• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 533 problem hidraulike

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Pozdrav!
Imam problema kod rada hidraulike. Znači, ulja ima, mislim da je i pumpa ispravna, mislim da inače nebi radila nikak.. Problem je taj da na rućicu normalno podiže poluge, ali ne i pod teretom. Znaći npr. tanjurače ne digne. Digne ih i drži gore bez problema, tek kad dignem kvadratne rućice negjde u srednji položaj i s njima ih mogu dići i metar ak hoću, bez obzira dali je okrugla rućica dignuta ili spuštena. Znaći po mojem nije da ne radi pumpa, jer ipak diže i drži pod teretom, ali samo na kvadratnu rućicu, a okruglom diže samo na "prazno", čim je neki teret od par sto kila, nemože ga dići. Dali ima tko kakav savjet ili se susreo s tim? Hvala
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Mislim da imaš problem s balansnom oprugom. Najvjerojatnije je pukla.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Zakaj točno služi ta opruga,koja joj je funkcija? Zašto onda diže i drži kad su kvadratne rućice dignute?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
O tome bi ja tebi trebal roman napisati da ti pojasnim.
Uglavnom, unutra su dvije poluge spojene na razvodnik. Jedna ide s kockica "direktno" na njega, a druga s kuglice preko polužja koje je regulirano balansnom oprugom.
Kockice gore do kraja i poluge hidraulika idu do kraja, kad dođu do kraja ulje dalje ide prema kiper izvodu......
A kad je kuglica gore, kolko ju digneš toliko poluge idu u zrak.

Sad bi sigurno tebe zanimalo zakaj diže bez tereta s kuglicom?
Zato jer nemaš zakopčanu treču točku ili ti top link (jebo ga onaj ko ga tak prevel na hrvatski jezik).
Zato ja i sumnjam na oprugu.

Za probu probaj lanac iskoristiti umjesto treče točke i veži ga za onaj lomljivi klin koji ide kroz kučište diferencijala pa da vidiš jel onda diže s kuglicom do kraja.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Otprilike razumijem o čemu prićaš.. Može neki savjet kako se vadi ta opruga? Dali ona ide van iz kučišta zajedno sa tim klinom iza? Ok, vežem lanac, dalii lanac da opteretim ili??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Kad zakopčaš lanac probaj podiči te tanjurače da vidiš dali onda diže poluge do kraja.

Opruga se vadi veselo.
Treba u repu (tam gde se kopča treča točka) skinuti ona dva vijka s jedne strane imbus a s druge gedora 19 i nakon toga skinutu onaj vijak ključ 13 kaj je bočno zašarafljen. Gumica se garant raspala pa buš videl unutra onu nazubljenu velllliku maticu.
E nju je fešta za odšarafiti jer zahrđa
Kad skineš maticu opruga izlazi van u kompletu s tim nosačem.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Još samo jedno pitanje.... Dali se može tak terati, da dižem i radim s kockicama, bez neke opasnosti od neke veće štete, dok se ne odlučim na raskapanje? Hvala na strpljenju...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ja ti nebi preporučil da dalje tak radiš.
Ako zasteka sigurnosni moglo bi doči do loma poklopca hidraulika, a i sve to skupa ti ne radi kak treba tj. hidraulika ne prati teren pa priprema zemljiša nije kak treba biti.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
@MUHA probao sam izvadit, zapelo je na matici ispod manđete... 😂 Čime odšarafit tu maticu? Još jedno pitanje... kad dignem kockice negde od 1/3, i više, kad stisnem tu "oprugu", tj tu gdje je klin za kopčanje toplinga prema unutra, hidraulika se diže. Dali je to normalno i zbog čega? Hvala još jednom na strpljenju!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
I da, to se sve skupa klima... Nebi to trebalo biti čvrsto, fixno, kad je složeno kak treba?
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
@MUHA probao sam izvadit, zapelo je na matici ispod manđete... 😂 Čime odšarafit tu maticu? Još jedno pitanje... kad dignem kockice negde od 1/3, i više, kad stisnem tu "oprugu", tj tu gdje je klin za kopčanje toplinga prema unutra, hidraulika se diže. Dali je to normalno i zbog čega? Hvala još jednom na strpljenju!
Ja sam tukao sa čekičem i sekačem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ako nemas alat onda ga slozi za otpuštanje te matice ili i upotrebi sjekač kak ti je predloženo. Ionak bu najvjerojatnije trebala nova.
Moraš grijati, onda bu islo.
 

dady

Član
Tu od
22 Sij 2015
Poruka
141
Pozdrav. Evo da ne otvaram novu temu postavit cu pitanje ovdje. Radi se o imt 533 jednostepeno kvačilo. kad se traktor ugrije na radnu temperaturu slabije diže hidrauliku i treba dat gasa da bi dizao
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Za početak probaj zamijeniti gumice na cijevi. Ako ne pomogne pumpa je umorna i treba druga.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
nekada pomogne da sve opereš i očistiš i staviš novo ulje. jednom je uspjelo jednom susedu.staviš 20 litri nafte u mjenjač kada ispustiš staro ulje i voziš se lagano po dvorištu 10-15 minuta napred nazad naljevo i nadesno da ispereš sve. ako stavljaš novu pumpu onda moraš ipak cijeli gore navedeni postupak proči jer nova pumpa u starom ulju neče dugo raditi. također nova pumpa i novo ulje u neopranom kučište če smazati ulje jako brzo i opet to ni je to.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
I ti stvarno vjeruješ u priču da treba mjenjač, kučiste diferencijala i kučište pumpe hidraulika isprati naftom?
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
kada? kao zadnju šansu prije nove pumpe ili kada staviš novu pumpu i ulje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Nema tu s ispiranjem nikad šanse za popravak.
Pumpa vuče ulje na sebe i u pravilu tu ima najviše taloga. Talog miruje dok ga ne probudiš s nekim otapalom (u ovom slucaju naftom), a kad ga probudiš bude ga svugdje. Što znači da ode i u ležajeve i ventile pumpe.... znaš kak vele, drek ne smrdi dok ne dirneš u njega.
Da bi talog očistil pumpa mora van i ručni rad. Ono malo kaj ostane u mjenjaču i kučištu difa bolje ostaviti na miru do neke druge prilike..

Tak da ispiranje sistema nebu nikakvu snagu pumpi dalo več bu samo štetu napravilo bez pomaka na bolje.
 

Walteer

Novi član
Tu od
23 Srp 2023
Poruka
4
Pozz imt 533 ne reagiraju kockaste rucice hidarulike..a okrugla dize normalno u cemu bi mogao biti problem
 

Najnoviji postovi

Na vrh