• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

retro32

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
57
Na vratilu teoretski razvija moment od 23Nm.....sa gubicima ne prelazi 20Nm....ako bi ti bubanj bio npr fi 150mm, imao bi silu od 150Nm....dakle jako malo za vitlo....eventualno dodati još nekoliko reduktora:(rofl):

vidim se razumiješ u problematiku ( za razliku od mene :mur:) u svezi dodatnih reduktora,
ako spojim taj motor na vitlo sa pužnim reduktorom koji ima omjer 11 : 1 (bubanj je promjera 120 mm),
koliko bi onda bilo jako ? i daj mi molite pojasni 1 Nm , odnosno 150 Nm , kolika je to u praksi vučna sila ?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Uzeo sam za usporedbu profi vitlo za terence....vitlo ima motor sličan kao što ti navodiš, samo ono ima ukupnu redukciju 130:1....znači ti bi morao dodati reduktor sa omjerom 26:1 da bi dobio vučnu "silu" 1200kg.....nije naj točnije ali 10N=1kg...znači sa tim dodatnim reduktorom dobio bi silu 2140N, odnosno 214kg
 
Posljednje uređivanje:

Ivica12

Novi član
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
20
Pozdrav!
Ovako nabavio sam neko home made vitlo, sa reduktorom od dizalice ili je bilo na nekom vojnom kamionu ugl. Mocno je negdje oko 8 t snage, ali imam problem sa ukljucivanjem kad se ukljuci nemoguce ga je na njegvoj rucici iskljucit za vrjeme vuce trupca odnosno kad je sajla napeta, nego moram iskljucit kardan podic na hidraaulici i kad se olabavi sajla iskopcat na rucici vitla a to mi bas nije prakticno, pa me zanima ima li ko iskustva sa ugradnjom nekog sistema tipa špere na takve reduktore jer sam to vidio po internetu da neki ugrađuju, ili netko ima neki drugi prijedlog da rjesim taj problem bez da moran iskljucivat kardan, jer sad kad ukljucim ono vuce dok god radi kardan a to bas nije najsretnije rjesenje negdje na brdu.
 

bega533

Novi član
Tu od
16 Velj 2010
Poruka
13
Mislim da imamo isto vitlo, okaci sliku ako mozes, ja moje jos doradjujem.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Evo kako sam riješio kopčanje multiplikatora na traktor.
Za multiplikator sam napravio ploču i na krajeve navario 4 vijka M12
dsc0345sr.jpg


a na traktor zavario dva L profila i izbušio u svaki dvije rupe fi12 te samo nataknem multiplikator na kardan a vijci uđu u rupe i sve je fiksirano
dsc0347im.jpg


Multiplikator montiram u horizontalnom položaju jer je za 2cm previsoki da ga stavim vertikalno

Na traktor kraj sjedala sam navario ploču na koju dolazi razvodnik te se pričvrsti sa dva vijka dok upravljam s vitlom sa traktora. Dok je zmontirani na toj ploči ručica razvodnika je kraj ručica hidraulike na traktoru, tako da mi je to idealno
dsc0354f.jpg


a na samom vitlu imam predviđeno mjesto za razvodnik isto na dva vijka
dsc0364jv.jpg


Evo kako izgleda za sada
dsc0359jh.jpg


Malo prije sam završio sa farbanjem

Pozdrav!
Ovako nabavio sam neko home made vitlo, sa reduktorom od dizalice ili je bilo na nekom vojnom kamionu ugl. Mocno je negdje oko 8 t snage, ali imam problem sa ukljucivanjem kad se ukljuci nemoguce ga je na njegvoj rucici iskljucit za vrjeme vuce trupca odnosno kad je sajla napeta, nego moram iskljucit kardan podic na hidraaulici i kad se olabavi sajla iskopcat na rucici vitla a to mi bas nije prakticno

S takvim vitlom sam radio prije dvije godine i mogu reći da je stvarno jako vitlo jedino što je sporo, omjer mu je bio 1/27, pužni prijenos. Tjerao sam kardan preko brzina i dok sam potegnuo drvo do vitla stavio sam u rikverc i malo otpustio sajlu i onda sam mogao isključiti prijenos na vitlu
 

Ivica12

Novi član
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
20
Koliko se ja razumijem u hidrauliku stavio si multiplikator odnosno hidro pumpu na kardan i spojio na razvodnik, a sta si stavio dole na pogon vitla, i dali ti je to ubrzalo rad vitla jer je meni ovo malo sporo, i dali se moze sa multiplikatorom radit i u lijevo i desno jer ovo je vitlo od tam-a 110 10 tonsko pa moze odmatat i namatat pa bi mi odgovaralo da moze vrtit i u desnu i ljevu stranu.
Koliko te kostala ugradnja multiplikatora i gdje si nabavio cjeli taj komplet

Koliko se ja razumijem u hidrauliku stavio si multiplikator odnosno hidro pumpu na kardan i spojio na razvodnik, a sta si stavio dole na pogon vitla, i dali ti je to ubrzalo rad vitla jer je meni ovo malo sporo, i dali se moze sa multiplikatorom radit i u lijevo i desno jer ovo je vitlo od tam-a 110 10 tonsko pa moze odmatat i namatat pa bi mi odgovaralo da moze vrtit i u desnu i ljevu stranu.
Koliko te kostala ugradnja multiplikatora i gdje si nabavio cjeli taj komplet

http://www.google.com/search?q=vitl...iw=320&bih=356&sei=_nplUaHMG8nw4QSkg4GQDg#p=1

Evo to je to vitlo sta ja imam samo je stavljeno na konstrukciju, stavit cu i te slike uskoro
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
S točno takvim vitlom sam ja radio, ali na kardanski pogon, a ne na hidrauliku kao sada.
Vitlo pogoni hidromotor, ovaj moj je 50ccm i max snaga 15kW, to sam našao po podacima.
Znači izbaci se onaj priključak kardana koji je sa prirubnicom povezan na reduktor s četiri vijka i tu se spoji osovina hidromotora. Vrti se lijevo-desno, što se odabire na razvodniku.
Multiplikator i pumpa su 160E, razvodnik 75, manometar te sve redukcije oko 50E, crijeva su oko 70E, ali sam neka imao, a neka dobio, rezervar je rađen po mjeri i ima 18l, čep za rezervar s filtrom 130kn, te 15L hidraola 150kn. Takav hidromotor kakav imam gore je 1000kn.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
samo ću ga morat ubrzat sa prjenosom preko lančanika
To je najbolje, najbrže i najjeftinije rješenje.
Da li se može iz traktora do ručice za uključivanje-isključivanje ili samo dok se stoji kraj vitla.
 
A

ado1

Guest
Votlo?

Dali se moze napraviti vitlo od alnasera koji koriste morotrna vozila? Moze li alnaser raditi 15-20 min bez prestanka, da se ne zapali ili crkne?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Votlo?

Nemre jer on nema promjenjivu brzinu vrtnje,i svoje hladenje,rebra i ventilator.
Krivo si napisal temu nije "VOTLO" nego VITLO.:rolleyes:
Kaj si mislil neko malo vitlo slozit ili?
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Votlo?

Dali se moze napraviti vitlo od alnasera koji koriste morotrna vozila? Moze li alnaser raditi 15-20 min bez prestanka, da se ne zapali ili crkne?
Može
Ne mora ako nije preopterečeno
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Votlo?

Može
Ne mora ako nije preopterečeno

Anlaser (elektropokretać) je desni serijski istosmjerni elektromotor bez ograničenja broja okretaja . (osim tome vink) motor velike snage po težini rotora sa jakim iskrenjem četkica vremenskog ograničenja na max 20 sekundi može se upotrebit za vitlo ali ne dugo koristiti čim se malo ugrije uzeti puš pauzu .
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Ja sam već postavljao pitanje u vezi ovog vitlla sa alanserom i bio sam riješio da ga pravim međutim odustao sam.Vidio sam jedno takvo vitlo kod čovjeka montirano na land rover onaj stari defender (kako li se zove) i zakači sajlu i pomalo "vergla" ne drži dugo a vitlo se igr za terencem moglo bi ga odići od zemlje čini mi se. Međutim traktor pun drva je ipak nešto drugo. To vitlo bi meni valjalo nekada da me izvuče samo 5 m i gotovo.
Nisam rekao čovjek je koristio alanser od lade i reduktor od lade nive vrlo jednostavno upasovao montirao na ploču i to je to unutra ima prekidač, a vitlo skida i montira na 4 šarafa.

E sad ja imam jedno pitanje za razmisljanje šta mislite da li se može napraviti kardansko vitlo gdje bi se kao prenos koristio zupčasti remen kajiš od automobila. pa recimo staviti 2 paralelno?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,026
Re: Votlo?

Dali se moze napraviti vitlo od alnasera koji koriste morotrna vozila? Moze li alnaser raditi 15-20 min bez prestanka, da se ne zapali ili crkne?
Prvo trebaš brončane pikse zamijeniti kugličnim ležajima.
Drugo, treba uzeti najveći anlaser koji nađeš i koristit ga na manjoj snazi.
Treće, treba mu napraviti ventilator.
Četvrto, trebaš dva dovoljno velika sklopnika s kojim budeš pokretal i mijenjal smjer vrtnje.
Peto, trebaš dovoljno veliki alternator koji će to napajati.

Šesto i zadnje: previše zaj... za nikaj.
Uzmi hidromotor i tjeraj ga preko kipera.
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Kako kopčati hidro motor na IMT 533-539 ulje uzimamo sa izvoda za kipu ali gdje ga vraćamo?
Znači gdje na traktoru kačiti povratno crijevo?
Da li prilikom uzimanja hidro motora treba paziti na protok i pritisak koji nam ddaje pumpa pa prema tome tražiti motor ili se to može kombinovati?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,026
Uzimaš s kiper priključka, a povrat ulja ide u getribu.
Bilo ti je negdje spomenuto...kolega Muhaničar je napisal na koji se šaraf spaja povrat.

Ima u našem kraju jedan 542 s montirani hidrauličnim vitlom naprijed (za izvlačenje traktora). Neznam kak je spojeno, no čisto sumnjam da ima dodatnu pumpu.
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Aco odlično odrađeo.
Za neke manje potrebe i više nego dovoljno.
Reci mi samo od čega si koristio ove zupčanike i lanac?
Možda da uradiš neku kočnicu to nije lošaastvar.
 

Najnoviji postovi

Na vrh