• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
pozdrav od branko-

redovno pratim sve stranice foruma a od skora sam clan jer se stvarno slabo snalazim sa ovom tehnikom ja imam traktor ltz t40a bavim se sumarstvom zivim u selu boljanic kod doboja nikako ne mogu da naidjem na vitlo ceske proizvodnje jer ja posjedujem takvo inace je to veoma mocno vitlo postavicu slike ubrzo
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ajde da vidimo vitlo...mogu pretpostaviti o kakvom je vitlu riječ... ako je to ovakvo kao sa slike, ima ga moj kolega za prodati....

slika-big-10286719.jpg
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Predomislio sam se i nisam reduktor stavil na staru konstrukciju nego sam napravio vitlo samo iz toga što sam kupio.
Evo kako to sad izgleda










Daska je 6mm debela, ojačanja ima dosta, a i još nije gotovo, još moram povariti neka ojačanja. Daska je povezana sa 24 M12 vijka na stražnju ploču koja je debela 10mm, a na nekim mjestima je ojačana i s 20mm debelim željezom.
Napravljena je i ispred na svakoj strani noga za postavljanje, a slijede još i dva nosača za motorne pile.
Po mojoj procjeni sada teži oko 230kg, a gore još moram staviti 60m 10ke sajle. Inače po izračunu ide 100m ali nemam trenutno tako dugu.
 

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
ajde da vidimo vitlo...mogu pretpostaviti o kakvom je vitlu riječ... ako je to ovakvo kao sa slike, ima ga moj kolega za prodati....

slika-big-10286719.jpg

pozdrav od branko

jeste prijatelju to je bas tako vitlo ja izradjujem takva vitla i prodajem imam za njih sve rezervne dijelovi naime kupio sam u kostajnici sirove odljevke od tih vitala dosada sam uspio sklopiti pet komada i prodati imam jos 15 odljevaka postavicu slike dok to slikam pa da mi to djeca postave jer ja se slabo snalazim ako kome treba kakav crtez ili tako nesto imam sve pozdrav
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
imaš li u ponudi možda dvodobošno fiksno vitlo kao ono pucarevo bnt 2x5 ili 2x6 tona? to ti je kopija iglanda... ja baš takvo namjeravam kupovati...
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Malo sam opet danas radio. Daska je na početku izgledala ovako:


zatim sam navaril malo ojačanja ispod


a ovako izgleda noga za postavljanje


a onda farbanje s temeljnom bojom


 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
čini mi se moćno vitlo, jedino mi se čini da će više opteretiti traktor ako je slabiji ili lakši, mislim kod samog vitlanja i šlajsa jer je težište snage vitla predaleko od traktora, što zbog same konstrukcije vitla, što zbog činjenice jer je sve na polugama traktora... kod vitlanja bi moglo dizati prednji kraj traktora, a i kod šlajsa bi se to moglo dešavati, još sajla nije na sredini daske pa bi moglo otežavati upravljanje, pogotovo kod dužih trupaca.

nisi razmišljao da vitlo staviš fiksno na traktor, na nosač, a daska zasebno na polugama... traktor bi bolje podnosio rad vitla, a i kod šlajsa bi bilo lakše za upravljati...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma mene najviše u ovom slučaju brine što sajla nije na sredini:scratch
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ako u bude radilo probleme, moze da kacanje pomjeri u drugu stranu tako da mu toplink dodje u pravcu sajle, a poluge neravno da prate isto.
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
obzirom da je ovo tema "Home made vitla za šumu" ovom se vitlu nema šta zamjeriti,sasvim je ok.No ako ga se razmatra sa strane pravog vitla i ako se gledaju takvi parametri onda su komentari suvišni, no to je druga tema.
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
"home made" u šumi vodi ravno na temu "crna strana šumarstva" pa se onda ljudi čude kako i zašto...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma tu se slažem sa tobom ali ima onih što imaju sve orđinale pa si*ebu sve živo i ne naprave ništa, moram konstatirati da savo ima dosta toga home-made pa ipak radi
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
...kao što sam već nekoliko puta po raznim postovima rekao, svaka improvizacija je nedorasla rješenju, a od loših improvizacija me samo bole leđa, a i glava....

ono vitlo od mrcine je upotrebljivo u jednoj hobi varijanti gdje planira tijekom godine samo sebi spremati drva i za tu svrhu je super odlično...a o profesionalnoj upotrebi nećemo razglabati...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
...kao što sam već nekoliko puta po raznim postovima rekao, svaka improvizacija je nedorasla rješenju, a od loših improvizacija me samo bole leđa, a i glava....

ono vitlo od mrcine je upotrebljivo u jednoj hobi varijanti gdje planira tijekom godine samo sebi spremati drva i za tu svrhu je super odlično...a o profesionalnoj upotrebi nećemo razglabati...

pa ne bi se baš složio sa ovim :?
u ''home'' varijanti nekada se može uraditi stvar čak i bolja nego fabrička , pogledaj samo PH što je @zjocko radio :supz:
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
čini mi se moćno vitlo, jedino mi se čini da će više opteretiti traktor ako je slabiji ili lakši, mislim kod samog vitlanja i šlajsa jer je težište snage vitla predaleko od traktora, što zbog same konstrukcije vitla, što zbog činjenice jer je sve na polugama traktora... kod vitlanja bi moglo dizati prednji kraj traktora, a i kod šlajsa bi se to moglo dešavati, još sajla nije na sredini daske pa bi moglo otežavati upravljanje, pogotovo kod dužih trupaca.
Traktor je Zetor 3511, a vitlo je toliko od traktora jer nije moglo bliže bez izmjene cijelog vitla što mi nije bilo volja.
Za dizanje prednjeg kraja se ne brinem jer imam 110kg utega uvijek naprijed, a imam još 70kg uteg kojeg mogu staviti, a ionako za moje potrebe ne trebam utege jer ne vučem velike komade, radije vitlam više puta, sigurnije je za mene i bolje za traktor.
ma mene najviše u ovom slučaju brine što sajla nije na sredini
kao što sam napisao nije u sredini jer bi trebao raditi velike izmjene na početnoj konstrukciji za što nisam imao vremena, a i kako je rekao powershift
ako u bude radilo probleme, moze da kacanje pomjeri u drugu stranu tako da mu toplink dodje u pravcu sajle, a poluge neravno da prate isto.
...kao što sam već nekoliko puta po raznim postovima rekao, svaka improvizacija je nedorasla rješenju, a od loših improvizacija me samo bole leđa, a i glava....
S ovim se uopće ne slažem.


Danas sam prefarbao unutarnju stranu daske završnom bojom i montiral dasku na vitlo. Sutra još vanjsku stranu daske farbam s završnom i drugi tjedan namotam sajlu i idem testirati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
a koja ti je brzina sajle ?
hoćeš li imati dovoljno ''hrane'' od tog zetora , mislim na litražu pumpe :scratch
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Bojim se da ce morati ici na velikom broju okretaja motora, i pitanje je koliko ce mu se ulje i grijati, hidromootri griju ulje,a traktor i nema nekakvu vecu kolicinu ulja niti hladnjak ulja. Odmah sam rekao da je najbolje da to spoji na kardan i vrti direkt.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Nisam neki hidrouličar al traktorska pumpa (od ovakovog manjeg) mi se čini neupotrebljiva za takav hidromotor.
Koliko daje ta pumpa?30-40l ??
Svaki stroj koji sam gledal i da ima hidromotor ima pumpu kostrukcijski barem 3x veču nek je naprimjer na mom ursusu.
U mom kraju je nekoliko ljudi slagalo cijepače na traktorski hidroulik i nije bilo zadovoljavajučih rezultata. Sporo je i nema snage.
Znam samo jednog čovjeka komu da šljaka al ima "noviji" traktor i veli da ima dvije pumpe i da je ukupan protok preko 60l. al mu je i cijepač više neka "hobi" izvedba.

Slažem se sa powershift da je mehaniki pogon preko kardana bolja verzija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh