• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulična instalacija IMT 533/539

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
imam pitanje; ako na imt 542 dodam (ugradim) razvodnik sa dvije komande i ulaz spojim na priključak za kipanje a izlaz na čep pored mjenjača, i kad podignem ručicu do kraja gore oće li ulje stalno prolaziti kroz razvodnik - da bi mogao koristiti taj razvodnik za dvije radnje na prikolici ? ( dok stoji na mjestu, utovar tereta, nakon utovara ručicu spustim i razvodnik više ne radi ! )
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Raditi će sigurno, ali će biti trzaja na zadnje poluge jer cilindar poluge propušta, samo trebaš obavezno ukrotiti zadnje poluge ili koristiti automatsku poteznicu.
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
planiram koristiti za utovar drva; jedna ručica razvodnika jednoradna , za dizanje ruke dizalice - spusta se sama kad je ručica u drugom položaju a druga za stiskanje i otpuštanje škara, ta dizalica je na prikolici (pričvršćena na rudi) poluge su ispod rude tako da one imaju malo hoda , a po zimi sam složio na prednjem kraju ralicu a tad je otraga na polugama betonski uteg i one nikud nemogu , kad sve složim: razvodnik, priključci.. javim se , hvala na brzom odgovoru .
 
Posljednje uređivanje:

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Prekjučer ugradio hidraulični razvodnik s 3 ručice i spojio ulje iz cijevi za kipanje kroz razvodnik i nazad kroz čep na mjenjaču, i kran na prikolici radi ; diže spušta ok, poluge blokirao u donjem položaju , ovaj tjedan jos malo crijeva preurediti - skratiti i idući petak spojim i škare na dizalici/kranu , i kad bude gotovo snimim i stavim na youtube i ovdje pod šumske dizalice i ostala pomagala ...
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
zanimljiv zahvat, obavezno stavi link da vidimo kak to šljaka... :supz:
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Evo link na youtube, neka su crijeva improvizirana tanja, nova su gotova i idući vikend će bit pospajano kako treba , iako i sad radi ali malo sporije jer je izlazno crijevo iz razvodnika tanko pa malo štopa protok, probao i diže ; stiska i nekoliko komada zajedno, probvao dva "šlipera" ili praga od pruge i drži ih bez greške, razvodnik nisam štelao - vijak za propuštanje, trebat ću mu malo povećat tlak propustanja .
http://www.youtube.com/embed/GGJYDeUmI1s
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Kako mičeš kran lijevo desno? Lijepo napravljen posao :prayer:
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Kako mičeš kran lijevo desno? Lijepo napravljen posao :prayer:

Za sada ručno, kad hidrauluka digne rukom guramo ljevo desno, da bi iskoristio i treću ručku - komandu, radim zglobni kran; da nemoram škare premjestati napred nazad, ova sad ruka će bit prerezana pored ušice gdje su sad skare zakvacene, nastavak će se preklapati tj imati hod za 180° , da mogu meterice spustati od početka do kraja , ako bude vise posla - drva, možda napravim i ljevo desno preko hidraulike , tovario sam i ovako i ide lako, prošli tjedan i susjedu starog yugića digao i natovarili i na otpad - metis u ogulinu !
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Za PJERA:: pozdrav, zamislio sam napraviti dodatnu hidrauliku na imt 533 kao i ti. E sada sve pospajano ali ne radi iman problema pa ako bi mi se mogao ti javiti ili proći da pogledaš, ja sam iz sv. Lovreča. evo broja 095/794-0514 pa pošalji sms pa te ja nazovem .
Hvala!!!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: Hidraulična instalacija 533

negdje je bilo price o hidromotorima, sad nemogu da nadjem u kojoj temi, ali napisat cu ovdje,

na hidro-motoru koji pogoni transportnu traku, nisam uradio dernazu, tlak sam na ventili koji pusta HM u rad podesio na nizi, ali mi se desava da u radu Hm stane, pa ga komandom cimnem nazada pa onda krene naprijed, radi neko vrijeme pa opet stane, . pitanje je dali je moguce da je razlog sto mu nisam izveo drenazu, a vidio sam da ima cep za tu namjenu, moguce da se tlakovi sudaraju pa zaustavi HM, nije mi tesko uraditi drenazu, pa ako je do toga uradio bih to.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: Hidraulična instalacija 533

Probaj drenažu odvesti u neku kanticu sa strane, pa budeš videl koliko ulja tam ide i hoće li se opet zacvikati.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
upravo kupio crijevo i holendere, crijevo je providno, ono od vode armirano, pa cu vidjeti protice li ulje

postavi drenazu, kroz crijevo se vidi da pomalo curi, zasad ne zastajukuje

crijevo od drenaze je puno, sad ne vidim koliko ide, ali traka opet zastajkuje, pa je ja komadom vratim na trena nazad i pusti i onda ide, pa opet za neki minut dva zastane, provjerit cu u kakvom je stanju pumpa sto napaja taj hidromotor, par puta mi se desilo da ostane bez ulja, jer je njoj usisi visociji od glavne pumpe, ali to nije trajalo dugo, i ona nikad nije radila na velikom tlaku, nekih mozda 50 ak bara da sam podesio sigurnosni. Ja sam stavio obicni razvodnik za upravljanje tim hidromotorom, i sad tu drenazu, da nije tu problem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Hidraulična instalacija 533

Možda negdje zapinje a momenta je taman .
Kako ja mrzim hiromotore
 

Zagy01

Novi član
Tu od
4 Stu 2013
Poruka
7
Re: Hidraulična instalacija 533

Pozdrav
Gledam malo rad uvaženog člana Pjere - hidraulične instalacije na IMT 533.
Prije nego što krenem u nabavku materijala za to molio bih pojašnjenje tokarene kockice...
Neznam kako to izgleda original ta pločica na traktoru - original pločica ima bypass kanal između tlačnog voda i voda prema cilindru hidraulike pa sada treba napraviti pločicu sa 2 izvoda na koja se spajaju crijeva???
Kockica_zps70fcc64a.jpg
[/URL][/IMG]

Inače koliko sam shvatio shema spajanja bi bila
Hidraulika_zps5095217c.jpg
[/URL][/IMG]

Hajde molim vas vi koji malo više znate o traktorima od mene pojasnite mi kako izgledaju odvodi iznad originalne pločice zaokružene na gornjoj slici (neku slikicu ukoliko itko ima).

Znam da malo kasnim sa temom i da je malo u "off topic" ali zbilja me interesira ugradnja dodatne hidraulike.

Puno hvala
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Hidraulična instalacija 533

Skini pločicu pa buš vidio kako izgleda.
Ima jednu rupu s dosjedom za cijev od pumpe (o-ring) je na cijevi .
I ima drugu rupu koja ima ukopan o -ring .
Te dvije rupice su međusobno spojene .
NA toj istoj pločici postoji mogučnost ugradnje crijeva povrata , tako sam ja napravio .
Imam dva komada gotovih ako si zainteresiran , s 3/8 cola navojnim rupama .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Hidraulična instalacija 533

Puknuti jel mora povrat sa tvoje pločice biti zatvoren da traktoru radi hidraulik i hočeš se mijenjati za pločice uz nadoplatu ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Hidraulična instalacija 533

Da bi traktoru normalno radio hidraulik mora biti osiguran protok ulja od cievi s pumpe prema "rupici" cilindra .
U svim ostalim kombinacija ti skrečeš ulje kamo želiš pomoču ventila .
Naravnom da sam za zamjenu .... još više za nadoplatu
 

Zagy01

Novi član
Tu od
4 Stu 2013
Poruka
7
Re: Hidraulična instalacija 533

Ajde molim te mi na pm pošalji količinu kunica za nadoplatu da dobijem slikun ukupnog troška izrade. Pa se sa prvim snijegom bacam na izradu (trenutno mi je traktor još potreban pošto je vani prelijepo vrijeme).
Hvala
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Hidraulična instalacija 533

Molim onog tko se javil na PP i zainteresiran je za ovo nek se javi ponovno jer sam obrisao sanduče pa je nestalo i traga o tome

Ovako to izgleda "pocjevareno" ..za funciju upravljanja jednoradnim cilindrom .


Na "kockicu" se cilindar puni uljem a na ventilu ispod sjedala ulje se iz cilindra vrača u mjenjač .
Poluge kod te operacije stoje tamo gdje su postavljene prije prebacivanja ventila izbora rada (ventil kod mjerača ulja mjenjača) .
Napominjam da nema funkcije održavanja poluga zadane visine .
Mogučnosti su velike raznim varijantama spajanja , serija je limitirana na dva komada :lol:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Re: Hidraulična instalacija 533

Sa funkcijom održavanja poluge u zraku:

oc0l.jpg


Šema je potpuno ispravna i praktički testirana!
 

Najnoviji postovi

Na vrh