• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ima li tu koji seljak?

  • Temu pokrenuo quercus_robur
  • Datum prvog posta
B

BAJA

Guest
slazem se sa svim sto ste napisali najvise mi na srcu lezi rec seljak postoji mnogo lepsi naziva i mnogo me vredja kad na televiziji kazu one seljacine ili tako to ali JA SAM SELJAK U SRCU I DUSI.
 
Č

Čerevec

Guest
Netko je napisal da seljak ozačava osobu koja zivi na selu.Mislim da to i nije u potpunosti točno jer je u feudalizmu postojala kategorija kmet, kmet također živi na selu, obrađuje zemlju, odnosno bavi se poljoprivredom, ali nije seljak. Zašto? zato jer ne posjeduje zemlju! Ukidanjem kmetstva i preraspodjelom vlastelinske zemlje kmetovima, oni postaju seljaci te stječu nova prava i obaveze. Temeljna obaveza seljaka je briga o svojem gospodarstvu, zemlji, stoci, šumi... Znači seljak je društvena kategorija usko povezana uz zanimanje a to je poljoprivreda. Tokom 20 st. pojam seljak izgubio je temeljno značenje i nažalost postala riječ kojom se djeca po igralištima vrjeđaju. Ne volim pojmam farmer-bezličan mi je, dok pojam poljoprivrednik možda najbolje odgovara jer je sve jasno, ali nema dušu. Pojam seljak ima dušu, ima povijest i trebala bi biti svakom na čast nositi taj naziv, ali časno ga nositi treba! Seljak je pošten, radišan, živi od svojeg rada, upravlja svojim gospodarstvom. Seljak je i radnik i nadglednik i upravitelj(menager). Seljak je ako ništa drugo slavenska riječ a ne neka anglosaksoska kakvih je več pun kufer oko nas. A vi farmeri, pljoprivrednici i ostali koji imate komlekse razmislite malo...
 
V

vedo

Guest
Sve sam razumio ovo što ste dosad pričali ali ne mogu razumjeti ljude(koji se ponašaju kao "građani")koji govore:
-Što se ponašaš kao seljak?
-Što pričaš kao seljak?
 
C

chickenlover

Guest
Ovo je bas zanimljiva tema i ja bih je, ako niko nema protiv, malo osvezila.

Mislim da rec "seljak" sama po sebi nije ni dobra ni pogrdna, vec naprosto opisna, u smislu oznacavanja osobe koja zivi na selu i obavlja seoske poslove. Nazalost, cinjenica je da se ona, kroz vreme, izmenila u upotrebi, te dobila pezorativne i uvredljive konotacije. To ipak ne menja sustinu i svako ko je svestan sta govori nece je primeniti u ovom negativnom smislu. Interesantno je medjutim, da to nije slucaj sa recju "seljanka", koja je mnooogo ranije nasla svoje clanstvo u lepezi uvreda, iako zapravo predstavlja samo zensku verziju izraza "seljak". Mislim da danas niko ne bi rekao "seljanka" za zenu koja zivi i radi na selu, vec iskljucivo za zensku osobu koja se prostacki ponasa ili nosi.

A ipak ima zena koje zive i rade na selu. Kako bi mi trebalo da se nazivamo?
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Neka ovi fini pričaju šta god hoće! Da nema sela, seljaka i poljoprivrede, šta bi jeli? Samo to kod nas ljudi još ne razumiju! A kad shvate, "seljak" će im biti simbol osobe koja ih hrani, a ne više prostak i slično! A do toga će jednog dana doći...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
to je isto kao i s ciganima,cigan u prijevodu znaci covijek no kroz vrijeme taj naziv je postao pogrdan kao i seljak.....no bilo kako bilo cigani ce ostati ciganima a seljaci seljacima pa tako i ja.........:roll:
 
G

GROF

Guest
to je isto kao i s ciganima,cigan u prijevodu znaci covijek no kroz vrijeme taj naziv je postao pogrdan kao i seljak.....no bilo kako bilo cigani ce ostati ciganima a seljaci seljacima pa tako i ja.........:roll:

., apsolutno se slažem i POTPISUJEM u cijelosti tvoj tekst!
., tako je bilo, tako će i bit uvik!.-

.,aj Bog!, čitamo se ...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
to je isto kao i s ciganima,cigan u prijevodu znaci covijek no kroz vrijeme taj naziv je postao pogrdan kao i seljak.....no bilo kako bilo cigani ce ostati ciganima a seljaci seljacima pa tako i ja.........:roll:

seljak=fizikalac,mehaničar,agronom,veterinar,menađer,trgovac,mesar,i još toga i zato kaj to sve znam/o ak je seljak pogrdno ja bum i dalje seljak.
i snašel se bum uvjek da bu stol pun i koja kuna u đepu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
seljak=fizikalac,mehaničar,agronom,veterinar,menađer,trgovac,mesar,i još toga i zato kaj to sve znam/o ak je seljak pogrdno ja bum i dalje seljak.
i snašel se bum uvjek da bu stol pun i koja kuna u đepu.

djelimo misljene :partyman:

@grof citamo se! :drinkers:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
seljak=fizikalac,mehaničar,agronom,veterinar,menađer,trgovac,mesar,i još toga i zato kaj to sve znam/o ak je seljak pogrdno ja bum i dalje seljak.
i snašel se bum uvjek da bu stol pun i koja kuna u đepu.

Slažem se, ak je tak nek bu, kak god nas nazivali ja bum ostal isti, pa kak velite i seljak, onda bum seljak :drinkers:
 

maslačak

Član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
36
Cijela ova rasprava temelji sena osobnim mišljenjima i shvaćanjima pojedinog pojma.

Hrvatski jezični portal kaže:
Poljoprivreda je djelatnost koja objedinjuje obrađivanje i iskorištavanje zemljišta (ratarstvo, povrtlarstvo, voćarstvo) i uzgoj krupne i sitne stoke i peradi (stočarstvo, peradarstvo).

Poljoprivrednik je onaj kojemu je poljoprivreda zanimanje, koji živi od poljoprivrede.

Seljak je onaj kome je osnovno zanimanje poljodjelstvo; poljodjelac, poljoprivrednik, ratar, zemljoradnik.

Selo je osnovno naselje u kojem se stanovnici pretežno bave obradom zemlje [bijeg sa sela; hrvatsko selo; posjed na selu], ali i društveni sloj koji živi na selu ili se pretežno bavi poljoprivredom [propadanje sela].

Pa sad, kako tko hoće. Ali svaki pojam obuhvaća i onaj drugi. U poljoprivrednoj emisiji izraz seljaci znamo često čuti, i sve je jasno.

Moje je pitanje kako danas živjeti isključivo od poljoprivrede. Ne kažem da se ne može, nego ne znam kako početi. :confused:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
osobno sam počeo živjeti od poljoprivrede još davne ´95. iz jednostavnog razloga što je moja familija imala zemlju...
danas istu stvar ne bi mogao započeti samo s tim kapitalom...:scratch
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas da bi počeo nešto sa poljoprivredom,moraš imati NOVAC,onda sve ide lakše,razlike u cijeni zemljišta ima ali onda moraš znati šta raditi ,jer ići na 50 krava bez zemlje je čisti promašaj isto kao da posadiš 10 hektara raznog povrča koje ne možeš držati u redu i naplatiti svoj posao,tu postoji 100 tine različitih situacija i nisu svi u istom položaju za nešto raditi jer evo moj primjer je takvi da recimo ja sa 22 godine sam prvi put orao jer mi umro tata,znaći početak je bio katastrofa,nedovoljno zemlje,malo mehanizacije ,loše krave,debeli nasljeđeni dug i samo moja ljubav i želja za poljoprivredom i ista takva supruga su me održali do danas u tom poslu i evo 17 godina što bi reko sam sebi krojim ,nekad teško nekad lakše ali evo živimo polako,za velike investicije nemam volju ni želju da budem nečiji rob a šta bi htio to samo ja znam ali bilo bi opet vezano za selo i poljoprivredu:vragek::vragek:
 
L

ler

Guest
Sve što si napisao podrazumijeva se i slaže se sa tobom

Cijela ova rasprava temelji sena osobnim mišljenjima i shvaćanjima pojedinog pojma.

Hrvatski jezični portal kaže:
Poljoprivreda je djelatnost koja objedinjuje obrađivanje i iskorištavanje zemljišta (ratarstvo, povrtlarstvo, voćarstvo) i uzgoj krupne i sitne stoke i peradi (stočarstvo, peradarstvo).

Poljoprivrednik je onaj kojemu je poljoprivreda zanimanje, koji živi od poljoprivrede.

Seljak je onaj kome je osnovno zanimanje poljodjelstvo; poljodjelac, poljoprivrednik, ratar, zemljoradnik.

Selo je osnovno naselje u kojem se stanovnici pretežno bave obradom zemlje [bijeg sa sela; hrvatsko selo; posjed na selu], ali i društveni sloj koji živi na selu ili se pretežno bavi poljoprivredom [propadanje sela].

Pa sad, kako tko hoće. Ali svaki pojam obuhvaća i onaj drugi. U poljoprivrednoj emisiji izraz seljaci znamo često čuti, i sve je jasno.

Moje je pitanje kako danas živjeti isključivo od poljoprivrede. Ne kažem da se ne može, nego ne znam kako početi. :confused:
Tko živi isključivo od poljoprivrede i kome je poljoprivreda osnovna djelatnost takvih je malo u našoj Domovini postoje županije u kojima se ljudi na selu bave isključivo poljoprivredom ,ali je toga sve manje žalosno ali tako je seljak biti nije sramota već čast i ponos sramota je biti lopov i nečastan čovjek .Što se tiče početka bavljenja poljoprivredom to ide sa naraštaja obitelji do naraštaja to jeste koliko ti je recimo časno did ostavio tvome ocu pa tvoj otac tebi zemlje ili grunta a jedna bitna stvar u svemu koliko te kao čovjeka prihvatila okolina to jeste tvoja sredina u kojoj živiš to je jako bitna stvar kakav si čovjek danas se svatko naziva seljakom ili poljoprivrednikom a od poljoprivrede nema blage veze ili mu se otac obogatio na nemoralan način takvih je puno .Sada da rečem par riječi o sebi rođen sam na selu otac i majka su mi rdili u Inozemstvu odhranili su me i odgojili did i baka koji su se bavili isključivo poljoprivredom to jeste odrasto sam na selu time se ponosim u zadnjih par godina živim na gradu okolnosi života su se promijenile ali i danas na selu imam 3 traktora dosta zemlje za početak ili da nastavim se baviti poljoprivredom da sada pričam basne neću imam prihod sa strane da možem živjeti bilo gdje ne samo na selu to je moj proble o mom prihodu u kućanstvu .Poštujeem svakoga čovjeka posebno mlaadoga poljoprivrednika koji isključivo živi od svoga rada i svoga truda na selu od poljoprivrede ali da ne ponavljam takvih je malo i još će biti manje posebno poslije ulazka naše Domovine u EU svi znamo što nas čeka kakvo tržište itd zato svaka čast svima vama koji živite od svoga rada na poljoprivredi i kojima je poljoprivreda osnovna djelatnost mislim da nisam otišao daleko od teme da sam se držao teme .
 

Najnoviji postovi

Na vrh