• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Sa mojom STEELovkom se je neko igral pa na njoj piše STIHL MS440.
Ja sam s njom zadovoljan, već dvije godine pilim s njom tanje, nekad prepilim i nešto deblje, muči se ali ide.
A za smrt vitla sam već prije napisal, malo sam pretjeral i puklo kučište reduktora i podrobili se zupčanici. Jedini forumaš koji mi je htio pomoći će biti odsutan još 1 i pol mjesec.
Razmišljam i da samo na bubanj navarim veći lančanik, a ispod stavim manji i tjeram ko normalno vitlo, bez reduktora.
A opet su mi lančanici problem, tražil sam po njuškalu ali izbaci mi stotine stranica zupčanika raznoraznih ali ništa iskoristivo.
Ako neko naleti na oglas ili ako ima tko slučajno kakav par lančanika 1:4 - 1:8 prijenosnog omjera neka javi
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
a kako si do sada odmotavao sajlu ?
i koliki prenosni odnos ti je bio u reduktoru ?
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Kardan u rikverc i piči, ionako mi se ne žuri.
Prenosni omjer je bio 1:24.
Ako bi radio s lančanicima isto nebi radil spojku nego bi u rikverc odmotavao.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
pa sgužva li se sajla na koturu nekada takvim načinom odmotavanja ?

kod mene je na vitlu 1:9 i sasvim je dovoljno , na onome prethodnom mi je bilo 1:16 i bilo je dobro za ogromna naprezanja (recimo navlačenje pri obaranju drva)
za ''norlmalno'' vitlanje bilo je sporo

gledao sam da neki uopšte ne stavljaju sistem lamele ili razzubljivanja sa prenosima 1:4 , i nije teško za odmotavati ručno i bez kontra smijera kardana
mada po meni je to mala redukcija
 
Posljednje uređivanje:

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Sajla je zgužvana jer prilikom odmotavanja se uvijek potegne nešto više sajle nego je potrebno pa se onda namata bez opterećenja i kasnije zgužva, a i prilikom vitlanja se zna sajla križati na bubnju zbog preširokog bubnja pa se opet uništava. Puž je bio samokočivi i nije se bubanj ni pomaknuo dok sam vukao trupac od 1m3 sa traktorom. Kod lančanika ništa ne koči pa se zato može odmotavati bez spojke.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
Sajla je zgužvana jer prilikom odmotavanja se uvijek potegne nešto više sajle nego je potrebno pa se onda namata bez opterećenja i kasnije zgužva, a i prilikom vitlanja se zna sajla križati na bubnju zbog preširokog bubnja pa se opet uništava. Puž je bio samokočivi i nije se bubanj ni pomaknuo dok sam vukao trupac od 1m3 sa traktorom. Kod lančanika ništa ne koči pa se zato može odmotavati bez spojke.[/QUOTE

ej "mrki" koliko si dnevno izvlačio drva s tim vitlom na lager?
ja kao promatrač kontam da si se ti s tim vitlom samo mučio....
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Ne vidim u čemu bi bila muka, kardan u rikverc i vučeš sajlu ko i na svakom drugom vitlu, samo sporije.
A koliko dnevno izvučem me uopće i ne zanima jer mi se nikamo ne žuri.
Muka bi bila da nisam imao ni to vitlo pa da sam trebal na ramenim iznositi drva ili pak da sam nekom platil koliko sam i u vitlo uložil da mi izvitla drva.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
@mrcina
Pa može za neke lične potrebe da posluži , sve je bolje nego tegliti na leđima ali ipak nije za neke ozbiljnije radove.
I ja sam pristalica toga da sve što je moguće uraditi mehanizacijom da se tegljenje leđima svede na minimum.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ma mene su najviše leđa boljela od loših improvizacija, a kad god sam se odlučio na improvizaciju bila je loša, ne znam jel me više koštala novaca ili bolova u leđima heee...
za nekih 500 eura možeš kupiti rabljeno vitlo....ako te je ta tvoja improvizacija došla i upola manje onda je možda bolje nadodati napraviti rješenje...
...ali ako si sve dijelove dobio bez naknade i ako ti vitlo treba jednom godišnje kad sebi izvlačiš tridesetak metara, onda improvizacija pobija sve moje prethodne teze...i skidam kapu po tom pitanju jer je to djelo čovjeka laika u klasi optimista...
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ponosan vlasnik toga je sigurno i ponosan vlasnik svakakvih drugih ljepih "tuniga" mislim da sam videl baš taj model negdje i da mu je cijena oko 1600€! BEZ pile!
Tak da več tu se sužava krug potencijalnih kupaca.
To više služi vatrogascima ili GSSovcima, lovcima i slično nego da bi stim radil drva.Možeš naravno vuč kaj hočeš al podatki od 1 t snage i to pri 0,5m/sek govori sve ;)
Piše do tri tone kad se koristi flešencug? Nekak mi nije jasna matematika ta njihova?
Po mom bi bilo 2 tone ako staviš običnu jednu rolu???
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Neki dan sam nabavio hidraulično vitlo, znači bubanj, reduktor, hidromotor s lajtungima i brzim spojkama, sajlom, kukom te slagačem sajle. Sve je to montirano na masivnu željeznu ploču koja se je montirala na prednji kraj traktora MF 95ks te na unimoga. Ukupno ima oko 150kg, možda i koju kilu više.
Odmah sam napravio prihvat za zadnji dio traktora tako da sam ga mogao isprobati.
Evo slike:
120302133715.jpg

By mrcina007

120302134109.jpg

By mrcina007

120302134046.jpg


120302134019.jpg

By mrcina007

120302133928.jpg

By mrcina007

120302133834.jpg

By mrcina007

Pošto koristim hidraulične izvode traktora zadovoljan sam s brzinom istog.
Uskoro idem u rastavljanje vitla pa me zanima koje je ulje najbolje staviti u reduktor i do kud bi trebalo ići. Reduktor ima tri čepa, jedan na vrhu, jedan na 2/3 visine te jedan na dnu kod hidromotora. Mislim da do 2/3 ulja ne bi trebalo ići ili bi pak trebalo? Ima i oko 10 mazalica tako da se sve detaljno može podmazati.
Slijedi rastavljanje, čišćenje, podmazivanje te montaža na konstrukciju koja je na stranici prije prikazana.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
sve u svemu...kad ga primjeniš preko nekoliko puta znat češ nam bolje opisati ali stvarno me se dojmio slagać sajle
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Pa najviše me je privukel taj slagač, da ga nema možda i nebi kupio. Zbog lijepog slaganja mislim da ide barem 90m 10ke na bubanj. Dok namotam 60m koje imam budem procjenio koliko max ide gore. Brzina mi nije bitna, ionako radim 30-40 metara godišnje, a i ne trebam sve vitlati
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja bih samo skinuo taj hidromotor i direkt na kardan, ako ima svoju lamelu da ga mozes odmotavati i ako pase prijenos.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
hehe pa onda ti i ne treba taj slagač pa bi mogli tržiti:mrgreen:
Može cijelo vitlo za 40m drva godišnje sljedećih 10 godina :p

ja bih samo skinuo taj hidromotor i direkt na kardan, ako ima svoju lamelu da ga mozes odmotavati i ako pase prijenos.
Lamele nema tak da bi trebalo vrtjeti kardan u suprotnu stranu.
Uglavnom nakon nekog testiranja u šumi će se vidjeti što dalje s tim, da li je dobro ili treba nešto drugo izmišljati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
evo jedan primjer jednostavnosti koji sam vidio kod čovjeka koji ima milion ideja ali nema kvalitetna uslove za realizaciju istih , nažalost

slika057j.jpg


slika056.jpg


moja zamjerka je što je prebrzo i nema nikakav sigurnosni sistem ali ideja je za 5 :prayer:
i sve ovo dok je na traktoru ničemu ne smeta , niti prikolici niti toplinku
izlaz sajle je napravio dole niže i koturača se okreće u svim pravcima , znači ako zapadne provuče sajlu ispod traktora prema naprijed i izvlači se

ovo koristi isključivo za vađenje brodice iz jezera ali kaže da je koristio i u šumi
 

Najnoviji postovi

Na vrh