• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Šlic rupa na klipnjači je na TV prikolicama.
Ako bi se između cilindra i poluge kočnice nalazila opruga, onda bi sila potezanja/guranja poluge bila onolika kolika je jačina opruge? S tim što bi hod klipnjače trebao biti manji od hoda opruge......ako sam razumio opruga bi trebala biti baš odgovarajuće jačine? Taman za zaustavljanje pune peikolice na određenom usponu
Koliki je pritisak onog regulatora gore na brzoj spojnici?

Sad možda malo off pitanje, kako dobiti promjenjiv pritisak ulja u crijevu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Koliki je pritisak onog regulatora gore na brzoj spojnici?

Sad možda malo off pitanje, kako dobiti promjenjiv pritisak ulja u crijevu?

pa vidi da je cilindar na slici od lisnika ogromannnn , zato je regulator pritiska na izvodu .

također je to odgovor na drugo pitanje , pritisak reguliraš na regulatoru ..napravi se nekakav prihvat da se može okretati rukom , montira na dostupno mjesto ..podesiš par stupnjeva i voziš ko gospon
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ako već pričamo o varijabilnom pritisku odnosno varijabilnoj komandi , zašto ne uzeti jedan sigurnosni ventila kao ovaj što je na slici i njega postaviti na povrat iz nekog hidrauličnog sistema (može ček i volan samo za primjer a možda i nije pametno iz sigurnostnih razloga).

Znači , povrat od orbitrola spojiti na sigurnosni ventil a prije njega staviti T komad i taj izvod koristiti za kočnicu , onda taj sigurnjak modifikovati da nema onaj klasični sistem vijka i opuge nego da se umjesto vijka koristi pokret papuče od kočnice traktora i onda pritisak se podesi da bude zavistan od položaja kočnice traktora.
Naravno da bi prepravke na sigurnjaku trebale biti malo veće jer bi se moralo ostvariti da nema pritiska u izlazu kada je kočnica puštena , ili da taj ''nulti pritisak'' bude dovoljno mali da ga neutrališe povratna opruga klipa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,656
A čemu improvizirati kad postoje pravi kočni ventili?
Proporcionalno tlak je moguće dobiti samo preko njih. Jedini je uvjet da su kočnice hidrauličko upravljanje (ili mehaničke s hidrauličkim odjetnikom sile), jer mehanički upravljan ventil nema baš proporcionalnosti.

Ova rosijeva rješenja su preskupa za poluproizvode.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
koje su potrebe za proporcionalnim tlakom na kočnicama , za mene nikakve , jer oduvjek upozoravam da traktor nema kočlnice koje služe za kočenje , iako se one zovu radne kočnice ..čak tako i izgledaju ... kočnice na traktoru služe za stat, tj zakočiti traktor , a ne za "kočenje" .


dakle potreba za kočenjem priklice su 1.puna,2. polupuna . 3 prazna ..kada na regulatoru tlaka odredimo ta tri stupnja , tj tlaka sustav bu funkcioniral savršeno i JEFTINO !
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,656
Čini ti se. Sve to štima na traktorima koji gmižu po šumi.
A kad se zaletiš s 40 na dol, pa prikolica na smik prestane kočiti (jer je prezakočena pa joj kotači skližu), i počne gurati pa okretati traktor, onda više nije šala.
Zato ne valjaju ni jednokružne zračne kočnice (nisu proporcionalne, već imaju ručni regulator, koji rijetko tko se sjeti prebaciti).

Proporcionalnost hidrauličnih kočnica se podešava prema svakom traktoru, zamjenom veličine pilot klipića u kočnom ventilu. I onda na prikolici ne trebaju nikakvi regulacijski ventili ni ručno prebacivanje.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Kako mislis zracne jednokruzne nisu proporcionalne?
Ako i ostane ventil na max. stupnju i dalje nogom mozes dozirat da ti gume ne proklizu ako je prikolica prazna.
I dvokruzne isti takav ventil imaju. Razlike u kocenju nema nikakve.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,656
Kak? Pumpanjem kočnice?
Možeš li to i na fergusonu ili samo na NH-u?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Drzanjem kocnice. Nemam na fergusonu zrak nit sam vukao s drugim traktorima. Za ursusa se ne sjecam.
Mozda imam krivi dojam ali sto puta zaboravim prebacit ventil, vidim iz kabine da nisam i normalno slabijim stiskanjem kocnice izbjegavam blokiranje kotaca.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kod zračnog sistema radi proporcionalno bez obzira na kojem je položaju ventil na prikolici
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Neznam zakaj nije dobro zračno kočenje , vlakovi tak koče 80 godina i nikad nisu otkazale kočnice (osim na filmu) . Jedino ruski vlakovi imaju iscrpljujuče kočnice i one mogu otkazati (troše zrak kod kočenja) . IMT i Torpedo imaju dobro riješen ventil za zračno kočenje ( IMTod 560 na dalje ) a zrak još uvijek ne plačamo .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,656
Niš ne fali, ali je preskupo na traktorima koji nemaju ugrađen (ili ga ne mogu imati) sustav zračnog kočenja. Isto tak i na prikolici.
Koliko ljudi znaš u tvojem selu da ima ispravan "zrak" na traktoru i prikolici, i koliko od njih isti koristi? U mojem selu nitko. Instalacije na prikolicama su potrgane, a na traktorima zahrđale (Zetori, Ursusi IMTi).

Hidraulički sustav je puno jednostavniji za izvesti na prikolici, čak i na traktoru koji (nije IMT ni stari MF) ima samo jedan kiper izvod. To s kiperom nije to "pravo" kočenje prek pedale, ali posluži.

Pravo je s proporcionalnim ventilom, upravljanim preko pedale.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,996
Žlajf je bil zakon, ovo danas samo komplikacije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,656
Hidraulična ti je žlajf, samo kaj ne moraš skakati za kolima :D:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Ovaj sistem koji je @Lisnik postavio koči ručicom za kipanje? Ustvari zaustavlja kao što @puknuti kaže, a u zavisnosti šta je na prikolici onaj regulator se tako zašarafi?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ u mojem naseljku skoro sve nove prikolice i cisterne koče na zrak jer su registrirane bar prvi put (povrat kapitalnog ) no kak malo koji novi traktor ima kompresor kod registracije je poslužil i moj IMT i mogu reči da odlično koči prikolicu (ili prikolica njega ) . Također je korišten i jedan Zetor 7341 dobro koči ali lošije otkočiva malo fali zraka jer špera, kočnice i prednja vuča su kombinacija struja zrak .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,656
Moram ja složiti to kočenje na svojoj Tehnostrojki.
Na traktoru imam pravi kočni ventil, žensku spojnicu za prikolicu, crijevo, plunger cilindar fi20, samo nemam vremena.
Čak i na Štoreu je predviđeno kočenje prikolice, obzirom da su ulja ista.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ma našel bi ti vremena ali to mora kod tebe biti pic, pic , a za to več treba vremena i vremena :(emo):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,996
Ovaj sistem koji je @Lisnik postavio koči ručicom za kipanje? Ustvari zaustavlja kao što @puknuti kaže, a u zavisnosti šta je na prikolici onaj regulator se tako zašarafi?
Tak je, u biti ono je sigurnosni koji u zavisnosti od tlaka na koji je naštelan daje silu kočenja.... imam negde još kojeg takvog.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
ZJ kako ti izgleda izvod iz traktora?
Koliko sam skuzio ima vise vrsta.
Po orginalu idu dva crijeva?
 

Najnoviji postovi

Na vrh