• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hurlimann

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
krx pozega kaže:
:roll: uf...meni je izmako ovaj stari ...e kad ga onda nisam uzeo neću vjerojatno nikad..u švici ga nije baš velika fora imati, ove starije naravno, najgore kad vidiš da ga svakojaki voze..odma bi mu pripalio dvije ćuške i istero van iz auta da ne blati ono što stoji na haubi a kamoli ispod.. :x

Brat mi radi u BMW garazi,rekao je dacu ga medju prvim u Svici vozit)))zadnju tricu sam dobio u petak,noc prije sluzbene prezentacije,usliakli su je ovi iz lokalnih novina i zbog j enejgov sef imao frku sa imporetorom,navodno oni su obavezni drzati se pravilada da svi istovremeno imaju premijeru....A to za stare M3,to najvise sipci,a i nasa balaverdija vozi,obicno lose i nekusno slozeni,tehnicki unisteni a ponekad i dotrajali auti,kojima se zadji atomi vade.Stavljaju jevtono ulje iz bureta i sl.,nesposobni da vladaju sa >300 konja i cesto u novinama budu na naslovnoj stranici.
 
J

Jadranko

Guest
[/quote]Sada ništa ne kužim ? Å to si onda htio sa prvim postom postići ?
Odgovaram samo na tvoje pisanje , ništa više od toga a sada ispadam glup jer razmišljam drugačije od tebe .
U svakom slučaju od sada ideš u Gnjavatore ali kako si to već jednom branku rekao , boli tebe ona stvar za to .
Pozzzz tebi .......[/quote]


evo pa gnjavatore samo ovo imam jos reci i onda definitivno odlazim sa ovog foruma.
jer svi vi znate bolje od drugih i neka tako ostane.( mocni Ratari sa mocnim traktorima )"" da ne kazem seljaci ""
na ovu tvoju izjavu "Za nekoga komu se IMT 2050 traktor jako sviđa tvoje mišljenje o dizajnu bilo koje druge marke traktora je irelevantno"
u prevedenom znaci kome se svidja IMT dizajn taj je glup.
e pa ko bi trebo ovdje da se ljuti i ko ispada glup.
ja sam samo za SEBE rekao da je Hürli Bljak a ti sta mislis to je tvoja stvar,,,zar ne????????
a posto se mi ne razumijemo u vezi toga i mogli bi se godinama prepirati,ja mislim
da je ona izjava " pametniji popusta " zlatna izjava.kuzis Ratarko....i nema smisla daljnem nadrkavanju oko toga.
a o ukusima necemo,jer nisi skontao sta to znaci..
jer sto se meni mora svidit Hürli ako se tebi svidja..????
e pa molim ljepo...
uzivajte i ljep pozdrav ....

ah da jos nesto u vezi KRX I BMW ...
samo ovaj detalj.
rodjak mi vozi za HAK slep sluzbu i kaze sljedece..
da je se ovo ljeto naslepao BMW-a kao nikad do sada.
opcenito najvise se oni kvare na autoputu,nebitno koliko je star.
turci koji idu za tursku su mu najcesce musterije.
i kaze da skoro 80% auta ima problema sa hladjenjem.
tj pregrije se i prokuha...

eto toliko o nekim statistikama o mocnom BMW-u...
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Jos kada bi mi znali koliko su ti BMW-e stari i kad asu imali zadnji uredan servis,svi BMW-e(barem do prije koju godinu) imaju pogon ventilatora preko visko spojke,najcesce zakaze kada se najmanje nadas,i eto frke.Meni se kod MB svidja ML 270,sve je ok,ali isti auto napada jaka korozija i jos nekih sitica koje stvaraju problem kod injektora ,i tome je odvuklo od kupnje.

PS.dodjite na vikalicu
 
P

paor

Guest
čak je i Bobo nadrastao ovu razinu, a kad čitam raspravu ove dvojice padaju mi na pamet one narodne:

- mišljenje je kao šu*ak, svako ga ima
- čovjek uči cijeli život, a umre glup
- odijelo ne čini čovjeka
- pas koji laje, nije dovoljno kuhan
...
 
R

Ratarko

Guest
paor kaže:
čak je i Bobo nadrastao ovu razinu, a kad čitam raspravu ove dvojice padaju mi na pamet one narodne:

- mišljenje je kao šu*ak, svako ga ima
- čovjek uči cijeli život, a umre glup
- odijelo ne čini čovjeka
- pas koji laje, nije dovoljno kuhan
...

Da bi ljudi znali kome se obračaš i pročitali tvoje mudre riječi te bili od njih mudriji ( da ne kažem mudri kao i ti ;) ) barem si mogao napisati imena ove dvojice , da znamo na koga se odnosi jer svatko ovdje ima svoje ime .
Nije mi jasna niti ta razina ispod koje se bobo ne spušta a ova dvojica jesu , možda da malo objasniš ?

Možda nisi u živo vidio bobu ali on ti je malo puniji momak , njemu se tako i tako teško spustiti ispod određene razine . :mrgreen:
Bobo , NHF , mala šala na tvoj račun , mislim da nisam pretjerao sa njom ?

@suljos i krx pozega
BMW je moj auto snova , još ga nemam ali živ sam , radim i zarađujem !
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Dečki,
Ako ja smijem koju reći u vezi odgovora na pitanja:
Gumbi sa strane su powershift LO-MID-HI
Gumb s prednje strane je kuplung, tak da pri šaltanju netreba pedala - ovo imaju samo traktori s POWER REVERSER-om (kaj ovaj na slici ima).
S power reverserom se smije prebacivati naprijed-natrag u punoj brzini i nikaj se loše neće dogoditi
Pedala kuplunga ovdje ima potenciometar i ne pritišče lamelu (jer je nema)
 
R

Ratarko

Guest
Kažeš LO-MID-HI na dva dugmića ? Zar ne treba tri ?
Daj mi objasni gdje se izgubi moment ako recimo ideš 40 km/h i prebaciš u rikverc ?
Koliko dugo traje da bi traktor krenuo u rikverc nakon toga ? Prvo mora nekako stati pa tek onda kreće u rikverc , kako to radi ???

Da li ti se pedala kvačila pomiće kada pretisniš onaj prednji prekidač na mjenjaču ?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Evo ovako, onaj gumb s prednje strane je kvačilo a oni sa strane su za mjenjanje brzine.
i ja mogu sa svojim Lambijem ići naprijed i staviti ga u rikverc, naravno to radim kod malih brzina ne više od 5 km/h, isto je netko rekao na forumu da traktor ide naprijed a kotači se vrte u rikverc, tako je i kod mene, ovisi kako se pusti kvačilo.

Å to se tiče izgleda BMW mi je puno ljepši od Mercedesa.

EDIT: ovaj post sam napisao ali kad sam potvdio onda se je tek pojavio post od ZJ-a i objašnjenje.

Kako to misliš da nema lamele?

Pa ne pomiče se pedala sigurno.
 
R

Ratarko

Guest
Na krx-ovom Masseyu se pomiče pedala kvačila kada se prebacuje iz grupe u grupu a to isto ide preko dugmića na ručici mjenjača pa sam pomislio da tako nešto ima i SDF grupacija. Dobro , što bi se po tvojem mišljenju dogodilo sa tvojim Lambom da mu na 40 km/h ubaciš u rikvarc ? To sigurno nisi probao ?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
E pa onda neznam da li se pomiče to sam ja rekao po svome.

Naravno da to nisam probao, nebi ni htio znati što bi se sve dogodilo, a dogodilo bi se sigurno puno toga, uglavnom pričao mi jedan frend da je jednog čovjeka kad je išao nizbrdicom traktor potjeralo i on ga je stavio u rikver da ga zaustavi i naravno da je sredio onda cijelu getribu.
 
R

Ratarko

Guest
Ah eto , tako sam i ja mislio da bi to završilo , makar na mojem Fordu bi tako bilo...ovi noviji traktori koji nisu vario ali ipak imaju modernije mjenjače nego li moj Ford možda to i mogu napraviti . Baš me zanima kako je to kod MF-a od stočar mario člana ??? Kažem , vario mjenjači to rade bez problema ali ovi drugi ...?
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Kakav imaš reverzer na Hurliju? Da li to možeš na njemu?

Nemam ga . Imam najobičniji mjenjač sa 4 brzine .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Ovako:
Reverser na običnim malim traktorima (mao moj ili Ratarkov Huerli) je sinkronizirani, i za njega trebaš pritisnuti (mehanički, s jednom, suhom lamelom) kuplung. Ovaj je preporučljivo šaltati blizu brzine zaustavljanja (znači do par km). Na mojem se i neda ak je brzina veća od toga. Probal sam na Carraru pri skoro 40km/h prešaltati unatrag i moglo se je (naravno da nisam pustil kuplung!), no to nije preporučljivo jer se vrlo brzo poderu sinhroni.
Mario, vjerojatno je tako i na tvojemu.

Ono kaj niste pročitali:
Gumb za kuplung obično imaju traktori koji imaju POWER REVERSER (PR), tj. dva višelamelamelasta kuplunga u ulju. Gumb služi samo za šaltanje brzina, NE I ZA POKRETANJE S MJESTA. Na SLH traktorima pedala se ne pomiče.
S PR-om se doista može prebaciti u rikverc i obratno pri bilo kojoj brzini, no pitanje je koliko to ima smisla pri recimo 40. Traktor bi najprije kočil, stal i krenul natrag.
Svrha je PR-a rad s prednjim utovarivačima, tak da se ne podere (suha) lamela kuplunga za cca 1000 sati.
Veći traktori (koji obično imaju i 4 ili više stupnjeva powershifta) najčešće imaju ugrađen PR zbog trajnosti i komfora (za velike momente trebala bi biti dvostruka lamela, i velika sila na pedali, pa servo itd).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Ratarko kaže:
Kažeš LO-MID-HI na dva dugmića ? Zar ne treba tri ?
Daj mi objasni gdje se izgubi moment ako recimo ideš 40 km/h i prebaciš u rikverc ?
Koliko dugo traje da bi traktor krenuo u rikverc nakon toga ? Prvo mora nekako stati pa tek onda kreće u rikverc , kako to radi ???

Da li ti se pedala kvačila pomiće kada pretisniš onaj prednji prekidač na mjenjaču ?

-Netreba tri gumba, kad šaltaš dva koraka gore, dvaput pritišćeš tipku + ili zec ili HI ... i obratno za dolje (na instrument ploči ti piše u kojem si stupnju)
-Moment se ne izgubi, već mijenja smjer. Oslobađa se kuplung za naprijed i polako stišće kuplung za natrag (to znači da se istivrti dva puta brže nego motor!!, jer se vrte svaki na svoju stranu). Motor, dakle, koči slično kao kad prebaciš u brzinu niže, samo se mijenja smjer momenta (motoru padaju okretaji i on to vidi kao teret, a ne da ubrzava kao kod prebacivanja brzinu dolje). Ne znam razumiješ li ideju (jesam li dobro opisal). Snaga se potroši na trenje lameli i ulja, pa se pri tome jako griju i jedno i drugo - zato to nije poželjno raditi pri velikim brzinama.
- Na zadnje sam ti odgovoril u prethodnom postu, na SDF traktorima ne, no neznam kak je na Valtri, vjerojatno slično.

Neki traktori mogu imati ugrađen i gumb za kuplung na običnom suhom kuplungu. Namjena mu je ista: komfor, i koristi se pri šaltanju, dok se i dalje koristi pedala za pokretanje s mjesta. Može biti i naknadno (aftermarket) ugrađeno na svaki traktor.
 
R

Ratarko

Guest
Aha , malo mi je jasnije .
Kažeš na Carraru ste prebacili u rikverc pri 40 km/h ali niste puštali kvačilo ??? To nije ono što sam htio čuti . Zanimalo me da li novi traktori mogu to učiniti za dobro jutro ili ne , bez bojazni za traktor i štetu koja bi nastala ? Znači ideš 40 i prebaciš powershutle ručicu u rikverc , naravno bez pritiskanja kvačila jer bi se time izgubio smisao powershutle ručice , zar ne ? Kod mene to ide ali na MF-u . Ford na drugoj strani bi se skršio u dim da mu to napravim .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Carraro je imal ovaj sinkro-reverzer (obični kao na Huerli-ju), pa zato nisam puštal kuplung - jer je i ovo kaj sam probal na tuđem traktoru bilo preopasno!!!
Ne znam kak je građen Ford, no svi noviji traktori imaju PS i PR upravljan elektronikom, pa ona brine o "brzini puštanja" kuplunga (kao na MF-u). Pedala kuplunga ionako služi samo za davanje informacije elektronici o brzini otpuštanja, i nema direktnu vezu s hidrauličkim ventilima za upravljanje kuplungom.
A kaj se dogodi na Fordu kad se prebacuje smjer? Trzaj ili treba prebaciti u neutral pa kad stane natrag?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Znaći traktori koji imaju POWER REVERSER imaju gotovo nepoderivu lamelu, ili ne?

Ratarko, sad sam se sjetio da na manjim SDF traktorima sa PR kad prebaciš u rikver vrijedi samo za brzinu do 15 km/h, mislim da je 15, a na kod veće brzine te upozori sa zvučnim signalom da je brzina prevelika.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
mario kaže:
Znaći traktori koji imaju POWER REVERSER imaju gotovo nepoderivu lamelu, ili ne?

Ratarko, sad sam se sjetio da na manjim SDF traktorima sa PR kad prebaciš u rikver vrijedi samo za brzinu do 15 km/h, mislim da je 15, a na kod veće brzine te upozori sa zvučnim signalom da je brzina prevelika.

Da, kao i mokre kočnice (sve ima ipak svoj vijek).
Prijatelj ima Dorada 66 Stop&Go, no nisam ga ozbiljnije probal, no ovo sa signalom ima smisla.
 
B

Bobo

Guest
Mana zanima ista stvar kao i Ratarka. Dakle hidraulicni reverzer za koji ne treba kvacilo, i vozim se 40km/h i prebacim ga u rikverc i dam gas, sto se dogodi?!? Mislim da bi izletio kroz sajbu ko supermen, a zadnji kotaci traktora bi prestigli prednje koliko bi se zguzvao ;)

Ne kuzim zasto nisu napravili neki "osigurac" da se to ne bi dogodilo kad se napijemo ko stoka negdje, pa idemo traktorom kuci i idemo provjeriti "Sto bi bilo kad bi bilo"...

Decko je pricao da je on u hodu presaltao, ali je IPAK pritisnuo kvacilo, jer nije htio saznati kakav je osjecaj biti supermen na par sekundi, a i radilo se o tudjem traktoru...
 

Najnoviji postovi

Na vrh