• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
@smilan, a na koji se način održava sajla napetom, da se poslije slagača ne iskriža?
Ako nije uništeno to vitlo bi trebalo na polugi za isključivanje imati pločicu pod oprugom koj drži doboš napetim. Ja gdje nema ugradim. E sad opet ke stvar operatera kako sa tim rukuje i koliko je vičan tome. Takođe veliku ulogu igra prečnik na koji se sajla namotava. Mali prečnicu prave problem poželjno bu bilo da početni nebude manji od 20 cm. Recimo ozbiljne dizalice imaju prečnika oko 40 cm I max 4 reda namotavaju da se ne uništava početna.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Jasno mi je to, ali mislil sam kak sprječava "bubrenje" pri odmatanju sajle (kad se rukom vleče do trupca) ?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Koliko vučes toliko se odmota. Kad imaš više od 15 metara neće se vratiti dobošu a neće se ni doboš više okrenut ako nisi povukao. Ali nije problem ako koji put pređe jedna preko druge. Problem je na vitlu kad se namotava i penje a sa strane je ostala praznina i kad se dosta nakupi i spane pod pritiskom snage vitla tada sijevaju varnice i prosto ju melje.
Možda bi bilo jedino da to snimim kako izgleda u radu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Razumijem o čemu govoriš.
Imam takav problem na malom elekričnom vitlu. I onda se dogodi da se razmota, bolje reći olabavi na bubnju, kad spustiš teret do tla. Ak se to ne događa onda je u redu.
Jel ta kočnica stalno djelomično koči vitlo (i pri odmatanju)?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Kočnica je na oprugu i nedozvoljava slobodno odmotavavanje. Valjci slagača su uz doboš tako da ako je labava nalazi na mjestu i kad krene motanje ona ide na svoje mjesto. Možda to nebi tako išlo tamo gdje su sajle gužvane. Kod mene je upeglana i ravna.
 
  • Like
Reactions: ZJ

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Moje vitlo najverovatnije ide u radionicu kod coveka koji pravi vitla, da odradi ovaj sistem 3 koturace, malo da se suzi dobos i da se ubrza preko lancanika. Jedino sto mi ostaje je da smislim kako da odmotavam kardan unazad, da oslobodi sajlu. Ima li jos neko neku ideju osim zamajca i alnasera. Nesto sam razmisljao da se napravi nesto kao na sistemu paljenja motorki, kultivatora, samo u kontra smeru, da ide na sajlu i hidro klip mali i da odmota malo dok ne oslobodi sajlu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nema li previše lifta na bočnim stranicama do “špulje”?
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Nesto ne vidim bas najbolje lezajeve za koturacu. Da li su ubaceni lezaj u lezaj ili sta je vec u pitanju?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
35 mm je ploča za koloturu, a na mjestu lezaja je proširenje na 39. Ili 2x19 mm ležaj +3mm seger između ležaja je 39 mm. Da izgleda kao ležaj u ĺežaju.
Nema veze što je 2 mm sa svake strane uža od sredine, vodilje obezbeđuju da sajla ne spadne sa koloture. Način ugradnje koturača i uležištenje njihovog nosča obezbeđuje da kad se sajla zateže ma gdje bila bočno mora da sjedne u svoj utor, kad se povuče I rukom.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Te bočne ploče su malo razvučene, kad se stavi osovina I vijak stegne ona će to dotjerati da stoji bolje.
 
  • Like
Reactions: ZJ

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Navalili su na tu koluturu ko mutavi na telefon , pa da se pridružim , zašto ti je "dno" koluture ravno?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Nebitno je tako ispalo. U radu se troše pa tu onda može i biti kalkulacija.
Neke teorije o kojima mogu kalkulisati nebi pisao ako te interesuju pošaljem ti mišljenje u pp.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,423
Da li je tko radio s ovakvim koloturom koja se sama otvori kad dođe trupac do nje?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Da . Radio sam ja. Nemam ju ali sam koristio na jednom mjestu. To radi kad dođe kraj sajle i klizač onda preskoči preko ivice. Dobra stvar. To je dobro uz vitlo svakome bi je oreporučio. Inače meni ne paše pravi ivica koturače štetu na klizačima, da su samo deblje ivice koturače i nesviđa mi se mali prečnik koturače. Imam u planu izraditi takvu.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,423
Ja koristim ovakav završetak bez klizača i čini mi se da mi ne bi bilo dobro da on dođe u kontakt s takvom koloturom. Možda kad bi prije nego sajla ulazi u prihvat stavio kakvu cjevčicu koja bi aktivirala da ne oštećuje prihvat za lance? Završetak sajle za šumsko vitlo
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Mislim da to nebi bio problem kod tebe.
Ja tjeram malte ne do krajnjih granica izdrzljivisti sajle I ako je malo oštećena onda ode. A problem je kad tako našpanovana prelazi preko ivice. Recimo oko 2 ili 3 kubika tu je ogromna sila, i ako tad treba preći može par puta i ajd zdravo nešto je sjebalo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh