• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hurlimann

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
bome ni ja nisam mogao shvatit onu sliku s mjenjacima,koji je za sta.
sad je jasnije :)

nego,marko..
koja je grupa brzina najbrza?
recimo vuces prikolicu u brdo. dosao si iz 5. brzine u 1. i moras saltat jos. sta radis? koji mjenjac? koja brzina? koja grupa?

nemoj mi samo odgovorit da prije brda stanes pa usaltas u onu u kojoj moze izvuc prikolicu u brdo :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
uh da ga moram šaltat iz 5 u 1 morao bi vuč vagon iza ;)
mislim da ispod 2-3 neče doč. punu silaže 8tonku na nadvožnjak 5 malo padne gas...3 kubike šudra 5 i onda djed prešaltao u 4 da se ne "muči" :)
najbža je 5 zec....
za kaj mislis koja je najbolja grupa?
 
B

Bobo

Guest
..ja.. kaže:
bome ni ja nisam mogao shvatit onu sliku s mjenjacima,koji je za sta.
sad je jasnije :)

nego,marko..
koja je grupa brzina najbrza?
recimo vuces prikolicu u brdo. dosao si iz 5. brzine u 1. i moras saltat jos. sta radis? koji mjenjac? koja brzina? koja grupa?

nemoj mi samo odgovorit da prije brda stanes pa usaltas u onu u kojoj moze izvuc prikolicu u brdo :mrgreen:

Imas u mom postu objasnjen i redoslijed saltanja...

Da ti odgovorim. Dakle, u zec grupi si i doso si uzbrdo od 5. do 1. i jos je traktor (recimo) slab, onda saltas 5. kornjaca pa nize...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
znaci prvo salta iz zeca u kornjacu a onda ako nemoze u grupu nize?
kolika je razlika izmedju zeca i kornjace?
npr 4. zec i 5. kornjaca?
 
B

Bobo

Guest
Gledaj ovako...

Za primjer recimo da si u najbrzoj grupi brzina i nalazis se na trecem mjenjacu u kornjaci i u prvoj si brzini.

I kreces pod nekim teretom (zamislimo da je neki veliki i da moras saltat kroz sve brzine u grupi) i tako 2. 3. 4. 5. kornjaca se izredaju. saltas u zeca na trecem mjenjacu, i onda opet teras 1. 2. 3. 4. 5. dok se ne zaletis. dodjes do brda i ides od 5. zeca do 1. i saltas treci mjenjac u kornjacu a ovaj saltas u 5. i po potrebi prema nizoj...

Samo cu ti reci da bi 5. kornjaca trebala bit sporija za nijsnsu od 1. zeca u istoj grupi brzina. mozda su cak i jednako brze, jer ako vuces neki teret, imas saltati dvije rucke u prebacivanju grupa, ap te teret jos dodatno usporava i dok ti presaltas iz zeca u kornjacu, ili cak iz grupe u grupu, traktor ti mora dat "prostora" da to stignes sve obaviti i da ne gubis puno na snazi u slijedecem stupnju prijenosa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Rekel sam da se nebum javljal, no nemrem trpiti kad se pišu gluposti. Ovo se odnosi na vlasnike traktora koji nepoznaju traktore koje imaju.

Na modelima Same Argon/Dorado, Lambo Crono/Sprint/R2, odnosno Hürlimann XE/XA, osnovni je mjenjač s dvije grupe brzina, zec i kornjača - rekli bismo reduktor. Glavni mjenjač ima 5 brzina (prije je bila i varijanta s 4 brzine, no više je nema). Inverter ima direktne i 20% skraćene polovice za naprijed, a rikverci nemaju polovice no sporiji su nekih 5% od direktnih brzina naprijed.
Puzajuća grupa brzina su uglavnom doplata.

Rasponi brzina u pojednim grupama je otprilike ovakav (bez polovički za naprijed, jer onda ove brzine treba pomnožiti sa 0,8).
Zec - 10-40km/h (naprijed)
Kornjača 2-8 km/h (natrag)
CR (puzajuće) 0.25 - 1km/h (desno natrag) - dakle onak kak je na fotografiji, a ne na shemi koju je Marko priložil).

Šaltati se može ISKLJUČIVO unutar jedne grupe brzina. Grupe brzina na ovim mjenjačima NEMAJU preklapanja, tj. 5. u kornjači je sporija nego 1. u zecu, čak i kad je "raspolovljena".
Kad se treba promijeniti grupa brzina, traktor treba STAJATI, tj. grupe se nemogu i NESMIJU mijenjati u hodu. Pri promjeni grupe, poželjno je glavni (5 brzinski) mjenjač staviti u ler, jer se lakše pogodi.

Zec grupa brzina je za cestu, i teško da se može prikapčiti teret toliki da ga se u 1. kratkoj nebi moglo povući (ide nekih 7.8km/h na punom gasu). Kad se vuče veći teret, recimo u 5. direktnoj, pri nailasku na brdo poželjno je šaltati najprije jednu brzinu niže, dakle u 4. direktnu, a tek onda eventualno kalati brzinu na polovičku. Isto tak, pri ubrzavanju tereta, bolje je krenuti u kratkim brzinama, pa tek kad se dođe do 5., šaltati u direktnu brzinu.
Ovo ne piše u knjizi, već je provjereno u praksi.

Novi modeli s OVERDRIVE brzinama imaju 25% brže sve brzine (osim kaj 5 direktna i 5 kratka idu jednako brzo, dakle 40km/h, jer elektronika motoru ne daje gasa više od 1800rpm).

Na traktorima serije Explorer i Silver (i njihovim srebrnim i zelenim bratima), grupe brzina se preklapaju. Nisam siguran, no mislim da i oni moraju stajati, kad se mijenja grupa brzina. To bi svakako Mario znal bolje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dobrodošel nazad ZJ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Samo nam ti piši :mrgreen:

Da velim za Same Explorer:
Nema šaltanja reduktora dok traktor ne stoji, nema šanse, krči, kruni, sve se zdrobi, samo dok stoji na mjestu, obavezno reverzer i 5-stupanjski u ler, lakše ubaci!!!!
U 1. transportnoj je traktor dovoljno jak da povuče bilo kakv teret, a 5. redna je brža od 1. transportne!!!

Ja govorim o klasičnom mjenjaču, bez kalanja brzina, tj. nema kod mene ono zec i kornjača!!!
Reduktor x4, glavni mjenjač x5 i reverzer koji odlično funkcionira, znači mehanika - klasika 20x20, 20 naprijed i 20 iza, u rikvrc ide 40 kmh isto ko i naprijed, nema nikakve razlike :!: :!: :!: :!:
 
B

Bobo

Guest
ZJ, samo ti pisi, drago nam je da stvari moze objasniti netko tko zna o cem prica...

@Sanana: taj mjenjac tvoj mi je sad sumnjiv. 40 km/h u rikverc sigurno ne ides, jer bi to bilo kak vi velite; bedasto..

Nisam znao da se grupe ne mogu saltat u hodu, jer nisam vozio niti jedan SDF traktor, pa sam i napisao da ce nam vlasnici doticnih bolje opisati situaciju s mjenjacima. ZJ, hvala jos jednom za objasnjenje.

Ako se grupe ne mogu saltati u hodu, to ce reci da je mjenjac dobro zamisljen tako da ima fino rasporedjene prijenose (kako i ne bi sa 10 brzina po grupi) te da nema potrebe takvo sto raditi u hodu. Sanana, takodjer mi se svidja sto je kod tebe na SAME-u najbrza radna brza od najsporije transportne, tj da se grupe malo "preklapaju".

A sad mi nije jasna Markova shema, jer je on opet dao sliku mjenjaca kakvog u shemi nema, te sto znace oznake na trecoj rucici R i RM... Takodjer sam mislio da je prva rucica reverzer, dakle Forward- Reverse, ali me zbunila N oznaka, a kako je sanana jednom prilikom napisao da ore u 5N pa sam stoga zakljucio da se radi o rucki kojom se biraju grupe :scratch

Sad jesam li pogodio sve kako terba, il nisam, iskusniji ce reci...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo jedna slikica:
Obrisan neispravan link.
Idemo prvo reverzer:
A - hod naprijed u bilo kojeoj skupini u bilo kojoj brzini
RM - hod nazad u bilo kojoj skupini u bilo kojoj brzini
to je sve, nema nikakve druge priče niti mudrolije :!: :!:

5-stupanjski mjenjač - to je valjda jasno svima

Reduktor - 4 skupine brzina:
od najsporijih prema brzima
SR - super spore
L - spore
N - radne
V - transporten iliti brze

5. brzina u SR je uvijek brža od 1. u L, 5. u L je brža od 1. u N, 5. u N je brža od 1. u V :!: :!: :!:

i da ako vozim u npr 3. V i ako prebacim reverzer u RM ja ču ići istom brzinom u rikverc ko i naprijed!!!
jednom sam testirao malo i krenem u rikverc od 1.V pa šaltam do 5.V i bome ide sigurno 40 kmh, samo treba pazit da s volaneom ne mrdenš odma si u grabi!!!!tak da ja mislim da to štima, po tome samo reverzer mjenja smijer kretanja, pošto je mehanički, a brzina ostaje ista :!:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
F = field
N = normal
R = road

ili
V = veloce - brzo <cesta>
L = lento - polako
N = normale
SR = super reduttore - puzajuće


Ovi mjenjači koji imaju tri grupe u liniji (to je bilo na starijim modelima) imaju planetare između grupa , dok novi imaju H, a na prije opisanim modelima reduktor je izveden s parovima zupčanika.


Istina je, Explorer ide skoro 40km/h u rikverc, no lako ga je prehititi pri tolikoj brzini.

Ovo s preklapanjem grupa je nužno kad mjenjač nema polovičke, jer bi inače bil premali raspon od najveće do najmanje brzine u grupi.
Moj Same ima 4 brzine i svakako fali 5, jer su brzine ponekad malo "prerijetke" iako imaju polovičke.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Svaka čast ZJ, nek si živ i zdrav i molim te piši češče, što se stidiš :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nisam znao ove prevode, al sad znam :D

Da u rikverc je uistinu brz, samo oprez i nemojte to raditi kod kuće :!: :!: :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
A, covjece... tolika brzina u rikverc... Zar ne postoji neki zakon da se ovakve stvari sprijece, jer ce se naci neki nadobudni 16-godisnjak koji ce ici svog kolegu u IMT 560 obici u rikverc za neku okladu i da ispadne frajer...

Ovo mi se cini toliko uzasno, da je to nemoguce rjecima opisat...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
A i ti bobo odma daješ šanani prijedlog :lol: :lol:
Pa mislim stvarno.....
 
B

Bobo

Guest
Istina, svasta pisem po forumu...

Al ja sam se stvarno sokirao kad je ZJ potvrdio da SAME moze ici 40km/h u rikverc...

SANANA: Nemoj da te sanjam!!!! A i ostala ekipa sa ovakvim traktorima/mjenajcima nemoj da vam padaju gluposti na pamet!



Mislim, stvarno, kome tolika brzina treba u rikverc i za kog vraga? Tu se traktor prevrne za tren oka...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bobo kaže:
A, covjece... tolika brzina u rikverc... Zar ne postoji neki zakon da se ovakve stvari sprijece, jer ce se naci neki nadobudni 16-godisnjak koji ce ici svog kolegu u IMT 560 obici u rikverc za neku okladu i da ispadne frajer...

Ovo mi se cini toliko uzasno, da je to nemoguce rjecima opisat...

A što češ, neide se zabadava na obuke za upravljanje novim traktorim, tj. mora se znati što se smije a što ne!!!
Ja sam probao samo jednom i ako nebude krajnja nužda neću nikad više, pa makar nikad više nesjeo u tog traktora :!: :!:
Zakon je orati, pa ako imate zemlje koje nisu pravilne, orem u 1.V pa samo reverzer prem nazad i šaltam u 2v, pa 3v, ako treba i u 4v, začas se ''vuklinki'' izvuku, a ne ko na imt-u i njemu sličnima, rikverc i pun gas i pol dana se voziš dok dođeš do kraja!!!

Bobo kaže:
Istina, svasta pisem po forumu...

Al ja sam se stvarno sokirao kad je ZJ potvrdio da SAME moze ici 40km/h u rikverc...

SANANA: Nemoj da te sanjam!!!! A i ostala ekipa sa ovakvim traktorima/mjenajcima nemoj da vam padaju gluposti na pamet!



Mislim, stvarno, kome tolika brzina treba u rikverc i za kog vraga? Tu se traktor prevrne za tren oka...

Bez brige, ja ne sanjam nikog i ništa osim novog traktora, štale i sve ostale prateće mehanizacije :lol: :lol: :lol: , pa tako nečeš niti ti mene :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A ma postoji nešto za čega bi to možda trebalo, ili je bilo tako najjednostavnije napraviti, bez ikakvih dodatnih zupčanika i prijenosa ;)

p.s.
BOBO KAK SE CITIRAJU DVA RAZLIČITA POSTA, A DA SE POSTAJU U JEDAN ISTI, POMAGAJ MOLIM TE :!: :!: :!: :scratch
 
B

Bobo

Guest
ŠANANA kaže:
Svaka čast ZJ, nek si živ i zdrav i molim te piši češče, što se stidiš :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nisam znao ove prevode, al sad znam :D

Da u rikverc je uistinu brz, samo oprez i nemojte to raditi kod kuće :!: :!: :mrgreen:

Najprije sam otisao na ovaj tvoj komentar i stisnuo CITIRAJ, oznacio sav tekst tamo, i desnu tipku misa-> KOPIRAJ. Zatim sam ansao drugi komentar koji zelim citirati i tamo stisnuo CITIRAJ, desnu tipku misa --> ZALIJEPI. ispod toga napisem neki tekst koji zelim i onda se samo prebacim na dio ispod koji se drugi post na koji zelim odgovoriti i.....


ŠANANA kaže:
p.s.
BOBO KAK SE CITIRAJU DVA RAZLIČITA POSTA, A DA SE POSTAJU U JEDAN ISTI, POMAGAJ MOLIM TE :!: :!: :!: :scratch


.... uredim drugi post tako da ostavim samo ono bitno u njemu te ti odgovorim i na ovo pitanje. Ovaj postupak mozes ponavljati za koliko god postova zelis (ne znam postoji li ikakvo ogranicenje na forumu, ali ne bi trebalo biti) i to je TO
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
e sad je konacno objasnjen taj mjenjac..
samo da to jos jednom procitam :blackeye

a sto se tice ovog 40kmh u rikverc,moj mf je 32x32 i isto ide u rikverc koliko i naprijed. jedino mi se cini da u knjizi pise da je nesto sporiji u rikverc. a kolegin agrotron k100 isto tako,jedino sto power ne radi u rikverc..
 

Najnoviji postovi

Na vrh