• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulična pumpa

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Nije 50, nego 38 ;)

Zupčasti od nekog dizela bi moral izdržati. CR ili PD pumpe nisu baš lake za vrtiti.
Mislil sam na osovinu od el. motora
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
@MUHA:
Svejedno. To je samo bila ideja, a na koji način do njih - snađi se, druže :)

Mislil sam na osovinu od el. motora
I ja: elektromotori veličine 132 (5,5...9,2kW) imaju lager 40 i osovinu motora 38.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Budem baš ponovo sutra premjeril, možda sam nešto pomiješao od ti svih brojki koje mi se motaju u zadnje vrijeme po glavi.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Lance i lančanike ima Trgo-Agencija u svim mogućim veličinama i nisu skupi.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Ima li pumpa lezajeve?
Konačno raskopao pumpu i na njoj nema ležajeva, uprešana je piksa u kućište i u njoj se vrti osovina.
Mislim da zbog toga otpada ideja remenskog prijenosa. Teško da bi ta piksa izdržala neko veće opterećenje na duže vrijeme.
Eventualno ugraditi ležaj, ali to moram vidjet sa tokarom da li postoji uopće takva mogućnost.
Okrenut ću se na lančani prijenos vrlo vjerojatno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Problem ti bude ostal isti, jer i lančani prijenos ime tendenciju vlećenja osovine. Jedino da napraviš prihvat tak da se osovina pumpe ugura u rupu s kajlom, a da ta "rupa" ima izvana dva lagera i onda remenicu ili lančanik. Jedino ti bu lančanik jako bučan pri tim brzinama.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Bolje da uzmeš zvono za taj elektromotor i neku vijčanu pumpu, jeftinije će te ispast od te kemije na kraju...

ili nađeš neki elektromotor s reduktorom na nekih 200-300 okretaja...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Da, naći drugu pumpu i stavit ju direkt na el. motor i spojit ju na postojeću instalaciju a ovu klipnu ostavit gdje je i na taj način imat pogon i preko traktora jer mi je on neophodan.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Ovako sam ja planirao napraviti kombinaciju pogona na el. motor i kardan. Ali jednostavno je bilo pre glomazno i nije stalo na kalač. Pa sam izbacio el. motor. A barem je poslužio kao ispita stanica za pumpu. IMG-821aea7d48a6031444eb42819ffa74da-V.jpg
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Razmišljam na glas,
znači ovo je dekl na kojem je ta piksa u kojoj se osovina vrti. Tu ima mesa i materijala dosta da se potokari i ugradi ležaj. Jel bi to tada radilo?
Napominjem da sa stražnje je alu piksa i tu se ne bi mogao ugradit ležaj.
 

Prilozi

  • 20200212_113450.jpg
    20200212_113450.jpg
    168.4 KB · Pregleda: 8

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
sta obicno nije u redu kod klipne pumpe kad ne daje tlak, ova nasa jedva uvuce i zvuce klip cilindra, znaci nekih 5 bara mozda, hehhe. Otvorio je oni klipovi dobro zaptivaju koliko se meni cini, moguce da rasipa na onoj sabirnoj ploci ili....
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Ja sam imao slucaj sa potpuno novom pumpom. Prije ugradnje na kalač išao sam ju ispitati ručno na panku u škripcu. Pošto je max radni tlak 350 BAR, ja napravio pripremu, manometar i plugom zakrenuo vratilo na 300+ BAR. Tada sam sa pre veliko silom stisnuto neke podloške i smanjio zazor. Kod ugradnje na kalač nema tlaka... Pumpa širom i mislim da će skica objasnit najbolje. IMG-a8b56521f4b2c1798c6553b7b172fbfd-V.jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Ma znam ja princip rada, juce sam malo ispolirao onu plocu na koju nalijezu rotor gdje su cilindri i rotor sam ito ispolirao (rupe za klipove), Okretanjem rucno osjeti se razlika u otporu okretanju, znaci ima napretka ili sam u krivu. Posto je ovo pumpa varijabilnog protoka, ima mehanitam koji usjed porasta tlaka smanjujje protok, odnosno porvanava plucu po kojoj klize glave klipova tako da se zapremina rada pumpe smanjuje. Sad sumnjam i da je to rastelano, pa usljed porata tlaka, cak i minimalno dovodi plocu u paralelna polozaj sa rotorom i nema pumpa protoka. U radu sam dao komadu na cjepacu da salje ulje u cilindar icilindra izadje do kraja vani i onda sam gledao povrat ulja nista, znaci nema protoka uopce.Pojasni malo ovo sa podloskama sto si napisao, i ja sam o tome razmisljao.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Nabavi podloške 0.05, 0.1, 0.2 pa ih probaj dodavati na mjesto označeno na fotografiji tako da smanjiš aksijalni zazor. Kad složiš pumpu pri okretanju rukom, mora se osjetiti nekakav lagani otpor. Naravno ne smije jako zapinjati da se rukom ne da okrenuti. Sa podloškama se treba poigrati i više puta isprobati.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
O tome sam razmidljao ali sam idysrao jer je ploca po naponom opruge, blli smonu zurbi htjeli smo tu pumpu baciti pa nisam detaljno analizirao. Opruga vjerovatno drxi samo plocu zbog nabiba a sami tlak opruga ne moze zadtzati. Vjerovatno dekl pumpe drzi plocu uz rotor a kAko si rekao to podloske reguliraju da zaptiva a opet da ne radi trenje
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Powershift,nemoj se zezati s njom,odvezi u Gradačac u Hp fluid i riješe je pred tobom za sitne pare
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
malo sam se igrao sa podloskama, nisam imao orig pa sam nesto experemtirao, prije toga sam polorao plocu, i sad na nokretanje rukom kad je u pumpiulje dihta, drzi tlak na manoomuetr ne padda tlak iako pump ne vrtim, kad pustim osovinu tlak ulja je okrene u kontra smjeru od smjera vrtnje, ostaje m da nadjem orig podloske i da je ponco slozim. Ugl bitno mi je da reagira na promjenu zazora. Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh