• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
dosao sam na ideju kako jeftino i lako napraviti hidraulicne kocnice na prikolici, postaviti jednosmjerni cilindar da preko opruge povlaci polugu kocnice i jos pored opruge sajlu koja bi imala ulogu da potegne u slucaju potreba da se koci punom ilom (ukoliko je opruga slaba, a podesiti je tako da se zategne kad se opruga razvuce do nekog max), na crijevo od kipe staviti ventil koji prebacuje protok ulja i na drugi izlaz spojiti na ovaj cilindar, tako bi iskoristio vec postojeci razvodnik za kipanje prikolice, smo ga potrebi kad se kipa prebacivao na kipanje ili kocenje. Znaci treba jedan mali cilindar, ventil, par metara crijeva i to je to, imas kocnice boli glava kojima kocis po potrebi preko ventila za kipanje, cak moze sluziti i kaoo rucna.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
dosao sam na ideju kako jeftino i lako napraviti hidraulicne kocnice na prikolici, postaviti jednosmjerni cilindar da preko opruge povlaci polugu kocnice i jos pored opruge sajlu koja bi imala ulogu da potegne u slucaju potreba da se koci punom ilom (ukoliko je opruga slaba, a podesiti je tako da se zategne kad se opruga razvuce do nekog max), na crijevo od kipe staviti ventil koji prebacuje protok ulja i na drugi izlaz spojiti na ovaj cilindar, tako bi iskoristio vec postojeci razvodnik za kipanje prikolice, smo ga potrebi kad se kipa prebacivao na kipanje ili kocenje. Znaci treba jedan mali cilindar, ventil, par metara crijeva i to je to, imas kocnice boli glava kojima kocis po potrebi preko ventila za kipanje, cak moze sluziti i kaoo rucna.

Cilindar nebi trebao biti veći od promjera metle, ako ne, sa tlakom od 150-200bara rasturit će ti cijeli kočnički sistem...:lol:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dobra ideja , i meni je povremeno išla po glavi ..
Ali onda shvatih da imam 4 prikolice i da me to košta pun kur ac i osamsto .
Pa sam odustal i uplatil more
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
bitan je samo hod cilindra, a sila ce uvijek bit jaca nego sto je potrebna, zato i sluzi opruga, a krajnja granica je zavrstak hoda klipa cilindra, tako da nema rasturanja kocnica.
 

aengler1

Novi član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
12
upit

Hvala na savjetima . Danas sam zvao Primu imaju ventil 550kn tako da je odluka pala nabaviti djelove i srediti kočnice. ZJ odlično si objasnio montažu. Kočioni ventil se spaja serijski kao prvi na tlačni vod a povrat kočionog ventila je tlačni vod kiper ventila pa me zanima dali ima kočioni ventil ugrađen kakav nepovratni ventil da nebi kočio u trenutku kipanja jer mu tad zatvaramo povrat.

aj mi molim te reci gdje ima za kupit taj ventil!
 

aengler1

Novi član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
12
upit

Koliko taj kočni ventil ima priključaka?
Trebal bi imati 4:
- tlačni ulaz
- power beyond (tlačni odlaz prema kiperu)
- priključak za kočnicu
- povratni vod u spremnik ulja
Znači, uzima samo tlak kad kočiš, a kad otpuštaš kočnicu, ispušta ulje u spremnik. Dakle nemogu se pomiješati funkcije kipanja i kočenja.
Još nešto: ZA PRIKLJUČAK KOČNICE PRIKOLICE MORA BITI DRUGAČIJA SPOJNICA!!!! nego kaj je na kiperu.
Ako košta tih par kn, odmah ide na Štore-a pri meni.

Još nekaj: sajla koja ti bude aktivirala ventil, mora biti tak napravljena da ne koči prikolicu kad zakočiš samo jedan kotač. To mora tak biti.

Daj mi više podataka o tom ventilu.

vidim da se ti kužiš u sistem kočenja ,mene zanima od kuda vadim ta crijeva za pritisak , povrat, i papučicu kočnice, i kako je spojen sa kočnicom na traktoru da li mehaničkim ili nekako drugo jel ja imam na traktoru kočnice ko na autu samo bez serva. koliko kužim taj ventil bi trebao raditi na principu koliko stisneš toliko klip na prikolici izađe kad prestaneš stiskat i on prestane izlazit otprilike kao i klip na volanu, okreneš malo i on malo izađe samo je tu komanda gore dole a ne u krug
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
Re: hidrauličke kočnice

čini mi se da je to razvodnik za odvajanje kočnica npr. prednje od zadnjih :fiery:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: hidrauličke kočnice

kome treba odgovarajući ventil za kočenje prikolice?
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
Re: hidrauličke kočnice

na "većoj" šumskoj prikolici imam osovinu od Tama i složio sam si na sajle ručnu kočnicu i ručku si prišarafim u kabinu, to je bio plan i složio sam to isprobao i sve 5 ali NIKADA koristio jer kada vučem jednu nemam potrebe za tim a kada vučem 2 obično izbjegavam brda i spuštanja ako mogu a i otkopčavanje prikopčavanje pa šarafanje na kabinu, dosta komplicirano pa to i ne koristim a uslijed vibracija španeri su mi se otpustili sajle olabavile pa sam to skinuo i sada pošto ne mogu ništa pametnije raditi čeprkam po internetu i našao sam ovo
http://www.trgo-agencija.hr/cilindar-hidraulicni-kocioni-sa-povratnom-oprugom.aspx
i vjerojatno ću to složiti kroz koji dan preko kiper ventila, .... pričvrstit cilindar, naštelati sajle i između cilindra i sajli staviti jaču oprugu da mekše hvata i prije otpušta te spojiti crijevo i to mi je puno jednostavnije nego navlačiti sajle u kabinu pa prišarafiti ručku ,,

svaki komentar je dobro došao
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: hidrauličke kočnice

to s kočnicama preko razvodnika kipanja sam probao na Vinkoviću i uopšte mi se ne sviđa, doduše on ima cilindar malog prečnik na prikolici, čim povučeš razvodnik koči k'o lud, otpustiš razvodnik opruge vrate klip, otkoči u trenutku i prikolica zvizne u traktor
za zaustavljanje je dobro ali za usporavanje u vožnji nije
ko hoće ozbiljnije da to složi nek traži odgovarajući ventil za kočenje, ja znam da takav postoji za vinkoviće ali je skup k'o suho slato
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidrauličke kočnice

Pitanje da li je ovom cilndru opraga dovoljne snage za kočenje .
Ako nije treba staviti dodatne izvana .
kKočenje oprugom se sigurno lakše dizira i sigurnije je .

vaš velečasni
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
Re: hidrauličke kočnice

Ppruga ti je samo za povrat klipa:icon :icon_anal: :icon_anal: :icon_anal:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: hidrauličke kočnice

Puknuti je mislil da se celinder preko opruge zakopča za kočiono polužje da bude mekanije kočenje :icon_thumright:
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
Re: hidrauličke kočnice

Puknuti je mislil da se celinder preko opruge zakopča za kočiono polužje da bude mekanije kočenje :icon_thumright:

baš tako, a opruga u cilindru je za vračanje klipa mada se može još koja izvana staviti da još prije vrati,, ovo je sigurno lakše i praktičnije nego sa ručkom i sajlama koju moraš vuči u traktor, pa kada otkopčavaš opet skidati, tu imaš samo jedno crijevo a i ne moraš vuči ručku, nego lagano s 2 prsta gurneš ručku i kočiš,,
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: hidrauličke kočnice

Malo ponavljanja na temi

Jel Kikic na kraju stavio jedan ili dva cilindra po osovini?

https://www.trgo-agencija.hr/cilindar-hidraulicni-kocioni-sa-povratnom-oprugom.aspx

Dakle ja sam u istoj situaciji, na kamionku 14 tona nosivosti planiram ugraditi hidraulične cilindre za kočenje jer traktor ima takav sistem kočenja. Temu sam pročitao od a do ž i sve mi je jasno, jedino još taj podatak od jedan ili dva cilindra po osovini.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,680
Re: hidrauličke kočnice

Zavisi kak je izvedivo. Ako su ključevi pakni spojeni do sredine osovine, onda jedan, a ak to nije izvedivo, onda na svakom kotaču.
Pretpostavljam da se brineš zbog sile kočenja. Kočni ventil na traktoru je proporcionalni i daje van tlak 0...150 bara, tak da ti jačina kočenja na prikolici proporcionalna pritisku na pedalu, a ne broju cilindara koji imaš. Ti cilindri su malog volumena, pa njihov broj ne utječe znatno na brzinu kočenja. Ono kaj čini razliku je duljina poluge ključa. Koliko znam, na prikolicama gdje kotači imaju zasebne cilindre, ona je nešto manja.
Videl sam rješenje gdje jedan cilindar, nazivnog hoda oko pol metra, koči dvije osovine, s letvom između njih.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: hidrauličke kočnice

Ja isto pretpostavljam da bi jedan cilindar po osovini bio dovoljan, no želim to odraditi kvalitetno i da me na atestu nitko ne prca. Neki dan sam vidio na kamionskoj, manjoj od ove koju ja želim preurediti, čovjek ima dva cilindra po osovini pa sam se i sam zapitao bi li tak bilo bolje ili bi bilo jednako dobro i sa jednim. Nije greda potrošiti tih nekih 600 kuna više.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,680
Re: hidrauličke kočnice

Nije važan broj cilindara, već učinak kočenja.
Koliko zračnih cilindara je originalno, na prikolici? Koliki je njihov promjer?
Cilindri za kočnice imaju klip ø25mm, dakle na 140±10 bara daju oko 640...740 kp pritiska.
Za isti pritisak, pri tlaku zraka od 5 ili 7 bara (zavisi jel su bile niskotlačne ili visokotlačne), cilindar je trebal biti promjera 130 ili 110 mm.
Pogledaj kaj je bilo, pa sam prosudi.
Na mojoj Tehnostrojki je zračni cilindar ø100mm, a zamijenil ga bude hidraulični ø25mm.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: hidrauličke kočnice

Evo moram izvijestiti da smo danas majstor Šanana i ja namontirali hidraulične cilindre na kočnice moje "nove" prikolice.

Prekjučer su kupljeni cilindri, original priključak (spojnica) za kočnice i sav ostali potrebni materijal. Jučer je sav materijal izrezan i napravljeni elementi sustava i danas je sve namontirano. Posao smo završili dobrano u mrak, tako da nema nikakvih slika, ali obećavam da ću sutra dok još završim farbanje sve uredno poslikati i staviti slike ovdje. Isprobano i prikolica fino koči traktor, a kočnice se ekstra lako i precizno doziraju.

Inače još moram pohvaliti majstora (Šanana) koji je prilagodio električnu instalaciju. Sve radi perfektno i spremno je za atest u ponedjeljak.

A da je sve bilo napeto i pitanje hoće li biti danas gotovo ili neće, govori činjenica da ni naš dragi majstor, koji je usto i vrstan fotograf, nije uspio opaliti niti jednu sličicu kompozicije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh