• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hurlimann

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Bobo, ne prtljaj se kam ti nije mjesto kao prvo. Ako nekaj neznaš, pitaj, a ne komentiraj!
A kao drugo, nauči se čitati postove prije nego kaj napišeš.

Odgovori na sva glupa pitanja koja si ovdje postavio već su ti dani.
I daj, odrasti već jednom.

Decko je pricao da je on u hodu presaltao, ali je IPAK pritisnuo kvacilo, jer nije htio saznati kakav je osjecaj biti supermen na par sekundi, a i radilo se o tudjem traktoru...
Dečko bi ti mogel biti tata, i ZNAL JE KAJ RADI!!! Pročitaj još jednom sve kaj sam napisal o tome, i nemoj izvlačiti stvari iz konteksta.

Ali još jednom da ti bude jasno: Carraro ima sinkro reverzer i obični kuplung: rekel sam da sam probal jeli reverzer građen da može prebaciti u rikverc pri bilo kojoj brzini, i je. Ovaj se ne šalta bez kuplunga!!! Naravno da sam mogel i puštati polako kuplung i kočiti ga njime, ali čemu??? Saznal sam kaj me zanimalo, i to sam ovdje rekel.

Ovdje je tema bila Power reverseri. Kak očito nemaš pojma kak je to građeno i kak radi, pokrij se po ušima i slušaj, i ne lupetaj!

PS:
I Mario je mlad, pa ne piše gluposti. NHF Mario :D
Koliko sam shvatil, Ratarko je bil zadovoljan odgovorom
 
B

Bobo

Guest
Izvini ali TI si taj koji treba citati. Kad kazem DDECKO, mislim na kolegu koji je pricao da je to radio na hurlimanu, i zato odjebi od mene vise s takvim ispadima i odrasti vise!

Ne znam kako power reverzer radi tocno, ali znam na koji princip i za moje trenutno bavljenje poljoprivredom je to dosta. Ako kazem da je decko pricao da je to moguce napraviti pri punoj brzini prema naprijed, ali nije se usudio pustiti kvacilo, jer pitaj boga sto bi se dogodilo. O tebi nisam niti pricao.

Moje pitanje glasi, Kako je moguce da se usalta u rikverc pri punoj brzini prema naprijed?!? Koji je idiot konstruirao takav mjenjac bez ikakvih sigurnosnih mjera? Ljudsku glupost je tesko nadmasiti, tako i u kleginom slucaju koji je to morao isprobati, jer mu je u voznji tudjim traktorom, valjda bilo dosadno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Ispričavam se ako nisi mislil na mene, a ja sam tak shvatil, jer se eto ponovila dva puta slična situacija.

No kritika ti ipak ostaje.
Ti si administrator, a neotesan si. Možda i mi ostali smijemo biti nepristojni, no TI to nesmiješ biti, već bi trebao kažnjavati (tj. ban-ati) one koje se ne ponašaju pristojno.
Pogledaj kak nam to kolege Slovenci savjesno rade.
 
R

Ratarko

Guest
@ZJ
Pitao si me kako radi kod mene na Fordu prebacivanje brzina . Pa dobro je to smišljeno iako je traktor 13 godina star . Bolje mi je nego recimo u JD traktorima toga godišta . Pokraj lijeve strane volana nemam nikakvu ručicu , nema powershutla i slično . Imam samo jednu ručicu mjenjača sa desne strane . Ona normalno kada je gurnuta naprijed traktor kreće u brzini koja je po defaultu 5 ili 10 , zavisi kako je traktor bio zaustavljan . Ako je ručica povučena nazad traktor ide nazad ali oduzme sam 3 brzine prije nego li uopće krene ( objašnjenje - ako je naprijed išao u 8 brzini i ako samo prevučem ručicu mjenjača nazad on ide u 5 brzini u rikverc ) .

Naravno ne mora se čekati da traktor stane , može se gurati mjenjač na bilo koju stranu a da traktor još uvijek ide suprotno od toga , do koje brzine je to dozvoljeno - pojma nemam . Ja to koristim samo ispod 5 km/h odnosno u polju . Ispada da je u tu moju ručicu mjenjača već ugrađen powershutle sustav , budući da se pri bilo kojoj od radnji koje sam gore opisao kvačilo ne mora stiskati , u stvari nikada se ne mora stiskati , osim pri startanju traktora zbog sigurnosti valjda .

Možda još samo da dodam ( iako nije bitno za ovu temu ) kako se stupnjevi mjenjaju na lijevu stranu -1 a na desnu stranu +1 .

Baš mi je žao što nemam sliku kada sam već toliko opisivao :-(
 
B

Bobo

Guest
Ovako ZJ: Ako ti se ne svidjaju pravila onda idi kod Slovenaca... Ne znam sto da ti drugo kazem. Bit foruma je izmjena iskustava (koliko god ta iskustva bila dobra ili losa) pa makar se i svadjali, zasto da to brisem i da iskljucujem korisnike koji se malo vise vole prepirati? Nema nikakvog smisla, Korisnik koji se nedolicno ponasa dobije opomenu, a ako i dalje ne popusta, dobije BAN na 7 dana, ako mu niti to nije dosta, Onda ide Pa-Pa i neka se netko drugi s njim zamara...

Za sada mi tako pase i nitko se ne buni oko takvog nacina vodjenja foruma. Slovenci i njihovi forumi me zanimaju koliko i Ratarka IMT... ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Ratarko kaže:
@ZJ

Možda još samo da dodam ( iako nije bitno za ovu temu ) kako se stupnjevi mjenjaju na lijevu stranu -1 a na desnu stranu +1 .

Baš mi je žao što nemam sliku kada sam već toliko opisivao :-(

Hvala,
Poslikaj jednu tog mjenjača, baš me zanima.
Kaj tvoj Huerli nema 5 brzina na glavnom mjenjaču? Imaš li polovične za naprijed? Puzajuće? Koliko ukupno brzina ima?
Moj Same ima 24F+12R (s puzajućima).
 
R

Ratarko

Guest
Evo najobičniji mjenjač koji je u mojem Hurliju . Meni bi bio idealan da ima jedno prebacivanje brzine bez upotrebe kvačila , zadovoljio bi sve moje potrebe , svakako savjet da si to naručite pri kupnji novoga traktora .

Ovdje se prebacuje u njegove 4 brzine i polovnljenje istih te hod nazad , sve hahanički .
Obrisan neispravan link.

Ovdje se vide još dvije grupa , spora i super-spora , ta ručica je smještena iza i desno , nije dostupna ali i nije potrebna često .
Obrisan neispravan link.

Evo malo o mjenjaču u Fodu :
Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Pa to je zbilja najobičniji mjenjač, budem sutra ja uslikao od svojeg Lambija, on ima 60+60 mjenjač, Ratarko tvoj ima onda ukupno 16+8 brzina?
Ja imam tu funkciju mjenjanja nekoliko brzina bez kvačila i zbilja to svakom preporučujem, pogotovo u brdovitom kraju.
 
R

Ratarko

Guest
Po mojoj računici Hurli mi ima 16x16 brzina + 4x4 u puzajućem hodu .
Moram priznati da niti jedne sekunde nisam potrošio na odabir mjenjača na Hurliju . Vidio sam traktor i kupio ga takav kakav je bio . Sada sam malo pametniji i definitivno neću više nikada tako žuriti pri izboru mjenjača jer on je bitniji od motora po mojem mišljenju .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
krivo sam ja izračunao, reci koliko ima ukupno, sad sam dobio 24+12
 
B

Bobo

Guest
Hehe... Ja sam dobio kombinaciju 20+16.

Naravno, ako su to svi mjenjaci koje traktor ima (3 komada)

@Mario: Odakle ti 24+12? Ti si OPET krivo izbrojao...

@Ratarko: Koliko vidim da nikako ne mozes imati isti broj brzina i naprijed i nazad...

EDIT:

Ipak sam JA krivo brojao... Nisam kombinacije uzimao u obzir... :oops:

Dakle: 24+12 i mario je u pravu 8)
 
R

Ratarko

Guest
HAHA , pa kažem ti , po mojoj računici 20x20 ?
Nisam ja nikada ušaltao u sve te brzine , vozim samo u ovima normalnim jer traktor koristim samo za lagane poslove , nemam za Hurlija pluga , tanjurače , zubače , sjetvospremaća ...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ne 24 16 nego 24+12, Bobo dobro kaže da ne može imat isto naprije kao i otraga

Neka svatko napiše svoju računicu, evo moje glavni mjenjač 4 brzine puta 2(inverzer) i puta 3 (reduktori) = 24, a natrag 4X1X3
=12. znaći 24+12
 
B

Bobo

Guest
Tako je mario, ispravio sam svoj post gore, jer nisam u obzir uzimao kombinacije grupa, nego samo slijepo zbrajao...

Tako je, nikako ne moze imati jednako naprijed i nazad, jer nema reverzer, nego posebnu grupu rikverc...
 
R

Ratarko

Guest
Ajmo ovako , detaljno .
Imam tri ručice mjenjača .
Na onoj doljnoj slici imate kornjaču , zeca i puža ...svaka od te tri grupe se šalta još četiri puta na onoj velikoj ručici i još se polove dva puta na onoj malo manjoj ručici .

Sada sam ipak izračunao da je to 24x24 mjenjač , ma pojma nemam , nisam nikada probao sve brzine .
 
R

Ratarko

Guest
Pa kako 12 za nazad ?
Ako gledaš samo puzajući hod ...imaš 4 brzine za nazad i svaku poloviš ...to je 8 brzina u puzajućem hodu za nazad , zar ne ?
Isto tako gledaj i ove ostale dvije grupe što ima ... svaka od te dvije grupe ima po 8 brzina ...
Suma sumarum 24x24 !
 
R

ROKI

Guest
Na mom NH je mjenjač 44x16 s tim da mogu svaku brzinu jednom poloviti bez kvačila (Splitter) i imam elektro-hidraulični reverzer. Kamo sreće da mogu više put poloviti svaku brzinu, to bi bilo super! ;) Ali NH tnf nema tu opciju.

Ratarko kod tebe je 24x12.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
12 zato natrag jer na onoj ručici za natrag imaš samo jedan hod a za naprijed 2- znaći 24+12

I ovdje pobjedu odnosim ja :D :D :D :D
 
R

Ratarko

Guest
Ma da , tek sam sada vidio gdje sam griješio !
Kada idem u rikverc ne mogu još poloviti te brzine !!!
Moja greška , za rikverc imam samo 12 brzina baš kako ste vi rekli .

ÄŒekaj da nađem smajlija ...

predaja.gif
cigle.gif
peace.gif
 

Najnoviji postovi

Na vrh