• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Idilična, predivna, jedina EU

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Iskreno žalim male farmere u Hrvatskoj. Ulazak u EU za njih će imati stravične posljedice. Mnogi od njih će morati odustati. (valjda misli od bavljenja poljoprivredom) Vama je to poznato, zar ne? Hrvatska poljoprivreda je okrenuta EU (mada mislim da sugovornik želi reči nešto u stilu da se busamo sa bikovima), no postoji šansa za mlade ljude koji su visoko obrazovani da si pronađu egzistenciju negdje...

Teško je prevesti jer je tekst izvučen iz kontkesta, i mora se dosta toga prestpostaviti...
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
covjek veli : skoro svi (99 posto) mali poljoprivrednici ce prestati sa poljoprivredom.

e sada, sta je to mali poljoprivrednik??
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Svi manji od Todorića :) Treba ljudima objasnit i glasat protiv ulaska u EU, izaći na ulice i tražit da ova vlast počne radit kako zapovijedam, da se lopovi maknu i smjeste tamo gdje im je mjesto i da se poveže turizam i poljoprivreda i omogući otvaranje malih obrta. Strance potjerat iz RH ukoliko neće prodavat našu robu, a i ove naše lopove uvoznike.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Gustavo nije to tako jednostavno, političari sa ne ulaskom u EU mogu jako puno izgubiti, a ostalo im nije važno. Ako treba i vojsku slati na prosvjednike nikakav problem :| Dužni su i novacai usluga, jednostavno moraju šutiti i raditi kako im kažu.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Znam ja sve to, ali da smo mi kao narod složni ne bi tako bilo, kad bi nas izašlo na ulice 50 posto i blokiralo sve vidjeli bi jel bi se usudili vojsku poslat. Političari koriste što smo mi kao narod za ništa dok nam ne dođe voda do grla, a tada je većinom prekasno.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
a niš...ak su mogli naši djedovi,pa zatim naši očevi rušit,pa onda gradit ovu lijepu našu,onda ju budemo i mi !!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Mike kaže:
a niš...ak su mogli naši djedovi,pa zatim naši očevi rušit,pa onda gradit ovu lijepu našu,onda ju budemo i mi !!!
Ovo mi liči na Sizifov posel. Stalno se vrtimo u krugu, dok drugi napreduju.
Nažalost, još se jednom pokazuje poznata poslovica: Hrvat je dobar sluga, ali loš gospodar :(
 
P

pozna

Guest
a da istina bude ruznija,EU i je idilicna,vlada zakon biznisa i placanja,ali to prvo morate doziviti da bi shvatili,uzalud su sve price,vecina ce shvatiti kad dobiju preko grbe,ne samo zbog svoje krivice ce propasti nego zbog tumaranja u mraku ove lijepe nase,obecanja,poticaji,sve bez plana,kupovanje socijalnog mira,totalno sranje.jadno,jadno i jako mucno i bezizlazno.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Neće ni stranac ovdje ulagat u poljoprivredu kad je zemlja sva razbacana, jedino ako ne provedu neki oblik komesacije...
 
P

pozna

Guest
komesacija i nije neophodna,dovoljna je i nemoralna ponuda koja i nije tako nemoralna u trenu kad je poljoprivreda u kolapsu.koliko puta sam vec procitao da su poticaji u EU puno veci nego u HR ??? jesu, ali koliki porez na zemlju godisnje placa seljak u njemackoj?otprilike 10% veci nego sto je poticaj. da,to je cinjenica,ali je ogromna razlika u tome da ovdasnji " seljak" sto proizvede to i naplati u normalnom roku,sto ce reci da zivi od profita svoje proizvodnje,ne od p oticaja.nema repova,nenaplacenih racuna,vaucera,i obecanja isplate poticaja slijedece godine,obecanje ludom radovanje. ne kupuju zemlju samo poljoprivrednici,nego i oni koji zele ugusiti lokalnu poljoprivredu da bi plasirali svoju jeftinu proizvodnju po dobrim cjenama.ima li toga vec sada ? o daa. hrvatska poljoprivredna zemlja je JEFTINA za prilike u EU,a ista ta EU nece placati preskupe hrv.poluproizvode,a hrvatska vise nema novaca placati svoje budalastine a niti napraviti duboki rez i poceti redovito placati svoja dugovanja,da bi mogla i striktno i traziti svoja potrazivanja. zacarani krug. a iz tog zacaranog kruga kao pobjednik ce izaci drzava,n e seljak. sve je to samo biznis,biznis,i bit ce jos okrutnije.
 
P

pozna

Guest
azasto da zaraste u korov?nije li to grijeh ili ljenost. tko je vlasnik neke sitne parcele ili vise njih valjda bi trebao biti svjestan da netreba glumit nekog poljoprivrednika i trpat se medju vece igrace,nego raditi nesta za sebe,za kucu,obitelj a ostatak na trznicu ili da kazem u maloprodaju po sistemu kesh na ruke.ja sam za sistem-uzdaj se u se i u svoje kljuse.a svaki komadic zemlje je dragocjen,vidim to ovdje gdje mi traze mjesecno 1euro po m2 za najam.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Pa slažem se s tobom, treba sve obradit makar za svoje potrebe, kod švaba nema ni metra neobrađeno, a naša polja su upola pusta, ima tu prostora za napredak da nam je pameti u vlasti.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
mislim da nije jedini problem politika i EU .
malo bi i mi trebali po svojim dvorištima pomest pa onda drvlje i kamenje na sve druge osim nas .
vozili soju u samobor kod gazde kojem bila delegacija i njemačke u posjeti pa gledaju traktorčinu od 180 ks i pitali ga koliko zemlje radi kad je reko ovi ga popljuvali da gdje mu pamet bila kad je to kupovo a kad je reko da je na kredit onda se počeli smijat da je lud totale pa ga to uvrijedilo !
čovjek je uvjeren da za 35 ha treba traktor od 180 ks i kako če on njega amortizirat i onda mu krivo mps ,eu vlada i svi drugi osim njega .
Jedan susjed bio ko njemca sezonac (brali kupus) majstor ode u trgovinu i uzme novi traktor na probu , orali s njiom tri dana bez minute stanke oprali ga i izglancali vratili i nepaše mu daj drugi i opet deri tri dana pa nepaše i taj onda u drugi dućan pa opet i nako tri tjedna isprobavanja kupi novog ali je majstor 500 radnih sati tjero tuđe traktore đabe .
A šta mi radimo kupi susjed pa idem i ja nema veze jel isplativo il pametno samo daj pa poslje jebiga kriv onaj .......
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Da li se uopće isplati biti poljoprivrednik u EU-u?
Jedan hektar bolje zemlje u Nizozemskoj košta oko 45.000 DEM. Da bi se ostvarila
kakva takva dobit s mješovitog gospodarstva, potrebno je imati najmanje oko
40-50 ha zemlje. To znači da je za kupovinu zemljišta potrebno investirati oko 2,2
milijuna maraka. Barem još toliko je potrebno za izgradnju gospodarskih, stambenih
i ostalih popratnih objekata, te stočni fond, mehanizaciju i sve ostalo što je
potrebno jednom gospodarstvu. Tako ukupna investicija iznosi oko 4,4 milijuna
maraka. Godišnji neto prihod od ovakvog gospodarstva teško može preći 80.000
DEM, a od čega treba platiti najmanje dvije stalno zaposlene osobe. Ukoliko bi se
iznos od 4,4 milijuna maraka stavio u banku, godišnji profit od kamata (uz kamatnu
stopu od 7%) iznosio bi preko 300.000 DEM, dakle daleko više negoli se može
zaraditi u poljoprivredi. Iz gornjeg računa, ispada da je profitabilnije ovaj novac
staviti u banku i otići na Havaje, negoli raditi u staji.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Je, to su stare analize. Sad je zemljište još skuplje, staklenici još moderniji, ulaganja još veća i naravno cijene u eurima. Samo naftaši zarađuju jer su implementirani u sve oblike vlasti, ostalo...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Da stara analiza iz knjige ekoloska poljoprivreda darko znaor.
Eto po analizi iz davnih godina(davno su bile marke),u racunici poljop.djelatnost je neisplativa a kod nas ljudi dan danas misle da je u polj. sve bajno i da se ima novaca i da se nista neradi i slicno...
To je sve zbog kredita,novi traktori staje i to....ali nitko nesvaca da su ljudi u debelim dugovima,i da se krpa kraj sa krajem....
Svi cekaju neko bolje vrijeme,a nitko nemjenja navike da bi sam sebi pomogao,naravno postoje iznimke.
 
D

dmeter

Guest
codexnox kaže:
Da li se uopće isplati biti poljoprivrednik u EU-u?
Jedan hektar bolje zemlje u Nizozemskoj košta oko 45.000 DEM. Da bi se ostvarila
kakva takva dobit s mješovitog gospodarstva, potrebno je imati najmanje oko
40-50 ha zemlje. To znači da je za kupovinu zemljišta potrebno investirati oko 2,2
milijuna maraka. Barem još toliko je potrebno za izgradnju gospodarskih, stambenih
i ostalih popratnih objekata, te stočni fond, mehanizaciju i sve ostalo što je
potrebno jednom gospodarstvu. Tako ukupna investicija iznosi oko 4,4 milijuna
maraka. Godišnji neto prihod od ovakvog gospodarstva teško može preći 80.000
DEM, a od čega treba platiti najmanje dvije stalno zaposlene osobe. Ukoliko bi se
iznos od 4,4 milijuna maraka stavio u banku, godišnji profit od kamata (uz kamatnu
stopu od 7%) iznosio bi preko 300.000 DEM, dakle daleko više negoli se može
zaraditi u poljoprivredi. Iz gornjeg računa, ispada da je profitabilnije ovaj novac
staviti u banku i otići na Havaje, negoli raditi u staji.

Da li se uopće isplati biti poljoprivrednik u EU-u?
Jedan hektar bolje zemlje u Nizozemskoj košta oko 34500€. Da bi se ostvarila
kakva takva dobit s mješovitog gospodarstva, potrebno je imati najmanje oko
40-50 ha zemlje. To znači da je za kupovinu zemljišta potrebno investirati oko 1,38
milijuna €. Barem još toliko je potrebno za izgradnju gospodarskih, stambenih
i ostalih popratnih objekata, te stočni fond, mehanizaciju i sve ostalo što je
potrebno jednom gospodarstvu. Tako ukupna investicija iznosi oko 2,5€ milijuna
€. Godišnji neto prihod od ovakvog gospodarstva teško može preći 40.000
€, a od čega treba platiti najmanje dvije stalno zaposlene osobe. Ukoliko bi se
iznos od 2,5 milijuna € stavio u banku, godišnji profit od kamata (uz kamatnu
stopu od 0,9%) iznosio bi preko 22500 €, oduzimajući inflaciju od 1% 25000€ dakle oročena srestva gube 2500€ godišnje. Iz gornjeg računa, ispada da je profitabilnije ništa ne radit i neimat para nego živit od tuđe grbače
otići na ljetovanje all inclusive u Tursku,Tunis, negoli raditi u staji.

Daj kaži mi molim te di u bankama EU, 7% kamate na oročena srestva.Da netražiš ja ču ti odmah reći Island 8,5% i Mađarska 5,5% Bili uložia u Islandsku banku te pare bili mirno spavao

Rekorderi po kamati su Singapur,Hong kong,Švedska,Švicarska 0,025% do 0,9%

http://www.forium.de/tagesgeld/ergebnis
 
Na vrh