• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hrvatska, kakvu nisam "sanjao" u "PUNO TEKSTA"

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
1200e je dobra plaća ako je sada 2010 godina,a nije.
Nama su sad povećali plaće,samo par godina prekasno.
Neznam da li imaš djece,ali mi imamo troje djece( 2,5 i 8 godina).
Protekle 2 plaće sam dobio 1350e,prvi puta da mi je ostalo 50e a da je sljedeća plaća došla.
Ovaj mjesec su svi bolesni,gripu imaju,žena još i strgala nogu,u ljekarni sam garant 500e ostavio.
I sad si mislim kak je onima koji imaju manju plaću il koji nerade..katastrofa.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Sve vrijedi onolko kolko je netko spreman platiti. Ja sam čovjeku prodal polje iza njegove kuće, između dvije njegove pacele za 2€/čhv jer mislim da tolko vrijedi i bilo me je sram više tražiti a meni lik veli za šikaru staru 20 godina kraj mojeg polja isto 2€/čhv. Pošteno…
@DARIJUS Kad si hranil kravu zadnji put? Danas bi to prošlo kaj govoriš jer više nema krava po selu. Dok je bilo krava kome bi prodal mljeko i sir? Moreš delati sir i na plac u Zg. Digni se svaki dan da prvo podojiš krave u 4-5, pa na plac, pa dodji doma pa delaj sir, pa opet odi u štalu. Nejdeš svaki dan na plac, al krava svaki dan jede, doji se, sere… I na Božić i na Novu i Uskrs… I sve to radi da bi mogel “preživjeti”. Zakaj bi bil tolko bedast ako stvarno nisi prisiljen?

Najzanimljivije je da ljudi koji se ne bave nekim poslom uvijek najbolje poznaju materiju i prednosti i nedostatke tog posla. Puno bolje od onih koji se time stvarno bave. A i trava je uvijek zelenija u tuđem dvorištu samo ju nitko neće posijati u svojem.
Evo da odgovorim kada sam hranil kravu zadnji put...2002. godine sam zadnju rasprodao u mesu susjedima.
Te godine je žena zatrudnila, a baba i deda su posustali, tata mi je umro još 91. ...imali smo dotad dvije krave. Te godine sam napravio prvih 10 plastenika po 150 kvadrata, zbog toga što sam to mogao sam raditi, nije gladno i žedno svaki dan, a ne zato što su mi se krave nešto specijalno zamjerile...ostao sam doma (ni dana nisam ni za koga radio) i delam po svom. Samo želim dokazati da se može.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
750
@komer Djecu ni pod razno. Ne moze se zalomit zato jer ne hebem nista. Sto da im pruzim? Sto moja zena i ja mozemo stvorit danas, ako radimo za prosjecnu placu svaki? A 1200 eura je prosjecna placa u RH. Medijalna je daleko ispod... Ne zelim otic iz RH i svog kraja. Volim bit tu gdje jesam i zato sam odabrao svoj put takvim kakav je. Medutim, tu, gdje je minimalna placa kao socijalna pomoc u njemackoj, a hrana kosta jednako ili je skuplja ne mozes stvarat zivot.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
517
Čitam raspravu i onda sam se sjetil kak sam ovu noć sanjal prelijepu crnku sa bujnim poprsjem. Čudo jedno. Onda sam to htel v jutro napisati u poljobirtiji, ali sam istog časa odustal. Iz kojeg razloga? Odmah sam se sjetil da bude komentara poput: za kaj baš crnka, pa mogel si sanjati plavušu? Drugi bi rekel da je još bolje sanjati dve plavuše istovremeno. Treći bi rekel da je poprsje sigurno bilo premalo ili da su u igri silikoni i slična kemija. Čevrti bi me pošpotal kak starcu, poput mene, uopće padne na pamet kaj takvoga sanjati. Peti bi pital da li sam rekel ženi kaj ja po noći sanjam? Šesti bi popljuval sve to i rekel bi da bez muških nema lijepih snova....Sedmi......
I tak sam ja odustal i vidim da sem bil u pravu jer bi i ta tema moglo biti potencijalno novo žarište.

PS ovo bi moglo i u temu Hrvatska kakvu sam sanjao
Pa, meni su milije garave, ali opet se kaže : plavuša je plavuša.... :ppozdrav:
Jbg, šta sad , garava, plava ili riđa iz Biđa...:hahah:
Ajd sad budi pametan...:ROFLMAO:
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
517
Mislim da će i ova tema,kao i neke druge biti zatvorena, i to naručito zato što ulazimo u predizborno vrijeme,pa se nekom neda ili se boji,a baš šteta, i za ovu i za ostale zatvorene teme.
Glupo je zatvarat teme, jer tu politiku-državnu-stranačku, možeš povezat sa bilo čime, pa i sa paštetom, bojom, vremenom, godinama. Tak da je to sve relativno, a na moderatorima je da režu, režu, i režu, banuju itd...
P.S. Nadam se da ovaj moj post moderatori ne shvate kao politiziranje. :)
 
Posljednje uređivanje:

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,450
@cvajko997 ,koji je onda smisao tvog postojanja,bez djece ,bez perspektive,bez budućnosti? Kuću smo gradili sa svojim radničkim plaćama 93.kad je samo budali to moglo pasti na pamet. Prvi kredit mi je bil za centralno i plin sa 14 % kamate. Odgojili smo i zaškolovali 2 kćeri. Danas živimo ja i supruga sa 700 eura mirovine. Ne svaki.skupa. I dobro nam je.Jedina mi je mana kaj mi nikad nisu ruke smetale za posel
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,925
Spomenuli ste mjesečne plaće red veličine od tri mjesečne penzije i još kao radi toga nije moguće imati, hraniti i odgajati djecu. Da smo mi Vaši roditelji tako razmišljali Vas danas ne bi bilo. Othranili smo Vas uz svakakve žrtve i odricanja i postavili na noge. Vi bi morali nastaviti tamo gdje smo mi stali, tako je u životu bilo normalno. Ovo je danas novo normalno.

Što ako su neki ljudi u penziju došli nakon punog radnog staža, s izgubljenim zdravljem u nemilosrdnim uvjetima, nakon odrađenog poštenog radnog vijeka. Eto ja prvi zadržavam svoje pravo izjasniti se da to nije Država kakvu smo sanjali.
Nama su redovito sve financijske namete na plaći uzimali...
Ne kruha ne prosimo, ali ako skužim da nekome treba ja mu ga budem dao. Čak i ciganinu koji žica ispred Lidla budem kupio i več jesam dva peciva, ne nisam mu dao novac, jer ga bude zapio ili prokockao.

Definitivno se neki vrpolje čim se dirne ono nešto kako ne bi trebalo biti.
Hajmo dalje pošteno, pa tko koga zahebe... Tako nekako.

Več sam predložio pa da opet predložim Plenković bi morao instalirati kontejnere za smeće večeg kapaciteta minimalno 20% volumena više, da i mnogi penzići dobe povećanje, da imaju veči volumen za kopati. Pa kad se bune svi da se čujemo i mi marginalci iz sive zone i što još nije spomenuto...
Imamo državu kakvu nismo htjeli, rekao je moj prijatelj po povratku s ratišta od Dubrovnika, dok je on tamo čekao prigodu da zaustavi barem jedan neprijateljski metak, drugi su za to vrijeme punili đepove i stjecali rejting. Da li se nešto jako promijenilo do danas, pa je razgrabljenoga je danas manje i igre prijestolja su složenije.
Vidi žaba da negdje potkivaju konja pa i ona digne nogu...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Vrati se na forum rekli su, bit će zabavno, rekli su!

Koliko je ovdje zabluda i dezinformacija izneseno to je čudo jedno, a zašto?

Zato jer koliko vidim ovdje svatko tko je i slova napisao nije i ne želi izaći iz svoje komfort zone. Svatko svoju politiku vodi, a najbolje zna kako je onom drugome i dijeli mu savijete kao da je ovaj polupismen i fali mu koji kromosom. Od svega napisanog "ozbiljnom" poljoprivrednom proizvodnjom koja ima svoje A i Ž po današnjem "standardu" i što se smatra nekom proizvosnjom se bavi možda 1, 2, 3 člana foruma.

Sve ostalo je pametovanje onih koji posade 10 flanaca i sole pamet onima koji rade više jer "kukaju" u vremenu koje ih je snašlo koje je vrlo izazovno. Doslovce sipanje iz šupljeg u prazno jer outputi graniče s isplativošću spram cijene inputa, ali koga boli *****, ionako su tu poticaji za koje samo Vi koji se ne bavite "ozbiljnom" poljoprivredom dajete porez, mi ga ne plaćamo, samo skupljamo na hrpu i kukamo kako nemamo za žvaku, a dupe šeta iz John Deera u Mercedes i od kafane do kafane.

E lipi moji, kladio bih se da ste u istoj čorbi, svako druženje sa 50+ osobama sadrži kukanje o zdravlju, terapijama, kada ti je idući angažman kod Doce, sustavu itd... Svatko priča o onome što ga boli.

Ja bih najradije sjedio, širio guzicu na trosjedu i imao para, e 'oćeš ku*ac.

Sada zapravo kroz sve napisano želim iznaći neki smisao, ali kome i čemu da pišem dalje uopće, ionako će me sada ovdje oni najozbiljniji opovrgnuti i naći neki problem koji je vrlo lako riješiv s njihove strane gledišta, a ne mogu sami sebi pomoći, pa ću ja sada stati i ostati onako kako sam i do sada bio, samo u tragovima jer je vrlo dobro za moje mentalno zdravlje, ne čitati određene komentare i tešku tematiku onih koji samo zagrebu po površini, vide da su noktići malo prljavi i onda se obruše na članove foruma, a ne na sistem, a ne znaju da bi motikom došli dalje od površine, plugom još dublje, a podrivačem bi shvatili smisao svega.

Da pojasnim metaforu, zemlja i dubina su materija, a radno oruđe -
znanje.

Nitko od nas ovdje nema dovoljno znanja, a kamoli dozu respekta prije nego krene srati drugome pa onda iovako veliki ponor foruma samo dalje šire i produbljuju.

Želim Vam ugodan dan i što brži dodir sa stvarnošću, tj. pad na glavu u taj ponor.

Pusica 😘😘
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,925
Dobar doprinos za sliku HR, svaki potez kistom je dobar, neki farbaju puno, neki malo...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,925
Odavno poznato, samo onda plavci moraju trpjeti plavetnilo, nema smisla dalje farbati ...
Zar ne?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Evo da odgovorim kada sam hranil kravu zadnji put...2002. godine sam zadnju rasprodao u mesu susjedima.
Te godine je žena zatrudnila, a baba i deda su posustali, tata mi je umro još 91. ...imali smo dotad dvije krave. Te godine sam napravio prvih 10 plastenika po 150 kvadrata, zbog toga što sam to mogao sam raditi, nije gladno i žedno svaki dan, a ne zato što su mi se krave nešto specijalno zamjerile...ostao sam doma (ni dana nisam ni za koga radio) i delam po svom. Samo želim dokazati da se može.
Svaka čast al krave i plastenici su ipak neka druga prića. Da, dalo bi se živjeti od 5 krava na način na koji sugeriraš al to nije život nego robija. Bolje od toga žive Nepalci kojih je po 10 u sobi i ja to nebi predložil ni najgorem neprijatelju. Pogotovo za neku mladu obitelj koja nema u kući stariju generaciju da im uskoče. Ja sa svojim roditeljima (pokojnim) nikad nisam bil na moru ni na izletu… Krajnji domet je bila Marija Bistrica al jedan od njih je moral ostati doma da se nebi krava otrgla ili telila. Dal je to život dostojan 21. stoljeća? Svi znaju kak je onom drugom super a niko se nebi primil posla ko taj drugi. I onda dolazimo do toga da ako želiš živjeti na razini 21. stoljeća ipak nemreš živjeti od 5 krava, nego moraš imati 50 pa da bi si možda mogel priuštiti platiti jednog ili dva radnika koji mogu na godišnji ili bolovanje, koji mogu zamjeniti tebe ako oćeš na godišnji ili si strgaš nogu, ili da ne moraju svi raditi na Božić i Uskrs nego samo jedan.
Ja surađujem sa čovjekom koji ima plastenike i proizvodi cvijeće al mi ne pada na pamet njemu pametovati kak je super i kolku on lovu mlati kad prodaje lončanice po 5€ za Sesvete jer neznam kaj sve stoji iza toga i kakav je to život…
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Ja ti to moj Tommy gledam na neki drugačiji način, konkretno kaj se kukuruze tiče zbog koje je ova raspravica i krenula.
Htel sam samo reči da je najlakše posijati i urod prodati, a to za moj pojam razmišljanja nije hrana koja hrani narod kak se voli reči na forumu.
Hrana je ono kaj Darijus proizvodi, kaj misliš koliko puta je on bil na moru od kad se počel baviti plastenicima i proizvodnjom hrane, pitaj Johabicu kad je ljetovala ili pogledaj u temi slike koje je dijelila sa nama....

Ja, ne smatram se ni malo poljoprivredikom, sam za svoj komadič kukuruze platil svojim novcima obradu, sjetvu, sjeme, špric i špricanje i zbog toga kaj ju nisam htel brati u zrnu pobral sam ju ručno sam.
Ja znam da veliki ne može to tak odraditi, ali ja mali si nisam dozvolil da moj urod propadne na polju. Možda zato kaj me više koštal nego pravog poljoprivredika.

A zašto sam ju bral ručno, zato jer ju nemam kak uskladištiti pobranu u zrnu.
Jedan komad zemlje sam dal prijatelju đabe samo da ju radi jer nemam potrebe za više, a nemam orod kam ni pospremiti, a ni pretvoriti ga u hranu za mene i moju obitelj.

I nemoj mi pričati da svaki dreš nemre kombajnirati repicu, znam dečka koji ima dva i stajali su zbog toga jer kad je neko zval iz udaljenijih krajeva i kad im je rekel da on dere gume, gorivo, pogone, vreme.... da bi zbog (naprimjer te jedne prikolice repice) došel do polja onda im je bilo puno.....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,925
Vozio sam se danas dva puta, pokraj grunta i dvorišta, od "jednog, koje sam ranije inkognito spomenuo", malo sam usporio i nastojao ponovo baš dobro vidjeti mu "dvorište". Strojevi su mu u stražnjem dijelu dvorišta, na otvorenom, naprijed je zaista sve uređeno i jako lijepo, ali, ali, ali. Niti jednu kokoš na njegovom dvorištu nisam vidio, nikakav kukuružnjak, ili prostoriju za nekakvo skladištenje "ljetine", pa na temelju viđenog i neviđenog i dalje tvrdim da "takvi" ne hrane HR, koliko se god se svi takvi busali u prsa i bili glasni u javnosti. Oni samo zasiju pretežito tuđu zemlju, poberu ljetinu i u zrnu "pšenice ili kukuruza" što prije prodaju, ništa dalje, ništa.
Ako je to budućnost HR poljoprivrede, bolje da nas vrag uzme što prije, bez božje milosti. To su novokomponirani kakve nismo niti sanjali.

Mogu ga sada samo poistovijetiti recimo s vođom prosvjeda HR poljoprivrednika, Pokrovcem. Koliko sam se god potrudio da skužim, nisam skužio što taj gospodin radi i doprinosi poljoprivredi u HR, što on doista proizvodi osim "seljačke bune", negdje sam čak pročitao da je izjavio nešto u stilu da ni Matija Gubec nije hranio svinje da bi i on morao, tako nešto, u tom obliku...

Baš si mislim da dragi Bog izgleda nagradi bedaka, pa je davnih godina i mene, jer sam za istu "poljoprivredu", kak god sam bil i jesam bedast, morao izgraditi nove skladišne kapacitete, pa kak' to da nakon moje obrade zemlje - njena svijeća nije vtrnula, neg je kuruza "nagrnula"?!
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,765
Sto moja zena i ja mozemo stvorit danas, ako radimo za prosjecnu placu svaki?
Može se,ja i žena stvaramo svoj dom od kako smo se oženili, punih 22 godina, nismo gradili kuću ali smo je totalno renovirali što isto baš i nije jeftino. Bilo je trenutaka kada smo imali 3 kredita na grbači + dvoje djece. Tako da ta priča ne drži vodu da se ne može, samo treba biti realan.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,925
"Nisu seljaci i ostali građani seljačine."
Lako je moguće da svatko od nas prepoznaje nekog od dokazanih seljačina iz bliže ili malo daljnje okolice.

Pametni ili ne građani, seljaci i mnogi drugi pošteni ljudi su riskirali svoje zdravlje, neki i živote, dok se mesarila i dijelila vrijedna "zatečena tzv. Društvena imovina, podobnima". Poslije su svašta podijelili i iz naknadu od 1 kune, kome pa zna se. I eto nas u "minskom polju" ali to nismo mogli ni sanjati što nas je snašlo, zar ne.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ja odmah mogu reći da ću mahati sa Bahama ili nekog lijepog mjesta akp dođe do aveopšteg ludila, materijalizam me ne jebe, a borba za za ovakve ili slične cigane me ne zanima i nema šanse da ću braniti "svoje" za "njih" već sam skontao Aljaska, Island ili Grenland, za Švicu nemam para da dobijem papire tako da.

Aljaska mi je zanimljiva, šta okolčiš tvoje je, ne doslovno, ali su cijene takve da tako ispadne.

I tako, nasanjkao se ja pa opet tipkenzi bitte. 🙄
 

Najnoviji postovi

Na vrh