• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Hvala. Ako bum stavljal otraga, onda ide jednoradni s oprugom.
Pronašel sam i jednosmjerni regulator protoka.
http://www.bolha.com/kmetijstvo-goz...r-pretoka-dusilka-hidravlicni-1288044593.html

Naručil bih u Rositehu cilindar+jednosmjerna prigušnica+crijevo+ brza spojka, komplet spojeno. Kuda postaviti prigušnicu? Jel u redu kod cilindra? Valjda se jedanput podesi i više se ne dira. Ili bi bilo bolje da je na dohvat ruke, kod brze spojke?

Nadam se da punuda ne bu premašila planirani iznos.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Odmah iza brze spojke. Spojiš ju s duplim niplom.
Em bu bolje zaštićena, em si možeš regulirati brzinu prema potrebi, čak i u vožnji.

(na to sam mislil pod pojmom regulacijska prigušnica)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

ZJ, zahvaljujem.

Sad mi ostaje iskombinirati nosač cilindra na osovini. Vjerojatno bi bilo dobro predvidjeti neko podešavanje. Ako slučajno držim predugo ručicu da cilindar ne potrga polugice na bremzama.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Prikolice iz kućne radinosti

ja bum još jednom probal a ti kak hočeš , od oranja ne vidiš zemlje .

Onaj sigutnosni ventil s linka trgoagencije treba ugraditi ispred brze spojke na traktoru , tu podešavaš silu kočenja i ne treba nikakvi graničnik na osovini ..jer na taj način kočnice ne rade ni na jednom jedinom kotaču na svijetu ..ovo bu presedan .
naravno , cilindar na osovinu .

prigušni , ako več hočeš prigušni trebaš s onog mog linka jer u jednu strane prigušuje a u drugu( suprotnu od kočenja) ne prigušuje nego ide slobodno .

Ako več uzmeš prigušni s tvojeg linka iz rositeha ne montiraj ga kod brze spojke na traktoru jer se budu djeca igrala s njim pa ne buš imal kočnice a ako to to izglea bizarno smješno imal buš "štafetu" kod traktora a tam je ionak malo mjesta ..

stim u vezi arnova sugestija o prigušenju u "niplu" je kudikamo zaštičenjija i jeftinija .


Mišljenja sam da tu ne treba nikakvi prigušni jer kočnice ne mogu prebrzo reagirati ...samo presporo .

s druge strane dok prigušni radi tebi na 38 litri radi sigurnosni a za to treba preko 12-13 kilowata
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Puknuti,
hvala na skretanju pažnje na neke usputne probleme. No, ja sam dosta uporan u svojim idejama. Barem dok se ne uvjerim da griješim.
Imam nekoliko ograničavajućih faktora koji me sprečavaju da izaberem najkvalitetnije rješenje. Najvažniji su penezi. Ako me je prikolica bez stranica koštala oko 2500 kn, onda ne želim na kočnice potrošiti više od trećine te cijene.

Već sam napisal da sam u hidrauliki dibidus pa se usput vučim. Zato oprostite na glupostima koje neki put napišem.
Znači onim ventilom od Trgoagencije se može regulirati sila s kojom djeluje cilindar. To je OK i rješava neke moje nedoumice.
Zakaj on mora biti prije brze spojke? To mi komplicira stvari - prepravak traktorske instalacije. Niš mi ne bi smetalo da je on odmah iza brze spojke.

Prigušni ventil iz Rositeha je jednosnjerni (kao i taj kojeg ti predlažeš) i podešavajući (tak sam shvatil - dva su na istom linku), a prigušnica u niplu je dvosmjerna pa je povrat sporiji. Makar ni to nema veze, još uvijek je brže nego sa žlajfom.

Mislim da bum na ručki također mogel utjecati na silu koćenja. Ako pipnem samo malo, klip bu malo izašel iz cilindra. Tu bi vjerojatno pomogla prigušnica. Zaključujem da kod potrebe polaganog koćenja prigušnica pomaže, a kod brzog odmaže.

Najbolje bi bilo kad bi upravljanje s ručicom razvodnika mehanički povezal s pedalom nožne koćnice. No onda je problem odbremzati jer ručku na razvodniku treba gurnuti na drugu stranu prek neutralnog položaja.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Sve nesto kontam da je velika mogucnost da puknes paru i od tvoje kocnice nebude nista a koliko je prikolica velika i netreba ti nesto posebno
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Iwanho, cilindra nemre polomiti polužje, jer mu je sila cca 500 ko. Tolika je na zračnom cilindru na 6 bara tlaka.
Prikolice imaju nekoliko rupa s kojim se ograničava hod cilindra, odnosno korigira trošenje pakni.
Umjesto prigušnice, ograniči hod ručice razvodnika.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Vrsani,
to bacanje novaca bi htel izbjeći i zato sam pokrenul ovu diskusiju. Prikolica je lagana, ali čvrsta. Nosi 4 t, a to za traktor od 2 t na jakoj nizbrdici nije baš tak malo. No za sad dok sam bez kočnica ne vozim više od 2 metra sirovih drva (1,5-2 t). Dok nisam siguran kak bu funkcioniralo, investicija je na čekanju.

ZJ,
to sa nekoliko rupa sam ja mislil napraviti na svoj način. Langloh rupe i španšraufe. Podešavanje +-30 mm. Ili po dužini štelajući spoj klipnjače i poluge kočnice. Prijedlog puknutog da se to napravi s podešavajućim sigurnosnim ventilom zamijenjuje to mehaničko podešavanje, jedino cilindar mora imati dosta hoda. Ventil košta oko 30 eura.
Razvodnik za sad koristim samo za bočni pomak malčera. Nikad nisam promatral jel bi se pomical sporije ako ručicu ne bi pomaknul do kraja u krajni položaj.
Ako bi bil sporiji (mogu provjeriti na malčeru), onda bi mi najviše koristilo da produljim ručicu. Sad je dugačka 8-10 cm i čini mi se da vrh ručice ima hod od 4-5 cm na svaku stranu od neutralnog položaja. Na većoj duljini se lakše kontrolira veličina pomaka.
Produljenje bi moral tak napraviti da se jednostavno natakne na postojeću ručicu. Naravno, ako to sadašnji položaj ručice dopušta.
Bum malo provjeril na traktoru, a možda i poslikam.

Meni je ova diskusija jako korisna i čini mi se da sam već nekaj malo osnovi polovil. Još jemput vam hvala. :icon_pidu: :(clap):

Kome se čini da preveč kompliciram (zbog svojega neznanja), nek preskoči taj dio teme. :D:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Evo video clip s prikazom hoda ručice razvodnika za vanjske hidraulične priključke na Goldoni Star 3050.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=-2vpxwwhx90[/YT]

i slike para brzih spojnica.
 

Prilozi

  • WP_20160503_16_23_50_Pro[1].jpg
    WP_20160503_16_23_50_Pro[1].jpg
    44.3 KB · Pregleda: 150

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja bum još jednom probal a ti kak hočeš , od oranja ne vidiš zemlje .

Onaj sigutnosni ventil s linka trgoagencije treba ugraditi ispred brze spojke na traktoru , tu podešavaš silu kočenja i ne treba nikakvi graničnik na osovini ..jer na taj način kočnice ne rade ni na jednom jedinom kotaču na svijetu ..ovo bu presedan .
naravno , cilindar na osovinu .

prigušni , ako več hočeš prigušni trebaš s onog mog linka jer u jednu strane prigušuje a u drugu( suprotnu od kočenja) ne prigušuje nego ide slobodno .

Ako več uzmeš prigušni s tvojeg linka iz rositeha ne montiraj ga kod brze spojke na traktoru jer se budu djeca igrala s njim pa ne buš imal kočnice a ako to to izglea bizarno smješno imal buš "štafetu" kod traktora a tam je ionak malo mjesta ..

stim u vezi arnova sugestija o prigušenju u "niplu" je kudikamo zaštičenjija i jeftinija .


Mišljenja sam da tu ne treba nikakvi prigušni jer kočnice ne mogu prebrzo reagirati ...samo presporo .

s druge strane dok prigušni radi tebi na 38 litri radi sigurnosni a za to treba preko 12-13 kilowata

ali uzeti ovakvu http://cat.hansa-flex.com/data/img/product/HK_VMMP.jpg
varijantu jer se podešava okretanjem kotača a onaj iz TA se podešava tako da se skida zaštitna kapica ...ako se ne vrati natrag curi ulje ,a to može biti nezgodno ako treba često regulirati , u polju , šumi , itd.

Evo video clip s prikazom hoda ručice razvodnika za vanjske hidraulične priključke na Goldoni Star 3050.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=-2vpxwwhx90[/YT]

i slike para brzih spojnica.
ne znam zašto si to snimal ali taj razvodnik ima tri položaja ...i samo u njima radi za kaj je zamišljen ...djelomično pritisnuti razvodnik ne može dati tlak tamo gdje treba
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Možda da najprije probaš bez toga pa to dodaš tek ako treba. Neznam da li to zamišljaš kao radnu kočnicu ili kao neku pomoć ili samo u slučaju nevolje. Nije to igla da mora biti baš jako precizno, bar ja tako mislim.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Prikolice iz kućne radinosti

u tom sistemu ima uvjek zraka , a on se u ovom slučaju ponaša kao akumulator ..čak je i koristan .

rekli smo postoji ventil koji služi za reguliranje sile
http://www.njuskalo.hr/strojevi-ala...i-ventil-prikolice-pune-prazna-oglas-16921240

Ovo je ventil specifičnog kučišta prilagođen za to za kaj je namjenjen , ima određena tri položaja sile kočenja .
Istih takvih ventila tj ventila takvih funkcija ima u kučištu koji nemaju ovako ljepou ručku nego se podešava ključem , obično inbus ključem i ima sigurnosnu kontra maticu od nehotičnog odvrtanja .

karakteristika ovog ventila je da u djelu instalacije" iza sebe" ograničava tlak na namješteni


ovdje ima više primjera kučišta sigurnosnih venila
http://cat.hansa-flex.com/hr/Hidrau...li_za_cjevovod/Ventili_za_ograničavanje_tlaka
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Budem ti poslije del slike kak je na Tehnostroj prikolici. Imam čak i kataloške brojeve i skicu da vidiš kak to tvornički izgleda.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Zoki,

za mene je radna samo ona koja se aktivira istom pedalom kao i traktorska. Mislim da mi je to nedohvatno (preskupo) iako bi trebal pitati nekog znalca (servisera) koliko dođe priprema na traktoru. Možda sam u krivu.
Ako se pravilno koristi, pomočna bi trebala spriječiti nevolju.
Nisam baš pristaša načina idem probati pa ak ne bu dobro budem drukčije. Ukoliko je to moguće, uvijek rađe dođem prije do zaključka kaj bi bilo bolje.
Do sad sam, zaključil da regulator tlaka ne bi bil uzalud bačeni novac. Jel se varam?

Puknuti,
hvala na trudu.
Ovaj tropoložajni s njuškala mi je preskup.
Hansa Flex ima veliki asortiman i nisam siguran koji bi bil najpovoljniji. Možda najmanji iz serije
http://cat.hansa-flex.com/hr/Hidrau...evovod/Ventili_za_ograničavanje_tlaka/HKVMPBL

ZJ, super ako imaš slike kak je to profesionalno izvedeno. Unaprijed hvala.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Prikolice iz kućne radinosti

moji linkovi su uvjek radi primjera , kvaliteta , dobavljač ili marka nije moja domena , to je svakome osobno na dušu .i briga me , kako če tko do djelova .


ovaj tropoložajni kako ga zoveč također može biti montiran na traktoru ...tada je u funkciji na svim prikolicama (ako ih imaš više )

evo kako je to na pravim prikolicama
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Iwanho, evo ti obećanih slika.
Najprije, ono kaj tebi treba, samo cilindar, crijevo i spojnica:
Tehnostroj%20hidraulina%20konica_1_zpsxuans87v.jpg


Ovdje je i lista materijala:
Tehnostroj%20hidraulina%20konica_2_zpsylseaczn.jpg


Pa zatim izvedba na prikolici. Doduše, ovo je novijitip od ove na prethodnoj slici, ali to su samo detalji:
Tehn20k20cil1_zpsigaeklxy.jpg


Tehn20k20cil2_zpsdbrrq7sg.jpg


I pogled sprijeda:
Tehn20k20cil3_zpsbrug82vm.jpg


Ventil za ograničenje sile kočenja:
Tehn20k20vent2_zpsjgfgu4ml.jpg


Ovo je"luksuz" koji moraju imati prikolice za 40 km/h:
Ventil za sigurnosno kočenje, ako se prikolica otkvači:
Tehn20k20vent0_zpskol6729x.jpg

sa hidroakumulatorom, koji daje "energiju" za zadnje kočenje u nuždi.

A ovak to izgleda na Leškovoj prikolici:
Lesk%20k%20cil1_zpsepu6iois.jpg


Lesk%20k%20cil2_zpsuxsoaimq.jpg


Na njoj nema nikakvih "kerefeka", već samo cilindar i crijevo, kak je na gornjoj shemi.

Kak su te prikolice prilično niske, teško je bilo bolje snimiti detalje.
No, vidi se bitno: Na obje prikolice, ako se zakoči "na šlajf" (natezanjem sajle), cilindri ostaju uvučeni.
Na Tehnostroju ušice na klipu imaju šlic rupu, a na Leškovoj izvedbi se pomiče cijeli cilindar, a na ušicama klipa nema šlic rupe.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Puknuti,
hvala na sliki. Na prvi pogled sam bil malo zbunjen, ali nakon kaj sam pogledal post od ZJ-a jasnije mi je.

ZJ,
posebna hvala na velikom trudu i detaljnom pojašnjenju.

Nisam baš siguran kaj je kaj na shemi. Pretpostavljam da je:
1 - brza spojnica
2 i 7 - gumeno crijevo,
3 i 4 - spojnice gumenog crijeva i metalnog lajtunga
6 - metalni lajtung
5 - ???

Ostalo na shemi je jasno.
Pretpostavljam da su dodatne opruge potrebne zbog ručnog žlajfa?
Mislim da je ovo, ako se pojasni gore navedeno, dovoljno pojašnjenja za izvedbu koćnice preko "kiper" ventila.

S obzirom na to da ja volim prije odluke proanalizirati i druge mogućnosti, išel sam razmotriti mogućnost korištenja kočnice prikolice preko pedale kočnice na traktoru. Možda dobim na lotu (ak počnem igrati) pa bum mogel nekaj više odvojiti za kočnicu.

Od kud spojiti dovod ulja u razvodnik? Kod kočnica na traktoru nisam pronašel tu mogućnost (možda nisam dovoljno detaljno potražil) pa sam gledal kod "kiper" ventila.
Moj traktor ima mogućnost dodatne ugradnje još 2 para brzih spojnica. Na traktoru sam tražil napajanje razvodnog cilindra za vanjske priključke ("kiper" ventil). Negdje je tak izvedeno da nije vidljivo bez da se nekaj demontira. Jel moguće da je razvodnik pritegnut direktno na dovod ulja i da je s druge strane čep koji se skine ako se do njega s duljim vijcima pritegne dodatni razvodnik. Na taj način bi se mogla do 3 razvodnika ("kiper" ventila) složiti u paket. Za kočnice bi trebal dvopoložajni ventil s tri priključka. 1 - dovod, 2 - odvod u cilindar i 3 odvod preko povratnog voda u mjenjač.
Ovo je moje razmišljanje koje možda nije ispravno, možda postoji jednostavnije i ispravnije rješenje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Re: Prikolice iz kućne radinosti

Iwanho, dodal sam ti (zaboravljen) spisak dijelova.

Ventil za hidrauličko kočenje je, sam po sebi, prioritetni ventil i dolazi prvi u liniju.
Ako imaš zajedničku pumpu za volani hidrauliku, onda dolazi poslije volana.

Dakle: pumpa - (volan) - kočni ventil za prikolicu - (razvodnik za prednji utovarivač) - vanjski razvodnici hidraulike - unutarnja hidraulika.

U zagradi su opcije.

Inače, to ti je sve, više-manje, obrađeno u temi Hidraulično kočenje prikolice, pa budemo ove rasprave preselili tam.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, hvala ti.

Prvo bum moral na traktoru otkriti gdje je pumpa i kak ideju cijevi razvoda.
Također bum si zel vremena i ovu temu o hidrauličnom kočenju prikolice bum cijelu pročital.
Danas sam se zavukel ispod traktora i poslikal razvodni ventil vanjske hidraulike. Čini mi se da su nekad konstruktori puno elegantnije rješavali položaj pojedinih komponenti. Sve je bilo na dohvat ruke, a sad moraš razšraufati pol traktora da do nečega dojdeš. :mur:

Čemu služi čep-vijak (okružen crveno)?
 

Prilozi

  • WP_20160505_17_02_23_Pro.jpg
    WP_20160505_17_02_23_Pro.jpg
    34 KB · Pregleda: 407
  • WP_20160505_17_06_59_Pro.jpg
    WP_20160505_17_06_59_Pro.jpg
    28.4 KB · Pregleda: 240
  • WP_20160505_17_03_43_Pro.jpg
    WP_20160505_17_03_43_Pro.jpg
    42.4 KB · Pregleda: 320

Najnoviji postovi

Na vrh