• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Re: Šumarski traktori i vitla

ljudi ja nisam planiro da pravim atomsku bombu,a ako se nerazumete u nesto nemojte pricati u prazno,a jel se sa tajfunom fabrickim nemoze prevrnuti traktor,to niste gledali ,a ja jesam.
ovo je tema vitla a ne samoubistva.
ko nije pazljiv netreba mu vitlo da pogine ima jednostavnijih načina.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Re: Šumarski traktori i vitla

Pre prevelika redukcija , (po meni) je maksimalna redukcija 1:20
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Re: Šumarski traktori i vitla

probo sam na vretenu ubrzati ga tri puta(iskombinovo sam preko zupčanika samo za probu i uspelo je.) i mislim da je pravo,posto je traktor 35ks,bice idealno. ima 2 puza pa kozna kolki je tu prenos,ali za teranje je lako neverovatno.
neznam dal ovde vazi odnos1;nesto zbog dva puza.
izbrojacu kod komsije na tajfunu broj obrtaja u minutu pa cu uporediti,al cu meni svakako sporije,gledo sam kad zapne kod njega baci rakovicu mnogo brzo,sto je rizicno.
 
B

bosniahos

Guest
Re: Šumarski traktori i vitla

Negdije san u temi napisa kako san sagradi isto tako sporije vitlo i proda nekim lakim na alkohol i linčinama isto vitlo.Mene su nešto počeli krivit kao a delije prikopčali sajlu za komplet drvo srušeno i ošli malo napiče i mezu kao.Izvrnulo traktor a kasnije san čuja da je netko od njih nastrada.
Tako da bi ako bi ostalo tako trebalo bi malo pripazit.Ima tu i dobra strana,po meni pomagač može uvik bit u blizini i pratit što se sa vučenim drvom događa i uvik sigurno najavit onom kod vitla što i kako.
Probaj ubrzat samo za probu upola.
Sve u svemu imaš težak reduktor sa širokom primijenom,napiši odčeg je.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Šumarski traktori i vitla

probo sam na vretenu ubrzati ga tri puta(iskombinovo sam preko zupčanika samo za probu i uspelo je.) i mislim da je pravo,posto je traktor 35ks,bice idealno. ima 2 puza pa kozna kolki je tu prenos,ali za teranje je lako neverovatno.
neznam dal ovde vazi odnos1;nesto zbog dva puza.
izbrojacu kod komsije na tajfunu broj obrtaja u minutu pa cu uporediti,al cu meni svakako sporije,gledo sam kad zapne kod njega baci rakovicu mnogo brzo,sto je rizicno.

ovisi pod kojom turažom vuće,, isto imam tajfuna 4t i R 65, večinom radim do 1000 obrtaja tako da nema velike brzine a dosta je jaka na kardanu pa se ne guši i nemam problema s tim, čim negdje zapinje popustim i nema problema,, prvo počnu prednji kotači poskakivati:(talk):
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Re: Šumarski traktori i vitla

Ja koliko sam cuo puzni prenos se nije pokazao kao dobar za vitlo, mislim da stalno se koristi cijeli jedan dan.Moze se parviti vitla sa puznim prenosom samo za samo izvlacenje jer se oni rijetko koriste i u slucaju nuzde.
Mesingani ili bronzani dio koji se nalzi unutar prenosa se brzo haba od konstantnog koristenja, a pogotvu od udar koji nastaju pri vuci klade jer ona nece ici po cistom terenu uvjek postoji neka prepreka.
A i velika redukcija po meni nije dobra jer moze lako da pukne sajla kad u nesto zapne a ide previse sporo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Re: Šumarski traktori i vitla

Dva lančanika i lanac su bog bogova
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Re: Šumarski traktori i vitla

iskljucio sam prvi puz to jest izvadio,i sad je redukcija 1:13.to je ekstra,ali sam ga uzo jeftino i mislim da bi za mene zavrsilo poso to meni treba par dana u godini. izluđujeme cekati nekog i taj uvek zuri navrat nanos ovako za sitne pare imam svoju stvar.

e sad tolka sprava od sto i nesto kila ako nemoze vuci tonu zamenim ga za nesto drugo 50eme kostalo.da ga bar testiram,moram otvoriti jos glavni zupcanik da vidim jel i on bronzani.ako mi se nesvidi ide u oglas pa lanac i druga varijanta.za ovu zimu mi netreba bar za sledecu nesto da spremim.
 
Posljednje uređivanje:

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Re: Šumarski traktori i vitla

Moze ona vuci tonu,ali je stvar u tome ok kojega je materijal napravljen puzni prenos .Moras znai da se brzo haba pogotvu mesingani ili bronzni dio sto se nalzi u njemu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Re: Šumarski traktori i vitla

Mi nemamo pojma od čega je to i jel dovoljno dobro dimenzionirano, ali vjeruj mi da je puž od čelika trajao bi puno kraće. Pa Peugeot je desetljećima imao brončane puževe u diffu i sve je ferceralo bez problema.
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Re: Šumarski traktori i vitla

danas sam ga otvaro i zupcanik koji tera puz je valjda bronzani, zuckasto narandzasto.pa za kog je vraga napravljen ako se tako haba nije od sira,kozna kolko je radio dosad i nije mu nista,pucaju i lanci pa boze moj bar da ga oprobam i nezalim nek sluzi kolko sluzi.sto ljudi sto cudi.

evo slika ovo sto je na zemlji sam skino kuciste i prvi puz,sad ostaje strugarski deo kad dospem,pa sklapanje.
www.dodaj.rs
[/url][/IMG]
ovo je višak delova
www.dodaj.rs
[/url][/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: Šumarski traktori i vitla

Ak ti je računica slagat složi,reduktor če te tvoje potrebe sigurno izdržat.Neznam koliko imaš ostale robe za vitlo pa i majstor za struganje če ti trebat.L.P.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Re: Šumarski traktori i vitla

Ak puž na pogonu lifta traje 50 godina, bu i tebi.
A zakaj si ga uopće rastavljal? Tko ga bude sad više sastavil kak treba? Takvi se reduktori NE rasklapaju, sve dok ide.
Tak sam i ja dobronamjerno rastavil jednoga...pa je završil na otpadu.
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Re: Šumarski traktori i vitla

ovo sam skino prvi puz bio je prespor snjime 600:1,nisam sve rasklapo taman posla,sad je 13.5:1. idealno za 35 konja.

nema tu tehnike nije to menjač,prosto a reseno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Re: Šumarski traktori i vitla

Pužni prjenosnik je teže naštelati od mjenjača ili diferencijala ;)
Dobro da nisi originalnog rastavljal ;)
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
nista od posla zasad,reduktor je vracen starom vlasniku naime tero je zičaru na ski centru,neko ga je mazno i prodo na otpad gde sam ga ja neznajuci kupio. sad se jure budale koji su ga maznuli.ovo je srbija prava,toliki teret raskopati i odneti na otpad za bedni 30e.
pa to treba ojaditi od batina samo budala moze.

savo@ ipak negine lanac i lancanik !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Posljednje uređivanje:

ursus

Novi član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
10
da li ti taj direktan prijenos na vitlo diže prednji kraj traktora u zrak kad trupac zapne u panj
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Traktor ne diže vrsta prijenosa .
Traktor diže moment potezanja trupca , sprječava se daskom i spuštanjem linije potezanja trupca prema zemlji
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Jedno pitanje , možda i kretensko
Vitla sa lančanim prenosom obično imaju lamelu na velikom lančaniku , šta mislite da se lamela stavi na mali lančanik ?
Pošto lančani prenos nije težak kada se odmotava sajla , čak je i bolje jer se smanjuje mogućnost trzaja sajle pri odmotavanju a vjerujem da je u homemade varijanti lakše i jeftinije napraviti lamelu na ulaznom malom lančaniku
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kak misliš da bi bilo lakše okretati lanac , mali lančanik , i neki sklop na njemu nego ovako ?
I ovako ide dovoljno teško
 

Najnoviji postovi

Na vrh