• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nakon čitanja cijele teme imam pitanje.
Kak funkcionira Rosijev kočioni ventil s gumbom?
Kaj se događa kad se otpusti kočnica-oslobodi gumb? Vraća li se ulje u povratni vod (pretpostavljam da ima 3 izvoda-dovod, odvod prema cilindru i odvod u tlačni vod) kao kad bi kiper ventil potegnul u kontra položaj?

Ako su odgovori potvrdni, onda bi se takav ventil mogel ugraditi pod pedalu traktorske kočnice.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Nije problem ugradnja, već spajanje. Ovaj ima P i T.
Znači da može u liniju kao zadnji.
Nisam siguran jer nema sheme na njemu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Provjeraval sam na traktoru kak ide instalacija. Pumpa je na prednjoj strani motora i čelična cijev vodi do jednog ventila na kojem se odvaja na dvije grane (savitljiva crijeva). Plavo crijevo izgleda ide prema volanu, a za drugu, tanju, nisam uspjel vidjeti kuda ide. Od hidraulike još imam podizne ruke (unutarnja hidraulika) i 1 par brzih spojnica. Kočnice su višelamelne u uljnoj kupki. Polugice idu od pedale i ulaze u mjenjač. Ne znam kak to unutra djeluje. Obična mehanika ili hidraulika?
Ako Rosijev kočioni ventil ima izvod za povrat ulja u mjenjač, znači li to da mora biti zadnji u sistemu ili ne?
Bum probal od Rosija zatražiti shemu tog ventila.
 

Prilozi

  • WP_20160507_16_10_50_Pro.jpg
    WP_20160507_16_10_50_Pro.jpg
    47.4 KB · Pregleda: 152
  • WP_20160507_16_10_34_Pro.jpg
    WP_20160507_16_10_34_Pro.jpg
    39.9 KB · Pregleda: 161

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kočnice traktora nisu sigurno ni na koji način povezane s hidraulikom ...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Meni se čini da je ovo sigurnjak , tanko crijevo bi trebalo ići prema rezervoaru ulja , moja pretpostavka.
Mada ne vidim regulaciju na njemu. Možda je sa fiksnim pritiskom.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne smije nikakv ventil pod pedalu , ako hočeš sebi skratiti muke stavi skalu ,xd

druga stvar je to da bi kad nema prikolice rebalo taj ventil "isključiti " ili fizički maknuti da ne "koči" na prazno .

Ako baš hočeš ventil pod pedalu to treba napraviti kao ovi na tomi , tj aktiviranje preko opruge .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puki,
priznajem, bilo bi puno manje problema kad bi ja znal točno kaj hoću.

Krenul sam od mehaničkog žlajfa. Nije na dohvat ruke. Onda sam imal ideju sa sajlom i ručnom koja se zatakne na traktor. Malo kompliciranije zbog produljenja ruda. Sa hidrauličnim cilindrom i dovoljno dugačkim crijevom je elegantno rješenje. Kak sam više toga naučil o koćenju, tak su se javljale dodatne ideje - regulacija sile koćenja, koćenje pomoću pedale traktorske kočnice.
Možda se na koncu vrnem na prvu hidrauličnu ideju. Tak da kočioni cilindar koči prek opruge, a pritisak dobiva direktno prek kiper ventila. Mislim da je tlačna opruga bolja nek vlačna. Ako je preslaba stisne se do kraja i opet koči. Trebalo bu vloviti malo prakse da kotači ne blokiraju, ili ugraditi regulacijski ventil pritiska.

Savo,
tanko crijevo ide prema zadnjem kraju, a tam su još 2 potrošača - podizne ruke i vanjski priključci (kiper ventil). Kak je to izvedeno za sad nisam skužil.

Nadam se da ova diskusija ne koristi samo meni nego zanima još nekoga.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja sam naprimjer totalno drugačijeg razmišljanja u toj sferi .

Ako budu ikad hidraulične kočnice a nije da mi nejdu sline radilo bude obrnutim sljedom .
Hidraulika bude otkočila a opruga zakočila ..razloge vjerojatno ne treba objašnjavati .

Nekada je na prikolici bio zračni sistem i nikad nije dopeljano u pitanje njihova sigurnost , živim na bregima i bez koćnica si pokonji . i naravno nikad nisu iznevjerile ...oni koji znaju da štore ima kočnice preslabe za sebe a kamoli prikolicu .

Odustalo se od njih kaj radi neodržavanja odnosno skupih i nekvalitetnih ventila ..kako na traktoru tako i na prikolici .
sad je na (4 komada) sajela i poluga ručne koja se natakne na blatobran ..najedenostavniji sistem , učinkovit , provjeren , jednostavno precizno doziranje , itd,itd .
Mogu ostaviti preko noči , preko ljeta , preko dana ...otkopčati traktor ..preko zime ..jedono održavanje je kap ulja i ne zaboraviti skinuti ručku s blatobrana ( i toga je bilo ).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Puknuti, vrni se na onu sliku ruda Tehnostroj prikolice koju stranicu prije.
Tam ti je prikazana izvedba sigurnosne kočnice, koja zakoči ak prikolica "pobegne z lanca".
Ona sajla okrene veliku šplintu i trenutno preusmjeri ulje iz akumulatora u kočni cilindar.
Važno je samo par put stisnuti kočnicu prije nego kaj se krene (odnosno, akumulator se dopuni prilikom prvog kočenja).
Koliko znam, takav sistem mora biti za 40km/h.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
je ..i ja sam ju del ..i baš me zanima kojeg sistema se buš ti latil a jedva čekam tvoj kiseli osmjeh kad buš shvatil da je sistem manjkav u pizdu m....u .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Nije nikaj lošiji od jednocjevnog zraka.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nakon čitanja cijele teme imam pitanje.
Kak funkcionira Rosijev kočioni ventil s gumbom?
Kaj se događa kad se otpusti kočnica-oslobodi gumb? Vraća li se ulje u povratni vod (pretpostavljam da ima 3 izvoda-dovod, odvod prema cilindru i odvod u tlačni vod) kao kad bi kiper ventil potegnul u kontra položaj?

Ako su odgovori potvrdni, onda bi se takav ventil mogel ugraditi pod pedalu traktorske kočnice.
imaš neki email da ti prosljedim upute?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Savo,
tanko crijevo ide prema zadnjem kraju, a tam su još 2 potrošača - podizne ruke i vanjski priključci (kiper ventil). Kak je to izvedeno za sad nisam skužil.

Nadam se da ova diskusija ne koristi samo meni nego zanima još nekoga.

E ako je tako onda ti je ovo prioritetni ventil.
Znači poluge i kiperi nemaju svoju posebnu pumpu?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Savo,
imam samo jednu pumpu i to je prvi ventil (ili kaj već je) poslije pumpe.

Puki,
svatko ima svoje razmišljanje. Neka nova saznanja mogu utjecati na pristup bilo kojem problemu. Ako idem na hidrauliku, onda mi je želja da reagira trenutno kao i nožna bremza na traktoru (po mogućnosti s istom komandom) i da niz brijeg mogu dozirati koćenje prikolice bez koćenja traktora. S obzirom na potrebne financije pokušavam pronajti neki, meni zadovoljavajući optimum.
Kočenje s oprugom, a otkočiti hidrulikom je uz dovoljno močnu oprugu sigurno bolje nego obrnuto. Jedino zahtijeva mogućnost ručnog deblokiranja kočnice.
S odlukom sam još uvijek, niti na nebu, niti na zemlji.

Poslal sam ti mail adresu na pp.

Iz Rosija su mi poslali ovu shemu.
https://mail.google.com/mail/u/0/?u...96eef0e467c48&attid=0.1&disp=inline&safe=1&zw

Kaj znači podatak 0-80 bar? Jel se to mijenja pritisak u odnosu na pomak gumba ili ručke na ventilu? Prema ovoj shemi bi ja rekel da taj ventil može biti zadnji u seriji. Valjda u rezervoar (getribu) propušta samo ulje koje se vraća iz cilindra kod prestanka koćenja. Ako ulje stalno vraća u rezervoar, osim kad je aktivirana kočnica, onda može biti u seriji prema prioritetu korištenja (odmah iza volana).
Tražil sam shemu samog ventila na CERMAG-oj stranici, ali je nema u katalogu proizvoda.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod mene dela normalno. Evo screen shot.
 

Prilozi

  • Kočioni ventil_shema.jpg
    Kočioni ventil_shema.jpg
    24.8 KB · Pregleda: 113

Najnoviji postovi

Na vrh