• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Po tebi je neko ljuti zagovornik ako objasni jedan sistem koji je upoznao a drugi ne ? Sa kojim se nije susretao.
Znači trebao sam izguglati ? Izvini nisam znao!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Po tebi je neko ljuti zagovornik ako objasni jedan sistem koji je upoznao a drugi ne ? Sa kojim se nije susretao.
Znači trebao sam izguglati ? Izvini nisam znao!
ako baš hočeš guglat goglaj trenje ..pa da shvatiš zašto nije nikakav nedostatal mikserovog sistema s parcijalnim lamelicama u odnosu na ostale , trenje direktno ne ovisi o dodirnoj površini , trenje je na neki način sila

i da umjesto segmenta ferode ima vidia špice , i da se ta špica zabije u kontra ploču , trenje je to kaj bi pogonilo bubanj , a dodirna površina je nevjerojatno mala ..a istovremeno bi bilo puno djelotvornije osima kaj bi brzo poleko ploču ..pa je radi toga neprimjenjivo u ovom slučaju , primejr je metaforički
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Gledam onaj snimak i ono vitlo sto sklopoce pa se setih kad kolega rece da mu je labav lanac. Prosle godine ovde kod mene covek namesti na traktor ono fiksno vitlo i isto mu bio labav lanac pa mu bilo bucno. Njega to nerviralo pa onako u radu pruzi ruku, valjda da pridrzava lanac, pojma nemam ni ja. Uglavnom lancanik mu uhvati ruku i iscupa prste, iscasi ruku i zbaci sa traktora. Ne dao Bog nikome, ali eto i to se desava. Paznje i opreza nikad dovoljno.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Evo jedna slika odozada ,kad bude otkvaceno bice od strane traktora,,,,,,
 
Posljednje uređivanje:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Čuje se lanac i na uniforestu, mora jer je mali pogonski lančanik.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Kod mene isto 1" lanac i mali lancanik 8 zuba i ne cuje se lanac. Kad vitlam neko vece drvo tacno moze da se cuje sajla kako krcka dok se slaze na dobos.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Kod mene isto 1" lanac i mali lancanik 8 zuba i ne cuje se lanac. Kad vitlam neko vece drvo tacno moze da se cuje sajla kako krcka dok se slaze na dobos.


Može li se to krckanje kako umanjiti podmazivanjem sajle, mašću ili npr Hipenolom koji je uvijek pri ruci u šumi ...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Čuje se i sajla, ne treba podmazivati jer se lako može desiti da se zamaže kvačilo, umjesto toga treba paziti da se sajla ne izvlači više nego što treba i da se bubanj ne odvrti u prazno jer se sajla odmah preklopi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ja sajlu u sumi nikad ne podmazujem vec kuci kad dobijem vreme pa polagacke. Razmotam je i onda cetkicu i ulje i tako podmazem i namotam pod opterecenjem.
Sigurno se kod njega cuje lanac jer ferdza ima 720 okretaja kardana, a ja vitlam drugom brzinom preko menjaca i to na ler gas pa se kod mene ne cuje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ja sajlu u sumi nikad ne podmazujem vec kuci kad dobijem vreme pa polagacke. Razmotam je i onda cetkicu i ulje i tako podmazem i namotam pod opterecenjem.
.
jesi sigurna da to pričaš za sajlu ili karabin ..ali pitanje jel ima više drnča za nabaviti
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483

Evo jedno zanimljivo vitlo ručne izrade. Napravljeno za traktor 539 redi već 9 godina, pokazalo se kao izvanredno u radu. prenosnog odnosa 1:9 , bez lamela , niske tačke ulaza sajle i male poluge što daje maksimalnu iskorištenost. Namože ni u teoriji da podigne traktor (ispitano) kad zapne samo gasi motor, ili vitlo tone ako je podloga makana zemlja. Izvanredno slaganje sajle, sistem tri koloture koje sama sajla pomjera. Na vitlu se koristi sajla 12 mm može da stane više od 100 metara.
 

Prilozi

  • GALERIJA 1199.jpg
    GALERIJA 1199.jpg
    81.2 KB · Pregleda: 315
  • GALERIJA 1197.jpg
    GALERIJA 1197.jpg
    63.3 KB · Pregleda: 312
  • GALERIJA 1198.jpg
    GALERIJA 1198.jpg
    70.6 KB · Pregleda: 325
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Ovaj sistem slaganja sajle se pokazao izvanredan. Sajla se ne penje jedna na drugu , već popunjava uvjek prazno mjesto na dobošu i tako ide do kraja doboša.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Nije to sistem slaganja kao na ceskom, vidi se ogromna razlika, ovo je bolji nacin, ima slicnosti zbog tri koloture. Nacin postavljanja, ioslonci su potpuno drugacije rasporedjeni, tako da je to velika razlika u konstruktivnom smislu. Ovoj nacin se pokazao kao najbolji u slaganju sajle.
 
Na vrh