• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulična pumpa

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
sto se sjekire tice ona je standardana, mangan sa 4, 6 ili 8 nozeva, tak da jedino ostaje da premjerim tlak pumpe dali daje 250 bar, podesim ventile, ako se da nastelati, ako opet bude premalo onda zmjena cilindra za pocetak, a kasanije pumpu istog tlaka, aveceg protoka da se vratim na normalnu brzinu sa istim tlakom. ima li smisla,
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Treba ti deblji cilindar; to je bar jednostavno. Malo će se usporiti gibanje no sila će biti veća. To lako možeš odmah saznati ako znaš površinu ili promjer cilindra... F = S x p (S je površina, p je tlak)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
upravo tako primjer,
trenutno - 250 kg/cm2 x 60cm2 = 15 t (klip 87mm)
u planu - 250 kg/cm2 x 80 cm2 = 20 t (klip 102 mm)

sila uvecana za 1.333 pta

samo da nađem cilindar od 102 mm
a sad da vidim sta ce biti sa brzinom
trenutni imam: 18 cm/s work direction 56 cm/s return, pumpa maximum total capacity 55 l/min

60 x 18=80 x X
1440=80x
x=1080/80
x=13.5 cm/s (radni hod, opterećenje)

60 x 56 =80 x X
3360=80x
x=3360/80
x=42 cm/s (prazni hod)

znaci u odnosu na prije imam umjesto 15 t 20 tona sili, i brzinu kretanja cilindra umjesto 56-42 i umjesto 18-13,5 cm/s
mislim da nece biti sporo. iz prilozenog se vidi da se i brzina kretanja cilindra smanjila za 1.33 puta u odnosu na prvobitnu.
malo sam obnavljao znanje,
Komentari
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Cilindar promjera fi102 mm nikako , fi 100 mm ima .samo racunaj da ti je za brzi povratni hod uvelike zadužena klipnjača velikog promjera .
Ne znam kojom logikom radi stroj ali:
..ako kalač čeka da pila odreže komad onda neće biti problem sporijeg ..suprotno tome ako pila čeka da kalač odradi svoje onda budu ciklusi sporiji .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Mislim da nije stvar u cilindru za brzi hod nego stroj ima dvije pumpe, pa se ova druga manja ukljucuje kad tlak u cilindru naraste (opterecenja). Danas sam malo podesavao tlak, i probao kasnije osjetno je jace. Mozda nista i ne radim, ostavim ga na 15 t sile.Budem pozvao majstora ua hidrauliku da precizno podesi i izmejri tlak, ako ima 250 bar onda uredu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne znam kako stroj radi .. ako cilindar ide u povratni hod tek kad napuca max pritisak onda ništa od toga ali ako ima neka mehaniča / hidraulična/električna sklopka koja vrača cil. u povrati hod onda može taj majstor podignuti pritisak na 275-280 bara bez beda ..pumpa radi na tom pritisku samo onaj dio kalanja kad kala zajeban komad .
Kaj se desi kad nema dovoljno sile da prekoli komad?.da li se sjekira vrati u početni položaj ili tako stoji ?
Kaj to uopče radi automacki ilio svaku radnju ti radiš preko ručice razvodnika?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Cilindar se vraca u prvobitni polozaj kada dođe do kraja, tad dođe do prelievanja ulja u jedan mali cilindar koji udara komandu za povrat. Kad naiđe tezi komad za cijepanje onda cilindar stoji na mjestu opterecenja.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
inace sve je automatika, samo se da komnda za polazak cilindra a dalje on sam odrađuje
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
automatika može biti , mehanička , hidraulička , električna ..teško mi je nagađati .
Kaj se dogodi kad sjekira ne može prekoliti komad ?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
U tom slucaju stoji u tom polozaju pod tlakom, dok ja rucno ne iskljucim. Automatika je mehanička, s tim da cu ja dosta toga staviti van upotrebe , zato sto ja taj stroj preuređujem za rezanje i cijepanje metrasica. U tom slucaju malo vise fizickog rada, a sta mogu kad su kod mene tkva drva u ponudi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
powershift kaže:
U tom slucaju stoji u tom polozaju pod tlakom, dok ja rucno ne iskljucim.
Znaci mora doći u kranji položaj pa onda krene natrag ..ja bi to dignuo na 280 bara -nije neš ali nekad pomogne .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
danas sam podesavo ventil, cini mise da dosada nije bio ni na 150 bar, sad sam ga podesio i ide do 240 bara. Vidi se razlika osjetno po sili rada cilindra, a na brzom okretaju kardana (1000) dobro se osjeti na fendtu kad postigne tlak 250 bara. nadam se da cebiti dovoljno za rad cjepaca. Inace ce cijepati na 6 dijelova.
 
V

VTZ

Guest
Cjepač (tj. cilindar) će sada proizvoditi veću silu, samo je pitanje koliko će takav način rada utjecati na dugotrajnost pumpe.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
pumpa je perker, ako sam tocno napisao, a po njenim specifikacijama radni tlak joj je 250 bar, a podnosi kratkotrajna opterecenja od 270 bara
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Evo polako se nabavljaju djelovi za omotač :)
Pumpa imultiplikator stigli:)



Za rezervoar ulja poslužit će bačva od plina 20 litara:)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
To je cijena bez PDV-a. SOM hidraulika u Resniku. Pumpa je 22 kubika. U Sormiku mi rekli 1500 kn pumpa +850 multiplikator, isto bez PDV-a cijene

Je znaš koliko bi došal filter ulja, mislim ga stavit da mi nejde smazano ulje u pumpu... Vidim da imaju u toj trgovini di gledal u ponudi filtere...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
toma84 kaže:
To je cijena bez PDV-a. SOM hidraulika u Resniku. Pumpa je 22 kubika. U Sormiku mi rekli 1500 kn pumpa +850 multiplikator, isto bez PDV-a cijene

Je znaš koliko bi došal filter ulja, mislim ga stavit da mi nejde smazano ulje u pumpu... Vidim da imaju u toj trgovini di gledal u ponudi filtere...
Ne znam cijene filtra :oops:
 

Najnoviji postovi

Na vrh