• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulična instalacija IMT 533/539

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Hidraulična instalacija 533

Kolega Pjero lijepo odrađeno no kak nemaš finu hidrauliku kad koristiš blok možda bi bilo dobro staviti vanjski celindar tad poluge ne bi padale nakon nekog vremena inače super rješenje !!!!
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Re: Hidraulična instalacija 533

Razmislio sam i da se stavi dodatna pumpa, ali onda stvari se kompliciraju i poskupljuju.
Za sada mi treba samo za malčer, tako da fina hidraulika mi nije potrebna.
A i lako se okrene u normalni rad.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Hidraulična instalacija 533

Na imt-a sam stavil blok od viličara koristim ga za rolo balirku blok je spojen na klasični kiper ali moram čekati kad se dignu poluge ili ih zavezati u gornjem položaju sad razmišljam da kupim ventil sa ručicom (kiper ventil za imt)ili kemijati mogel bi stavit gornju pumpu ali ima mali kapacitet .
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Re: Hidraulična instalacija 533

Možeš ih zavezati u donji položaj, pa odmah imaš ulje pod tlakom...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Hidraulična instalacija 533

Ne mogu tad bi smetale za rudo i kardan a moral bi nekud provuči crijeva od cilindera i kabel od struje jednostavnije ih podiči .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Hidraulična instalacija 533

Pa digni ih s kuglicom skroz gore, a onda s kockicom radiš po potrebi, odnosno daješ pritisak u razvodnik dok treba.
Ja recimo dok radim s beračem, samo klasičan kiper.
Dignem na kuglici skroz gore i poluge mi se stalno voze iznad kadana, a dok idem kipat samo kockicu dignem gore, poluge se dignu još možda par cm i diže bunker, to sve traje par sekundi. Dok otpustim kockicu bunker se spusti, a poluge ostanu gore jer je kuglica dignuta.

Razmišljal sam o ugradnji razvodnika na kiper izvod i povrat pod sic i stalno mu dati protok ulja s kockicom pa nek piči koliko oće :)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Re: Hidraulična instalacija 533

A da ostaviš automatsku poteznicu za prikolicu, bi i to smetalo? To ih ukručuje u gornji položaj... Ja sam probao sa balirkom za kvadratne bale i ne smeta kardan...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Hidraulična instalacija 533

ŠANANA ako si to meni rekel pa ja imam blok rolo je balirka ali kad stisnem kuplung iključim kardan buduči da je protok poluge brzo padnu ako nisu vezane .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Hidraulična instalacija 533

Pa zakaj ti padaju poluge, hidraulična pumpa se gasi tek na 2 stepenu.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Hidraulična instalacija 533

Kad treba isključit kardan moram do kraja stisnut kuplung tad stane i pumpa a kako ima protok poluge brzo padaju jer ulje iz celindera od traktora otiče kroz crijevo protoka a da bi recimo kod namatanja špage ili mreže digel pik ap trebam čekati da se poluge dignu zato ih vežem mislim da sad kužiš .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Hidraulična instalacija 533

ahaa....kužim sad...pazakaj onda z zetorom ne baliraš???
IMT bez dodatne pumpe je drek za raditi s hidroulikom.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Hidraulična instalacija 533

ahaa....kužim sad...pazakaj onda z zetorom ne baliraš???
IMT bez dodatne pumpe je drek za raditi s hidroulikom.

Zato kaj mali zetor ima vilčar a veči vozi prikolicu (16 bala ) jer imt ne može vozit prikolicu prevelika mu a i naučil sam se tak balirat a u mojim godinama teško mijenjati navike naročito ako traju više od 10 godina :icon_rofl::icon_jook:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Hidraulična instalacija 533

A ma ko to??? Nesmiješ pisati gov*o, nego da se pas posro :) :)



Ovako to izgleda "pocjevareno" ..za funciju upravljanja jednoradnim cilindrom .


Na "kockicu" se cilindar puni uljem a na ventilu ispod sjedala ulje se iz cilindra vrača u mjenjač .
Poluge kod te operacije stoje tamo gdje su postavljene prije prebacivanja ventila izbora rada (ventil kod mjerača ulja mjenjača) .
Napominjam da nema funkcije održavanja poluga zadane visine .
Mogučnosti su velike raznim varijantama spajanja , serija je limitirana na dva komada :lol:

Nego puknuti, ajd mi molim te pojasnu ovu kompletnu zbrku, kak to funkcionira??
Predpostavljam bez dodatne pumpe?

Imam jednu teoriju, reči mi samo jel sam na dobrom putu.

Iz te kocke dobiješ upravljanje za jedan dvoradni cilindar?
Npr. plug okretač:
Znači, dignu se poluge na kuglicu skroz gore, prebaciš ventil, on zaključa poluge, a ti tada s kockicom šalješ ulje u cilindar na plug i okrečeš ga, zatim otvoriš ventil, puštaš plug i po gasu???
A čemu služi onaj drugi ventil??
Jel bi bilo?
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Hidraulična instalacija 533

Ovo nije zbrka , ovo je progres .
Sve ti piše u opisu ispod slike
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Hidraulična instalacija 533

Iz te kocke dobiješ upravljanje za jedan dvoradni cilindar?
Npr. plug okretač:
Znači, dignu se poluge na kuglicu skroz gore, prebaciš ventil, on zaključa poluge, a ti tada s kockicom šalješ ulje u cilindar na plug i okrečeš ga, zatim otvoriš ventil, puštaš plug i po gasu???
A čemu služi onaj drugi ventil??
Jel bi bilo?
Ne dvoradni , piše jednoradni ..
to je cilindar koji ima samo "jedan priključak" , dakle kad ide u njega ulje on(klipnjača) izlazi van ,kad ulje izlazi iz cilindra klipnjača ulazi u njega ..uf ..zbilja koplicirano za objasniti .
drugi ventil , ispod sjedala .
Iza tog ventila na slici se vidi jedan crni ventil , to je nepovratni ventil koji ne dozvoli ulju da se vrati putem kojim je došlo u cilindar .
Kad hočeš da se cilindar uvuče onda otvaraš ventil pod sjedalom .

Možda ti bude ovako jasnije , to je napravljeno za dizanje hedera samoutovarne za sijeno ,
Kad ide kockica gore poluge stoje gdje jesu , diže se samo heder .
Kad je heder dignut spuštam " kockicu" da pumpa ne nabija sigurnosni .
Kad spustim kockicu heder stoji u zraku jer nepovratni ventil ne dozvoli ulju da se vrati u mjenjač .
Kad treba spustiti heder otvorim ventil ispod sjedala .
I tako za svaku gredu sjena , otave i slame .

Ako ne stitneš hvala mama ti bude vrisnula
( da ne bi bilo raznih konotacija mama vrisne kad dijete strada xd )
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Hidraulična instalacija 533

Aha...e sad mi je sve jasno :) Hvala :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Hidraulična instalacija 533

Ne pjero, kaj god ja napisal za IMT nemre biti nikaj novoga i lošega, imam i sam 3 komada s kojima radim i problem nastaje kad treba nekaj od dodatne hidraulike spojiti na njih, a de se to moglo tvornički riješiti na svima, moglo se, nebi mi sad tu gluposti razglabali.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Hidraulična instalacija 533

S ovim spominjanjem tvrničkoga ponizil si sam sebe .
Pjero je jako fino doradio stvar , jer ako je ubacio gumeno brtvilo u cilindar dobio je i više od mnogih na "modernim" traktorima :
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Hidraulična instalacija 533

Možda je krivo izražno, možda ne, ali znam da znaš na kaj sam mislil.
Da su te osnove ubacili u tvornici, nebi bilo potrebno posle ugrađivati nekaj posebno.

Ono kaj je pjero napravil ,to svaka čast, skidam mu kapu, no da je imal tvornički ugrađenu dodatnu pumpu, razvodnik sigurno nebi to radil.

Uostalom, ako Mahindra, Farmtrac, Hattat i kinezi mogu to imati upakirano odmah, mogel je imati i IMT u osnovi na svim modelima.

No, več je toliko puta o tome raspravljano....
 

Najnoviji postovi

Na vrh