• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulika IMT

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: rucica na imt 539

kockice su ti kontrola vucne snage. znaci u zavisnosti pluga trazis i dubinu oranja koju mozes povuci. sto su kockice nize time dublje plug ide u zemlju. probas oko polovine ili malo nize kockice staviti pa vidis koliko duboko ide i moze li vuci to bez problema. u toku oranja mozes jos spustiti rucicu sa kockom ako hoces vecu dubinu .ako proklizava podignes ga na okrugloj rucici i malo kocku uvis. gde nadjes odgovarajucu dubinu i da je fergo moze vuci kockicu fiksiras donji polozaj sa onim vijkom sa tockom. posle dizanje i spustanje samo ides na rucicu sa kuglom jer dublje nece ici i sve priblizno ore na istoj dubini. ako je jako tesko za oranje onda su muke i jednobrazni je mama za to. ali naucis se na svojim mukama najlakse.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Re: rucica na imt 539

One oznake Fast i slow, zaboravi.
One ovise o naštelanosti i rasštelanosti poluga hidraulika, o poderanusti polužja, o sabijenosti opruga u hidrauliku ........
Ti to moraš sam naštelati odokativno
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Re: rucica na imt 539

Mislim da da.
Nisam baš orač, ali otprilike mi je jasno kak bi hidraulik trebal funkcionirati
 

MEDOLINA

Član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
130
Zanima me dali se ovaj kvar može popraviti iz vana ili mora poklopac dole.Našao sam firmu JUSEL koja ima ovo u kompletu a zove se viljuška sa klackalicom.Htjeo bih to izvaditi pa me zanima dali se ovaj nutovani prsten može izvaditi(ošarafiti).

Mislim da je to šta tražim.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Re: Molim pomoć u vezi hidraulika

Ne trebaš skidati poklopac, to se tak radi, samo odšerafi s bočne strane šeraf M8, na 13 ključ, i krunastu maticu lagano izbijačem odšerafljuješ. Prije montaže nove sve dobro očisti i provjeri dal ticalo (šipkica) u poklopcu koju dodiruje taj mehanizam nije zahrđavila, podmaži je malo uljem ili masti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Re: hidraulika na imt 539

Nema potrebe da to cjelo kupuješ, ako je balansna opruga ispravna samu pečurku ti bilo koji tokar napravi.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
Pomoć, podešavanje hidraulike

Molim pomoć oko podešavanja hidraulike.

Zamijenio sam kompletnu pumpu hidraulike i podesio sve po videu Petra Grbića na Youtubeu, međutim nemam sve funkcije na polugama, https://www.youtube.com/watch?v=GLjYxBQH6fI

Oruđe se uredno diže, ali ima samo naglo spuštanje, slow funkcija ne radi.

Ono što NISAM napravio po Grbiću je to da nisam skinuo sav luft na dvokrakoj poluzi hidraulične pumpe kao što je to on napravio jer kad stavim tako podešenu pumpu u traktor, a poluga za podizanje oruđa je u najdonjem položaju, dvokraka poluga je napeta do kraja, tj, pumpa je u položaju punog protoka ulja i vjerojatno bi dizala oruđe u najdonjem položaju.

DA li sam pogriješio ili sam dobro napravio i zašto nemam slow funkciju?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Na kraju videa je majstor Pero sve rekel.....

Ti si pogrešil na početku a tam ti je rećeno da nebude ispravno radilo ako dvokraku polugu ne poštelaš kak treba.
Tu smanji luft, a onda štelaj na onim vijcima koji imaju opruge na sebi (ključ 13 ili 14) i obavezno uredi balansnu oprugu ako hočeš imati sve mogućnosti koje ova hidraulika omogućuje.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
Muha hvala na express odgovoru

Skinuo sam bočni poklopac i našarafio vijak na dvokrakoj poluzi da valjčić dođe do poluga ali da se može okretati.

Situacija je ista.

Onu polugu sa federom gdje se kopča toplink sam isto našarafio prema Perinim uputama,,,

Šarafe na federima vertikalnih poluga sam podesio sa dionamometrom na razmak od kraja od 0,5 mm kako Pero reče...

Kaj još?
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
I da li ti išta znači da kad spustim polugu za podizanje oruđa do kraja (graničnik maknem) da traktor ne počne podizati ruke kao u videu?

>Na kuglici.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Puknuto moje, pa kockice ne spuštaju.

Roadrunner, a onaj valjčič kaj je na excentru?
Kolko je ukopalo tam na cilindru gde klizi kotaćić?
Ako kuglica ne diže poluge kad ju spustiš do kraja znaći da treba još malo dotegnuti na vijku s oprugom.
Ili otpustiti, :icon_scratch::icon_scratch: zaboravio. Probaj pa vidi razliku.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
Valjčić na ekscentru sam kod podešavanja sa dinamometrom otpustio i odmaknuo, a nakon podešavanja okrenuo u smjeru kazaljke na satu das priljubi uz vertikalnu polugu.

Muha, mislim da nema veze koliko su potrošene vilice i cilindar i sve ostalo jer je to radilo prije zamjene pumpe.

Ja sam samo napravio podešavanje od nule i izgleda negdje fulao.

Na kojem vijku s oprugom treba dotegnuti / otpustiti... dvrokrakoj poluzi na pumpi ili na vertikalnoj poluzi koju sam dinamometrizirao?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
A zak si onda išel čaćkat???
Vijak koji ima na sebi maticu 13 ili 14 a regulira rad poluge kuglice.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
A zak si onda išel čaćkat???
Vijak koji ima na sebi maticu 13 ili 14 a regulira rad poluge kuglice.

Isti si ko moja žena ;)

Dakle onaj kaj sam s dinamometrom štelal... je*eš dinamometar....

Skinuo sam poklopac hidraulike po peti put i već me jaja bole od toga...

Proučio sam mehanizam i da, to bi moglo pomoći, ali i vilica je potrošena pa ću ju navariti i onda probati... ne da mi se skidati i po 6ti put :D:D:D
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a zakaj tražiš kvar na poklopcu ako je prije zamjene pumpe bilo OK ..no , da ..

muha ..ne razmem kak može padati "slow" ako spuštaš na kuglici ..valjda koliko brzo pomičeš kuglicu toliko prate poluge ...ako lupam krivo obajsnite mi
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Kad spustiš kuglicu skroz dole piše ti ''SLOW'' i onda se hidraulik polako spušta dole.
 
Na vrh