• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Ne, jedno crijevo. Tlak je proporcionalan tlaku u hidrauličnom sustavu kočnica traktora.
Na prikolici ima samo jedan cilindar. Koči dok je stisnuta pedala i radi motor. Nema veze s ručnom kočnicom i ne koči dok je ona aktivirana.
Nema sigurnosne funkcije u slučaju gubitka prikolice (francuski tip kočnice).
Talijanski (CUNA) tip ima stalni mali tlak, i koči u slučaju gubitka prikolice, ali je drugačiji ventil i na prikolici postoji akumulator tlaka i rasporedni ventil.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Kolega ima talijansku prikolicu za samea i na spojnici od prikolice ima nekakav ventil i iz njega jos jedno kratko crijevo koje usteka na povrat.
Akumulator mislim da nema nikakav.
Kod mene je ovakva uticnica(lijevo)
18971_1.jpg

No nisam nikad gledao jesu iste.
Nisam bio nikad u prilici isprobat pa da vidim kako se ponasa u voznji i mirovanju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Da, takve su spojnice.

Ak je traktor s ventilom uvezen iz Italije, onda ima ventil koji stalno malo koči, pa mu treba preljev da bi mogel kočiti prikolicu s običnim cilindrom.
Inače, talijanski hidraulički sustav izgleda slično kao jednokružni zračni.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,870
Ovakav je ventil kod mene na traktoru, za hidr.kocenje. Lako bi se ugradilo na bilo koji traktor s hidr. kocenjem s time da ulje za prikolicu dobiva iz drugog izvora..
Brza spojka je kao sa slike prije.

 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Iako sam u jednom trenutku odustal od hidraulične kočnice na prikolici iz samogradnje, opet sam se vrnul na tu ideju. Spojil bi na vanjski distributor hidraulike (kiper ventil).
Gledal sam malo u Trgoagenciji i pronašel slijedeće elemente:
za ovaj cilindar sam poslal upit za mjernu skicu.
http://www.trgo-agencija.hr/cilindar-hidraulicni-kocioni-sa-povratnom-oprugom.aspx

Imaju dva tipa ventila za regulaciju pritiska
http://www.trgo-agencija.hr/ventil-3-8-maksimalnog-pritiska-180-bara-protok-45lit.aspx
http://www.trgo-agencija.hr/ventil-1-2-maksimalnog-pritiska-10-180-bara-protok-70lit.aspx
koji je dobar za kočioni cilindar?

Crijeva hidraulike
http://www.trgo-agencija.hr/crijevo-hidraulike-12x1500-m-m-22x1-5-za-traktorske-prikljucke.aspx
http://www.trgo-agencija.hr/crijevo-hidraulicno-1-2-2sn-max-pritisak-330-bara.aspx

Jel za prvoga treba samo nipl za spojiti na kočioni cilindar i muška brza spojnica na drugi kraj?
http://www.trgo-agencija.hr/ventil-kiper-muski-22x1-5-m-manuli-italia.aspx

To bi sve skupa, ako je dovoljno, koštalo oko 800 kn. Jest da je to skoro 1/3 cijene prikolice bez sanduka, ali bi ipak toliko odvojil.

Lijepo molim savjetodavnu pomoć. :icon_pray: :drink:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Prikolice iz kućne radinosti

ventil 45 litri je dosta ..crijeva su dosta 10-tkA(20X 1.5)

CILINDAR JE DOBAR AKO MU JE KLIPNJAČA FI 22 ILI fi28 ..ALI MU TREBA BRIKATI OBA PRIKLJUČKA ..pa trebaš još i trokraki plus malo crijevo .

Ventil može na nipel ..ali izgleda ne kužiš djelovanje tog ventila ..njega je bolje namontirati na traktor( kako je lisnik postavio sliku) .ili od njega treba još jedno crijevo sve do povrta na traktoru
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Cilindar je plunger tipa, a velik je jer ima povratni feder unutra. Crtež na slici je krivi, jer taj cilindar ima u stvarnosti samo jedan priključak (imal sam ga nedavno u rukama).

Regulator tlaka ti nema veze kolikog je protoka, jer kroz njega ionak bude prešlo 1 dcl ulja. I za takav iberdruk trebaš dva crijeva spajati (Moraš imati beztlačni povrat).
Za takve stvari se primjenjuje regulator sile za kočnice, koji je limiter tlaka, i nema preljev.
Umjesto regulatora tlaka, ja bi radije ugradil regulacijsku jednosmjernu prigušnicu.
Naime, nije problem sila pritiska na pakne, već brzina aktiviranja kočnice preko kipera. A to je svakak lakše regulirati prigušnicom.

Usput, kak je tebi meja blizu, zakaj ne pitaš Rosija? Sigurno ima niže cijene, a i bliže ti je.
 
Posljednje uređivanje:

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Koji je ozbiljni razlog da se montira ventil ili prigušnica , tlak je već reguliran u samoj kiper instalaciji , ako cilindar nije pre veliki da sve potrga onda mu to ni ne treba , finoća kočenja isto nema potrebe , koči se kad treba a grubo se može i regulirati kiper ventilom , tako sam kočio sa tomo vinkovićem godinama i nikakvi problema a i troškovi su smanjeni ,,,,,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Postoje regulacijski ventili za kočenje prikolice 0-1/2-1/1. Njima se kontrolira sila kočenja, odnosno sprečava blokiranje kotača pri svakom kočenju.
Prigušnica ima funkciju finije regulacije sile pri početku kočenja i kompenzira utjecaj brzine vrtnje motora, odnosno promjenjivog kapaciteta pumpe.
Tomek ima izuzetno mali protok pumpe, pa si stigel kiperom regulirati silu. Na nekom većem traktoru tone stigneš, jer zakoči u djeliću sekunde.
Imali smo takav hidraulični cilindar za podizanje hedera prikolice za sijeno. Digel ga je u trenutku ak nisi pazil, a Štore ima samo 16 lit (@2200 motora) pumpu.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: Prikolice iz kućne radinosti

¸Ok . sve je to u redu , brzina motora i nije baš previše bitna jer ako se mora kočiti i gas se smanjuje , brzina protoka se može smanjiti prigušenjem protoka ulja ( znam i povrat će biti sporiji ali ako se koči ovakvom kočnicom onda i to ne treba biti problem ) , ( u sistem staviti uložak sa malom rupom ) , maksimalni pritisak cilindra mora izdržati sistem da se ne polomi, zato se ide sa malim cilindrom , dobro možda i nisam u pravu ali ovo je samo pomočna kočnica da čovjek ne mora svaki put skakti sa traktora da bi nafrkao vintu i opet skakti da je otpusti ( mislim općenito )
može se i sa cilindra prema kočionom sistemu staviti vaga pa se njome dobije veća finoča kočenja ,, ja ovo smatram pomočnom kočnicom bit je da dobro koči , ipak ne radi se o radnoj kočnici već o onoj koja če raditi dva tri puta godišnje u prosjeku ,,,, a bit je napraviti dobro i što jeftinije ,,,, i sam sam kada sam je trebao zakočio maximalno i polako traktorom vukao tako zakočenu ,, sve je to na kratko , a puno sigurnije od kočenja traktorom
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Hvala svima na uključivanju u raspravu.
Slika cilindra je na netu kriva. Imaju jednu sliku za sve cilindre, ostali su dvoradni, a samo ovaj je jednoradni. Meni bi možda odgovaral i dvoradni jer ionak nemam klasični kiper ventil nego jedan par izvoda i tropoložajni razvodnik za dvoradni cilindar. Ako je ovaj dugački, onda sam u problemima. Predvidel sam ugradnju cilindra na rudo, odmag iza vučnog oka. S razlogima vas sad ne bum zamaral, no ako netko ima želju mogu odmah napraviti idejnu skicu bez detalja i postati je na forum. Uglavnom za moju ideju kud postaviti cilindar, jednoradni bi trebal biti dužine oko 20 cm + hod. Kad bum imal neko opipljivije rješenje bum stavil skice kak sam zamislil. Za sad su mi jako korisne informacije tipa kakve ste upravo dali. Kak dela prigušnica? Ima neku oprugu kojom se regulira brzina protoka? Cijena (red veličine)?

Na traktoru imam spojku za povratni beztlačni vod. Mislim da je namijenjena za povrat ulja iz hidro motora. Također imam samo jednu pumpu za sve (volan, podizne ruke i do 3 para vanjskih priključaka - sada je samo 1 par). Kapacitet je 38 l/min.

Pošto nemam nikakvog iskustva s hidraulikom, oprostite ako ponekad napišem kakvu glupost. Za početak sam otišel na stranicu Trgoagencije i pokušal pronajti ono kaj mislim da bi se moglo upotrijebiti. Trgoagencija mi je najbliže - imaju besplatnu dostavu ako roba vrijedi iznad 500 kn i s njima do sad imam samo dobra iskustva. Nije mi ni Rositeh daleko, oko 45 km. Bum malo posjetil i njihovu stranicu, vjerujem da imaju veći izbor.

O regulacijskom ventili 0-1/2-1/1 je već bilo riječi u temi i on mi je preskup. Mislil sam ovaj s linka ušrafiti na cilindar i spojiti na povratni vod.

Edit:

Arno je u međuvremenu napisal post pa samo da dodam. Ja sam također predvidel koćenje na vagu, ali s jednakim krakovima koji se mogu promijeniti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Evo skice prikolice s ucrtanom idejom kočnice. Nije baš crtano po PS-u, ali lakše je kad se vidi kakva, takva slika ili skica.

 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Nisam bas sa jak sa ovom hidraulikom :icon_e_biggrin: pa nisam skuzio kako mislis na traktoru spoit da kocis...rukom na neki ventil ili na kocione papuce :(emo):
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Ljepo zamišljeno i nacrtano ,,,
Ja bi ti još samo predložio a ti razmisli ,,,, kada si već tako zamislio sistem kočnica onda ti ne bi bio preveliki problem da napraviš nekako ovako i vintu za ručno kočenje ,,,, može poslužiti i tebi inekome kome posudiš a nema mogučnosti hidroulike ,,, razmisli.:icon_thumright:

 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Prikolice iz kućne radinosti

¸Ok . sve je to u redu , brzina motora i nije baš previše bitna jer ako se mora kočiti i gas se smanjuje , brzina protoka se može smanjiti prigušenjem protoka ulja ( znam i povrat će biti sporiji ali ako se koči ovakvom kočnicom onda i to ne treba biti problem ) , ( u sistem staviti uložak sa malom rupom ) , maksimalni pritisak cilindra mora izdržati sistem da se ne polomi, zato se ide sa malim cilindrom , dobro možda i nisam u pravu ali ovo je samo pomočna kočnica da čovjek ne mora svaki put skakti sa traktora da bi nafrkao vintu i opet skakti da je otpusti ( mislim općenito )
može se i sa cilindra prema kočionom sistemu staviti vaga pa se njome dobije veća finoča kočenja ,, ja ovo smatram pomočnom kočnicom bit je da dobro koči , ipak ne radi se o radnoj kočnici već o onoj koja če raditi dva tri puta godišnje u prosjeku ,,,, a bit je napraviti dobro i što jeftinije ,,,, i sam sam kada sam je trebao zakočio maximalno i polako traktorom vukao tako zakočenu ,, sve je to na kratko , a puno sigurnije od kočenja traktorom
ne treba nužno povrat biti sporiji , ovakav ventil prigušuje samo u jednom smjeru , u drugom oma otpor nepovratnog ventila ..znači zanemarivo
http://www.hidraulika.biz/p/nepovratno-prigusni-ventili/
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Nisam ja ovdje mislio na ventil nego da se ubaci neki umetak da se smanji protok recimo rupa fi 2mm u tlačni vod , za to sam rekao da će povrat biti sporiji , time bi se dobilo sporije reagiranje cilindra a jeftinija cijena izvedbe
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Vrsani,
na postojeću brzu spojnicu, odnosno tropoložajni razvodnik. Kad bi se moglo jednostavno, čit. jeftino, spojiti prek pedale kočnice na traktoru, to bi bilo profesionalno.

Arno, hvala.
Jedno vrijeme sam razmišljal da napravim samo vintu ili ručnu kao na autu. Dosta je to nezgodno za riješiti ako hoću imati dohvat s traktora. Imam slučajeva kad su prvi kotači traktora i kotači od prikolice metar više od zadnjih kotača traktora. Ako stavim na dohvat ruke, moguće je da kod prelaska preko veće grabe vinta udari u gornji dio zadnjeg kraja traktora. Imam slučajeva kad su prvi kotači traktora i kotači od prikolice metar više od zadnjih kotača traktora. Vintu koja bi se koristila silaskom s traktora mogu uvijek dodati, jedino mora biti tak riješena da se jednostavno preseli na produljenje ruda.

Edit:
opet su napisani novi postovi dok sam ja pisal odgovor.
Arno, taj smanjeni presjek tlačnog voda je u biti fiksna prigušnica protoka. Jesam li dobro shvatil?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Iwanho, nemoj komplicirati. Cilindru je mjesto na osovini tak da direktno upravlja polugama. To je tebi bar lako izvesti na tvojoj. Pogotovo ak misliš pomicati osovinu. Ak je rudo teleskopsko, onda je još jednostavnije, jer netrebaš šlajf produljivati.
I ovo sa šlajfom, kak ti je Arno predložil, stoji.

Za probu kupi samo cilindar, crijevo i mušku brzu spojnicu. Onda buš videl jel ti treba prigušnica ili ne. I da znaš, svaki put nakon kočenja, moraš ručno otkočiti, pomicanjem ručice kiper ventila u drugu stranu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

ZJ,

razlika između najkraće i najduže prikolice ja 1900 mm. Razmišljal sam da stavim cilindar tam gdje najbole paše. Jedino kaj onda trebam dugačko crijevo i svinuti ga u zmiju unutar šasije i osigurati da se ne objesi. Bum razmislil. Možda taj način nije ništa skuplji, tih oko 5 m crijeva više ne košta jako puno. Ali onda sigurno ne bum delal ručni žlajf.
Znam da ručici nije dovoljno otpustiti nego je treba gurnuti u drugi krajnji položaj pa tek nakon par sekundi pustiti u neutralni. Zato mi se po glavi mota dvoradni cilindar pa ne trebam opruge. Ili je možda bolje s oprugom? Jel bu ona malo usporila cilindar ili je to zanemarivo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Nebu usporila cilindar u radnom smjeru. Malo bu mu smanjila silu, ali to je zanemarivo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh