• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
e puknuti puno hvala za ove formule to mi je bas trebalo ;)

a da se vratimo na vitlo
o JEDNOSTAVNOSTI vam pricam :rolleyess:


 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
dobro ti ovo vitlo za sta ces ga,aj prodaj :mrgreen:
ma najveci problem je sto nemogu da nadjem diferencijal od bmw jbg nema ga

mogu ja od stavim malo veci lancanik max maximuma je nekih 35 cm
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
e jbga
trazi od mercedesa 123ke skoro pa da su isti ;) trazi bilo koji koji je bez truba sa poluosovinama

kazes mogao bi staviti 35cm , ako bi mali bio 7 cm to bi bilo 1:5 opet malo
a imaj na umu da mali lancanik ako bude premali lanac na njemu lako preskace :(
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
e jebiga pa kad nadjem diferencijal nacicu sve

nego kako ces rijesti kocnice i lamelu,aj dobro za lamelu je lako ali kocnice je malo teze napraviti jer teske su to sile

i umalo da zaboravim koji ti je precnik rolne za sajelu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
matrix123456 kaže:
e jebiga pa kad nadjem diferencijal nacicu sve

nego kako ces rijesti kocnice i lamelu,aj dobro za lamelu je lako ali kocnice je malo teze napraviti jer teske su to sile

i umalo da zaboravim koji ti je precnik rolne za sajelu

sad nesto razmisljam , zasto uzeti diferencijal pa se zajebavat i dodavati jos jednu redukciju :scratch
zasto ne uzeti kompletan mjenjac od auta od prednje vuce :scratch na jednu stranu izlaza (poluosovine) staviti rolnu sa sajlom a na drugu namontirati jedan disk ili dobos za kocenje
i kada blokiras jednu poluosovinu sa diskom druga krece na kojoj je rolna , lako i za odmotavanje :scratch
sad cu otici provjeriti kolika je redukcija komplet mjenjaca

kocnica mi nesto pretjerano ni ne treba
posto nosenje trupaca uz prisustvo vitla pravi probleme propinjanja traktora , vitlo mi je malo dugo , ali ako je krace onda se traktor propinje pri cekrkanju posto je oslonac preblizu
a za lamelu vec sam napisao negdje , napravit cu kandzastu spojku necu lamelu

precnik rolne mi je oko 130mm mislim , dovoljne je za za sajlu do max 12mm
po mome misljenju za vecu sajlu trebao bi i malo veci precnik rolne , posto sam ja stavljao 14mm i mnogo mi je savija
nekako je spljosti a pogotovo kada sajla nije cvrsto namotana i kada je posle toga zategnes napravis sranje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
evo danas sam imao posla sa zapadanjem
prvo sam dva puta zapao , prvi put lakse drugi put STRASNO izvuklo me tako lagano
zao mi je sto nisam slikao posto su mi ruke bile kaljave do ramena

ali kao slag na kraju pukne mi lezaj na prednjem tocku i ja nemam ni dizalici niti ista da se podignem , a ja ti lijepo pritjeram do orasa svezem za prvu granu i digne ga tako lagano da ga ni ne osjeti
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
to sa mjenjacem nije lose,ovih dana sam bio na selu pa sam premjeravo onaj ram od kosacice i ova tvoja prva ideja sa diferencjalom i parom lancanika je taman za moje vitlo,mislim sve se uklapa i moze stati u ram tako da je skoro knap,
cak sam i radio neki eksperiment,odnosno malto sam kucu i sad mi je dosadilo da nosim malter sa sobom pa sam nasao staru felgu i lezaj i prirubnicu od ficu i disk samo ventilirajuci od askone,pa sam to sve pritego sarafima,kardan sam nabio onde gdje je ide poluosovina sveto prisarafio na vagir,cak sam i napravi kocnice,znas one rupe gdje prolazi zraku u disku gdje se hladi disk,e tu sam uzeo komad ploce i npravio onakve kocnice kao sto su na rucnom cekrku, uzeo konopac nabi na felgu napravio skelu prebacio konopac preko skele,i zakacis kantu upalis traktor namotavas kolko hoces,pustis, kocnica se sama zaglavi i ides da maltas,a malter ide ekspresnom brzinom,



diglo ti citavog vladimirca,jebote pa koliko je to jako, pa ti mozes sa njim izvlacit blvane,ma hidraulika je cudo
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
savoris kaže:
sad nesto razmisljam , zasto uzeti diferencijal pa se zajebavat i dodavati jos jednu redukciju :scratch
zasto ne uzeti kompletan mjenjac od auta od prednje vuce :scratch na jednu stranu izlaza (poluosovine) staviti rolnu sa sajlom a na drugu namontirati jedan disk ili dobos za kocenje
i kada blokiras jednu poluosovinu sa diskom druga krece na kojoj je rolna , lako i za odmotavanje :scratch
sad cu otici provjeriti kolika je redukcija komplet mjenjaca.....
i to od nekog auta u kojem je motor i mjenjac uzduzno postavljen (passat, audi....) kardan direktno na spojnicku osovinu a na izlaze ze poluosovine bubanj za sajlu i mehanizam za kocenje (ima se i prostora za izvedbu)
nebi trebalo biti brzo jer auto na leru (800-900 o/min) ide prilicno sporo s tockovima vecim od dobosa za namotavanje
pretpostavljam da traktoru ne treba puni gas prilikom rada s vitlom (sto znaci da nema ni 540 o/min na izlaznom vratilu)
:scratch
eh sad jos smjer.....trebao bi uvijek koristiti rikverc......osim ako nema veze kako namotas sajlu (nemam nikakvog iskustva s vitlima) valjda ne remeti stabilnost traktora i citave skalamerije pri opterecenju
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
e da i ja sam razmisljao o linijski postavljenim motorima , pasat audi
bas zbog izvedbe jer poluosovine izlaze bocno u odnosu na ulaz kardana , znaci pomjeriti malo mjenjac u stranu (toliko da ne smeta zakrivljenosti kardana) da bi se dobila truba u sredini traktora
a na drugu stranu nekakav sistem za kocenje disk dobos ili sta vec
samo trpili bi malo vise trkaci u srcu diferencijala :scratch ali smatram da ni to ne bi bio problem posto se to sve okrece prilicno sporo
a zasto bi pravio da vuce u rikvercu :scratch bolje je da vuce brzinama za naprijed , imas i stepene prenosa za brzinu vitla a imas i rikverc ako ti treba da nesto spustis ili odmotas sajlu
samo nikako da nadjem vremena da odem do drugara da prebrojim prenosni odnos

trebalo bi ovo funkcionisati ;)

a matrixe sve je lakse nego rucno vuci i nositi :lol:
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
mislis da uzmem mjenjac i diferencijal od automobila sa prednjom vucom

pa sa tim bih mogao odabrati brzinu prenos koji hocu,mada to i tomo ima

mislim da cu morati praviti ram iznova ili ovaj stari prepraviti jer ja mislim da je najbolje uzeti par lancanika napraviti odgovarajucu redukciju,

nego kako funkcjonise sitem kocenja mislim bubnja na vitlu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
mjenjac i diferencijal od auta prednje vuce su ti u jednoj cjelini

a sto bi ti bio problem napraviti novi ram , ili taj prepraviti :?:

sistem lancanika nije los nemam ja nista protiv njih , samo mi razmatramo i druge mogucnosti

pitas za sistem kocenja prilikom odmotavanja sajle , jel? ili onaj prilikom nosenja trupaca traktorom ? :scratch
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
savoris kaže:
e da i ja sam razmisljao o linijski postavljenim motorima , pasat audi
bas zbog izvedbe jer poluosovine izlaze bocno u odnosu na ulaz kardana , znaci pomjeriti malo mjenjac u stranu (toliko da ne smeta zakrivljenosti kardana) da bi se dobila truba u sredini traktora
a na drugu stranu nekakav sistem za kocenje disk dobos ili sta vec
samo trpili bi malo vise trkaci u srcu diferencijala :scratch ali smatram da ni to ne bi bio problem posto se to sve okrece prilicno sporo
a zasto bi pravio da vuce u rikvercu :scratch bolje je da vuce brzinama za naprijed , imas i stepene prenosa za brzinu vitla a imas i rikverc ako ti treba da nesto spustis ili odmotas sajlu
samo nikako da nadjem vremena da odem do drugara da prebrojim prenosni odnos
jeli potrebna iskljucivo kocnica ili je dovoljno da se samo zaglavi npr. zupcima kao oni spaneri na prikolicama
nije mi bilo jasno zasto da pomjeras to sve u stranu ali nakon zadnjeg posta sam skuzio - zbog vuce traktorom....npr dovuces drvo do traktora, iskljucis kardan, ubacis u brzinu i gas :mrgreen: naravno i za ovo je potrebna kocnica ali i sajla na sredini traktora (ili sto blize sredini)
ne znam koliko je pametno "dovesti" sajlu na sredinu sistemom koturaca

eh kad bi se mogla kako uglaviti korpa s lamelom na spojnicku :blackeye da bude kao pravo vitlo :mrgreen:
u svakom slucaju bolje nego rucno ili se provlaciti traktorom do klade
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Savo, prva brzina ti je oko 3.5-4:1 na benzincima, dakle, ukupno oko 12-16:1.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ima dosta drugih mogucnosti,

sto se tice kocenja,pa kad bih iskljucio kardan ubacio u prvu,ja milim da bi se okretalo,jel tako jer mora nesto kociti na kardanu jer kod auta kad je u prvoj brzini drzi kompresija i neda da se mrdne auto,i ja sam mislio da se nesto zaglavi naspanuje,ali neznam da li bi to izdrzalo,da se ne bi polomilo,sta mislite,

savo mislim prilikom nosenja trupaca

http://www.youtube.com/watch?v=mYn3BviMQyo

samo staviti ovako jos jedno i milim da ce moci izdrzati, sta mislis
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
ZJ kaže:
Savo, prva brzina ti je oko 3.5-4:1 na benzincima, dakle, ukupno oko 12-16:1.
znaci taj prenos bi bio idealan otprilike odgovarala bi druga ili treca brzina za optimalan prenos

matrixe pa taj sistem "zvrke" je u vecine vitla , nema potrebe nesto drugo komplikovati
samo provedes neki kanap u kabinu da njime rukujes
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
znaci nece biti problema oko kidanja tih zubaca

danas sam naisao na kombajn koji ima na sebi lancanike koji meni trebaju,ali na zalost kombajn je u funkciji :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
5:1 :shock: malo jebote :scratch to ima da pici ko metak

bogami matrixe lijepo ti iskoristavas svoga tomicu
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
pa to mu je posao da pribavi drva i da se zaradi koja para :mrgreen:
nema zaljenja ako moze vozi,tegli,a bogami za svoju velicinu i snagu odlicno vuce, vise vuce nego neki imt-eovi,samo zamisli kako vuce tv 732
 

Najnoviji postovi

Na vrh