• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

svizac

Novi član
Tu od
9 Kol 2012
Poruka
20
evo jedno homemade vitlo sto radi moj kolega,cjena 3000kn


vitlo je jako,jake je konstrukcije,kvacilo je rjesito na nacin daje na bubanj navarit klin,bubanj klizi po osovini i kada se rucica povuce sjedne u rupe na velikom zupcaniku,
jedini problem je kada se sajla odmotava prebrto se odmotava pa se umrsi,tu i tam nekad preskoci pa ajd 15min muke dok se odmrsi vrati itd,daje to nekako rjesiti bilo vitlo za sumu samo tako






EDIT savoris
slike moraju da budu rezolucije 800X600
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
evo jedno homemade vitlo sto radi moj kolega,cjena 3000kn


vitlo je jako,jake je konstrukcije,kvacilo je rjesito na nacin daje na bubanj navarit klin,bubanj klizi po osovini i kada se rucica povuce sjedne u rupe na velikom zupcaniku,
jedini problem je kada se sajla odmotava prebrto se odmotava pa se umrsi,tu i tam nekad preskoci pa ajd 15min muke dok se odmrsi vrati itd,daje to nekako rjesiti bilo vitlo za sumu samo tako

EDIT savoris
slike moraju da budu rezolucije 800X600
http://www.njuskalo.hr/sumarstvo-strojevi-oprema/sumarsko-vitlo-oglas-6812735

jel to ovo vitlo čuo sam od ljudi u Daruvaru i Pakracu šta se bave šumom da kod Požege ima neki majstor koji radi prava vitla, bolja od Karasa i Zente i nije skup
 

svizac

Novi član
Tu od
9 Kol 2012
Poruka
20
e da to sam ja vitlo prodo nekom frajeru dole oko nove kapele..mislim,i jedno tako sam prodo u šamac,da to ti je taj moj pajdo sta radi,meni uzima 2800-3000kn zavisi kad i kako se pogadjam (mislim koliko popijemo)a drugima uzima 3500. je vitlo je ok ali kazem ima problema sa odmatanjem sajle
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
treba složiti i neku kočnicu za odmotavanje, ribič sam pa kušim o čemu se radi kada na rolu namotaš 300 m najlona bez nekog otpora to je na špuli mekano a kada dođe riba onda je to otpor i zasjeca se među one namotaje
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Evo jedno home made vitlo kakvih kod mene najvise ima.

Pravi ih covek po ceni od 500-600 eura i stvarno ih kvalitetno radi,nisam cuo da je neko negde popustilo.
 

retro32

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
57
jedno teoretsko pitanje, dali je bolje da se sajla na bubanj vitla namotava odozdo ili odozgo ?
(ako je vitlo odnosno bubanj postavljen poprečno u odnosu na traktor)
 

retro32

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
57
molio bih dečke s foruma da mi prokomentiraju kako im se čini vitlo sa slike, dobio sam
ga od prijatelja koji sa njim dizao tačke s betonom, neznam koliko bi moglo povući
i dali bi se isplatilo raditi konstrukciju s njim ? napominjem da bi mi trebalo vitlo manje snage za izvlačenje
ogrjevnog drveta za vlastite potrebe .





 
Posljednje uređivanje:
B

bosniahos

Guest
Nema sistem uključivanja,niti lamelu,dal taj sistem dozvoljava slobodno odmatanje saijle mislim da ne,ovako odočno moglo bi se probaj pa tačke nisu ni manji trupac.Jedno moje vitlo je isto bilo od miješalice plavo sive Austrijska firma,dosta masivno,koje je digalo peticu ciglu pun palet imalo je lančani prijenos i sistem odpuštanja+plus sistem tromle kočnicu+prenos još jedan prije sveg, od kardana prema prenosu od lanca,masivan do bola,sajla 12 mm i nije moglo izdurat.Radilo je i jednom se odkinulo kod špule na bočnim ležajevima.Nije bia kriv ni ležaj ni osovina,velika je sila bila a ništa do tog nije popustalo.Probaj.ako nemaš bolje uz puno pažnje neko vrijeme če durat,pa češ drugo nabavit kako trebaš.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
Evo jedno home made vitlo kakvih kod mene najvise ima.

Pravi ih covek po ceni od 500-600 eura i stvarno ih kvalitetno radi,nisam cuo da je neko negde popustilo.

na ovom vitlu mi se sviđa to što je koloturica odnosno točka vuče tik uz traktor pa je zbog toga idealan za manje tj lakše trakore prilikom vuče smanjuje dizanje prednjeg kraja...PRETPOSTAVLJAM ONAKO NA PRVI POGLED.

No, imam i pitanja za one koji su imali iskustva s tim i takvim vitlima:

kolika je brzina prilikom vitlanja (vinčanja)?

Obzirom je koloturica s donje strane, zar nije ipak malo prenisko ako uzmemo u obzirom na neravne terene u šumi prilikom vitlanja, a i prilikom vuče bi moglo zadati problema? NE ZNAM PA PITAM, SLUTIM?!

Zar nije nedostatak što nema daske ili možda ima ali se ne vidi, a baš me zaniima kako su rolice/klizači postavljeni...ukoliko ima dasku?!
 
B

bosniahos

Guest
Pa kako to misliš,znači vitlo ima svoj pravac okretanja i stavil ti na špulu sajlu gore ili dolje ono se okreče u predviđenom smijeru.Pa to uče dicu u predškolskoj ustanovi da im razviju motoričke osijete..Ako misliš da time smanjiš silu na manjem koluturu kroz koji prolazi saila neče to utijecat.Ili ti imaš neki drugi film.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Pa kako to misliš,znači vitlo ima svoj pravac okretanja i stavil ti na špulu sajlu gore ili dolje ono se okreče u predviđenom smijeru.Pa to uče dicu u predškolskoj ustanovi da im razviju motoričke osijete..Ako misliš da time smanjiš silu na manjem koluturu kroz koji prolazi saila neče to utijecat.Ili ti imaš neki drugi film.

Covijek je pito na koji nacin bi mu se bolje i ljepse namotala sajla na bubanj jel kad ide dole ili gore!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
u konkretnom slučaju , koja bi od ove dve varijante namotavanja sajle bila bolja ?

/QUOTE]

Skoro pa isto , ja sam tebe razumio drugačije malo
 

retro32

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
57
Pa kako to misliš,znači vitlo ima svoj pravac okretanja i stavil ti na špulu sajlu gore ili dolje ono se okreče u predviđenom smijeru.Pa to uče dicu u predškolskoj ustanovi da im razviju motoričke osijete..Ako misliš da time smanjiš silu na manjem koluturu kroz koji prolazi saila neče to utijecat.Ili ti imaš neki drugi film.

ako pažljivije pogledaš crtež vidjećeš da je smjer okretanja bubnja različit
.
opterećenja sigurno nisu ista , dakle zanima me dali je bolja varijanta A gdje sajla
okomito dolazi na bubanj i gdje je onda veće opterećenje na kolturu ili varijanta B gdje je
kut sajle manji i manje je opterećenje na koloturi a veće na bubnju ? na to sam mislio,
dali ima bitne razlike opteretit više koloturu ili bubanj, dali tu ima nekle razlike (prednosti)
za funcioniranje vitla, konkretno namotavanje sajle . ako je manje više svejdeno ,
onda mogu napravit onako kako mi jednostavnije i brže.
 
Posljednje uređivanje:
B

bosniahos

Guest
Razumim ja tebe jako dobro ok. svake godine idem zbog koječeg na psiho test pa takve sitnice primijetim nešto prije nego drugi.I sve kako san ti napisa stoji.zBOG ČEGA AKO NE ZBOG KUTA NAMATANJA BI BILO LAKŠE VALJDA ZBOG SMIJER VRTNJE ja neznam,tako si postavil pitanje..Stavi raspodijeljivač namatanja saile isve si rišil.I zbog čega mijenjat smijer vrtne,imaš moždak kružni sistem možda, dovlačenja trupaca,ja takav sam vidil jedino na pilanama u Kanadi i nigdi drugdje.Se razumimo il ne.Ako misliš pametnovat imaš moj pp. da druge ne opterečujemo.Idem sad nešta radit,ajd bok.
 

retro32

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
57
Razumim ja tebe jako dobro ok. svake godine idem zbog koječeg na psiho test pa takve sitnice primijetim nešto prije nego drugi.I sve kako san ti napisa stoji.zBOG ČEGA AKO NE ZBOG KUTA NAMATANJA BI BILO LAKŠE VALJDA ZBOG SMIJER VRTNJE ja neznam,tako si postavil pitanje..Stavi raspodijeljivač namatanja saile isve si rišil.I zbog čega mijenjat smijer vrtne,imaš moždak kružni sistem možda, dovlačenja trupaca,ja takav sam vidil jedino na pilanama u Kanadi i nigdi drugdje.Se razumimo il ne.Ako misliš pametnovat imaš moj pp. da druge ne opterečujemo.Idem sad nešta radit,ajd bok.

što bi bio raspodjeljivač ? nekakva kolotura ili ?
 

retro32

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
57
s obzirom da se ovdje raspravljao i o elektromotorima 12 V (istosmjernim)
kao pogonu za vitlo , zanima me koliku bi snagu na vitlu mogao imati
motor od 12 v , snage 1,15 KS , 1725 okretaja, 115 Volti , 75 Ampera,
(podatci sa pločice) motor na sebi ima reduktor 5:1 tako da mu je izlazni broj okretaja 345 .
dali bi nešto takvo moglo upotrijebiti za vitlo manje snage , oko 1 000 kg recimo ?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Na vratilu teoretski razvija moment od 23Nm.....sa gubicima ne prelazi 20Nm....ako bi ti bubanj bio npr fi 150mm, imao bi silu od 150Nm....dakle jako malo za vitlo....eventualno dodati još nekoliko reduktora:(rofl):
 

Najnoviji postovi

Na vrh