• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Husqvarna motorka

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Najbolje ti je skroz na najjače stavit na maximim, onda si siguran da ti troši jedan jedan, tak meni rekli u Husqvarni za 555.
Bolje da ima podmazivanje nego da nema.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ha, ako vijak u kojoj je poziciji, ne ćeš znati koliko ulja dolazi na mač. Namjestio ga na sredinu njegovog hoda, onda probaš na (u praznom) hodu koliko ti baca na beton ili cok. Onda prema tome se ravaš.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Jel to onda na sredinu odvrnuti vijak ili malo vise od sredine prema makisimumu?
Kod mene je na pol i još malo prema max.
Kad potrošiš prvi rezervar onda buš videl jel bu dobro ili treba dodati
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Pozdrav dečki
Kako poštelati dovod ulja za podmazivanje lanca,bukva,hrast i grab se bude pilio trupci.
Za rezanje drva štela se ulje na maksimalno, kod okresivanja rezanja tankih grana i rastinja , ide na minimum. Dužine vodilica nemaju veze sa podmazivanjem kao i vlažnost drveta, već uslovi rada kako pila radi dali je vodilica čitavom dužinom opterećena, ili samo malim dijelom 5- 10 cm. Ako je recimo na Maxs pa se seku tanke grane zna se desiti da pila izbaci ulje prije goriva, zbog viška obrtaja lanca u terminu nerada.
 

KR003

Član
Tu od
15 Lip 2018
Poruka
50
Slažem se sa Muha-čem
Mi koji se profesionalno ne bavimo drvima trebamo tako naštelati ulje da nam ostane nešto ulja poslije potrošenog rezervoara goriva da se ne dogodi da pilimo na suho.
Budući da mi kod jednog rezervoara u pravilu pilimo u svim mogućim uvjetima i s punom vodilicom i sa manjim dijelom vodilice smatram da je tako najbolje jer bi inače trebalo svakih 5 minuta štelat ulje a to nema smisla i to nitko ne radi
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Ja sam nedavno izrađivao hrastovinu uglavnom sušce većeg promjera i morao sam podesiti podmazivanje na max na H 555 . Mogu reći da uopće nije bilo previše ulja . Na ogranjini slobodno na pol.
Suhi hrast suši lanac za čas i ak je slabo podmazivanje lanac je odmah popaljen dok na vlažnom grabu ili bukvi ni izbliza tak brzo. Rezao sam čak i jednu topolu promjera 60-70 cm sa uljem na pol bez problema tek kad je bilo gotovo skužim da je uljenje smanjeno. Dosta toga ovisi o raznim uvjetima rada ali u globalu slažem se sa smilanom pri piljenju debljih drva mora biti puno ulja na ogranjini ne kad upoznaš svoju motornu pilu lakše ti je procjeniti.
 

Markec1982

Član
Tu od
10 Stu 2020
Poruka
54
Pozdrav
Evo danas pilio sa 550xp mark2,i moji dojmovi posto je to prvi put da radim sa takvom pilom i prvo neko ozbiljnije piljenje za mene,pila je meni tezinom taman,ono imam osjecaj da imam stroj u rukama a nije teska,vodilica je 38 cm i dok sam krenuo,pila je doslovno upadala sama u drva,jos nemam iskustva i tehniku pa sam radio vise s oprezom i onak kak sam mislio da mi bude dobro,pritom sam najvise pazio da mi ne uhvati vodilicu da mi zacvika,danak neiskustvu je bilo da sam negdje sa lancem potegnuo po zemlji i naravno,to vise nije bilo to,pa je pocelo u rezu da se dimi i da umjesto lijepe piljevine ko krpice je isla vise ko prasina,onda sam mislio da je nesto sa uljem i podmazivanjem,ali je ulje islo van,postavio sam ulje na maksimum i trosi jedan tank ulja i goriva,pa je u pomoc uskocil susjed,nabrusili lanac i dalje ide po starom😀,za mene je glasna,moram nabaviti slusalice za zastitu,imao sam i zastitne naocale,bolje da sam stavio vizir s kojim flaksam,uglavnom,jako zadovoljan,i nadam se da se budem i dalje usavrsavao uz vas tu na forumu iskusne ekipe.
Pozdrav i zivili
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
#TrueStory
Prije par dana imao sam ideju kupiti neku Fronteru, Ladu Nivu...ili nešto slično, išao pogledati jednu...kad sam sračunao previše ulaganja, išao drugu, kad sam ju vidio želudac mi se zgrčio k'o da sam ciglu proguto...treću dok sam se javio čovjeku već prodana...i tak, dođem jučer u šumu, vidim kakva me drva očekuju i javim Nataši da mislim da ćemo morat ponovno trgovati...i tak riječ po riječ, priča po priča, ni 24 sata kasnije dođe...ne znam, Zvijer, Aždaja...uglavnom, završila Frontera u gepeku od passata
😁
I kad me netko pita zašto ja iz B.Grede kupujem strojeve čaaak u D.Selu...eto zašto
☺

Trgovina i usluge Blažević https://www.trgovina-blazevic.hr
 

Prilozi

  • 243014011_1243700086148496_6840706017594137063_n.jpg
    243014011_1243700086148496_6840706017594137063_n.jpg
    53.7 KB · Pregleda: 42
  • 243086943_275342931123235_5962452901389452198_n.jpg
    243086943_275342931123235_5962452901389452198_n.jpg
    49.5 KB · Pregleda: 42
  • 243232455_1296216610824266_8987684435591676456_n.jpg
    243232455_1296216610824266_8987684435591676456_n.jpg
    48 KB · Pregleda: 42

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
@Markec1982 Husqy 550XP je baš zvijer mala. Ja imam prvu verziju, ako se ne varam slabija je 0,1kW ali je lakša gotovo pola kile i to mi je velika stvar kada se penjem po stablima. Žao mi je što je nova toliko teža, no mala grize kao zvijer :)
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
@Markec1982 Husqy 550XP je baš zvijer mala. Ja imam prvu verziju, ako se ne varam slabija je 0,1kW ali je lakša gotovo pola kile i to mi je velika stvar kada se penjem po stablima. Žao mi je što je nova toliko teža, no mala grize kao zvijer :)
0,3 kW je slabija prva verzija od mk2, (2,7 : 3,0 kW) a ovo za težinu nisam uopće pazio, imam i ja 550 prvu verziju, 4 joj je godine a još grize kao prvi dan, slažem se sa komentarom :)
 

Markec1982

Član
Tu od
10 Stu 2020
Poruka
54
Tak je dečki,evo drugi dan piljenja i skupljanja iskustva i učenja na vlastitim greškama,danas opet počinje slabije piliti i sve sitniju piljevinu,pa ajde da probam sam oštriti lanac,imam i onu šablonu kaj se na turpiju stavi,ali očito sam jednu stranu više nabrusi drugu manje i od tam mi je počela da svaki rez mi vuče ulijevo,još sam se malo twk muči i onda odustal,skinul lanac i sutra ga nosim u marof na oštrenje,sve si mislim da investiram u vidia lanac,dal bi mi to bila bolja opcija,e sad dal isto igra ulogu da se lanac u hrastu brže zatupi kak su trupci šlajsani sa vitlom i pa onda ti ostatci brže zatupe,to bude iskusnija ekipa prokometirala.
Ako ima neko iz okolice novog marofa u krugu 15/20 km da bi htio pokazati mi neke stvari kak se rade,spreman sam počastiti s pivom i gablecom,jer od youtuba nema nikaj,dok se ne proba uživo.
Pozdrav ekipi 👍
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
nije ti toliko problem u hrastu, problem je u šlajsanju, odnosno u blatu/zemlji koja se zaliepi za drvo, naravno da istupi lanac puno brže već samo drvo, ja bih ti drage volje pomogao ali sam ipak malo predaleko. što se tiče oštrenja, moj ti je savjet, ukoliko imaš volje naravno, uči se sam oštriti, vidijum lanac ti je linija manjeg otpora, od prilike kao da ti netko drugi radi drva. Bit je da svaki zub oštriš pod istim kutem, čak je manje bitno da budu svi jednako izoštreni, poželjno jest ali nije neophodno. Također sa vremenom obrati pažnju i na vodilicu, ovisno od posla i od oštrine lanca sa vremenom se napravi nešto kao žica sa vanjske strane kanala vodilice i na tom djelu vodilica bude šira od lanca pa zapinje za drvo i vuče rez u stranu iako ne mislim da bi to još bilo kod tebe pošto je sve novo. Najbitnije od svega je da imaš volju da naučiš i da ne odustaješ lako, a oštrenje, pomalo, naoštri, probaj, popravi....u krug dok ne uspiješ, po mom mišljenju isplativije je da dva lanca baciš dok naučiš već da stalno nosiš nekome da ti oštri. U svakom slučaju sretno...i lagano :)
 

KR003

Član
Tu od
15 Lip 2018
Poruka
50
Tak je dečki,evo drugi dan piljenja i skupljanja iskustva i učenja na vlastitim greškama,danas opet počinje slabije piliti i sve sitniju piljevinu
Kada si kupil pilu trebal si kupiti i još jedan rezervni lanac. Ja uvijek kupujem dva lanca u paru i tak ih trošim i mijenjam.
Ako imaš samo jednu motorku a ideš u šumu moraš imati barem još jedan NAOŠTRENI lanac i bilo bi dobro još jedan list / može i rabljeni / jer ako ti drvo ulovi list priča sa poslom je gotova.
Normalno moraš imati sa sobom i alat, rezervnu svjećicu, turpiju, sjekiru i nešto od prve pomoći (barem zavoj) jer u šumi se svašta može dogoditi.
I najvažnije nikada u šumu ne ići sam i bez mobitela.
Kada se ufuraš jedan novi kupljeni lanac i bez brušenja mora ti biti dosta za jednu sezonu ako rušiš i piliš sirova drva na mjestu bez puno šlajsanja.
Sretno
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,172
Savjetovao bih da uložiš i u kupnju šumarskih hlaća (sa metalnim nitima), pogotovo ako nemaš dovoljno iskustva u radu da motornom pilom. To govorim iz lošeg osobnog iskustva jer mi je motorka 2 puta zahvatila koljeno. To se isto desilo i dvojici prijatelja i to nakon puno godina rada na takvom poslu. Prema riječima doktora, koji me šivao, dvije su vrste povreda od motorke: noga/koljeno ili glava-po sredini čela.
Dok se nešto takvoga desi onda je kasno, a posljedice mogu biti trajne.
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
@Markec1982 Vidia lanac ima smisla u profesionalne svrhe, ovako baš i ne. Moraš računati da se taj lanac baš ne da lako oštriti pa je to ustvari više komplikacija. Izdržljiviji je, to stoji. Uzmi si onaj set od HQ sa turpijama i adapterom pa će ti oštrenje biti mačiji kašalj, a naučiti ćeš povlačiti pa će ti biti dovoljna samo ruka i turpija dok se ispraksiraš

@lijeskakc preporuka za proturezne hlače je hvale vrijedna i nažalost često se faktor sigurnosto zanemaruje, no možeš li pojasniti kakve su to hlače sa metalnim nitima? Em prvi puta čujem, em mi nema logike. :unsure:
 
Posljednje uređivanje:

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,172
@Markec1982 Vidia lanac ima smisla u profesionalne svrhe, ovako baš i ne. Moraš računati da se taj lanac baš ne da lako oštriti pa je to ustvari više komplikacija. Izdržljiviji je, to stoji. Uzmi si onaj set od HQ sa turpijama i adapterom pa će ti oštrenje biti mačiji kašalj, a naučiti ćeš povlačiti pa će ti biti dovoljna samo ruka i turpija dok se ispraksiraš

@lijeskakc preporuka za proturezne hlače je hvale vrijedna i nažalost često se faktor sigurnosto zanemaruje, no možeš li pojasniti kakve su to hlače sa metalnim nitima? Em prvi puta čujem, em mi nema logike. :unsure:
da, tu se radi o protureznim šumarskim hlačama (ne hlaćama kao što sam prvotno napisao:confused:) Sad kakve su niti unutra nisam baš siguran, ali mi je negdje ostalo u sjećanju da se radi o nekakvim metalnim nitima. No, to nije toliko ni bitno, bitno je da štite noge od rezanja pile. Pogledaj na internetu po firmama koje nude takvu zaštitnu opremu (npr. Mehanizacija Miler-502 kn, što nije ni puno jer se nude po cca 1000 kn)
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
da, tu se radi o protureznim šumarskim hlačama (ne hlaćama kao što sam prvotno napisao:confused:) Sad kakve su niti unutra nisam baš siguran, ali mi je negdje ostalo u sjećanju da se radi o nekakvim metalnim nitima. No, to nije toliko ni bitno, bitno je da štite noge od rezanja pile. Pogledaj na internetu po firmama koje nude takvu zaštitnu opremu (npr. Mehanizacija Miler-502 kn, što nije ni puno jer se nude po cca 1000 kn)

Imam ih i recimo da jesam malo upućen u priču, zato mi je upalo u oči to o metalnim nitima. Znači, koliko znam, ne postoje proturezne hlače sa metalnim nitima. Hlače se pune kombinacijom dugačkih vlakana od polyestera, kevlara i sličnih materijala kojima je cilj zacvikati lanac kada dođu do lančanika ili zvijezde.
I moje je skromno mišljenje da ne bih nikoga pustio u šumu bez zaštitne opreme ali nažalost, to je kod nas smiješno kada imaš kacigu i hlače...
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Većinu nas nitko ni ne pušta u šumu, pa nema smisla onda ni kacigu ni hlače nosit.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Kad smo kod zaštitnih šumarskih hlača, ja sam u potrazi recimo pa bi sugestije dobro došle…
 

Najnoviji postovi

Na vrh