• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Viim da ovdje ima mnogo iskusnih majstora i ljudi koji se ozbiljno bave izvlačenjem šume, a imaju i dosta iskustva. Ja sam ove godine, urezao i izvukao nešto drva (dio za sebe, dio za prodaju). Uvidjeo sam da bi mi vitlo koje bi izvlačilo traktor nekada stvarno dobo došlo, pa sam došao na ideju da vitim da li se može napraviti vitlo od alansera od automobila i nekog reduktora, koje bi služilo samo da u određenim trenucima povuče traktor i drva za 5-10m maksimalno. Da li je to neko pravio i ako može slika?

sa vojnih kamiona, pogon hidro ili elektro, sa terenca bio mozda bilo slabo
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
zato sam i napisao da je dovoljno za osobne potrebe...nekome ko radi 15 metara drva godišnje uvrh glave
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Taj ih onda spili v šumi na furke i pocepa ili napravi skale pa 3-4 put dopela doma.Ovo samo amerikanci moreju napraviti.Leni ljudi da ne poveruješ.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Traktorska vitla domace proizvodnje

Zanima me da li je itko radio i da li se isplati i na sta bu trebalo pripaziti, nasao sam neko vitlo vj sa puznim prijenosom pa bi sad od toga probao napraviti vitlo?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kak nije, pa Mrcina 007 je čak i sa slikama ovjekovječil izradu....
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Ja sam ga napravio, mislim da su slike negdje u temi vitla pod šumarstvom.
Meni se je isplatilo pošto sam dobio reduktor besplatno, pužni prijenos 1:24. Jedini problem je bio odmotavanje sajle jer se kardan morao vrtjeti suprotno.
Stvarno je moglo dosta povući, čak sam i nešto uslužno radio s njim i zaradil neke pare. Nažalost kad sam sebi vukao drva malo sam pretjerao te je pukao reduktor i zdrobili su se zupčanici. Sad mi sve tako stoji bez reduktora, ako nabavim drugi opet ide u pogon jer mi se dosta dopada, sporo je ali jako.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja sam ga napravio, mislim da su slike negdje u temi vitla pod šumarstvom.
Meni se je isplatilo pošto sam dobio reduktor besplatno, pužni prijenos 1:24. Jedini problem je bio odmotavanje sajle jer se kardan morao vrtjeti suprotno.
Stvarno je moglo dosta povući, čak sam i nešto uslužno radio s njim i zaradil neke pare. Nažalost kad sam sebi vukao drva malo sam pretjerao te je pukao reduktor i zdrobili su se zupčanici. Sad mi sve tako stoji bez reduktora, ako nabavim drugi opet ide u pogon jer mi se dosta dopada, sporo je ali jako.
Daj poslikni imam nekih raskopanih ..
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ja sam ga napravio, mislim da su slike negdje u temi vitla pod šumarstvom.
Meni se je isplatilo pošto sam dobio reduktor besplatno, pužni prijenos 1:24. Jedini problem je bio odmotavanje sajle jer se kardan morao vrtjeti suprotno.
Stvarno je moglo dosta povući, čak sam i nešto uslužno radio s njim i zaradil neke pare. Nažalost kad sam sebi vukao drva malo sam pretjerao te je pukao reduktor i zdrobili su se zupčanici. Sad mi sve tako stoji bez reduktora, ako nabavim drugi opet ide u pogon jer mi se dosta dopada, sporo je ali jako.



Evo ako je to to ,,,,

http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=18476&page=24

:p
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Ja sam ga napravio, mislim da su slike negdje u temi vitla pod šumarstvom.
Meni se je isplatilo pošto sam dobio reduktor besplatno, pužni prijenos 1:24. Jedini problem je bio odmotavanje sajle jer se kardan morao vrtjeti suprotno.
Stvarno je moglo dosta povući, čak sam i nešto uslužno radio s njim i zaradil neke pare. Nažalost kad sam sebi vukao drva malo sam pretjerao te je pukao reduktor i zdrobili su se zupčanici. Sad mi sve tako stoji bez reduktora, ako nabavim drugi opet ide u pogon jer mi se dosta dopada, sporo je ali jako.

e sad super izgleda to tvoje lijepo si ti to zamislio samo zar ne bi ovaj kolutur trebao biti sto nize mislim avoko je velika poluga na traktor pa bi ga moglo dizat ili sam u krivu inace ursus moze kardan u rikverc isti princim kao kod tebe na zetoru i daj mi reci kako se ponasao traktor kada si vukao i u kojoj si brzini najcesce vukao drva?
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
e sad super izgleda to tvoje lijepo si ti to zamislio samo zar ne bi ovaj kolutur trebao biti sto nize mislim avoko je velika poluga na traktor pa bi ga moglo dizat ili sam u krivu inace ursus moze kardan u rikverc isti princim kao kod tebe na zetoru i daj mi reci kako se ponasao traktor kada si vukao i u kojoj si brzini najcesce vukao drva?
Kolotura je negdje na istoj visini kao i kod uniforesta, mjere sam našao na netu.
Vukao sam u 4 brzini, ako je bilo nešto veće onda u 3.
Kad sam vukel zadnji put onda sam stavil u prvu, trupac se zabio u panj, vitlo se zabilo u zemlju, traktor se nije gušil i reduktor se prepolovil. Da sam vukel u 3. ili 4. još danas bi bilo cijelo.
Jako mi ga je žao, cijelo veijeme pratim oglasnik za drugi reduktor ali su cijene bijesne, košta ko 2/3 pravog vitla.
 
B

bosniahos

Guest
-

Dal da otvorim drugu temu ili mogu ovdije pitat.Zanima me ima li tko iskustva sa vitlom,firme Vulkan,iz Rijeke,tvornica dizalica i ljevaona Vulkan, vitlo, tipa- eda -3-1,2.Pogon je bio elektro motorni 380v,10kw,1440 o/min,pogon trostrukim lancem odnos redukcije nije mi poznat.Umijesto elektro motora,i te nekadašnje redukcije tj.prenosa ,bih stavil kutni reduktor koji je bio na stroju za izvlačenje noseče čelične žice iz al. energetskih kablova na bivšim dalekovodima.Taj reduktor je več pripremljen več bio za drugo manje vitlo.Mene zanima dal več neko ima takovo vitlo da s njime radi u šumi,tj. da ga pogoni kardanom traktora naravno.I kakva su iskustva.Samo vitlo bez elektro motora i sajle ima 496 kg.Koliko vrijedi para po vama to_Ono što bih trebal još napravit je sistem za povezivanje na traktor ,spojit kutni reduktor stavit ispred dasku za upor i sajlu moguče sa nekim sistemon za raspodijelu sajle na koluturu.
 
B

bosniahos

Guest
-

Nezna nitko ništa,nema prijedloga.Pa nije valjdak da ja jedini imam takovo vitlo.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
STELL, hihihhi

kako je poginulo, sviđa mi se ovo da je kolutura gore preko koje prolazi sajla tako da podiže drvo kada ga vuče da ne zapinje u zemlju, t.j. da ne ruje
 

Najnoviji postovi

Na vrh