• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Evo u ovu temu trpajte slike svojih (i tuđih zgodno riješenih sistema) u naslovu spomenutih skalamerija za šumu

evo nakon jedne (lažem ipak dvije) godine stajanja u šupi, iskopali smo ga ;) i jednog kišnog državnog praznika uspili sastavit. Ovo je verzija 2, prva je neslavno završila zbog nekakvih čudnih sila :lol: 2 puta je pucala osovina pužnog reduktora pa sada bez njega. Lakše bi bilo napravit ispočetka nego sve utrpat u postojeću konstrukciju ali...





prijenos


ovako izgleda skoro završeno, još samo kočnica, malo boje, nekakav poklopac odozgo, i par sitnica, pojačanja...


Osnovni test je prošlo, ovakvo kakvo je malog imt-a ili vuče nazad ili ugasi a da se ništa nepolomi. Još samo da izdrži nepredvidljive situacije u šumi i ko bok. Sklepano je više-manje od otpadnog materijala, kao što se i vidi, sve ostalo osim bubnja na koji ide sajla je home made..

Cijena izrade mala, ali užitak prilikom testa kad se mali ugasio ko žigica a ništa nije puklo nekupuje ni master card...

Kritike prihvaćam unaprijed, ali stroj neprepravljam :roll: dok (ja se nadam da ni neće) se nepolomi(ti)... Trebalo je s jednom koloturom, ali ovu je bilo nemoguće skinut, pa... Drva sad vozimo samo za sebe, tako da mislim da će poslužit, teren je gadan ali nismo lakomi pa sad ruši da nemožeš obuhvatit rukama deblo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
haha jebene su te cudne sile :mrgreen: izucavam ih cesto

sve u svemu lijepo uradjeno obzirom na materijal kojim si raspolagao , a ja ne bi bio ja kad ne bi postavio koje pitanje :blackeye
koja ti je redukcija
kako je rijeseno pogon-kocnica
ona mala koturaca (izlazna) sta je okrece sama sajla ili je ti rucno postavis u odredjeni pravac , posto vidim da je okretna i ona
koji ti je ovo lanac , velicina


a tek kad pocnes da radis sa njime joj veselja , ni master ni visa a ni brdo karamela nemogu ti kupit onaj osjecaj zadovoljstva rucno radjenog stroja

ja otkako sam napravio onaj cjepac sam poludio jebote , igdje koje drvo oko kuce ili njenoj blizini sam pocijepao
ako nestane drva ima da cijepam stolice :lol:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Redukcija je 6.x:1

Kočnica dolazi na ovaj dio bubnja gdje je u orginalu bila feroda, ima navareno da uzubi. Nemam kočnicu na kardanu traktora kao ti na rusu, pa odmotavanje ide tako da samo isključiš kardan.

Zadnja koturača je okretna, i sajla ju sama okreće, dok je ova prva fiksna i služi samo da pusti sajlu na bubanj i na njoj je jebeno opterećenje..

Lanac bi morao izmjerit, nesjećam se...

E sad, redukcija je manja (nemože stat veći lančanik, mali nesmije biti manji, a i prebrzo bi se vrtio kardan kad odmotavam), ali imam jedan ''malo'' jači kardan, i na ursusu ima opcija pogona kardana preko mjenjača, a u prvoj brzini na punom gasu ima tek nešto malo preko 200okr/min na kardanu tako da to prolazi.

Prva verzija je bila baš oku ugodna, bubanj je bio gore, zakrenut za 90 stupnjeva naspram ovoga i vrtio je prema nazad tako da je uvjek bilo opterećenja na koloturi ali taj pužni (kutni) reduktor nije mogao to izdržat. I bio je problem s odmotavanjem, mislili smo stavit nešto kao na principu špere na traktoru ali privremeno (jeb ga, ne dugo) je služio i klin s kojim spojim osovinu i bubanj. Kočnica nije ni trebala..

Ovo sada je u biti kopija prijenosa ovoga (jako) lošeg vitla




Ako se ovo pokida, onda ide diferencijal na red, bubanj gore, samo jedna kolotura
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
a ok skonto sam
prednost ti je sto ursus ima brzine kardana , uh akako bi to ja volio na mom traktoru :roll:
mozda je malo mala redukcija :scratch ispod 1:8 ja ne bih isao

ma i moj prvi pokusaj je bio sa puznim reduktorom i isto je prosao neslavno , zubi se obrusili ko' sa sam ih brusilicom zderao
jbga po mom misljenju diferencijal je jetino i dobro rjesenje


a evo sta sam se ja danas zajebavao radio malo na onome mini vitlu sto ocu da stavim naprijed na vladimireca za zamoizvlacenje
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
savo hoces da raskines vladimireca na dva dijela :twisted:
salim se, to je odlicna ideja za slucaj kad negdje malo fali da izvuce.....ustvari jeli planiras za izvlacenje kad negdje zaglavis u blatu ili...? kako planiras pogoniti ovo svoje novo "cudeso", nekako s traktora/motora ili elektromotor :?:
heh jednom prilikom je rodjak zaglavio u blatu sa TV 730 koji je imao lance na sva cetiri tocka, ali uzalud
te se dosjetio, zavezao je sajlu za jedan lanac na prednjem tocku, drugi kraj za drvo ispred, ukljucio blokadu diferencijala i tako napravio vitlo :shock:
vidio sam isto na IMT 539 namotanu sajlu pored pogonskog tocka pretpostavljam da isto sluzi za izvlacenje :roll: samo se pitam dali to zakrece traktor kad povuce :scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
a ova zajebancija nece imat snage da rasnkine vladimirca posto je mala redukcija 1:4 samo
da imace veze sa cudesom ;)
stajace naprijed umjesto tegova na vladimircu komandovace se njime elektro hidraulicnom daljinskom komandom
znaci uzet cu onaj daljinski od auto sto sluzi za centralnu bravu i spojiti ga sa elektro razvodnikom

sluzit ce i za samoizvlacenje , posto ce biti male snage vjerovatno za te potrebe ce trebati uduplati sajlu pomocu koturace da se dobije veca snaga
a kad sajlu provucem ispod traktora i pomocu koturaca je provedem na mali kran koji ce biti montiran na cudeso onda ce sluziti za utovar i privlacenje drva (debljih metrica i manjih trupaca)


a to za motanje sajle oko osovine ili tocka :scratch ne bih preporucio
naravno da ce doci do "zakrivljivanja" traktora pri toj radnji , tu se radi o velikim naprezanjima i ne vjerujem da bi konstrukcija traktora mogla da izdrzi neke kako PETAR rece "cudne sile" :lol: zgodna definicija
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
evo ga i danas sam nasao malo vremena da posvetim ovom sklopu

sad vec lici na nesto ;)
spojio sam sa traktorom danas i brzina je zadovoljavajuca , dobro bih se zajebao da sam stavio redukciju 1:15 kako je prvobitno bilo predvidjeno
sada je 1:4 i opet je mozda malo presporo za ono privlacenje manjih trupaca i vecih metrica , al dobro je bar ce biti jace za samoizvlacenje

ostaje da se uradi zastitnik da sajla ne upadne u zupcanike i ona usta koja ce da navode sajlu
ove dvije sjajne sipke su tijelo amortizera od auta i razmisljam o tome da nista vise ne stavljam oko njih (mislim na cijevi sa lezajevima u sebi) samo cu morati napraviti nesto da se bocno usmjeri sajla
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Savo, evo ovaj te preduhitrio

i561180_cekrk.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
:lol: a ja se ubio trazeci tu sliku da je okacim ovdje
znam da sam negdje vidio al nisam mogao da nadjem , svaka cast

i ovo je redukcija 1:tri picke materine :mrgreen: :mrgreen:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
image0008.jpg

to savo ljubim ti....redukciju :lol: svaka cast
ja sam bio skuzio da ce ipak biti pogonjeno elektromotorom, moj bed :blackeye
ha odmah sam skuzio sipke od amortizera, ja od njih pravim razne bolcne 8)
pa nije ti problem napraviti vodilicu da se okrece, dva komada cijevi i odgovarajuce lezajeve i samo navuci na ove sipke, a sipke su dodatno ucvrscenje konstrukcije
kako sam skuzio ovaj hidro motor ce biti isturen skroz naprijed, to mi se bas ne svidja zbog ostecenja i sl.......ali ti znas najbolje :|
a jos mi pojasni ovo upravljanje; imas onaj daljinski okacen za vrat i odes zakacis sajlu za kladu i onda kliknes na daljinskom da vuce?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
@savoris: Da, da, baš sam gledo redukciju i kontam si baš to 1:3pm :lol:

@edo: baš tako, imaju fin domet, tako da bez problema može, nego problem je kad si u rupi, stišćeš da vuče kad na jednom vidiš traktor pred sobom ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Savo, opet zupčanici od diferencijala?
Trpi li ovaj orbitalni motor aksijalne sile?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
@ edosoko
pa i ja volim da koristim sipke od amortizera , pogotovo zbog toga sto na njih ide lezaj od 20mm kao u snu
i ja sam mislio da ce hidromotor biti nekako isturen naprijed medjutim kad sam smontirao na traktor uopste mi se ne cini tako , a vidjeces i ti na slikama
a sto se tice daljinskog , da bi to bilo moguce potrebno je prvo ugraditi jedan elektrohidraulicni razvodnik (trenutno je to "ad akta") a dok malo isprobam ovo cudo pa cu tek onda odluciti dal se upustat u tako komplikovanu preradu :scratch
a prije svega ovo nije pravljeno prvenstveno da radi kao neko profesionalno vitlo , ovo je jedno minijaturno i jeftino pomagalo koje korisnije nego tegovi ;)

petar kaže:
@edo: baš tako, imaju fin domet, tako da bez problema može, nego problem je kad si u rupi, stišćeš da vuče kad na jednom vidiš traktor pred sobom ;)
tacno tako problematicno je to sto ne cujes niti nekada vidis traktor pa moze doci do kuslus za sekund

ZJ kaže:
Savo, opet zupčanici od diferencijala?
Trpi li ovaj orbitalni motor aksijalne sile?
pojma nemam a i ako ne trpi ko ga jebe zamijenit cemo ga kada ode
ili remontovati posto mi drugar radi te stvari :roll:
nisam ga otvarao ali se vidi da ima redukciju nekakvu (vjerovatno planetari) u sebi posto kada sam odvarao onaj cep koji je sa strane vidio sam da radno kolo se okrece mnogo brze nego izlazna osovina
pa po tome sudeci trebalo bi biti i nekakvih lezajeva tamo

znaci opet napominjem da to nije nesto za rad 24h na dan , nego povremeni rad

a evo da predstavim ga u skoro zavrsnom svjetlu ]
zavseno , montirano , isprobano , ja zadovoljan ostaje samo jos da ga ponovo rasklopim i ofarbam
snaga mu je da vuce zakocenog vladimirca po tucaniku sa jednostrukaom sajlom ;)



 
B

Bobo

Guest
Savo, majstore...

Napravi stitnik za hidromotor, jer ako taj traktor bude isao u sumu, da ne bi bilo da ga nekim slucajem odbijes...

Inace, vrlo dobro odradjeno!
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
ZJ kaže:
Savo, opet zupčanici od diferencijala?
Trpi li ovaj orbitalni motor aksijalne sile?
jbg ko se razumije u sile razumije se :oops:
nije mi ni palo na pamet da bi moglo postojati aksijalno opterecenje zbog kosih zubaca na zupcanicima
nije problem rijesiti to pronalaskom para zupcanika s pravim zupcima, naravno pod uslovom da savo pronadje njemu najmiliji odnos 1:(tri zenska medjunozja)
a mislio sam da ce citava skalamerija biti vise isturena, ali nije uopste
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
a vec je meni ZJ napomenuo prije za te aksijalne sile ;) al ipak mislim da nece biti problema posto osovini trumble uopste ne smeta smatram da su njeni lezajevi dovoljno jaki da istrpe , a sto se tice hidromotora kao sto vec rekoh nece to puno da radi
a i ja sam mislio da ce svo ovo mnogo vise strcati naprijed ali uopste nije tako , cak mi se cini da cu morati nekako da nabudzim jos tegova , posto je ovaj cijei sklop laksi od tegova sto su bili a i oni su mi bili mali

a nije iskljuceno da cu nekako pjacati ili napraviti neki okvir oko hidromotora , mada mi se ne cini vinjavim al dodatna zastita nemoze da skodi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
edosoko kaže:
ZJ kaže:
Savo, opet zupčanici od diferencijala?
Trpi li ovaj orbitalni motor aksijalne sile?
jbg ko se razumije u sile razumije se :oops:
nije mi ni palo na pamet da bi moglo postojati aksijalno opterecenje zbog kosih zubaca na zupcanicima
nije problem rijesiti to pronalaskom para zupcanika s pravim zupcima, naravno pod uslovom da savo pronadje njemu najmiliji odnos 1:(tri zenska medjunozja)
a mislio sam da ce citava skalamerija biti vise isturena, ali nije uopste
Je, ovo je najpraviji odnos ;)
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ovo je odličano napravljeno home made vitlo. ;) Najviše mi se dopadaju stvari koje su jednostavne. Te se stvari ne kvare puno i ako se slučajno nešto pokvari, brzo se popravi.
A koliko se težko sajla izvuče, jel treba neku veču silu? Jel, hidravlički ventil ima 3 komande, navijanje odvijanje i plivajuče znači prosto? Ili ima samo dve poziciji?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
sajla nemoze da se odvija rucno samo vucenjem pa ni kada je razvodnik u plivajucem polozaju
znaci moras komandu povuci u jedan polozaj
a razvodnik standardni ruski ima 4 polozaja :mirni,gore,dole,plivajuci
 

Najnoviji postovi

Na vrh