• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Holder ED2 motokultivator

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Pozdrav. Novi sam ovdje. Zovem se Bojan, 23g, okolica Ivanić Grada.

Kod kuće imam motokultivator Honda F620, sa priključcima i prikolicom, i zadovoljan sam, ali zbog proširenj gospodarstva i živine na njemu, polako sam počeo razmišljati o nečemu jačem. I neki dan, slučajno, kod susjeda sam našao Holdera ED2, diesela, 16 ks iz 1959.g. u jako dobrom stanju. I dogovor je pao. Za siću sam dobio kultivator u začuđujuće dobrom stanju (potrebno nekih 200-300 kn uložiti), prikolicu u odličnom stanju, i 6-7 priključaka. Ovaj vikend će početi čišćenje, i lagana sanacija i podmazivanje, jer su se sajle i pomični dijelovi malo ukrutili od stajanja.
Sve to fino očistiti, popjeskariti, zaštititi i prefarbati.

Nego mene zanima, ako itko zna i može mi pomoći, kakav tip freze i kose mi ide na njega? Svakako si želim nabaviti frezu jer mi je nešto takvo prijeko potrebno i kosa, također potrebna. E sad, može biti ili strižna ili roto. Za sad bih se zadovoljio sa bilo kojom.

Moj stroj je isti kao ovaj na slici, naravno, ne u tako dobrom stanju, ali bit će u dogledno vrijeme.
Još jedno pitanje, ako se može nabaviti i ova stražnja prikolica sa sjedalicom, odnosno nosač za priključke koliko vidim sa slike, bilo bi jako lijepo.

traktorholdered2slika22.jpg


60865421.jpg
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Prijatelju ja ti želim svu sreću sa nabavkom potrebnih dijelova i priključaka,
ali mislim da će to jako teško ići jer je to jako stari stroj.
Ja sam imao problema oko nabavke zupčanika za Talijanski SEP pa sam ga morao dati izrađivat,
tako da milim da ćeš ti imati još težu potragu za time što tražiš.

Ja ti želim jako puno sreće i uspjeha u potrazi!
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

danas krenuo u devastaciju holdera, hehe
skinuo sam kompletnu instalaciju jer je ova popucaja, dotrajala i bužiri se ukrutili, a i nije sve bilo spojeno kak treba
ovaj tjedan bude i pjeskarenje došlo na red, pa zaštita i zamjena sitnih dijelova, ništa posebno.

nego moje pitanje glasi ovako...

trebam gume za njega, ovakve kao na slici, ripnjače, a oznaka na gumi piše

7.00 x 18 AS

Kakva je to guma? jel se može toga nabaviti? jel možda paše od tomo vinkovića? ajde ako znate i okvirnu cijenu mi napišite, bio bih zahvalan
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Ako nema freze i kose koje priključke ima?
Ja to ne bi pjeskario , pjesak uvjek uđe tamo gdje ne treba ...no ako je to tebi za igračku , neka je ..tada imaš para i živaca da to središ do kraja .
Gume ..tih guma mora biti u svim normalnim tregovinama guma .
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Od priključaka ima plug okretač, ogrtač ta krumpir, 2 ogrtača za kukuruz, podrivač četvertstruki, vadilicu za krumpir, "pomočni kotač" za vžnju freze, rezervno sjedalo za prikolicu, traktorski nastavak za prikolicu, auto kuka.
Jedino potrebno i što mislim nabaviti je freza i kosa te nove gume.

Mislim da sam za male novce dosta toga dobio. A kompletna investicija je: remen vodenog hlađenja, 4 crijeva duljine 4 cm, 8 šelni, par metara novog kabla za instalacije, kobinirani prekidač za žmigavce, prednja svijetla i radna stražnja svijetla, malo boje i truda.
Vremena imam, porošit ću svega 300-tinjak kn, a što se tiće pijeska, nema kamo ući jer je sve zaštićeno i zadihtano.
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

došao sam s mora popodne, pa eto sad slike stroja. slikano je s mobitelom, pa su slike malo lošije i malo vuku na zeleno

uglavnom, izgleda malo trošnije nego uživo, ali radi savršeno. malo čišćenja, pjeskarenja, boje i par novih šarafića i ja se nadam da će trajati još godinama.













 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Vodenjak :shock:
Koja je bila siča u pitanju?
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

sve što sam nabrojao = 500 europskih novčića
odnosno 100€, mladi ovan i ovca odmah, i još 200€ (tj, svaki mjesec po 100€)

mislim da je kupnja bili previše povoljna

e da, i ova pokidana instalacija na slikama je zapravo samo stavljena, ja sam je već skinuo i pripremio novu, tako da je sad stroj na čistoj mehanici, bez trunke elektronike, hehe
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

sokol2503 kaže:
sve što sam nabrojao = 500 europskih novčića
odnosno 100€, mladi ovan i ovca odmah, i još 200€ (tj, svaki mjesec po 100€)

mislim da je kupnja bili previše povoljna
Te peneze vredi bez priključaka plus da ovnu i ovci nabiješ batinu kroz guzicu i napraviš feštu ;)

Nemoj ništ pjeskariti.
Poslušaj savjet od Puknutog, a takav je i moj.
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

upravo je i moj erazmišljanje bilo takvo, da vrijedi toliko i bez priključaka, odnosno, prikolica sama vrijedi barem 200€
što se tiče pjeskarenja, imam kod kuće kompresor + nastavak za pjeskarenje, već sa mpjeskario (čekičar za kukuruz, felge, manje metalne dijelove, traktor...) tako da mi i nije problem pjeskariti
prvenstveno sam pjeskarenjem mislio skinuti masnoću i staru boju, i hrđu naravno, koja je gdje-gdje izbila na limu, a jedino mislim skinuti kotače, i moram pogledati kočnice. od stajanja su zacvikale tako da sad nemam kočnica, a tu pijesak ništa ne može oštetiti
također ide dolje hauba, moram malo mrežicu poravnati, i tu pijesak ne smeta. jedino nakon skidanja rezervoara nafte i ulja koji je zajednički i kilera, imam par otvora koje sa čvrstom duck-trakom zatvorim i nema problema.
boja je tvornička na svim dijelovima tako da na večini površine ide dolje već laganim potezima odvijača, doslovno se ljušti.

kada očistim pijeskom, ispušem pijesam zrakom, stavim temeljnu i na nju boja, par novih gumenih crijeva, nekoliko šelni i možda koja nova sajla, iako su ove u dobrom stanju.

@muhaničar - ti imaš isto holdera ili samo imaš stroj u istom stanju ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Nemam ali mi se stroj sviđa zato jer mislim da je rijedak kod nas.
Nemoj se zavaravati kaj se tiče pjeskarenja ;)
Lim i neke sitnice možeš, ali ostalo..... :scratch
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

S kojim kompresorom pjeskariš, protok, snaga motora? Pitam zato da vidim koliko je neki minimum za pjeskarit.
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

sokol2503 kaže:
upravo je i moj erazmišljanje bilo takvo, da vrijedi toliko i bez priključaka, odnosno, prikolica sama vrijedi barem 200€
što se tiče pjeskarenja, imam kod kuće kompresor + nastavak za pjeskarenje, već sa mpjeskario (čekičar za kukuruz, felge, manje metalne dijelove, traktor...) tako da mi i nije problem pjeskariti
prvenstveno sam pjeskarenjem mislio skinuti masnoću i staru boju, i hrđu naravno, koja je gdje-gdje izbila na limu, a jedino mislim skinuti kotače, i moram pogledati kočnice. od stajanja su zacvikale tako da sad nemam kočnica, a tu pijesak ništa ne može oštetiti
također ide dolje hauba, moram malo mrežicu poravnati, i tu pijesak ne smeta. jedino nakon skidanja rezervoara nafte i ulja koji je zajednički i kilera, imam par otvora koje sa čvrstom duck-trakom zatvorim i nema problema.
boja je tvornička na svim dijelovima tako da na večini površine ide dolje već laganim potezima odvijača, doslovno se ljušti.

kada očistim pijeskom, ispušem pijesam zrakom, stavim temeljnu i na nju boja, par novih gumenih crijeva, nekoliko šelni i možda koja nova sajla, iako su ove u dobrom stanju.

@muhaničar - ti imaš isto holdera ili samo imaš stroj u istom stanju ;)


Kod pijeskarenja,,,kako kažeš ti felgi i ostalih dijelova koji su skinuti,,da slažem se,,,,ali oko motora i mijenjača,i diferencijala,nemoj savijet koji su dali i ostali podržavam,jer če ti bit žao,da bi počistija pijesak moraš sve komplet poslje rastavit i poskidat,a da negovorimo o oštečenjima koja ostaju ako prođeš s pijeskom di ne treba........

moja preporuka,sve šta ti se da skinut ako več očeš pijeskari nači felge ručke i ostalo šta je dosta čvrstog i debelog materijala ali ostalo ne :? ......i ne zaboravi di je lim tanak tamo če ti se poznat udubljenja od pijeska.... 8)
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

bagerista, sad si me malo ulovio, ali nije mi jasno sad kuda bi pijesak mogao ući u motor, ili diferencijal... ajde, u getribu bi još i mogao možda proći pored same osovine mjenjača. a što se tiće oštećenja... pa što bi se moglo oštetiti? metalni odnosno gusnati trup? ili limena hauba? pa ne znam baš... jer isto sam napravio sa traktorom, a rezultat je bio uprav onakav kakav sam htio. daj me ispravi da ne zaje*** još nekaj :roll:

radim sa kompresorom zapremnine 400l, jačine 10 bara, a imam ručni pištolj za pjeskarenje sa bočicom za pjesak od 1l, mogućnost i stavljanja crijeva direktno u vreću.
uglavnom, za moj "pištolj" u specifikacijama piše da je potreban protok zraka u kompresor od min 420l/min i jačine pritiska od 6-8 bara, izlaz kroz pjeskaru je 300l/min

ja radim konstantno na 7-7.5 bara sa stalnim protokom zraka (što je i najbitnija stvar kod pjeskarenja)
u tim uvjetima potrošnja pjeska je relativno mala, ali također bitna stvar je i štelanje same mlaznice na pjeskari, odnosno protok pijeska (ja radim sa mlazom pijeska koji na udaljenosti od cca 10cm ima disperziju promjera svega od 1-1.5 cm. meni su to najidealniji uvjeti za rad, a i potrošnja pjeska je minimalna

prije godišnjeg sam renovirao stari čekičar za runjenje kukuruze (metalni L-profili i limene stranice)
pjeskarenje je trajalo nekih 3h, s time da sam sa svih limenih površina skinuo svu boju, koja je išla vrlo lagano, onda sam pjeskario motor, a nakon toga metalne profile (postolje) koje je išlo sporije zbog hrđe
potrošnja pjeska je iznosila cca 25-30 kg (vreća kvarcnog pijeska granulacije 0,06-0,1 mm je 40kg = 20kn), s time da sam pjeskario vani na ceradi, nije puhao vjetar, i skupio sam nazad oko 15kg pjeska koji je nakon prosijavanja spreman za ponovno korištenje
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Gdje ima za kupiti taj ručni pištolj za pijesak? Znači on ima protok 300 l/min, a kompresor mora imati minimalno 420 l/min. Ja koje sam gledao pjeskare trebaju protok 2000 l/min, a bome u tako jak kompresor za radit s takvom pjeskarom mi se nimalo ne isplati ulagat.
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

ovisi o samom nastavku odnosno pištolju za pjeskarenje i o mlaznici kakvu imaš na njemu
ako si radio sa špricom za bojanje ili špricom za nanašanje body-a, i ovaj pištolj izgleda slično
imaš ih kupiti u bahausu, gramatu i ostalim sličnim centrima, a cijena se kreće ovisno o kvaliteti mlaznice
jer što je kvalitetnija odnosno čvršća mlaznica kroz koju izlazi pjesak, dulje će trajati i mlaz će biti usmjereniji
pjeskariti možeš i sa špricom za nanašanje body-a, ali ne možeš regulirati protok pjeska odnosno zraka, pa na taj način možeš obaviti grublji posao, ali i potrošiti i do 3 puta više pijeska

najbolje je koristiti pužni kompresor, jer su takvi kompresori manjih zapremnina, a imaju 3-4 puta veći protok zraka, ali i cijena je 3-4 puta skuplja, heh
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

sokol2503 kaže:
najbolje je koristiti pužni kompresor
vijčani kompresor :scratch
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

puknuti kaže:
sokol2503 kaže:
najbolje je koristiti pužni kompresor
vijčani kompresor :scratch

da, vijčani :roll:
 

Najnoviji postovi

Na vrh