• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Pretresanje cijelog od prvog do zadnjeg klina, struja, farbanje, tu negde naj taman.

Sjeti se samo koliko je radnih dana uloženo u njega, a naprimer jedan zidar ima dnevnicu cca 300 - 400 kn.

da dobro to je bilo kod mene full ali kod njega ima samo motor i to jedan mehanicar sklopi za 5-6 dana ako tokar napravi svoje zar ne on samo mora promislit da li to krpat ili ne.Najbolje si stavi sve na papir i vidi sta ti vise odgovara. meni je samo zao sta nemam dvostepeno kvacilo jbg..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,309
Ako služi za manje radove i manja gospodarstva, uvjek se isplati uložiti u njega jer za ove "bolje" treba tolko love za malo ozbiljniji servis, a ovi koji su još bolji skoro tolko naguraju u rezervar
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
moj ima i dvostepeno i šperu, samo nemam kompresor......

a što se tiče fergusona kao traktora, nebi ga baš prodavao, da kupim nešto "bolje".....jer je odličan traktor, za mene u nekim poslovima i nezamjenjiv.....imam i mtz82, al mi je prevelik, neide on svugdje gdje bi ja htio.....jedino je dobar u oranju, 533 se tu s njim nemože uspoređivati, al za sve ostalo je ferguson zakon......čak i razmišljam da prodam rusa i uzmem još jednog 533......imao bi više koristi......
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,309
da dobro to je bilo kod mene full ali kod njega ima samo motor i to jedan mehanicar sklopi za 5-6 dana ako tokar napravi svoje zar ne on samo mora promislit da li to krpat ili ne.Najbolje si stavi sve na papir i vidi sta ti vise odgovara. meni je samo zao sta nemam dvostepeno kvacilo jbg..
Jasno da nije isto.
Jedan dan širom i struganje dihtunga
Jedan dan pranje i odvoz na obradu
Jedan dan dovoz i pranje ostatka dijelova
Jedan do dva dana u hrpu i nazad gore.
Dva do tri dana ga slušati dok brunda na dvoru, tu i tam se nagledati, nekaj malo dotegnuti ...........
Pol dana za nulti servis, dotezanje glave, štelanje ventila, metanje rezervara, haube ..............

I tak dan po dan prejde tjedan koji traje isto po 10 do 12 radnih sati pa to onda 6 puta 4 ispadne tu negde ;)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
dok nisam promjenio ulje, bio je i manji......jedino na ler gasu od 500 okretaja ima tlak od 0,8-1 bar.......na normalnom gasu u radu na 1500 obrtaja nepada ispod 2 bara........

lisnik, jel znaš nešto o tim indijskim motorima????

kada bi se takav motor stavljao na 533, trebala bi samo među-ploča????
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
ja kao da sam u bloku vidio da bregasta vozi po čahuri.....hm?

kako to onda rješiti, sa novom čahurom......drugog izbora baš i nema, a onda je upitna i bregasta na tom mjestu.....kako se to inače rješava????

indijski klip je 175kn

motins 238kn

perkins oko 600kn

kod nas u trgovinama.....

na 2 klipnjače su stavljene original čahure, one kada su prolupale nisu oštetile klipnjaču, dok na jednoj je malo čahura prvo provrtila u klipnjači, pa je stavljena veča čahura......

glava je dobra, nije pukla......al treba raditi dosjede ventila.....itd, to cjene od 600-800kn, posao + djelovi

Bregasta bi trebala da se vrti u bloku.Nebudu nikakve piksne.Rijetki su slucajevi da se poderu lezista bregaste.U slucaju da se poderu lezista tad blok mora na strojnu obradu.Znaci u radionici gdje obrađujes radilicu mozes da rijesis i taj problem.


Nisam se susretao sa indijskim motorima.Nemam pojma o njima.Ovaj motor i Perkins su isti gledajuci na slici.Jedini detalj koji meni zapinje za oci je klipna(linijska) PVP.
Neznam zasto bi ovo bio indijski motor. Nije mi jasno zasto indijski motor nebi bio ok.Indija je bila Engleska kolonija.Vecinu dijelova za Perkins je radila Indija,a za Perkins svi znamo kakav je.



Uploaded with ImageShack.us

Za ugradnju ovog motora na 533 netreba ti nikakva medju ploca.samo skines međuplocu koja se nalazi na tvom mjenjacu i pase direkt na mjenjac.
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
hvala lisnik......al 539 su također imali ovakvu linijsku pumpu, ovi noviji imaju rotacionu.......

npr svi satovi u mom traktoru su "made in india" a piše na srpskom "časova rada" itd........a proizvedeni u indiji.....


na ovaj zamajac, bi trebalo onda i moje kvačilo štimati, ili bi trebao ovaj skinuti i staviti svoje komplet kvačilo sa zamajcem.....????

onda bi trebalo prepraviti i polugu gasa, kao na 539, jer na 533 poluga djeluje na klapnu na usisu, a 539 direktno na pumpu......

zanima me još oko hladnjaka, koliko znam, 533 i 539 imaju isti hladnjak......pa bi ta sva crijeva trebala štimati, kao i pripasavanje prednjeg trapa.......

ako se skida među ploča, onda bi trebalo namještati i spone od volana.......i onu šipku bi trebao staviti kraću, što je ispod spone, jer među ploča uzima oko 2cm.......?

što je s filterima za gorivo???? oni bi ostali isti,imam grugi i fini?

obrtomjer isti ili bi ga trebao zamjeniti,za novi sa sajlom????
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
zvao sam čovjeka.......

brinulo me, naprijed kolijevka, neštima moja, on ima drugu, pa most ide moj gore......to je motor od traktora, hrvatskog, TIGAR.......ili TAFE 42 DI.....

zamajac neštima, treba staviti gore od 539.......

pumpa goriva neštima od 539......

obrtomjer ide od 533......

uglavnom, štimaju djelovi od massey fergusona, od imt-a skoro ništa neštima gore.......a kaže da je takav IMT motor oko 18 000kn, novi......

kaže da je to motor kao na imt 549....


neznam sada koliko je to sve isplativo, jer za massey su djelovi dosta skupi......i treba ih tražiti povečalom......
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
hvala lisnik......al 539 su također imali ovakvu linijsku pumpu, ovi noviji imaju rotacionu.......

Tacno je da 539 imaju linijsku i roto pumpu.Ovaj motor sa slike je DM motor kao na IMT-549.
.Ni englezi ni srbijanci nisu radili ovakav motor sa linijskom pumpom.Bar koliko ja znam.



npr svi satovi u mom traktoru su "made in india" a piše na srpskom "časova rada" itd........a proizvedeni u indiji.....


na ovaj zamajac, bi trebalo onda i moje kvačilo štimati, ili bi trebao ovaj skinuti i staviti svoje komplet kvačilo sa zamajcem.....????

Na taj zamajac prebacujes samo svoju lamelu i korpu kvacila.Skidas plocu sa svog mjenjaca i to je to.


onda bi trebalo prepraviti i polugu gasa, kao na 539, jer na 533 poluga djeluje na klapnu na usisu, a 539 direktno na pumpu......

Polugu gasa moras prepraviti.Nevidi se na slici koja je usisna grana.Ako je okrenuta naprijed moras i usis malo dograđivati.Moras druge vijke imati za spajanje motora za mjenjac.

zanima me još oko hladnjaka, koliko znam, 533 i 539 imaju isti hladnjak......pa bi ta sva crijeva trebala štimati, kao i pripasavanje prednjeg trapa.......

Mogao bi imati problema sa visinom kucista za termostat.Obicno na DM motorima je vise nego na ovim na 533 i 539.Tad smeta rezervoaru.

ako se skida među ploča, onda bi trebalo namještati i spone od volana.......i onu šipku bi trebao staviti kraću, što je ispod spone, jer među ploča uzima oko 2cm.......?

To su lako rjesive razlike,posto se mogu krajnice stelati.Među ploca kod 533 je izbacena pa ako se dobro sjecam nebi trebalo biti razlike.Inace upore između prednjeg stela i mjenjaca mozes lako produziti za razliku ako je ima.

što je s filterima za gorivo???? oni bi ostali isti,imam grugi i fini?

Filteri mogu ostati isti.

obrtomjer isti ili bi ga trebao zamjeniti,za novi sa sajlom????

Za obrtomjer neznam tacno.Neznam u kojem smjeru vrti bregasta kod tog motora.
 
Posljednje uređivanje:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
zvao sam čovjeka.......

brinulo me, naprijed kolijevka, neštima moja, on ima drugu, pa most ide moj gore......to je motor od traktora, hrvatskog, TIGAR.......ili TAFE 42 DI.....

zamajac neštima, treba staviti gore od 539.......

pumpa goriva neštima od 539......

obrtomjer ide od 533......

uglavnom, štimaju djelovi od massey fergusona, od imt-a skoro ništa neštima gore.......a kaže da je takav IMT motor oko 18 000kn, novi......

kaže da je to motor kao na imt 549....


neznam sada koliko je to sve isplativo, jer za massey su djelovi dosta skupi......i treba ih tražiti povečalom......

S vana motora nepase vecina dijelova od IMT-a.Odlivak kartera na prednjem dijelu vjerovatno nepase original na kolijevku.Rupe za kopcanje kolijevke su izlivene za prednji stel od 542 ili 549.
Jedino zamajac nevidim na slici zasto nebi pasao.

Po informacijama koje si prikupio taj motor je original na MF-135.

Ima jedan 533 blizu mene na koji je ugrađen motor od 549 pa mogu ti poslikati detalje ako zelis.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kaže čovjek, da na taj zamajac ide lamela i korpa od 560......

a da bi ja trebao uzeti zamajac od 539, jer od 533 neštima zbog anlasera......

i kaže da je ugradio takav jedan na 533, i da dobro radi, bez ikakvih problema......

neznam da li bi se htio upuštati u takvu avanturu.......ja sam mislio da je to motor kao na 539 i da ga samo stavim gore i gotovo......dan posla.....

mislim da mi je ipak bolje napraviti stari motor, koji imam gore.......nego ubacivati ovaj, jer tko zna što još nebi štimalo, i što bi još morao prepravljati, pa bi to bilo skuplje od tih 12000kn.....
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
kaže čovjek, da na taj zamajac ide lamela i korpa od 560......

a da bi ja trebao uzeti zamajac od 539, jer od 533 neštima zbog anlasera......

i kaže da je ugradio takav jedan na 533, i da dobro radi, bez ikakvih problema......

neznam da li bi se htio upuštati u takvu avanturu.......ja sam mislio da je to motor kao na 539 i da ga samo stavim gore i gotovo......dan posla.....

mislim da mi je ipak bolje napraviti stari motor, koji imam gore.......nego ubacivati ovaj, jer tko zna što još nebi štimalo, i što bi još morao prepravljati, pa bi to bilo skuplje od tih 12000kn.....

Taj covjek izgleda slabije se u to razumije,al nije bitno.

Uglavnom nov ili polovan DM motor +dogradnja x stvari ti je neisplativa.

Najbolje ti je rjesenje motor od 539 ili da sredis taj svoj.
 
M

Miško 007

Guest
kaže čovjek, da na taj zamajac ide lamela i korpa od 560......

a da bi ja trebao uzeti zamajac od 539, jer od 533 neštima zbog anlasera......

i kaže da je ugradio takav jedan na 533, i da dobro radi, bez ikakvih problema......

neznam da li bi se htio upuštati u takvu avanturu.......ja sam mislio da je to motor kao na 539 i da ga samo stavim gore i gotovo......dan posla.....

mislim da mi je ipak bolje napraviti stari motor, koji imam gore.......nego ubacivati ovaj, jer tko zna što još nebi štimalo, i što bi još morao prepravljati, pa bi to bilo skuplje od tih 12000kn.....

Ovdje kod mene je susjed ubacio od 539 motor s zamojcem i alanserom i pasalo je sve .
I prezadovoljan je...
Prepravljao je nešto sitno nebitno.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
napraviti ću još par sitnica na svom.....

još me nešto zanima......u vezi ugradnje stublina i izvlačenja iz bloka, na što treba paziti?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
napraviti ću još par sitnica na svom.....

još me nešto zanima......u vezi ugradnje stublina i izvlačenja iz bloka, na što treba paziti?

Sa stublinama ti nemas nista.Za zamjenu stublina moras u masinsku radionicu.
Tamo gdje se obrađuje radilica mjenjaju se i stubline.


ivanz Ovdje kod mene je susjed ubacio od 539 motor s zamojcem i alanserom i pasalo je sve . I prezadovoljan je... Prepravljao je nešto sitno nebitno.[/QUOTE kaže:
Najbitnija i najveca prepravka je poluga za gas.Ostalo sve pase.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
zašto misliš da se nemogu stubline ubaciti kod kuće????
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Evo ti jedan od primjera zasto.To su suhe ,upresovane stubline koje nemozes mjenjati kod kuce.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=mrQs0y4BeSI[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ček.....to su sirove stubline???? jel se njih netreba samo ubaciti unutra......bar sam tako vidio da ljudi rade.....????


kako ga honuje na videu.......
 

Najnoviji postovi

Na vrh