• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

HRVATSKI POSAVAC

V

vi_ky

Guest
Ima li netko Hrvatskog Posavca ili se bavi uzgojem Hrvatskog Posavca pa me zanima briga i skrb o njemu i bi li on mogao preživit na otoku Rabu pušten po grmlju i livadama(po zimi puše strašna bura)možda da ima samo nekakvu kučicu u koju se može skloniti od nevrijemena i svaki dan bi mu donosili sjena kukuruza i zobi.To bi na otoku Rabu bio prvi konj :cry: :cry: :?: :?:
 
B

brundalo

Guest
Ja ti zivin blizu Raba i ne bih ti to preporucija. Konj tog tipa je ipak pretezak za takav teren :?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
hmm..postoji Udruga uzgajivača hrvatskog posavca,nije ga problem nabaviti,samo nekako sumnjam da bi se on prilagodio vašem podneblju,to je konj ravničarskih i močvarnih terena. :roll:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Bolje bi ti došla neka bosansko-arapsko-lipicansko ili slično ukrštena kombinacija.
Ima puno bolje predispozicije za kamenjar i nepovoljne uvijete držanja.
 
V

vi_ky

Guest
Znam da nije baš Hrvatki Posavac za Rab :mrgreen: :( ,ali imam jednu ogromnu njivu i neki čovjek baš poklanja mladog Hrvatskog Posavca pa mi se to činilo idealnim a za po ljeti bi povećavao turizam :D :D možemo mi preorati njivu ukloniti kamenje i posijati travu pa bi to već nekako išlo samo već jaaaaaaaaaaaaaaakoooooooooooooooo dugo nismo bili na njivi pa onda neznam jeli ograđena :scratch :scratch .Bili mi netko mogao molim vas :prayer: reći nešto o njihovoj prehrani,njezi,skrbi itd.Na netu tražim i tražim i nikako da nađem puno vam HVALA :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e ali ti za njega moraš kupiti jako puno hrane,jer vidim što suša radi od paše... a i vodu moraš osigurati.oko konja treba brinuti,ne samo gledati zaradu u njemu... ako nemaš dobar objekt,onda ga bolje ne uzimaj,jer to nije teren za konje...
 
V

vi_ky

Guest
Znam da mu treba osigurat puno hrane i vode imamo mi jako dobar teren :D ;) sve če mu biti super još se nismo odlučili očemo ili nečemo ga uzeti ako ga uzmemo javit ćemo vam i bit će slikica ;) ;) :D :D 8) 8)
 
B

brundalo

Guest
@vi_ky obrati se hrvatskom stocarskom centru sluzbi za konje i konjogojstvo oni ti sigurno sve znaju o tome, a i preporucit ce ti nekog priznatog uzgajivaca. Ipak decko predomisli se dok jos mores. Ja mislin da ti je bolje kupit 2-3 tovara nego patit jadnu zivotinju na Rabu. Pozdrav :scratch :?
 
F

Ferđolinac

Guest
Posavac bi bez problema mogo biti na Rabu, samo bi bilo dobro da uzmeš par, da mu ne bude dosadno. On ti je najbolji i za jašenje jer je miran, a samo ne znam za hranu jer ga moraš hranit sa sijenom i zobi. Ja ti imam dva lipicanca malo su življi od posavca, ali posavci su mi isto super konji. Još neznam kao ide za poticaj ali znam ako ga uvedeš u knjige da je dosta visok jer posavci su autohtoni hrvatski.
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Ferđolinac kaže:
Posavac bi bez problema mogo biti na Rabu, samo bi bilo dobro da uzmeš par, da mu ne bude dosadno. On ti je najbolji i za jašenje jer je miran, a samo ne znam za hranu jer ga moraš hranit sa sijenom i zobi. Ja ti imam dva lipicanca malo su življi od posavca, ali posavci su mi isto super konji. Još neznam kao ide za poticaj ali znam ako ga uvedeš u knjige da je dosta visok jer posavci su autohtoni hrvatski.

vidim da držiš konje pa me zanima kolika je cijen ždrebeta od lipicanca i ako znaš cijenu posavaca i ostalih vrsta
 
F

Ferđolinac

Guest
Žensko ždrijebe lipicanca sa papirima ti je oko 2500 eura dok bez papira oko 1000 eura, Posavci su nešto jeftiniji možda
1000 kn i za nje ti je bolji poticaj mislim oko 4000 kn, za druge vrste neznam previše, ali znam da su Araberi nešto skuplji od ostalih, muško ždrijebe Arabera ti je 1000 eura dok je žensko i preko 1500 eura, ako ti treba koja druga vrsta
npr. Haflinger, Kasač... reci pa ću se raspitati
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Posavac je skroman što se tiče hrane! Ne treba gledati na veličinu! Što se tiče cijene sada su nekako malo više ali može se dobiti žensko ždrebe staro do godinu dana za cca 5000 kn, a recimo znam čovjeka koji za dvoipolgodišnje ždrebice traži 9000 kn. Nakon godinu dana dobiš poticaj 2000 kn. Kasnije dobivaš poticaje i za ždrebe 2000 kn. Posavac ti pojede otprilike 1 balu sijena dnevno. Ako je vani onda mu je dosta i pola. Litra zobi i tu i tamo koja jabuka ili kruška i super!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bala sijena dnevno puta cca 3kn je oko 1000kn godisnje plus zob i ine stvari.... Jeli ja to dobro racunam da ti poticaj pokrije godisnju hranu za posavca?
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Bala sijena je od 6 do 10 kuna ovisno o godini i lokaciji! Zob od 1 do 2 kune! Poticaj ti dakle ne pokriva niti hranu, a uz to imaš još i druge troškove! Trebaš nešto za štraju ispod - slamu, 1-2 puta godišnje čišćenje od parazita ako je konj vani (doza ti košta cca 200 kn), veterinarske usluge ako ti se konj razboli. Treba kupiti ulare - oglavine (moje potrgaju bar 1-2 godišnje, 50-100 kn) i čišćenje i obrezivanje kopita (ako ne radiš sam ljudi naplačuju 100-200 kn po konju). Tvoj posao se ne računa! Jedino ako možeš nešto zaraditi od jahanja ili vožnje kola i prodaje gnoja!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ej Ferđolinac, kad već znaš nešto o konjima, reci mi jel znaš možda jel u hrvatskoj ima koji primjerak Selle Francais? I možda spoznaja gdje se može kupiti. Znam da je to cjenovno malo drugačija kategorija ;)
 
F

Ferđolinac

Guest
To je taj samo taj nije iz Hrvatske, ja za tu vrstu čujem prvi put, lijepi je ali za njega ćeš morati potegnuti u inozemstvo. Vidim i da se na forumu o konjima raspituješ o njemu, zašto hoćeš baš tu vrstu?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A čuj, zašto? Zašto sunce sija, zašto se zemlja okreće. Nema tu nekog objašnjenja, jednostavno je tako. Svidio mi se na prvi pogled. Mirne je naravi, a izgleda dosta dobro.
 
F

Ferđolinac

Guest
A dobro onda, nekati ti je sa srećom i ako ga nabaviš javi.
 
Na vrh