• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hurlimann

B

branko

Guest
Ratarko
Traktor od 60 KS ima u dobrom kukuruzu punu kapu sa jednorednim silo kombajnom , zar ne ?

i bratov mf ima dosta posla sa jednorednim, tuli ko sam vrag a ipak je imr 75 ks motor plus turbina.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Ma sigurno a i prikolicu još ima iza sebe . Osobno sam silirao jedino sa IMT 558 traktorom i jednorednim SIP silažnim kombajnom . To je bila muka , dim od traktora se vidio na pola kilometra.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
U kojo brzini si išao sa tim IMT -om?

Moj Zetor silira bez problema i ne dimi ništa te još vuče punu Tehnostrojku a ima samo 63 ks.
Taj Hurli i ako ima naknadno izveden prednji kardan mislim da nije preko hidromotora nego je kao i original, to bi trebalo pitat u Trgo Geu da li bi moga naprijed pokretati silokombajn jer bi tom traktoru to itekako dobro došlo buduči jer ima samo 2950 kg inače mu nebi smetalo da nosi samo silokombajn nego onda kada treba još vuči i prikolicu iza, mojem Zetoru koji ima 3600 kg dobro bi došao koji uteg naprijed.


Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
U kojo brzini si išao sa tim IMT -om?

Zaboravio sam , bilo je prije deset godina , vjeruj mi jedva je išlo ali išlo je najbrže što je moglo , nisam ga štedio , pun gas - do kraja i najviša brzina kojom je mogao 558 iči .
 
B

Bobo

Guest
@mario: Mislim da je 558 radio u 2. ili max 3. sporoj. Tako bar kod mene siliraju...

Nije se sa IMT-om za igrati, pogotovo u tako teskim poslovima, jer bi vrlo lako mogao spaliti lamelu od kardana...

Ne bih rekao da ima izveden prednji hidraulik preko krute veze, jer ga likovi ugradjuju kod kuce u tvom dvoristu za par sati skupa s prednjim hidraulikom... Pre mal je to traktor da bi imao tako izveden prednji kardan...


rekao je da ce se raspitati, i da ce na kraju odluciti hoce li uzimati prednji hidraulik ili nece, no sve mislim da se polako okrece i on prema onom "licitarskom" JD-u, jer nije 130 000Kn mala usteda, pogotovo za njih...

Uglavnom, jos mi nitko nije odgovorio na pitanje koliko KS se moze ocekivati na prednjem hidromotoru od kardana, i da li je to ikako povezano sa snagom motora, ili je samo bitna snaga uljne pumpe koja ce ga tjerati?
 
R

Ratarko

Guest
@bobo
Uglavnom, jos mi nitko nije odgovorio na pitanje koliko KS se moze ocekivati na prednjem hidromotoru od kardana, i da li je to ikako povezano sa snagom motora, ili je samo bitna snaga uljne pumpe koja ce ga tjerati?

Pitanje ti je nedefinirano da se može odgovoriti .
Želiš znati koliko snage se može očekivati na hidro motoru koji če biti spojen naprijed na traktor i služiti če kao prednji kardan ?
Naravno da ta snaga ovisi o svim parametrima i traktoru a i tome hidromotoru koji če se montirati . Bitno je sve to što spominješ , koliko ulja u minuti može taj traktor napraviti , na kojem radnom pritisku je to ulje .

Onako odokativno govoreči Hurliman 86 u najboljem slučaju može dati 20 KS na takvom hidro kardanu naprijed .
 
B

Bobo

Guest
Ratarko kaže:
Pitanje ti je nedefinirano da se može odgovoriti .
Želiš znati koliko snage se može očekivati na hidro motoru koji če biti spojen naprijed na traktor i služiti če kao prednji kardan ?
Naravno da ta snaga ovisi o svim parametrima i traktoru a i tome hidromotoru koji če se montirati . Bitno je sve to što spominješ , koliko ulja u minuti može taj traktor napraviti , na kojem radnom pritisku je to ulje .

Onako odokativno govoreči Hurliman 86 u najboljem slučaju može dati 20 KS na takvom hidro kardanu naprijed .

Nisam mislio da je toliko bas nedefinirano, no skuzio si sto trazim...

Dakle 20-ak Ks samo. mislio sam da ce biti bar pola snage traktora, ili tako nesto... Dakle s tim kardanom moze tjerati roatcijsku kosilicu, sakupljac i prekretac sijena i MOZDA neki "tarup"... Nista mi vise ne pada na pamet a da zahtijeva toliko malu snagu...

Sve u svemu niskoristi...

Hvala na informaciji!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Prednji kardan ima pogon direktno od radilice, s lamelastim kuplungom i 1000rpm lijevo. NIKAKVA HIDROSTATIKA!!!
Snaga koju može dobiti van je oko 75 ks, naravno ako traktor stoji.

Ugradnja prednjeg kardana zahtijeva promjenu prednje koljevke, te prekucavanje brojeva šasije.

15000kn za prednji kardan i hidrauliku je POKLON, ili đabe kak ti je draže.

Mogel bi tjerati dvoredni silo kombajn, naravno malom brzinom vožnje. Iako je taj traktor malo nježan za takvu primjenu. Bolji bi bil Explorer 90, jer motor ima intercooler, te znatno robusniju prednju osovinu i getribu.

Argon, Crono, XE, te Dorado, Sprint (R2) ili XA su kompaktni traktori namijenjeni lakšim radovima - trava ili lakši priključci i nije za trobrazdni plug premetnjak ni rotobrane od 3m.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
mario kaže:
EXPLORER nema intecooler.

Moja greška, 100ks motor ima intercooler. Explorer 90 je obični turbo motor.
 
B

Bobo

Guest
OK, no njemu su rekli da mu to ugradjuju kod kuce, za par sati?!?

Tko tu koga sada mulja, i na koji nacin oni to rade, ja nemam pojma...


Otici ce se jos covijek raspitati da li ide mehanicko ili hidrostaticki kardan naprijed, jer za 15 000 kn i hidraulik i mehanicki kardan nikako ne mozes dobiti... Prejeftino je, a i ti si to primjetio.

Sve mi smrdi da oni stavljaju hidromotor naprijed i to je to.

Kazem, otici ce ih covijek jos pitati, pa vam ja javim.


Ako dobije za 15 000 kn mehanicki prednji kardan, to bi bilo super odlicno!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Nema druge varijante. Ak košta 15000, kupujem ga i montiram sam doma :D

Prijatelju su to radili na Doradu. Inače, i drugi proizvođači pr. hidraulike za SLH koriste originalni prednji kardan, a samo ugrađuju svoju prednju hidrauliku.

Ovaj prednji kardan je maksimalno jednostavan za ugraditi, jer treba samo prešarafiti prednji dio traktora i spojiti jednu žicu za komandu prednjeg kardana. Hidraulička pumpa i filter ulja, razvodnik te kuplung su več ugrađeni unutra.

BTW, hidrostatički mora koštati bar 2-3 puta skuplje, a i s njim bi bil značajan gubitak snage.
 
B

Bobo

Guest
U ponudi pise cijena traktora toliko i toliko i ispod toga pise prednji hidraulik + kardan 15 000Kn Vjerovatno bez PDV-a...

Ako hoces dam tibroj te trgovine gdje je on dobio ponudu pa ih pitaj...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Jeli to opcija pri isporuci traktora ili cijena naknadne ugradnje?
 
B

Bobo

Guest
koliko znam da je to naknadna ugradnja.

Covijek mi je rekao daon hoce bas onaj sto stoji u dvoristu, i rekli su mu da nema problema... E, sad tko tu koga muva i o cemu s tu radi, ja nisam strucan da na ta pitanja odgovaram...


Vrlo lako bi moglo i biti da je opcija pri isporuci traktora, no ja mislim da je cijena za naknadnu ugradnju...

I, da: Po cemu je hidrostaticki prednji kardan 2-3 puta skuplji od mehanickog, kad je valjda veci problem naknadno ugraditi mehanicki od hidraulcnog?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Neznam koliko se razumiješ u tehniku, no dat ču ti primjer:
Hidrostatički pogoni su ti na onim cestarskim strojevima, recimo, za košnju graba. Radi se s visokim tlakovima (oko 400bara) i odgovarajučim pumpama i hidromotorima. Osim toga za prenesti snagu od 50-tak kW treba stotinjak litara ulja i odgovarajuče hlađenje, jer su gubici 30-tak %.
Cijena jedne takve pumpe bila bi par desetaka tisuča kuna, pa ti zamisli ostalo.
Osim toga, neznam od kud bi na tak malom traktoru uzel pogon za hid. pumpu, naročito ako treba koristiti prednji i zadnji kardan istodobno, te smjestil ostalo kaj sam rekel.

Ako misliš pogoniti hidromotor preko kiper priključaka, to možeš slobodno zaboraviti, jer je snaga koju bi mogel dobiti do 10kW, a i nemožeš koristiti niti jedan drugi izvod hidraulike, jer bi ti kardan stal, pri svakoj aktivaciji drugog razvodnika.

Originalni pogon prednjeg kardana na tom traktoru je jako malih dimenzija i bez problema stane ispod akumulatora, tak da ne vjerujem u nikaj drugo osim toga. I nije ga problem ugraditi, samo ga treba imati. Sve ostalo je improvizacija!
 
B

Bobo

Guest
Znaci, samo je pumpa tu problematicna stavka... Ja sam mislio da je do hidromotora...

Na nekim vecimtraktorima semoze koristiti izvod dvosmjernog hidraulika za prednji kardan, ali na ovako malom traktoru i ja znam da je to tesko izvedivo.

Dakle, trebao bi imati mehanicki kardan nanjemu, a kako kazes da se mora mijenjati koljevka i jos kojesta, nekako mi se 15 000Kn cini jako mala cijena...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Zavisi za kaj, jer iz takvog kardana nemožeš izvuči snagu za recimo kosilicu ili tak nekaj. Eventualno za nekakvu mješalicu ili pumpu za recimo špricanje.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ja mislim da je 15 000 + pdv, za mojeg Lambija je oko 2200 eura + pdv.
 

Najnoviji postovi

Na vrh