• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ima li tu koji seljak?

  • Temu pokrenuo quercus_robur
  • Datum prvog posta
P

Picek

Guest
zrine892 kaže:
ali onaj ako netko kaze pogrbnim imenom seljačina...
seljačina može biti i u gradu..
ali ima i seljaka koji su ujedno i seljačine..
ali biti seljačina znači ponašati se suprotno od nekih normi normalnog ponašanja...
što se tiče razlika između poljoprivrednika i seljaka..
po meni nema je i ne treba je niti raditi..
netko se naziva poljoprivrednikom, netko se naziva seljakom a na kraju se ionako sve svodi na isto..
 
K

krx pozega

Guest
Ja sa ponosom radim zemlju i nije me stid nikada ničega bilo...ali ja se nebih složio sa recimo bača Ivom..on je odrastao u takvim vremenima i nitko mu to ne može niti smije oduzeti..ali sada su zaista druga vremena...
Ja sam recimo gradsko dijete,oduvijek bio i nemogu pobječi od toga ..radim puno zemlje ne što mi ju netko poklonio več baš možda zbog toga stereotipa seljaka..večina zemlje mi čak spada u uže gradsko područje ili ti ga opčini Požega..tako da se ja zbilja nemogu nazvati seljakom makar u onom smislu da sam odrastao na selu makar sam proveo dobar dio djetinjstva na selu kod bake...
Ali sam od početka pisanja ovoga posta stalno mislio nešto drugo reči a to je da je danas u modi imati mirovini znamo kakvoj,sjediti po terasama i najmanje biti seljak...ali opet če se prave vrijednosti vratiti na..nemože se vječno nerad cijeniti više od rada... na to je mene odmah asocirala ta riječ...možda zbog okoline u kojoj ja živim kao "seljak"..

Tako da je moje mišljenje ne takvo srno-bijelo kao što netko od vas navodi..svakomu od nas nešto drugačije ta riječ dočarava...
 
P

paor

Guest
stara hrvatska riječ seljak vjerovatno opisuje one koje žive na selu. A nekad se podrazuijevalo da se na selu svi bave poljoprivredom (čak su i popovi nekad radili zemlju). Danas je drugačije i na selu, a i na gradu (krxi) pa prema tome seljak definitivno ne označava ono o čemu govorimo.
u našim uslovima zapravo je teško nači pravu riječ jer je poljoprivreda u tranziciji, još uvijek su u funkciji i svaštari i specijailsti, i veliki i mali itd.

po meni je ipak najbolja riječ - poljoprivrednik, jer npr. postoji polj. fakultet sa smjerovima ratarstvo, stočarstvo...

na česti izraz seljačine se ne treba obazirati jer se uglavnom zna kom je i zašto upučena i nema veze s našim zanimanjem ili svjetonazorom...

bobina i bače ive raspra bi se mogla i u ovaj topic uvrstiti, ali i biti zasebna tema tako da o tom ja ovdje ne bih...
 
K

krx pozega

Guest
Upravo paor tako nekako i ja razmišljam...
Mislim da je dilema otišla predaleko u onom trenutku kada je večina nas/vas sa sela se složila da su u prvom redu seljani a zatim i seljaci što se ja nikako nebih složio jer večina nas ovdje se bavi koliko toliko ozbiljnom poljoprivredom tako da bi se trebale brisati predrasude o seljacima u kontekstu isklučivo ljudi sa sela...opet neovisno o tome tko sebe želi kako zvati..svako ima pravo na svoj izbor

Da ja sad nebih puno pametovao...radni čovjek koji na moderan način zarađuje kruh u poljoprivredi može biti samo ratar,stočar..neznam ti ja šta sve ne...možda ja to ipak malo gledam više sa materijalne strane ali seljak je ipak nešto zastarjelo i mislim da mi nikako ne spadamo u tu kategoriju..opet kažem ako neko isključivo inzistira na tome izrazu njemu na volju
Mislim opet da je naš Bobo to veoma solidno objasnio..i to zbilja tako nekako i je samo što smo mi kao narod ovako malo seljasti po razmišljanju :cry: pa onda nas nebih nikako svrstao u tu kategoriju..ipak se mi tu zalažemo za kakvu takvu Hrvatsku budučnost a bojim se da smo u manjini...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Upravo sam naišao na ovu temu, te sam ju cijelu pročitao i moram vam reči da se najviše slažem s Bobom.
Nekako mi se činida je on najviše upravu glede seljaka i poljoprivrednika.

Svi smo mi manje-više seljaci ponajprije jer živimo u našim selima, ali to nije razlog da bi se mi morali predstavljati okolo kao tipični seljaci.
Puno moje rodbine se večinom bavi poljoprivredom. Neki od njih naravno oni najstariji su tipični, zadrti seljaci koji ne vjeruju u neki napredak, modernost u poljoprivredi i selu, njima je najvažnije tipično, ono nekadašnje vođenje seoskog gospodarstva, evo po nekoj mojoj teoriji to bi mogli biti seljaci. Bez uvrede.

Dok opet mi mlađi naraštaji u poljoprivredi gledamo na to kako ići dalje, olakšati si posao, modernizirati se.
E takve bi ja nazvao poljoprivrednicima i svaka im čast, jer jedino tako je moguče opstati iu ževijeto od onoga što voliš, kao što ja poljoprivredu.

Usput se naravno trebaju završiti i srednje škole, tko može i želi, fakultete. Samo obrazovani ljudi i oni koji žele raditi mogu i uspijeti na pošten način.

Svi smo mi u biti seljaci, a oni koji to žele i ambiciozni su da idu dalje u budučnost, e to su suvremeni poljoprivrednici.

Ja tako gledam na to SELJAK - POLJOPRIVREDNIK. Nadam se da sam u pravu.

Mi se svi razumijemo, ali netreba se čovijek nazivati seljakom ako neželi. Poljoprivrednik, ratar, stočar..... koji zna kako i kamo, to su ti nazivi za seljaka budučnosti.
 
R

Ratarko

Guest
Šanana bobina teorija seljaka je preusko vezana uz novac i financijsko stanje osobe koju bi zvali seljak ili ne seljak . Sa tim se ne slažem . Ako si pilot aviona koji radi zaprašivanje poljoprivrednih površina ti naravno nisi seljak ali nisi ni nekakav " jadni/tupavi/zaostali " pilot koji eto nije pilot ratnog vojnog zrakoplova ili Airbus-a A380 nego si po definiciji stvari samo pilot . Tako i mi seljaci . Ako živimo na selu i bavimo se poljoprivredom mi smo seljaci . Nema to veze da li imamo hrpu novaca ili konfijuktor sa internetom .
 
R

Ratarko

Guest
Ne slažem se alene .
Osobe o kojima ti pričaš vjerojatno jesu seljaci ali njihovo ponašanje ide na štetu njh samih a nikako ne mene koji se matram seljakom i same definicije riječi seljak . Smatram da u definiciji seljak nema ništa pogrdno ali vidim da nemam puno istomišljenika na forumu . Možda je ovo moderno doba u kojem živimo iskvarilo tu riječ ?
 
M

matija

Guest
Ratarko kaže:
Ne slažem se alene . Smatram da u definiciji seljak nema ništa pogrdno ali vidim da nemam puno istomišljenika na forumu .
zašto bi i bilo pogrdno???ako živiš na selu onda si seljak i točka.Osobe koje se srame toga jesu "seljačine".ko da i u gradu nema zaostalih ljudi.
 
R

Ratarko

Guest
Dakle alene kao što sam rekao sa tvojom definicijom seljaka (citirao sam dole niže) se ne slažem :

alen28 kaže:
Seljak je po osoba koja se bavi poljoprivredom ali neprihvača nove teorije i novi način rada,nego ono ja znam najbolje!
.
.
.
alen28 kaže:
... Pa opet neznam što sam poljoprivrednik,seljak ili nešto deseto...

Za razliku od tebe ja točno znam što sam .
Ja sam seljak koji se bavi ratarstvom .
 
Č

Čugi

Guest
Ratarko kaže:
Za razliku od tebe ja točno znam što sam .
Ja sam seljak koji se bavi ratarstvom .

Kraće rečeno Ratarko :mrgreen: , šalu na stranu, u potpunosti se slažem sa tobom!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dobro onda. I ja sam seljak ponajprije zato jer živim na selu, iako idem u srednju tehničku školu, a u sve ostalo slobodno vrijeme sam u polju na traktoru.

seljak = poljoprivrednik = ratar = stočar = vinogradar .................................
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Nema srama biti seljak, dapace to je castan posao kojeg se ni u najmanju ruku ne treba sramiti.
Mislim da su odavno razgranicene definicije seljaka i 'seljacina'.
Seljacine su po meni prvenstveno gradski klosari koji nekom sa sela znaju podrugljivo reci da su seljaci. Isto tako gradske frajle koje seljaka niti negledaju dok ih klosari tj. seljacine znaju dobro iskoristavat i na kraju odj.... pa si nac pravu curu naravno sa sela! :)
(klosar - zrio covjek dvadesetak ili vise god koji niti je zavrsio skolu, nit ima zvanje, nit trazi posao, nit doma sta hoce pomoc, uvijek je 'kratak' pa zica, nist ga pametno ne zanima a najpametnije je i cool, ima kopiju Ray-Bana i 14 kuna u dzepu)
Ovo mozda i nije bilo skroz u skladu sa temom ali po meni jedno od vidjenja pomenute teme.
 
J

JOSIP.1

Guest
e na kakve sam ja purgere sve naisao tjekom studiranja u zg, kao fini gradski ljudi, a obrazac ponasanja im na razini srednje inteligentnog orangutana, puno seljaka bi ih se posramilo...

ipak, u veliki grad tehnologije prije stizu, adsl je npr u zg vec godinama prisutan, a ja na selu i dan danas vodim rat za njega, pa ako smo nekim ljudima zbog takvih stvari mi seljacine ili seljaci, to govori o njima a ne o nama...

takodjer studirat u zg je besplatno, a na selu moze bit djete super inteligentno ako mu roditelji memaju para da ga skoluju djabe mu inteligencija.... pa zbog toga su ljudi u gradovima takodjer manje seljacine od nas sa sela...

dalo bi se o tome, tu se moze spomenit jos i velika centralizacija....
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
JOSIP.1 kaže:
e na kakve sam ja purgere sve naisao tjekom studiranja u zg, kao fini gradski ljudi, a obrazac ponasanja im na razini srednje inteligentnog orangutana, puno seljaka bi ih se posramilo...
takodjer studirat u zg je besplatno, a na selu moze bit djete super inteligentno ako mu roditelji memaju para da ga skoluju djabe mu inteligencija.... pa zbog toga su ljudi u gradovima takodjer manje seljacine od nas sa sela...

Pričaj mi o tome...! :D
 

frks

Član
Tu od
12 Pro 2007
Poruka
75
vidim krivo ste me shvatili!
nisam htjeo reč da su seljaci "seljačine".
seljaci su vrijedan i bogat narod bez kojeg ljudi iz "grada" nemogu opstat!dakle to je jedna čudna simbioza jedni po drugima "pljuju"i zavide a nemogu jedni bez drugih.
što se tiče ADSL-a nemam ga ni ja makar sam od grada udaljen svega 10km
a što se tiče "besplatnog" školovanja prijevoza za đake i studente sufinancranog smiještaja u đačkim i studentskim domovima uđbenika itd... za sve od kud god i što god bili u gradu zagrebu uopče nije besplatno jer to plača grad zagreb
tj.radnička klasa tog "velebnog"grada u kojem uzimaju 18% prireza iliti 18%plače htijeo ti to ili ne
JA SE NAJ DUBLJE ISPRIČAVAM SVIMA KOJE SAM MOŽDA POVRIJEDIO SVOJIM PISANJEM TO MI STVARNO NIJE BILA NAMJERA!
i ja sam običan seljak koj obrađuje 25 rali zemlje i radi u firmi jedino što ja imam pogled na zagreb
 
M

matias

Guest
frks kaže:
vidim krivo ste me shvatili!
nisam htjeo reč da su seljaci "seljačine".
seljaci su vrijedan i bogat narod bez kojeg ljudi iz "grada" nemogu opstat!dakle to je jedna čudna simbioza jedni po drugima "pljuju"i zavide a nemogu jedni bez drugih.
što se tiče ADSL-a nemam ga ni ja makar sam od grada udaljen svega 10km
a što se tiče "besplatnog" školovanja prijevoza za đake i studente sufinancranog smiještaja u đačkim i studentskim domovima uđbenika itd... za sve od kud god i što god bili u gradu zagrebu uopče nije besplatno jer to plača grad zagreb
tj.radnička klasa tog "velebnog"grada u kojem uzimaju 18% prireza iliti 18%plače htijeo ti to ili ne
JA SE NAJ DUBLJE ISPRIČAVAM SVIMA KOJE SAM MOŽDA POVRIJEDIO SVOJIM PISANJEM TO MI STVARNO NIJE BILA NAMJERA!
i ja sam običan seljak koj obrađuje 25 rali zemlje i radi u firmi jedino što ja imam pogled na zagreb

Tak je nedaj po zgb. samo srat ipak nas posteno deru zato kaj tam zivimo, a nismo ni svi losi :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh