• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

zoran frenki

Član
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
78
postovani prijatelji molio bih za pomoc.u izrdi imam vitlo uradi sam pa me interesuje koju bih sajlu trebao kupiti.inace vitlo goni traktor imt,e 540 u prodavnicama ima neka hrvatska sajla f 10mm po nekoj pristupacnoj ceni negde 1,2e.molio bih vas da mi pomognete oko odluke.neradim pono samo svoje potrebe.pozdrav
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
postovani prijatelji molio bih za pomoc.u izrdi imam vitlo uradi sam pa me interesuje koju bih sajlu trebao kupiti.inace vitlo goni traktor imt,e 540 u prodavnicama ima neka hrvatska sajla f 10mm po nekoj pristupacnoj ceni negde 1,2e.molio bih vas da mi pomognete oko odluke.neradim pono samo svoje potrebe.pozdrav
Ako imaš veliki bubanj 10tka je preko mjere ( i ako si normalan) ..ako ti je bubanj mali uzmi tanju jer je više stane .Vjeruj mi , 100 metara i 100 metara u šumi nije isto :mrgreen:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
postovani prijatelji molio bih za pomoc.u izrdi imam vitlo uradi sam pa me interesuje koju bih sajlu trebao kupiti.inace vitlo goni traktor imt,e 540 u prodavnicama ima neka hrvatska sajla f 10mm po nekoj pristupacnoj ceni negde 1,2e.molio bih vas da mi pomognete oko odluke.neradim pono samo svoje potrebe.pozdrav

tu ti je vrlo teško pomoći napamet a da nismo vidjeli kako je vitlo,kakav bubanj što tanja više je staje na bubanj.Po mom mišljenju nemoj tanju od 10mm a 70 m ti je puna kapa jer ako nisi vičan odnosno ne radiš s tim svaki dan što duža sajla prije ćeš ju iskidati ijer nemaš pravi osjećaj kad razvlačiš i namotavaš
 

zoran frenki

Član
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
78


OVAKO CE IZGLEDATI,ZNACI RUCNI RAD

da moze vuci 0,5 do 1 m drveta nista vise ja sam zadovoljan stim jel mi ostalo sume sve ispod puta a dati 500-600e za drva nije mala svota valja se potruditi

v


vitlo je skoro gotovo potrebno je jos nesto odrditi na strug,neceme kostati mnogo a mislim da ce dobro sluziti.
Na ovom suprotnom zupcaniku bice montirana kocnica.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Jučer sam i ja počeo raditi jedno vitlo za svoje potrebe.
Glavu konstrukciju napravio sam od U profila širine 10cm


Na nju sam montirao ovaj reduktor s bubnjem

Reduktor ima pužni prijenos 1:24, spori je ali ja sam zadovoljan. Jedini je problem što nema nikakve spojke pa vrtim kardan u suprotan smijer dok odmotavam sajlu te to malo duže traje. Pošto imam zetora namotavanje sajle nije problem jer imam kardan preko brzina. Sajla je 10mm i ima je oko 60m, još ću točno izmjeriti koliko je ima. Namontirao sam več reduktor i gornju koloturu, ali nisam poslikao.
Danas sam kupio i lim 1000x1200x5 koji ću koristiti za dasku.
Još imam velike planove kao što su zaštitna mreža, nosač motorke, kutija za lance, kuka za prikolicu...
Slike slijede kako ću raditi dalje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
odmotavanje sajle je veliki problem na taj način , ma koliko god pazio trebat ćeš milion puta da izvučeš cijelu sajlu da bi je ponovo složio
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
svaka vam čast na izumima koja su ravna samoubojstvu solidno krpanovo rabljeno vitlo 5 t se nađe za nekih cca 5000kn i znaš da je sigurno i provjereno bar što se tiče sigurnosti a ova vaša stvarno se divim na idejama i izumima.
Svako vitlo ako ćeš sam praviti kupovati materijal,struja,šajbe,elektroda,sajla itd svoj rad ispadne skuplje nego solidno rabljeno
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
svaka vam čast na izumima koja su ravna samoubojstvu
Ma da, imaš pravo, puno je sigurnije raditi sa vitlom koje ima prijenos 1:4 nego s onim koji ima 1:24 :scratch
Baš me zanima zašto je rad s ovim vitlom jednak samoubojstvu, ajde molim te objasni mi!!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
svaka vam čast na izumima koja su ravna samoubojstvu solidno krpanovo rabljeno vitlo 5 t se nađe za nekih cca 5000kn i znaš da je sigurno i provjereno bar što se tiče sigurnosti a ova vaša stvarno se divim na idejama i izumima.
Svako vitlo ako ćeš sam praviti kupovati materijal,struja,šajbe,elektroda,sajla itd svoj rad ispadne skuplje nego solidno rabljeno

slazem se u potpunosti
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Ma da, imaš pravo, puno je sigurnije raditi sa vitlom koje ima prijenos 1:4 nego s onim koji ima 1:24 :scratch
Baš me zanima zašto je rad s ovim vitlom jednak samoubojstvu, ajde molim te objasni mi!!

pa pogledaj temu od pčetka pa ćeš vidjeti koje su to ideje,kakva kvaliteta materijala,prijenosi,čak su imali ideje praviti vitlo bez daske.
Kad provedeš godišnje min 200 dana u šumi praveći drva neke će ti stvari o sigurnosti biti mnogo jasnije i nadasve bitnije
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Danas sam radio opet na svome vitlu.
Proširio sam bubanj tako da je sada širine 30cm

napravio kopčanje na traktor i završio gornju koloturu

spigao i izrezao pločevinu

i za sada izgleda ovako

 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mrcina daj opiši rad s kardanm od zetora .
IMam ja jedan reduktor koji isto nema mogučnost iskapčanja pogona .
Njegova je prednost kaj ima mehanizam slaganja sajele , tako da ne treba ove gore koluture .
Vrti se tako da "normalan" traktor odmata sajelu .
Ako bi bilo prilike lako bi to utopio nekom sa zetorom (ili ursusom?)

Malo mi je širok tvoj bubanj , neće sajela na tom razmaku popunjavati cijeli bubanj , no bitno da ne iskoči .
Fali ti neki mehanizam koji če držati sajelu " da ne otpusti" kad se odmata ...hm..i nije to tak jednostavno ni objasniti niti napraviti ( da radi kak spada ) ..imam negdje sliku kad je pronađem da vidiš na kaj mislim .
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Ne razumijem što da ti objasnim oko kardana na zetoru.
Na ručici gdje se uključuje i isključuje kardan ima još jedan položaj u koji se stavi za kardan preko brzina, a onda na drugoj ručici gdje se biraju spore i brze se stavi u neutralno, mjenjač se stavi u bilo koju brzinu i kardan se vrti ovisno o brzini u kojoj se nalazi.
Mislim da ursus nema mogućnost okretanja kardana u suprotnu smjer, ali nisam siguran.
Za sliku tog mehanizma kod odmatanja sajle bio bih jako zahvalan.
Bubanj je mislim da 30cm dugi, ali sam tek sada skužio da sam pogriješio, stavio sam koloturu u sredinu vitla, a bubanj nije u sredini nego je više na desnoj strani zbog reduktora, pa namata više na desnu stranu.
Danas sam namatao sajlu, zavezao sam je za neku staru jabuku i vukao se u malu uzbrdicu tako da se sajla namata pod opterećenjem i na pola uzbrdice isčupalo je cijelu jabuku iz zemlje, naravno bila je trula.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Ne razumijem što da ti objasnim oko kardana na zetoru.
Na ručici gdje se uključuje i isključuje kardan ima još jedan položaj u koji se stavi za kardan preko brzina, a onda na drugoj ručici gdje se biraju spore i brze se stavi u neutralno, mjenjač se stavi u bilo koju brzinu i kardan se vrti ovisno o brzini u kojoj se nalazi.
Mislim da ursus nema mogućnost okretanja kardana u suprotnu smjer, ali nisam siguran.
Za sliku tog mehanizma kod odmatanja sajle bio bih jako zahvalan.
Bubanj je mislim da 30cm dugi, ali sam tek sada skužio da sam pogriješio, stavio sam koloturu u sredinu vitla, a bubanj nije u sredini nego je više na desnoj strani zbog reduktora, pa namata više na desnu stranu.
Danas sam namatao sajlu, zavezao sam je za neku staru jabuku i vukao se u malu uzbrdicu tako da se sajla namata pod opterećenjem i na pola uzbrdice isčupalo je cijelu jabuku iz zemlje, naravno bila je trula.

tako se sajla ne namotava zakvači jadan komad ali po mogućnosti što veći,traktor fiksiraj kao kad vitlaš i vitlaj taj komad prije toga naravno sajlu razmotaš do kraja i odmakneš traktor da sajla bude malo našpanana jadino tako vidiš kako ti namotava sajlu na bubanj kad si kraj vitla
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne razumijem što da ti objasnim oko kardana na zetoru.
Znači ovisno u kojoj je brzini tako brzo se vrti? odnosno kad je traktor u rikvrcu ide kontra?
Kako je tebi , u rikvercu namata ili odmata?
Slike evo tražim ..mada sumnjam da imam sliku tako da se vidi izbliza
Ovo sam našao na goglu , princip je isti .
Klizač kojeg u omjeru( promjeru sajele) pogoni bubanj preko lanca( ljevo od bubnja) i klizač kojeg vodi vijak na kojem je ljevi i desni navoj .Kad dođe do kraja prebaci maticu u kontra smjer .
Samo to nije matica nego mali segment oblika romba .
100-razn-7723-0.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Točno tako, brzina kardana ovisi o tome u kojoj je brzini mjenjač.
U petoj ima kardan preko 1000 okretaja, imam negdje tablicu.
Dok kardan ide normalno onda namotava, a suprotno odmotava.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Možda ne bi bilo loše, naravno sve zavisi o konačnom prijenosu, da na namataš pod teretom u rikvercu, a da ga odmataš npr u 5. na taj način si maksimalno ubrzaš mrtvi hod...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Možda ne bi bilo loše, naravno sve zavisi o konačnom prijenosu, da na namataš pod teretom u rikvercu, a da ga odmataš npr u 5. na taj način si maksimalno ubrzaš mrtvi hod...
Može ako mu utori na bubnju dozvole namatanje u kontra stranu ( a i nebitno ako ne slaže po cijeloj širini bubnja)
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Evo danas sam opet izgubio 5 sati vremena.
Zavario sam cijevi na koje će biti pričvršćena daska


te pojačao dasku na donjoj strani koja se ukapa u zemlju


Izbušio sam i sve rupe tako da je daska već pričvršćena na ostatak vitla.
Zašrafio sam je sa 12 M12 vijaka, nadam se da je to dovoljno.
Sutra najvjerojatnije slijedi bojanje sa temeljnom bojom dijelova koji su gotovi i na kojima nema više varenja.

Što se tiče odmotavanja dok se kardan vrti normalno i namotavanja dok se vrti suprotno o tome sam već i razmišljao samo onda trebam početak sajle koji je sada na desnoj strani bubnja staviti na lijevu i onda mi odgovaraju utori po bubnju.
A ustvari zadovoljan sam i tako kako je jer mi brzina uopće nije potrebna, nikamo mi se ne žuri, to je vitlo samo za mene.
 

Najnoviji postovi

Na vrh