroja,materijali za izradu i gdje ima za kupiti potrebnih dijelova.
U oglasu gdje prodajem heljdu a i u tekstu iznad piše da budem stavio slike mlina.... malo pregledajte temu,sve piše.
Stroj se sastoji od dvije ploče - na jednoj strani gruba kamena ploča (ujedno i najskuplji dio mlina.... budem pokušao napraviti mlin bez te ploče... dok taj prototip proradi javim) a s druge strane je guma - nabavio sam specijalnu gumu koja se koristi u prehrambenoj industriji. Ostaje kučište,elektromotor,ventilator za ispuhivanje ljuski....

Strpite se,još nije ni posijana ;)
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
eeee, al mi bi stroj zagrijavali na ječmu i ostalim žitaricama...
davaj slike, nacrte, upute...mam!!!:p
za svaku sliku jedna piva od mene!!!!
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Samo da se pohvalim,mlin funkcionira i danas sam probal domaću hajdinsku kašu. Razlika je u okusu,boji i mirisu u odnosu na onu iz dučana.
Domaća je krupnija,svjetlija i daleko boljeg okusa i mirisa nego kupljena.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Pozdrav -može li hajdina poslije jećma

Može,pa to joj je u našim krajevima bila glavna primjena - dobiti još jednu žetvu na istoj površini.
Ja budem ove godine sijal ranije, zbog plodoreda i hajdina bude glavna kultura. Od 5 do 10 mjeseca nek raste. Zrno ne bude otpalo,a duže bude cvala i više bi trebalo zrasti.

Od heljde se može gotovo sve iskoristiti: mlada biljka za ČAJ ( http://djuliman.blogger.ba/arhiva/2006/11/10/514908 ), pčele donose MED,zrno se može samljeti u BRAŠNO (tehnologija je ista ko žitni mlin) ili u KAŠU (ja na to ciljam,trenutno je 32 kune kila u Mercatorovoj trgovini) a na kraju - LJUSKE,u biti otpad od kaše se koristi za izradu jastuka! Evo: http://www.buckwheattherapy.com/BuckwheatPillowProducts.htm

ili ovaj link na hrvatskom jeziku,nadam se da ovo neće biti protumačeno kao reklama (jer nije) - http://www.heljdajastuk.com/proizvodi.html
 
Posljednje uređivanje:

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Svaka čast, jedva čekam da mi stigne uzorak! :weedman:
Jel ju zbilja srne pojedu? To je već problem...
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Uzorak je spakiran no ne želi sam otići na poštu!

Kak ne,jele budu heljdu a okolo bude svježi kukuruz... pečenice.
Zobale budu to sitno bodljikavo trokutasto zrnje.... baš da nema ničeg drugog....


 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Prvo treba doći do sjemena. Jesen... heljda je zrela. Što sad? (vi koji ste kupili sjeme,nemate za sad ove brige :) )

Prvo dobro očistiti kombajn od pšenice. Možda bi bilo najbolje oprati ga,u mojoj hajdini ima nekoliko zrna ali to ne smeta - nema šanse da sad ili kasnije posijana pšenica dođe u klas. Nije imala zimski stadij mirovanja,a i male su šanse da bude preživjela ispod hajdine.

Da li smeta pšenica u heljdi koja ide u brašno? Imao sam upit od čovjeka koji je tražio da je heljda 100% čista,da u vreći heljde nema ni jednog zrna druge žitarice. Ljudima koji boluju od celijaklije ( http://dalje.com/hr-zivot/celijakija---podmukla-bolest-skrivena-u-glutenu/270735) je hajdina idealna hrana,no meni ne smeta tih nekoliko zrna jer se heljdino brašno miješa s pšeničnim (za kruh ili palačinke).
Da se kombajnira nekoliko hektara zrnja pšenice ne bi bilo u heljdi.... kombajn bi se sam očistio protokom mase.

Podešavanje i oprema kombajna?
Normalni žitni kombajn,ja sam kosio s Zmajem 141,ima podesiva sita tako da je nakon malo zezanja s vjetrom i sitima izašlo ovo:


upload pictures


Bilo je i šupljih zrna,pojačao sam vjetar pa ih je izbacilo van.

ok...sad imate prikolicu heljde... što s tim?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Hvala, utješio si me. Ja moram njivu sa grahom ograđivati bodljikavom žicom, inače nema graha...
Da li se heljda za brašno melje sa ljuskom?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Nemoj ograditi njivu,nek meso dođe do graha.... i onda žicom koju nisi stavio u ogradu uloviš meso.
Ili ga upucaš,ak smiješ. U biti,po zakonu ne smiješ ništa od gore navedenog.

Jedi grah i prdi :)

Da,melje se s ljuskom koja se odsije sitom,brašno propadne a ljuska ostane. Brašno je sive boje tak da vjerojatno ima i koja ljuska zdrobljena....
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh