• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Voda pri tlaku od 1bar pocinje vrenje na 100stupnjeva c.
Sto je veci tlak vrenje pocinje na 101,102 stupnja c.
Na vecim nadmorskim visinama voda pocne vriti oko 98stupnjeva c.

Antifriz ovisno o koncentraciji pocinje vriti od 104-110 stupnjeva c.

Ucio u skoli koda je jucer bilo...
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Pomalo glupo pitanje ali posto imam oko sebe pomalo "blesave" ljude. Recimo brata s kojim vodim zestoku raspravu jer on kaze da kad sat pokazuje temp. motora (vode) od 95 stupnjeva celzijusa da je to vreliste vode i da to jako steti motoru. Ja znam da je najpovoljnija temp 90 jer pise u prirucniku IMT-a pa ne moze biti vreliste na 95. Trazim od znalaca da kazu koje je stvarno vreliste vode u motoru? I da li imaju negdje onako strucno to da kazem ovjereno da ga vise skinem s vrata? Hvala

IMT ne radi na 90 stupnjeva. Kad je na 90 stupnjeva to znaci da je žešce opterecen. Uglavnom im temperatura stoji oko 70 - 75.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moze biti do vurice al ako je sve ispravno i cisto i naravno ima termostat mora doc do 90stupnjeva c.
E sad na trzistu ima raznih termostata svaki je podesen drugacije,a neki cak novi ne rade:mur:
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Voda kljuca (tacka vrelista) 100 stepeni,s ob zirom da je u motoru zatvoreni sistem i da voda cirkulira pod pritiskom tacka vrelista se povecava za jos koji stepen. To ti je princip expres lonca zasto se u njemu hrana brzo kuha jer se vreliste vode povecava. Koliko znam da nikad nije kod mene mmijenjan termostat i temp je tu u krugu od 70-80 stepeni C.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
IMT ne radi na 90 stupnjeva. Kad je na 90 stupnjeva to znaci da je žešce opterecen. Uglavnom im temperatura stoji oko 70 - 75.

Ja imam IMT-ov prirucnik gdje jasno pise da najpovoljnija temp za motore M33 i M34 je 90 stupnjeva ili ti znas bolje od IMT-a, ja znam na koliko je vreliste vode ali ope nitko nije odgovorio, na koliko stepeni vrije oda u motoru tj IMT-539
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Preko 100 stepeni,ne moze ti to niko reci. Ako te bas interesuje koliko uzmi termometar i ganjaj traktor dok ne prokljuca i izmjeri. Bitno je da je preko 100 stepeni.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nemre to izmjerit,jer cim otvori cep kljucat ce,a dok je cep nece jer je sistem pot tlakom,racunaj da do 102 moze max doc ak je cep ispravan,govorim za cistu vodu,bez dodataka i antifriza.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Voda kljuca (tacka vrelista) 100 stepeni,s ob zirom da je u motoru zatvoreni sistem i da voda cirkulira pod pritiskom tacka vrelista se povecava za jos koji stepen. To ti je princip expres lonca zasto se u njemu hrana brzo kuha jer se vreliste vode povecava. Koliko znam da nikad nije kod mene mmijenjan termostat i temp je tu u krugu od 70-80 stepeni C.

Tocno tak. A vi koji tvrdite da radi na 90 slobodno to poslikajte pa stavite slike. Tu kod nas ima puno IMTa. Pretežno 533 i 539 i od ostalih modela svega pomalo. Svi rade na 70 - 75, max 80. Tek pod opterecenjem ide više od toga. Ovi oko mene su sve traktori stariji od 85. godišta. Možda je s ovim novijima drugacije, ne mogu tvrditi jer ne znam.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,319
Voda na 0 metara nadmorske visine ne prelazi u plinovito stanje do 112 stupnjeva celzijusa.
Na svakih sljedečih 300 metara vrelište vode se snizi za 1,1 stupanj celzijusov.

Motor je u najugodnijoj radnoj temperaturu kad mu je temperatura vode u blizini termostata oko 80 do 85 stunjeva celzijusovih.

Naravno da nisam zapamtil u školi, prepisal sam s neta.

Slažem se s kolegama da radna temperatura u laganim radovima ne prelazi 70 stupnjeva, ali kad se upregne po sunčini može nagurati na 90.
Koliko je sat točan teško je reči, ali u večini slučajeva je neprecizan.
E sad, nadmorska visina i tlak (koji je kod ispravnog čepa cca o,5 bara) pa to po nekoj formuli preračunati ......
Prekomplicirano za mene koji sam davno školu završil pa se držim one stare da voda na oko 100 stupnjeva prelazi iz tekučeg u plinovito atmosfersko stanje.

Znači kad para ide na čep van to je to, bez obzira na trenutnu temperaturu i to je taj moment. vrelište vode.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Ja imam IMT-ov prirucnik gdje jasno pise da najpovoljnija temp za motore M33 i M34 je 90 stupnjeva ili ti znas bolje od IMT-a, ja znam na koliko je vreliste vode ali ope nitko nije odgovorio, na koliko stepeni vrije oda u motoru tj IMT-539

Ako mi das podatak koliki je pretlak u motoru, nije problem izracunat temperaturu vrelista. Dapace, iscita se iz diagrama. Al sve u svemu buraz ti je u krivom, jer da bi voda zavrela kak on veli na 95C, onda bi moral biti vakuum u sistemu hladjenja. Evo, okvirno, ako je pretlak za otprilike 0.5 bar veci od atmosferskog, onda je vreliste na 110C, a to nije tesko postici. A taj tlak se jednostavno regulira vrstom cepa na hladnjaku.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
A kaj onih par IMT-a kaj imaju Dajčeve motore jel to bolje od Rakovice i Fiata ??
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
grijač puno pomogne, napravi si to, ja sam u šidu kupio nov grijač i cijev za 100 kn (cijev se teško nalazi, al zadnjih par puta kako sam bio uvijek ima kod jednog lika)

a jel bi se mogao 533 prebacit na direktno ubrzgavanje s djelovima od 549, to mora da bi tek malo trošilo?

ja sam uzimao bakrenu cijev za pritisak ulja, mislim da je bila 115kn.....a kada budem u šidu, moram to uzeti, ide zima.......hvala za info

jesi možda vidio, jel ima cijev sa malom slavinom, da se može zatvoriti, da nebi gorivo otišlo u karter, ako popusti grijač, koji može biti upitne kvalitete......


a kada smo već kod prepravki IMTa 533......to sa ugradnjom dijelova od 549 bi bilo dosta skupo, više bi se isplatilo uzeti cijeli motor, al njih nema puno, i skupi su......

za mene bolje opcije bi bile ugradnja fiat motora od 3 cilindra, sa štoreta, ili nabaviti takav tvornički traktor.....

a prepravka, negdje je bila slika, imt 533 sa motorom od 558.......to je prava prepravka, i traktor ima snage na kardanu, pa vjerujem da bi kao takav bio najbolji za vući neki veći malčer, a plug bi vukao isti kao i do sada zbog svoje težine......itd

 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Voda na 0 metara nadmorske visine ne prelazi u plinovito stanje do 112 stupnjeva celzijusa.
Na svakih sljedečih 300 metara vrelište vode se snizi za 1,1 stupanj celzijusov.

Motor je u najugodnijoj radnoj temperaturu kad mu je temperatura vode u blizini termostata oko 80 do 85 stunjeva celzijusovih.

Naravno da nisam zapamtil u školi, prepisal sam s neta.

Slažem se s kolegama da radna temperatura u laganim radovima ne prelazi 70 stupnjeva, ali kad se upregne po sunčini može nagurati na 90.
Koliko je sat točan teško je reči, ali u večini slučajeva je neprecizan.
E sad, nadmorska visina i tlak (koji je kod ispravnog čepa cca o,5 bara) pa to po nekoj formuli preračunati ......
Prekomplicirano za mene koji sam davno školu završil pa se držim one stare da voda na oko 100 stupnjeva prelazi iz tekučeg u plinovito atmosfersko stanje.

Znači kad para ide na čep van to je to, bez obzira na trenutnu temperaturu i to je taj moment. vrelište vode.


skrečete s teme.....treba malo prelistati termodinamiku, al evo jedan razumljiv dijagram faza vode......

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,319
Pusti papir, on uvjek sve trpi.
Več smo u nekoj temi utvrdili da imamao u dva priručnika za servisiranje motora nejednake podatke za visinu klipova
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Vidi ivanza sto iskopelja dijagram za trojnu tacku vode.....bilo cesto pitanje na ispitima iz fizikalne hemije
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Pa već se bavite i meteorologijom . Voda u traktoru ne vtrije na 100 stupnjeva C sigurno ako je dobar čep .
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Nema veze pricaj sta zelis ali ja se drzim toga, najpovoljnija znaci da najbolje odgovara motoru. tako da a ako se dobro sjecam i na satu je to u zelenom. makar je nebitna radna vec sam samo htio cuti da sam u pravu sto se tice vrelista a zakljucak je da nije nize od cca. 105 stupnjeva pa cak i 110
 

Najnoviji postovi

Na vrh