• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ili kupiš pravi kočni ventil (reda 3000...4000kn), ili onaj jeftini u Rosiju (koji ima jedan problem).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Nemreš otkočiti prikolicu ako ti trebaju vanjske poluge ili kiper.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemreš otkočiti prikolicu ako ti trebaju vanjske poluge ili kiper.
Otkočiti ili zakočiti? Kaj dela tak da se prikolica automatski zakoči ako nema pritiska, a pedalom kočnice se regulira pritisak na način da je manji kad je pedala jače pritisnuta? To ima smisla u slučaju ako se prikolica otkvači u vožnji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Nemreš otkočiti ako imaš tlak na izlazu iz kočnog ventila (na T priključku).
Kak kočni ventil mora biti prvi u redu, ovo može biti problem na ventilu bez povratne veze, kakav je ovaj:

Kod ovakvog nema tog problema (osim cijene):
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Imaš više opcija, 3 u mom kraju
Jedna je ta koju ti želiš i to je po riječima moga majstora najskuplja i naravno najkompliciranija, i teško je uskladit da koče u isto vrijeme oba kotača na traktoru i prikolici, ali recimo da je bolje da prikolica kad je prikopčana ranije koči, točan iznos ne znam al mene je tražio oko 600€ ruke i dijelovi.
Druga opcija je kupit ventil koji radi na pritisak i automatski se vraća u neutralni položaj kad ga odpustis on radi na ruku i stoji negdje na blatobranu takva opcija je materijal i ruke oko 300€ kod mene i takvih je najviše u mom kraju i pokazali su se dosta dobri, ne treba previše osjećaja za ga koristit znači bolje je za starije vozače.
I treća najjeftnija verzija i ona koju ja osobno koristim pošto prikolicu ne koristim više od 20 dana u godini a imam dosta hidraulike na traktoru, kopčam kočnice na dvoradnu komandu koju koristim i za druge priključke i kočim lagano po potrebi na način da kočim i otpustim, s time da može ić i na običnu jednoradnu jer cilindar od kočnica ima feder na sebi tako da nema problema da kočiš sa istom komandom sa kojom i kipaš, traktori kod mene koji imaju samo jedan izlaz hidraulike tako i rade, dok voziš kočiš kad trebaš kipat promjeniš na crijevo od kipe i poslje vratiš kočnice, s time da ja kočnice na pikolici niti ne koristim kad je ona prazna jer ne treba.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
280
Bome sam se otelio dok sam pročitao komplenu temu... puno interesantnih ideja i pristupa rješenju problema ;) još da se u posebnoj temama obrađivala problematika na traktoru, a u posebnojsistemi na prikolici..... al dobro, nećemo pretjerivati :)


Rekao bih da je ovo rješenje za traktor s mehaničkim kočnicama točno onako kako piše u PDF-u na stranici... sajlom povezati na papučicu kočnice ili na polugu. Caka može biti samo da se uskladi hod papučice/poluge kočnica s raspoloživim hodom ventila. To može ili nekom klackalicom ili oprugom.

Da li je potrebno osigurati "gašenje" kočenja prikolice kada prikolice nema ili je ok da gura u zatvorenu spojnicu pa će kad nabije pritisak presumjeriti "dalje" u "niz hiraulike"?

Naravno, jedini nedostatak je cijena ventila. Ima to di drugo za kupiti za manje para?

Kod ovog ventila s tri rupe ako sam dobro shvatio ne možeš otkočiti prikolicu ako npr. digneš kipu, digneš poluge traktora i sl. ? Znači da moraš voziti sa skroz spuštenim zadnjim polugama?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
To s mehaničkim kočnicama radi ali nije proporcionalno. Proporcionalno je samo s hidrauičkim kočnicama, jer se mjeri tlak u kočnim cilindrima, a na mehaničkima je kočenje proporcionalno hodu sajle.

Kočni ventil uvijek radi, bila prikolica ili ne, odnosno pumpa je na pretlačnom ventilu kad stisneš kočnicu. Na mehaničkoj komandi to možeš isključiti, na hidrauličnoj teško.

Ne, samo u trenutku otkočivanja ne smije biti tlaka na izlazu is kočnog ventila.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
A zašto si odabrao baš tu opciju da imaš na pedali kočnice od prikolice?
TV 522 je imao u originalu taj ventil za kočnice prikolice, dalo bi se to i jeftinije nać.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Pročitaj gore, nije isti taj od Tomeka. A i svaki Hittnerov ga ima
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
280
A zašto si odabrao baš tu opciju da imaš na pedali kočnice od prikolice?
TV 522 je imao u originalu taj ventil za kočnice prikolice, dalo bi se to i jeftinije nać.

Pa to mi se čini jedino rješenje kak treba.... alternativa može biti ovaj drugi s tri rupe pa da se ne može otkočiti ako kipaš i sl.... to nije strašno, a 5x je jeftinije.

Svakako bi htio da se prikolica koči automatski kad koči i traktor bez potezanja nekih dodatnih ručki.

Ima ko link na kakvu jeftiniju alternativu dobavljivu kod nas ili u okolici?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pravo rješenje košta. Razmišljal sam o tome, ali sam odustal. Ako imaš jeftinije rješenje kojemu je jedina mana da koćenje treba aktivirati drugom ručkom, razmisli o povezivanju te ručke s pedalom kočnice. Pretpostavljam da bi sajla u bužiru bila najprikladnija za to povezivanje jer bužir može imati na jednoj strani regulacijski vijak za podešavanje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Prednost je da možeš kočiti i bez traktora, a mana...takav ventil ne koči proporcionalno. Znači, uvijek do kraja. To se da riješiti ventilom opterećenja...ali onda i to košta kao i pravi kočni ventil.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Pa kada smo već kod primitivnih alternativnih rješenja mislim da bi se najobičniji sigurnosni ventil mogao preurediti da radi sasvim zadovoljavajuće . Znači proporcionalno sa pritiskom ručke ili nožne papuče.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Prednost je da možeš kočiti i bez traktora, a mana...takav ventil ne koči proporcionalno. Znači, uvijek do kraja. To se da riješiti ventilom opterećenja...ali onda i to košta kao i pravi kočni ventil.
Ovdje te moram ispravit, ventil za koji ja govorim da je najzastupljenijia kod mene lijepo koči na ruku, ako stisnes do kraja koči maksimalno ali između toga imaš prstora koliko god hoćeš, dosta stare populacije ga koristi ima ga i prijatelj na ferrariju na blatobranu i nemam zamjerke,ja ne kužim kakvi su to ventili da je zakočen ako kipaš i takve stvari, kod mene ni jedan nema takvih problema a napiso sam 3 solucije koje se kod mene koriste za koje garantiram da nisu povezane sa ostalim dijelovima hidraulike.

Evo takve imaju kod mene na traktorima, ima oprugu i automatski se vraća znači koči dok držiš stisnuto i koči ovisno o sili kojom ga pritisneš


Zbilja mi nije jasno ZJ da kažeš da koči do kraja kada niti moja prikolica koja je spojena na običnu komandu od traktora za priključke ne koči do kraja nego koči ovisno i tome koliko stisnem, jedina razlika moga ventila i ovoga sa linka je šta ja moram vratit komandu u početni položaj da otpusti kočenje dok ovaj ventil sa linka to automatki radi, koristim tamo već godinama i nisam imao problema, kod mene takvih sistema ko šta ti govoriš niti nema, još jednom kažem gore u postu sam naveo 3 riješenja koja se kod mene koriste.
 

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
Imam i ja riješeno na Tomi Vinkoviću kočenje prikolice preko ručice hidraulike, nazad je umjesto klipa neka manja hidraulična dizalica, i preko sajli ide kočenje prikolice, prezadovoljan sa istim, jedino mi je interesantno da mi vremenom, nakon 4-5 minuta, sam polagano vrati ulje i prestane kočiti, a kada je na hidraulici vitlo oko 150 kg. drži ga i po nekoliko sati ne spusti ga. Ulje nigdje ne pušta kada je u pitanju kočenje a cilindar vremenom vrati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam kupil cilindar koji dojde na prikolicu, crijevo za povezati vanjski priključak dvoradnog ventila s cilindrom i crijevo za povezivanje drugog priključka istog ventila u povratni vod. Dakle spajam na priključke za bočni pomak malčera. Kad ti priključci pomiču malčer, funkcija podizanja hidrauličnih poluga ne radi. Vanjski priključci imaju prioritet nad polugama hidraulike.

Planiral sam to spojiti na prikolici, ali kak tu prikolicu ne upotrebljavam za vožnju drva gdje imam veće nizbrdice, do sad nisam to spojil. Možda ovo ljeto, nikad se ne zna.
Način koćenja na nizbrdici sam zamislil tak da malo pipnem ručku za aktiviranje razvodnika i pustim da se vrne u neutralni položaj. Ako nije dosta, ponovim postupak. Znači samo zamjena za ručnu kočnicu prikolice. Ako bu to funkcioniralo kak sam zamislil, postoji mogućnost povezivanja ručice i pedale kočnice sajlom, kak sam navel u prijašnjem postu.
Postoji još jedan jednostavniji način kao zamjena za ručnu kočnicu na nizbrdici. Potegnuti sajlu od osovine do ruda i povezati na podizne ruke. Podizanjem ruku na ručici za kontrolu položaja dozira se sila koćenja.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,311
Na U445 ja kočim sa kiper ventilom, nije baš proprcionalno i treba dosta osjećaja ali kad je skroz puna šodra ili tak nešto težeg onda slobodno do kraja stisnem i nije previše, ipak su kod nas dosta brda i puno znači.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kiper ventilom je isti princip kak sam napisal, samo ne treba povratni vod. Povećanje osjećaja za koćenje se vjerojatno more dobiti produljenjem ručke.
 
Na vrh