• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Higijena staje i mužnje krava

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

matija el imaš kakvih iskustava s tim vapnom?ma imam super litražu preko 6000 litara po kravi mi je prosjek al imam problema s mikroorganizmima, sve sam orifljo i opro, jedino mi je vapnjenje ostalo probat.
problem mi je i što nemem svoj laktofriz , već nosim u obližnji, uglavnim gubim dosta para, a naradim se ko konj
 
M

matija

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

matija el imaš kakvih iskustava s tim vapnom?ma imam super litražu preko 6000 litara po kravi mi je prosjek al imam problema s mikroorganizmima, sve sam orifljo i opro, jedino mi je vapnjenje ostalo probat.
problem mi je i što nemem svoj laktofriz , već nosim u obližnji, uglavnim gubim dosta para, a naradim se ko konj

to ti zapravo nije vapno.mi smo to koristili ljeti i mogu ti rec da je bilo puno manje muha,smanjilo je smrad itd.za higijenu muznje koristimo ecolabove proizvode http://www.dalbo.hr/index.php?vrsta_id=15&klik=1.
kazes da napravis sve kako spada a imas problema sa MO mozda je problem u hlađenju mlijeka kako nemaš laktofriz,ali nemamo ga ni mi pa nemamo problema sa MO pogotovo sad u ovim hladnim mjesecima.
kakvo ti je stanje bilo sa MO i somatskim na zadnjoj analizi?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

somatske stanice su bile 70000 a mikroorganizmi 330000, s tim nemrem nikak na kraj, na 15 krava, inače mi je mlijeko po analizi pre jako mm 5,6, bjel 4, suha tvar 9, tolko mi ne plate.
 
B

branko

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

bogec kaže:
matija el imaš kakvih iskustava s tim vapnom?ma imam super litražu preko 6000 litara po kravi mi je prosjek al imam problema s mikroorganizmima, sve sam orifljo i opro, jedino mi je vapnjenje ostalo probat.
problem mi je i što nemem svoj laktofriz , već nosim u obližnji, uglavnim gubim dosta para, a naradim se ko konj

dal si premalo podataka pa ti je vrlo tesko odgovoriti ali evo nekih mojih pitanja :

jel nakon muznje zatvaras sise s ovim ili nekim slicnim sredstvom, prilikom pranja vimena prije muznje dal izmuzeses dva tri mlaza dolje , da li dezinficiras vime prije muznje, kako i koliko cesto peres kantu i cime je peres itd.
 
M

matija

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

bogec kaže:
somatske stanice su bile 70000 a mikroorganizmi 330000, s tim nemrem nikak na kraj, na 15 krava, inače mi je mlijeko po analizi pre jako mm 5,6, bjel 4, suha tvar 9, tolko mi ne plate.
somatske su dobre al MO ima puno previse trebat ce ti par mjeseci da dođeš u e klasu(zbog računanja prosjeka)naravno ak u idućih par mjeseci bitno smanjiš njihov broj.kazeš 5,6% bjelancevina-placaju max. 4,3% mozda trebas nesto promjeniti u hranidbi da dobijes vecu kolicinu mlijeka nauštrb kvalitete(mislim na bjelančevine i mast).rekao si 6000l po kravi godisnje znaci u prosjeku 500l/mj x 15 krava= 7500 l/mj.
gubis puno puno novca :cry: na klasi,a i nije mi jasno kako s tom kolicinom nemas svoj laktofriz :?
kakvu muznu opremu imaš?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

ovak imam vitrex muzilicu s plastičnom kantom, peremo ju sredstvom(ne znam trgovački naziv), dezinficiramo u izosanu, vruća voda da se sve topi.
u štali peremo sise vodom mlakom, stavljamo pjenu, brišemo papirnatim maramicama suhim , izdajamo par mlazeva i mužnja
 
M

matija

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

jel ostavljaš muzilicu skupa s kantom u štali?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

da znam da gubim ratu za pasata novog, pogotovo sa tvorničkim premijama.
pazi mi smo nedavno počeli ozbiljno to radit sa više krava, prije je bilo 3-4 krave sad je 15 i 10 junica polapola simentalac, holštajn, e sad kad je krenulo treba mi svakve moderne stvari, gradim veliku štalu al po svojem nikvi milioni, zapravo adaptirani štagalj al je ogroman.
6000 litara iz domaćeg uzgoja je dobro( ima potomaka od krava sa zdenkine farme), e a hranidba je ovakva, sjenaža ljuljeva talijanski, englez, križanac boxer, grašak i pšenica sjenaža, silaža cjele stabljike, malo šrota i vitamini s bakterijama, po ljetu imamo sirak koji i siliramo.da dam više iz vreće sve bi poskupio
 
M

matija

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

ovo pitanje se cini glupo al je bitno pa cu ti ga opet postavit jel ostavljaš muzilicu skupa s kantom u štali?
kazeš siliraš sirak. kao sjenažu u bale ili kako?
odkud si?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

ponekad ostavim, al pred analizu sve se oriflja u detalje, inače u vodi operem i isperem sa sredstvom.
el taj premaz za sise djeluje, čuo sam od onih koji su koristili da im je kravama buknilo vime,? :scratch
 
M

matija

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

bogec kaže:
ponekad ostavim, al pred analizu sve se oriflja u detalje, inače u vodi operem i isperem sa sredstvom.
el taj premaz za sise djeluje, čuo sam od onih koji su koristili da im je kravama buknilo vime,? :scratch
NIKAKO u štali ostavljati muzilicu vjerojatno u tome leži uzrok tvog problema.
u vezi tog premaza mi koristimo ecolabov io shield http://www.dalbo.hr/index.php?spis_id=14&vrsta_id=15 neznam koje su to sredstvo koristili i na koji nacin da je kravama buknulo vime,ali mi sa io shieldom nismo imali nikakvih problema, naprotiv.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

siliramo ga sa silokombajnom za kukuruze mengele jer se ne štopa u travi, sijali smo žitnom sijačicom svaki drugi red, al super je ispalo, bile su one lude vručine, visina mu nje bila preko 2 metra, utovarka (s noževima) ga nije više mogla uvlačit zbog mase, jednu ral prvi otkos ne može pojesti 30 komada iako jedu po volji, tak da smo posilirali 6 prikolica, i super je ne kvari se, mliječnost je onda najveća, ali litaju, kad digne rep bježi, dao je 3 otkosa
 
M

matija

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

mi smo sijali sudansku travu isto tako na žitnoj sijačici zatvarali svaki drugi red.kosili smo ju za zeleno i balirali ko sjenažu.bilo je super a u bali ni grama pljesnivoga.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

daj mi pobliže pojasni taj premaz, to stavljaš nakon svake mužnje, kako on djeluje?
 
M

matija

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

bogec kaže:
daj mi pobliže pojasni taj premaz, to stavljaš nakon svake mužnje, kako on djeluje?
da to se stavlja nakon svake muznje.postoji posebna casica kojom se nanosi na sisu i stvara zaštitni film.evo ti što točno piše o njemu :
Dvostruka zaštita vimena (mehanička i kemijska)! U potpunosti izolira i štiti vime od teških atmosferskih uvjeta i vanjske kontaminacije, a da koža pri tome normalno “diše”. Najznačajnije prednosti ovog proizvoda su efektivna zaštita sisa pomoću joda i visokovrijednih polimera, te njega kože i jednostavno čišćenje vimena prije mužnje u kombinaciji s P3 Oxy Foam. P3 Io Shield se primjenjuje nerazrijeđen nakon svake mužnje, osobito ukoliko rezultati analize mlijeka pokazuju visok sadržaj mikroorganizama i somatskih stanica. Preporučuje se za efikasnu zaštitu životinja koje borave na slobodnoj ispaši i u težim uvjetima čuvanja
 
B

branko

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

bogec kaže:
daj mi pobliže pojasni taj premaz, to stavljaš nakon svake mužnje, kako on djeluje?


imas na onoj stranici od westfalie prikaz kako djeluje u biti stvori tanki film na sisi i na taj nacin sprijecava ulazak bakterija i mikroorganizama u samu sisu bilo preko koze bilo preko rupe.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

ovo je san svakog stočara, kad vidi na analizi slovo E i kad je tak jako, ja imam jače mlijeko al točka broj 5. me ubija i kolje bez noža.
sise mjenjam svakih 2 mjeseca, servisirana je prošli mjesec u vitrexu.
PAOR el to tvoja analiza, svaka čast.
daj mi napiši tvoj proces od pranja do uzimanja uzorka? :?: :?: :?: :?:
kad se uzme na laktofrizu uzorak el on mora bit na hladnom jer kod nas stoji na stolu pol dana, el to šta utječe?
gubitak mi je mjesečni zbog klase jedna plača u državnoj službi.jedino me drži visoka mlječnost i što to dobivam iz voluminozne hrane a ne iz vreće!
 

Najnoviji postovi

Na vrh