• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
c3fe0339d90e16ad0730e3b1638bbc13.jpg


1665618eebf9bae5c74984f31708564a.jpg


Pozdrav narode. Da li je neko pravio ovakvo vitlo? Meni odgovara za moje potrebe. Zanima me koliki precnik osovine bi bio dovoljan za ovakvo vitlo? I ima li neko ideju kako napraviti lamelu?

Послато са LG-H502 уз помоћ Тапатока
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Pozdrav Dadooo. Imam ja takvo vitlo sa lamelom. Precnik osovine je fi 45 i to je sasvim dovoljno. Lamela je lancanik. Odnosno na veliki lancanik su nitovane obloge. E, sad kod mene nema, ali je bolje da na dobos usrafis neki poveci kocioni disk. Diskovi su od gusa i bolje ce da hvata i samim tim vecu silu da prenosi za vitlanje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ovo je jako jednostavno ijako ..hm, jednostavno


AcA , koliko je stvarno potrebna lamela za ovo ?..za svoje potrebe
čemu služi klin koji je na slikama iza lančanika , vidi se samo ručica ?
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Meni je lamela dosta potrebna i dosta mi znaci, mada je vecina bez lamele. Ja to vitlo imam na C 360, a njemu zna da pukne poluga za kvacilo pa zbog toga dobro dodje. Dalje kod njih se desava da ne moze da se iskljuci kardan tek tako ko nema lamelu, a ja ga na polugu za vitlanje malo mrdnem i izbacim kardan bez problema. Ta mala rucica koja se vidi iza lancanika je blokada koja blokira dobos. Znaci kad izvitlas drvo i hoces da vuces traktorom tu se blokira i sajla ne moze da se odmotava.
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Ja sam planirao da umjesto lamele napravim spojku na izlaznom vretenu u vidu "seksant(sestougaone) osovine" na koju bi nalijegao taj dio sa lancanikom. Nadam se da ste me razumjeli.

Послато са LG-H502 уз помоћ Тапатока
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Znam sta hoces. Ima takvih, gledao sam to i taj deo zovemo "kandza". Samo ja sto sam gledao ovakva vitla niko nije pravio kandzu sestougaonu. Ima covek sto pravi dvodobosna sa sestougaonom spojkom. On je takodje clan ovog foruma. Mislim da ako neces lamelu onda nema potrebe ni za kandzom. Imas nesto lakse odmotavanje sajle i nista vise, a dosta komplikujes izradu. Za koji traktor ti treba i kakve potrebe?
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Pa kod mene je prilicno tesko bez lamele da se odmotava sajla. Recimo covek koji vuce sajlu da je odmota 5-6 puta prilicno ima da se umori, a onako dosta lakse ide. Mada kod mene ima i kocnica dobosa koja ga stalno koci pa je i to uzrok. Ovi sto nemaju lamelu obicno nemaju tu kocnicu pa pa ide nekako. Mada ceo dan ko tako radi da mu nisam u kozi. Za svoje potrebe bez problema moze.
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Vitlo ide na Vladimireca t 25. Samo za licne potrebe bi bilo namijenjeno.

Послато са LG-H502 уз помоћ Тапатока
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ne znam da li i on ima kocnicu kardana kao ovi veci LTZ i MTZ traktori. Jer onda vec mora ili lamela ili kandza da bi mogla da se odmotava sajla. Koliko znam kod njih ne moze da se slobodno okrece kardan kad je iskljucen.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Napravi lamelu, nisu badava sva vitla tako napravljena.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Dado na slikama ova dva vitla, imam jednu primjedbu, kolotura koja se nalazi dolje je dosta nježno urađeno (potanko), morala bi biti jača sve treba da je malo deblje i da se postavi u ležeje da pod opterečenjem može da se zakrene, ovko kako vidim u piksni nemože se zakrenuti bočno pod opterećenjem. Djeluje mi čak da nije ni na sredini doboša. Ispravi ako sam pogrešno uočio
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Jeste to potanko, ja to planiram puno jace napraviti. Radio sam sa ovakvim vitlom na IMT 542,koristeno kao profesionalno i prilicno sam zadovoljan. Samo je mala redukcija pa su brza. Ovo su slike sa neta,ovakva vitla radi nekakva masinska radionica u Srbiji. A kolotura nije na sredini niti moze biti. Na seedini bi smetala malom lancaniku.Ona sluzi samo kao slagac sajle.

Послато са LG-H502 уз помоћ Тапатока
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
To vam se samo cini. Ta vitla, a narocito ono doljnje od rebraste armature su dosta jaka. To vitlo ili koturacu traktori kao 542 ili 558 nikad ne mogu da pokrive. Koturaca se normalno okrece i ovde niko tu ne stavlja lezajeve. Kod mene je stavljena mazalica da se povremeno podmaze. Sto se prenosa tice mogu reci da moze da bude sporije nego ova slovenacka. Recimo ima kombinacija mali lancanik 8 zuba, a veliki 66 zuba. To nije uopste brzo, jedino ako traktor ima brzo vratilo. Sve u svemu za te pare prilicno dobro, a najvise zavisi od licnih potreba da li nekome odgovara ili ne.
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Ta vitla su za te pare odlicna,i dobra ee sad svi bi vitlo sa lamelom a da je 300e ee nebi moglo. Mislim da je suludo porediti vitlo sa i bez lamele. Zavisi od potrebe i cene.

Ko nije radio sa dobrim vitlom i lamelom,njemu svako valja samo da nerade ledja.
Dal ko razmislja o bezbednosti i uzivanju u poslu il krivljenju vrata to je posebna prica.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
[

Ja radim sa dobrim vitlom, bez lamela je, a za mnoge vitlove dajem negativne komentare, odnosno ono sto uočim da je loše po mom mišljenju to stavljam i za primjedbu bez ubjeđivanja drugih. Vrlo dobro znam šta koje vitlo može. To se odnosi na one koji se bave ozbiljnijom poslom u šumi. Ja prednost dajem vitlovima bez lamela ( koja su kvalitetno urađena) recimo Češko je još uvjek br 1 naravno bez lamela je, ima maksimalnu iskorištenost snage motora. Snaga se može ispitat na ovakvim kosinama terena.
 

Prilozi

  • SLIKE Å UMA 014.jpg
    SLIKE Å UMA 014.jpg
    71.3 KB · Pregleda: 116
  • SLIKE Å UMA 013.jpg
    SLIKE Å UMA 013.jpg
    67 KB · Pregleda: 110
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Na ovakvim terenima nemogu sva vitla da rade. Ovdje su veliki strmi potoci i mora se dobro zapet da se recimo ovakavo stablo prečnika oko 45-50 cm čitavo izvlači, a usput izčupa sva tanja od 10 cm za koje zapne. To nebi mogle da podnesu lamele, i da takvim i sličnim uslovima rade godinama, ovom koje ja koristim ( nije češko) je 14 godina rada. Ima negdje jedan snimak iz augusta mjeseca kad je zemlja bila pečena a trupac više od pola svoje debljine rije zemlju i iznosi je ispred sebe, takođe se može vidjet kad se drži našpanovano na maksimalno da otpor podloge popušta. Takav posao zahtijeva rad iz kabine a ne pored traktora.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Slažem se smilane ali gdje ćemo podvući crtu kad je dovoljno vučne sile? Danas si izvukao 40cm, sutra 50 i samo je pitanje vremena kad će trebati 70 cm sa svim granama a ja se pitam je li to potrebno i koliko profi se baviš tim poslom.
Svaka čast na stroju, stvarno je mrcina i dobro si ga napravio ali moje mišljenje je da ne treba pretjerivati a vitlo bez lamele koja odvaja kad pustiš komandu kao da zove na nesreću. Možda ću ja prije stradati sa lamelom ali samo kažem da mi se takvi siatemi ne sviđaju.
Još jednom svaka čast na poslu i kapa do poda, znam što je šuma u nepristupačnom terenu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja sam imao homemade vitlo koje je bilo strašno jako a nije imao lamelu , sada imam fabričko sa lamelom koje je slabije od ovog prvog , samo kratko ću reći nikada više bez lamele.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
E vidis Zoki to si bas lepo reko. Gde covek da podvuce crtu jer je dosta? Uvek treba jos malo, pa aj jos malo i tako u nedogled. Ja sam imao situaciju sa ovim mojim vitlom koje ima lamelu da pocnem da vitlam celo drvo i ono zapne u neko tanko siblje i lamela proslajfuje. Vise znaci nije moglo. Ja pomislim daj da je prestelujem cas i ima da ga izvitlam. A bio sam mu stelovao lamelu i namerno smanjio vucnu silu. Onda pomislim sta ce mi vise jer mozda opet ne bi izvitlao, mozda bi pukla sajla, mozda bi mi propinjalo traktor. Celu sumu nikad ne mozemo da izvitlamo odjednom kakvo god da je vitlo.
 
Na vrh