• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Rado bi imal taj ventil u rukama i probal kak to radi prije definitivnog savjeta, jer nisu mi oznake baš jasne.

Uglavnom, jedan priključak je dolaz, drugi odlaz a treći ide na mušku spojnicu za kočnicu prikolice.
Na crijevo prikolice ide ženska spojnica.
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Trenutno ga ne mogu nabaviti jer je trgovina u Sloveniji. U mjesec dana bi ventil trebao doći pa ću onda tek to slagati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Samo malo ... pričekaj još.
Ovaj ventil ima P - P - T priključke:
...a nema pretlačnog ventila.
To znači da kad aktiviraš ručicu i napuni se kočni cilindar ulje nema kam. To bi moglo biti opasno i napraviti štetu na pumpi.
Ovaj ventil bi ili trebalo napojiti iza pretlačnog ventila na traktoru, ili mu dodati jednog izvana.
Prva varijanta je komplicirana za izvesti.
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Čovjek pored mene na imt 539 ima složeno sam sa tim ventilom i nije imao problema.

Kako bi onda izgledale te dvije varijante?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Da, zato jer mu je pretlačni ventil odmah iza pumpe unutra u getribi.
Na Štoreu/Uniju je pretlačni ventil nakon ulaza u hidrauliku, prije vanjskog i unutarnjeg razvodnika. Iberdruk Štore.jpg
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Kako bi onda trebalo spojiti? Ili koji ventil još kupiti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Trebal bi svakak pretlačni ventil, poput ovoga:

Trebalo bi ga spojiti
- ili serijski prije kočnog ventila. U tom slučaju njegovo podešenje mora biti jednako ili više od pretlačnog ventila na traktoru
- ili paralelno priključku za kočnice. U tom slučaju njegovo podešenje bi trebalo biti 150 bar
Ovo drugo bi bilo bolje, no nisam siguran kak kočni ventil djeluje. Zato velim da bi taj ventil trebal prije u rukama.
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Znam da nije vezano uz temu ali što mi je potrebno z zračnu instalaciju na traktoru univerzal 643
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Ako imaš kompresor, onda spremnik, rasporedni ventil, cijevi, spojnica.
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Ako imaš kompresor, onda spremnik, rasporedni ventil, cijevi, spojnica.
Da li je to teško spojiti. Pošto je čovjeku rinula mašina na univerzalu 643 te ga prodaje u dijelovima. Mislio sam da će hidraulični ventil biti samo spajanje dva crijeva ali sam se prevario.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Ne znam...ali sve je trošak. I motor popraviti bu koštalo.
Nije hidraulika bauk, ali . Znatno je jednostavnije nego zračna instalacija.
Kakvo je kočenje izvedeno na prikolici?
A zakaj ne kočiš jednostavno kiper ventilom kak i mnogi?
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Nije moj traktor riknul nego od njega bi samo dijelove uzeo.
Na prikolici je izvedeno zračno.
Ne kočim kiper ventilom jer imam samo jedan par izvoda, ljudi su imali dosta loša iskustva sa tim a i vozim se dosta po brdovitom kraju tako da mislim da bi samo naškodio traktoru.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Ovaj ventil s ručicom je ista stvar kao i kiper, samo ne treba ručno otkočivati.

Kupi cijeli traktor s lošim motorom i složi ga ;)
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Nema tome traktoru spasa. Puknuto kućište mjenjača, blok je varen, dihtung je izgorio. Vlasnik nije mijenjao ulje samo je dotakao koliko ga je gubio.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Evo sada nakon kupnje nove Leško prikolice zanima me dali se ugradnjom ovog
Ili ovog
Može kipati i zamjenom cijevi kočiti.
Traktor Imt 539. 20220331_213011.jpg
 
Posljednje uređivanje:

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Da, ja preko ovog prvog imam složen kiper ventil na IMT542.... imaš točno mjesto ispod sica gdje paše (makneš poklopac i staviš ventil), prebaciš ventil na kipanje i kad dižeš hidrauliku ne dižu se poluge nego ide ulje na taj ventil i kroz crijevo iza na kiper izvod.....
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
A kako bi bilo da kad sam gotov sa kipanjem, samo zamijenim crijeva i priključim hidraulicne kocnice na prikolici.
Te kocnice bi koristio samo kad je puna i nizbrdica.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa nije po propisu ali može dobro da posluži.
Bolje išta nego ništa.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
A kako bi bilo da kad sam gotov sa kipanjem, samo zamijenim crijeva i priključim hidraulicne kocnice na prikolici.
Te kocnice bi koristio samo kad je puna i nizbrdica.
Pa tako ti i radi ovo što sam opisao.... samo ako nemaš ovaj ventil kao gore onda ti se prvi podižu poluge, a tek kad dođu do vrha kreće ulje u "kiper" ventil....
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
A kako bi bilo da kad sam gotov sa kipanjem, samo zamijenim crijeva i priključim hidraulicne kocnice na prikolici.
Te kocnice bi koristio samo kad je puna i nizbrdica.
Da izbjegnes skidanje i premijestanje crijeva, postavis ventil skrenticu ili kako ga vec zovu, taj ventil ima ulaz i dva izlaza, ruciom prebacis gdje zelis da ide tlak ulja kad das komandu za kipanje
 

Najnoviji postovi

Na vrh