• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hurlimann

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Onu shemu kaj sam stavio je iz priručnika kaj sam dobio s traktorom...
ja isto mislim da tam nekaj fali i nije dobro napisano :scratch
moj nejde isto naprijed i iza,naprijed je brži zato jer ima 35 a iza ima 15 brzina..
a ovo da šananin ide isto naprijed i nazad je istina jer i moj claas ima brzine 20×20 pa ide isto naprijed nazad.. ;)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
..ja.. kaže:
e sad je konacno objasnjen taj mjenjac..
samo da to jos jednom procitam :blackeye

a sto se tice ovog 40kmh u rikverc,moj mf je 32x32 i isto ide u rikverc koliko i naprijed. jedino mi se cini da u knjizi pise da je nesto sporiji u rikverc. a kolegin agrotron k100 isto tako,jedino sto power ne radi u rikverc..

da istina u rikverc ide nekih 35 a naprijed 40km/h al je opet to dosta brzo s obzirom na raspored brzina u rikverc. meni power radi u rikverc isto ko i naprijed a kod tebe neznam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Bobo, Zetor Fortterra ti ima blokiranu 4. brzinu u rikverc, pa ima 24F 18R brzina. No čemu to?

Explorer i Aster su imali reverse drive, tzv DUAL TRAC, pa je logično da ima podjednaku brzinu da obje strane vožnje. Ta ti je tema već bila negdje opisana, pa malo prokopaj. Čak je Mario stavil video gdje Explorer kosi "u rikverc" s čelnom kosilicom.

Marko, tvoj Hürlimann ima 30F i 15R brzina, a ne 35 kak ti pišeš. Naprijed ide 40km/h, a unatrag 38km/h.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Izletjelo mi 35 krivo mislio sam na 30....Prije sam pisao 30 a sada sam neš zeznuo :blackeye
 
B

Bobo

Guest
ZJ, slazem se kad imas dual drive da to ima i nekog smisla, ali ovako da gledas preko ramena i de teras 40 (ok 38) km/h mi se cini suludo.

Ovo sto zetori imaju mi se jako svidja. Toliko da ne dolazim u napast kad malo popijem...

Po prici je neki covjek iz ovog kraja sa svojim hurlimannom (ne znam koji model) koji je imao power reverzer i pri punoj brzini naprijed ga ubacio u rikverc da vidi sto ce biti i koliko cujem da je mjenjac riknuo...

Jos jedan previd konstruktora koji se po meni nije ni treba previdjeti. Znam da sam bas na ovom forumu pitao za te stvari cim sam cuo ovu pricu o hurlimannu, i netko od clanova mi je napisao da neki traktori preko neke brzine iskljucuju funkciju reverzera. Mislim da se radilo o 5-6 km/h i ovo takodjer podrzavam.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
ZJ, dobrodošao natrag.

Na traktorima serije Explorer i Silver (i njihovim srebrnim i zelenim bratima), grupe brzina se preklapaju. Nisam siguran, no mislim da i oni moraju stajati, kad se mijenja grupa brzina. To bi svakako Mario znal bolje.

Veli šanana da krči ako se ne stane, krči jedino ako se brzina kojom se krečem ne prilagodi onoj brzini u koju šaltam, znači ako se krećem 15 km/h i smanjim brzinu na recimo 3 mogu prešaltat u M grupu bez stajanja.
Sad ta prebacivanje manje grupe u veču u hodu isto mislim da se može bez stajanja.

Pa recimo u nijednom poslu nema koristi nema od brzine 40 u rikverc, ni kod Dual traca, mislim da je 20 max potrebno za dual trac, ali šta je tu je, ako se razumno ponaša nema straha da se kaj dogodi.
 
B

Bobo

Guest
Znaci, mozes saltat grupe a da ne stajes? To sam htio cuti... ni na jednom traktoru grupe nisu sinhronizirane i nije zamisljeno da se saltaju u hodu, ali ako znas saltat kak treba, moze se...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma neznam, meni uvijk krči pa šaltam u mjestu, al vjerojatno se na neki način može!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Po mome nije dobro šaltat u radu bolje postati.. :!:
ja nemam te grupe tak da nemam brigu s tim ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
marko hurlimann xa86 kaže:
Po mome nije dobro šaltat u radu bolje postati.. :!:
ja nemam te grupe tak da nemam brigu s tim ;)
A kaj su ti one tri na najmanjoj ručici (zec, kornjača i CR)?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Pa to niti ne koristim...samo kod baliranja stavim u kornjača..To niti u ludilu ne bi šaltao kad se trakto kreće..
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
za mog samea u uputstvu piše da treba stati kad se mijenja iz grupe u grupu ,ali ako si pažljiv točno osjetiš pod rukom kad možeš prebaciti i bez da staneš do kraja ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
breza kaže:
za mog samea u uputstvu piše da treba stati kad se mijenja iz grupe u grupu ,ali ako si pažljiv točno osjetiš pod rukom kad možeš prebaciti i bez da staneš do kraja ;)

Možeš, jer se grupe preklapaju: znači voziš u prvoj u višoj grupi, stisneš kuplung, izbaciš reduktor u neutral, prešaltaš u 5, pustiš kuplung i polako s međugasom dovedeš brzine blizu, te probaš ušaltati reduktor.
Baš kak na Zetoru iz veće brzine u manju.
Na Doradu to ne hoda, jer se grupe brzina ne preklapaju, pa treba veliki međugas. Osim toga na njima se pomiču zupčanici, pa je znatno teže pogoditi nego na Exploreru koji grupe šalta kandžama.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Agrotron neznam koliko ide u rikverc, nisam probao, ali mislim da ima blokadu. Jer i dok se vozim prema naprijed, javlja se blokada, ne dozvoli veći gas od 1800 o/min u najbržoj brzini.

Agrostar i Torpedo imaju vrlo sličan mjenjač, čista mehanika, i vrlo praktičan. Imaju 4 grupe: brze, srednje, spore i rikverc, po pravilu bi trebalo stati dok se prebacuju grupe, ako se ne stane Torpedo krči, a Agrostar se neda ušaltati. I jedan i drugi idu do 20 km/h u rikverc, što je dosta.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Malo je glupo imati samo takav traktor za snijeg ;)
da se u puno poslova iskoristit..
 

Najnoviji postovi

Na vrh