• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ima li tu koji seljak?

  • Temu pokrenuo quercus_robur
  • Datum prvog posta
Q

quercus_robur

Guest
Kako vi gledate na taj naziv.

Nijemci imaju riječ Bauer, ameri Farmer.

Koji bi bio naš pravi naziv za čovjeka koji živi od poljoprivrede.

Nisam još nigdje na forumu pročitao riječ seljak, pa me eto zanima zovete li vi sebe seljacima.

Kako se osječate kad na telki koriste riječ seljak, a opet u narodnim novinama i svim zakonima nema te riječi. Barem je ja nisam našao.

Moj stari veli da je on seljak. Kada se postaje a kada prestaje biti seljak?

mislim da bi ovaj topic tu trebao stajati, ako loše mislim preselite ga.
 
B

Bobo

Guest
Seljak je po nekoj mojoj definiciji osoba koja zivi i "radi" na selu, te ima 4 razreda osnovne skole i ne zna za nista drugo nego raditi na zemlji. Tipicnog seljaka ne zanima ni radio, ni TV, niti novine, a da o racunalima niti ne pricam. Seljaci obicno ne napreduju u "poslu" nego stagniraju, i u zadnje vrijeme, propadaju. U mom kraju, tipican seljak nema niti osobni automobil, vec svuda idu traktorom...


Nas na ovom forumu bih nazvao poljoprivrednicima, jer svi se sluzimo racunalima, idemo naprijed i razmisljamo o onome sto ce se dogoditi sutra. Pratimo Europske trendove i nastojimo se sto vise prilagoditi njima, te je napredak u svakom smisli vidljiv i golim okom.


Ovo su moja razmisljanja i ne treba ih se shvacati doslovno... Ako se itko od sudionika uvrijedio, neka zna da nije namjerno.
 
R

Ratarko

Guest
Ja sam seljak .
Drugo ne znam šta da ti napišem , nekada me zasmeta kada na TV-u čujem riječ seljačina ali što da se tu radi ...
 
B

Bobo

Guest
Ratarko, izvini, ali ti si Poljoprivrednik, ratar... Daleko si od seljaka, vjeruj mi...

Izraz seljacina kao takav nema veze sa seljakom, poljoprivrednikom, jer seljacina oznacava nesto pogrdno,
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
Ratarko, izvini, ali ti si Poljoprivrednik, ratar... Daleko si od seljaka, vjeruj mi...

Ma izgleda da mi onda drugačije vidimo tu riječ seljak ?
Ja sam baš seljak , poljoprivreda/ratarstvo mi je zanimanje .
 
B

Bobo

Guest
Ako ti je poljoprivreda zanimalje, onda si (po mojoj definiciji) poljoprivrednik, a po svojoj seljak...


Ajd, ako ti nije tesko napisi sto rijes poljoprivrednik tebi oznacava.
 
Q

quercus_robur

Guest
ja mislim kao i ratarko

a one seljake koje ti spominješ bobo, ja bih ih nazvao zaostalim seljacima.

Napredni seljaci su oni koji kupuju nove strojeve, rade na veliko i počinju se hvatat računala.
 
R

robert

Guest
mozda je ipak malo prikladniji naziv farmer ili poljoprivrednik,cak moze biti i privatni poduzetnik-(kupujes,investiras,proizvodis,prodajes)... privatni poduzetnik koji se bavi zemljanom(poljo) privredom ili agrobiznisom-(agrobuissnesman).mozda zvuci smijesno,ali zapravo je tocno tako.
 
K

krx pozega

Guest
Apsolutno se slažem sa Bobom...
Seljak je također jako širok pojam izražavanja...ali rekao bih da smo mi ipak poljoprivrednici..poduzetnici

Odmah mi je zapao ovaj Bobin citat za oko tj. makar mene ta riječ apsolutno asocira na nepismenost i stagniranje u poslu što opet nije bilo možda toliko doli ljudi več isključivo zbog režima i dobro nam poznatih vremena...

E sad ima jedna druga stvar..kuda če ti još relativno mladi ljudi koji nikako nemogu odgovoriti na ovaj naš ili njihov oblik socijalizma bilo da nemaju dovoljno zemlje bilo da čak zbog te "nepismenosti" nemogu dalje...a život juri i nemazi nikoga...najmanje seljaka

Bobo svaka čast na tvome gore navedenom postu,svakoga dana u svakom pogledu sve više napreduješ ;) ...to je ono sa čim če se hrvatski "seljak" morati znati nositi jer pravu poljoprivredu,poljoprivredu profita, su odavno prestali raditi naši stari seljaci..koliko god nam to opet teško zvučalo
 
B

baca Iva

Guest
Zbog čeg se stidite sebe nazvati seljacima? Å to je u tom imenu lošo? Ništa! Dapače! Kao puno toga i percepcija seljaka, a da i ne govorim o "seljačini" je nasljeđenja iz bivšeg sustava. Nakon II. Svjetskog rata se sustav borio protiv bogatog seljaka, kulaka, jer im on nije odgovarao u "jednakost", premda su državu zvali "država radnika i seljaka". Agrarna reforma, dakle oduzimanje zemlje seljacima, nije ništa drugo negoli pokušaj "izjednačavnja" i oduzimanje materijalne egzistencije za bolji napredak. Zbog toga nije čudo da je svatko svoje dijete želio školovati samo da ne bude "seljak", jer seljak je najviše radio a najmanje zaradio. Svi oni koji nisu radili, a takvih je bilo jako puno, su bolje živjeli od njega.
Prema Riječniku hrvatskog jezika Vladimira Aniča seljak je "onaj kome je osnovno zanimanje poljodjelstvo - dakle poljodjelac, zemljoradnik, ratar, poljoprivrednik." Eto vam čitava paleta naziva koja odgovaraju vašem dičnom poslu. Nemojte se stidjeti imena vašega zanimanja. Kako bi inače Slavonke pjevala "Oj da mi se udat za seljaka, seljak more dugoko da ore"?
Kad sam rekao "dičnom poslu" onda sam tako i msilio. Oni koji me bolje poznaju, koji su čitali što sam pisao, pa i o seljacima, znaju kako duboko poštivam seljaka. Ja ga od milja zovem paor, što je izvedenica od njemačke "Bauer". Nemojte me tjerat na posao, da ustajem u obranu vašeg imena!
 
R

Ratarko

Guest
@Bača Iva
...
Nemojte me tjerat na posao, da ustajem u obranu vašeg imena!

Nema potrebe Bača Iva , rekao si što misliš i to bi trebalo biti dovoljno razumnim čitaocima .
 
B

Bobo

Guest
Dobro, nazivajte vi to kako hocete, no kad vec pricamo o jednakosti, to u ovoj drzavi vise ne postoji, jer je to i jedna od "odlika" "demokracije"

Dakle, kako istim imenom nazvati covijeka s dvije krave i covijeka sa 200 krava? jedan se zove stocar, a drugi farmer! Obadvojica su proizvodjaci mlijeka.

Tako i covijek sa 2 jutra zemlje i covijek sa 200 jutara zemlje. jedan je seljak, a drugi je poljoprivrednik! Zajednicki naziv bi bio zemljoradnik...

Kad u mom kraju netko kaze "ja sam seljak, radim na zemlji", ne znam na sto ljudi pomisle, no da kazes "ja sam poljoprivrednik" odmah se misli na nesto veceg "kalibra"... bar sam ja dobio takav dojam...

Gore sam zorno opisao sto ja smatram danas seljakom, a sto poljoprivrednikom, i ne zelim time nikoga uvrijediti, kao niti cinjenicom da su stihovi pjesama koje Baca Iva i zvona navode pisani u doba kad je Baca Iva imao 13 godina, te poljoprivrednici nisu postojali, iz razloga koje je naveo...

Ja puno puta ze sebe kazem da sam i ja seljak, jer po mojoj definiciji jos uvijek ne radim sa svojim novcima i kako bih ja zelio (stari jos uvijek drzi uzde), no smatram se da cu danas-sutra kad naslijedim zemlju i strojeve biti poljoprivrednik.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e pa ja za sebe upravo volim reči da sam seljak...
uopče ne gledam to kao statusnu oznaku, več kao društvenu kategoriju.

@bobo
a bobo praviš razliku izmedju seljaka i poljoprivrednika?pa zar seljak nije poljoprivrednik?tko se bavi poljoprivredom ako ne seljaci???
isto tako i za stočare...farmer je samo tuđa riječ,nikakva razlika.
 
R

Ratarko

Guest
@abrkili
...a bobo praviš razliku izmedju seljaka i poljoprivrednika?pa zar seljak nije poljoprivrednik?tko se bavi poljoprivredom ako ne seljaci???

Da , po bobinoj teoriji si seljak ako nemaš novaca , radiš malo zemlje i patiš se a ako radiš puno zemlje i imaš dobar novi traktor i lovu onda više nisi seljak nego poljoprivrednik ili pak stočar , vinogradar ...

Bobo svi smo mi seljaci na ovome forumu , nema tu veze financijska strana koju ističeš ili pak internet , TV , radio ... Seljak je postojao i prije tih tehnikalija a biti če ga i poslije kada interneta više ne bude bilo nego če doči neki drugi đavo .
 
B

Bobo

Guest
pa nemoj bas tako ugrubo Ratarko, ali u sustini "seljak" po mojoj definiciji nema novaca, bas zato jer se muci i radi kako su ga naucili njegovi stari i tu se ne vidi nikakav napredak, pa zato i nema novaca...


A "poljoprivrednik" pak po mojoj definiciji neki vrag i zaradjuje, a ne samo za puko prezivljavanje iz dana u dan...


kao sto sam i rekao, ne zelim se tu prepucavati, jer i sebe cesto nazovem seljakom, a smatram se, vise-manje, poljoprivrednikom...


U sustini smo svi seljaci, bas kao sto i kazes, ali postoje oni koji tako ne rade. nekakva granica postoji, a ja sam ju ovako postavio...
 
B

baca Iva

Guest
Imam dojam, Bobo, da si me krivo shvatio. Jednakost, o kojoj sam ja govorio, je bio pokušaj socijalizma eliminirati sve što im je mirisalo na kapitalizam. Zbog toga su oni "izjednačili" seljake time što su "kulacima" oduzeli zemlju. Mene, kad bih bio moderan, napredan seljak, nebi smetalo što je seljak i moj susjed s dvije krave.
 
B

baca Iva

Guest
Nisam ja tebi, Bobo, bio sve rekao što sam htio, ali buduči da sam u bolnici upravo mi je u sobu došao liječnik i pozvao me da pođem da napravi jedan sonogram. Evo sad sam se vratio pa nastavljam:

Ja sam govorio o pokušajima socijalizma da uvede „jednakost“. Naravno da su to radili krivim sredstvima i nikada je nisu uveli. Demokracija, koju navodiš, pa niti u zemljama u kojima jako dobro funkcionira (za mene je njemačka demokracija najfunkcionirajuča i najbolja u svijetu) se niti ne trudi uvesti jednakost, jer je to nemoguče. To je htjela socijalistička demokracija koja se, kako i ti znaš premda si jako mlad, nija proslavila, dapače koja je propala. Nema pravednog niti jednakog društva. A kad si več spomenuo demokraciju onda uz taj društveni oblik vladavine ide ruku pod ruku tržišno gospodarstvo, koje također niti ne sanja o nekakvoj jednakosti. Dakle jednakost je utopija.
Imam dojam da je tvoj problem pitanje tvoga statusa. Rekao sam ti u onom kratkom komentaru, da mene, kad bih bio poljoprivrednik, nebi nimalo smetalo ako bi moj susjed imao dvije krave a ja 20 i obadva proizvodili mlijeko. Pa nisu ni njemački farmeri svi jednaki. Bio sam osobno na dosta kojekakvih farmi, poznam dosta farmera; od jednoga kupujem odojke za pečenje, od drugoga polovice svinjetine ili junetine, od trečega krumpir i t.d. Onoga sa par stotina goveda sigurno ne smeta što se njegov susjed isto naziva farmerom, premda ima „samo“ stotinu krava. Konačno ne živi se od imena nego od novaca.
Čini mi se da je tvoja definicija kako „seljaka“ tako i „poljoprivrednika“ nedorečena. Analiziraj ih malo.Tvoj je problčem tko je gazda u kuči. To je kod vas očito još uvijek tvoj otac. Zbog toga se ti nazivaš „ i seljakom“ jer ne raspolažeš novcem. Kad nasljediš zemlju postati češ poljoprivrednik. Ne razumijem zbog čega bi ti morao čekati da nasljediš imanje i postaneš ono što bi želio biti, ti više što češ i tada raditi isti posao kojeg radiš sada „samo kao seljak“?
 
Z

zrine892

Guest
Seljak po mom misljenju nesto vise...recimo za mene je seljak koji se bavi sa malom granom polj a ima stoke puno...a polj je koji obavalje poljoprivredne poslove na zemlji...neznam ja se PONOSIM sto sam poljoprivrednik...kazem vam meni je tako svejedno...ali onaj ako netko kaze pogrbnim imenom seljačina...udavit cu ga....majke mi...on tebe tako a ti njemu predaš psenicu ili sta ti ja znam kulturu u pola cijene ako treba diči cijenu secera ili pšenice ili ulje suncokretovo E ONDA SE BUNE sto je skupa cijena....
 
B

Bobo

Guest
@ baca iva:

Ne znam kako bih objasnio svoje definicije, ako su nedorecene...

Nemam pojma, no kod mene u kuci je otac jos uvijek onaj koji "povlaci konce", tako da ja vise manje njemu pomazem, iako radim vecinu poslova na zemlji...

Moram cekati da radim ono sto zelim, jer sam jos uvijek student i trebam fakultet zavrsiti, i onda preuzeti posao od starog, tako da on sa zemljom nema nista... Pod stare dane je poceo eksperimentirati sa kojecime, i vidim da cu morati uskoro uzeti uzde u svoje ruke, ali jos sam ja zelen po tom pitanju...

I svakako uz ovo zemlje sto imamo trebam naci i nekakav posao, jer od 15-ak jutara se nikako ne moze zivjeti, osim ako ne zasadim "maricu" pa da to prodajem ;) No onda bih i naucio svirati klavir...


Ne znam no ja se svojih definicija za sada drzim, jer sam i ja napisao da jednakost ne moze postojati, kako baca Iva kaze; utopija... dakle imamo vece i manje poljoprivrednike.

Poljoprivrednik razmislja prema buducnosti i okrece se novim tehnikama obrade tla novijim, modernijim i boljim strojevima. Po mojoj definiciji seljak to ne radi... Nego jos uvijek gleda da sto manje da u zemlju, a da bude placen suhim zlatom. nekada je to mozda i prolazilo, jer prinosi nisu bili ovoliki, i viska nikada nije bilo, te se sve zivi sto se proizvelo moglo prodati. Danas je situacija drugacija, i poljoprivrednik gleda sto ce koje godine sijati/saditi, tj. sto mu je te godine najpovoljnije s obzirom na uvijete u kojima se u tom trenu nalazi, dok seljak zna samo za zito, kukuruze i jecam i tu njegova lista usjeva prestaje...


Kao sto sam rekao, ova tema ne bi trebala biti za prepucavanje, ali ja imam svoje misljenje da seljaci i poljoprivrednici nisu jedno te isto, te da ce uvijek ta razlika postojati dok god je svijeta i vijeka.
 
Na vrh