• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
klapna je kao zaštita od pregrijavanja a ne poreventiva od podhlađivanja .:icon_fU:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Puknuti, buba ima termostat, onu harmoniku koja regulira otvaranje i zatvaranje klapne na zračnoj turbini i regulira protok zraka
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Zanimljive teorije o pothlađivanju.99posto motora na IMT traktorima nema termostata i rade po 30 godina normalno bez problema.Vecina ima problem sa ulaganjem u taj motor kad ima termostat.Iz svih dosad postova o IMT traktorima(tacnije motorima na IMT traktorima) izvlaci se samo jedan zakljucak a to je ako nemas termostata nemas grijanje u kabini.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Ova temp nije radna i nije dobra za motor.
Ok je sve iznad 80-95 stupnjeva.

Zašto je izvađen termostat?
Jel u sistemu voda?

Neznam ja zasto je izvaden termostat jer me tad jos nije ni bilo.. Da, u sistemu je voda i ona se ispusta svake zime, a ako slucajno traktor treba i u zimi natoci se topla voda da lakse upali.. Nekad dok znamo raditi nesto i u minus temperaturama (piliti, cijepati drva) temperatura ne dode ni do 50 i onda mu stavim najlonsku vrecu napred na masku i malo se ugrije.. A ovaj noviji 539 ima termostat i jako tesko povlaci tekucinu u sistem tako da mi se cini da ga budem i iz njega izvadil..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Zašto je veća temperatura bolja od niže!? I na mome 539 je izvađen termostat još dok je bio nov, al traktor i dan danas radi vrhunski(da kucnem u drvo) ima preko 6000rs! Temperatura je kao kod Ivan KC preko zime ako radim s njim stavi se nešto napred i to je to.. Samo što ja u zimi ne sipam toplu vodu, jer mome je svejedno, on pali kad god hoću..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
.. A ovaj noviji 539 ima termostat i jako tesko povlaci tekucinu u sistem tako da mi se cini da ga budem i iz njega izvadil..
Treba ga doraditi a ne ga izvaditi van ..ali da bi ga doradio mora biti vani ...hm..odluči sam
 

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
meni vec godina nije jasno zasto se ljudi uopce zezaju sa ispustanjem vode po zimi??jel tak tesko dat 100kn za antifriz i miran si par godina,a bolje je za motor i ostalo.i onda kad netko zaboravi ispustit vodu pa pukne blok onda ih kosta vise nego antifriz...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nemora značiti....
Jasno mi je ako se ispušta voda, pa se prije paljenja stavi topla voda da lakše upali, ko recimo moj IMT 540-FIAT, jer bez tople vode u minusu on neče ni pod razno upaliti da ga 15 puta griješ, jednostavno mu je tško, no nikakvo čudo kad ima preko 13.000 rh bez otvaranja motora.

No kod ovih gdje traktori uredno pale u minusu, nije mi jasno zakaj nemaju antifriz. Naši 565 i 539 od prvog dan imaju antifriz i uvjek fino pale i po večim minusima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Doraditi u smislu bušenja rupice?
aha ,
Još je bolje napraviti zaobilazni cijevovod sa "kugel" ventilom .
Otvoriš kad puniš sistem , pa kad kiler prelije ondak zapreš ventil i miran si .

Nemora značiti....
Jasno mi je ako se ispušta voda, pa se prije paljenja stavi topla voda da lakše upali, ko recimo moj IMT 540-FIAT, jer bez tople vode u minusu on neče ni pod razno upaliti da ga 15 puta griješ, jednostavno mu je tško, no nikakvo čudo kad ima preko 13.000 rh bez otvaranja motora.

No kod ovih gdje traktori uredno pale u minusu, nije mi jasno zakaj nemaju antifriz.
Naši 565 i 539 od prvog dan imaju antifriz i uvjek fino pale i po večim minusima.
Znači taj vrak , antifriz ....služi kao start sprej samo je stalono u motoru i djeluje iznutra ?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja poslove sve završim prije minusa, i traktor obično stoji sve do proljeća skoro, ako trebam šta imam ostala dva koji imaju antifriz, a kod 539 u garaži do -10 voda ne smrzava.. Kako ispustim ostane u kanti ispod traktora pa vidim, prošle godine na onih -17 malkoc leda odozgor se stvorilo u kanti...da je 2 dana -10 onda bi se smrznulo.. Ne vidim zašto da dajem 200kn za antifriz kada mi nije potreban, druga stvar da mi traktor treba često preko zime..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ne razmem te puknuti, kakve to iam veze??

Htel sam reći to da nemam brige s smrzavicom i z ničim dok je antifriz unutra, a naravno i termostat.

Šima, nije samo problem taj antifriz preko zime i tih 200 kn, kojih nije ni toliko :), problem ti je kaj antifriz sprečava i zakuhavanje tokom ljeti, a i največa prednost antifriza u sistemu je sprečaanje nastanka kamenca.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne razmem te puknuti, kakve to iam veze??

Htel sam reći to da nemam brige s smrzavicom i z ničim dok je antifriz unutra, a naravno i termostat.

Šima, nije samo problem taj antifriz preko zime i tih 200 kn, kojih nije ni toliko :), problem ti je kaj antifriz sprečava i zakuhavanje tokom ljeti, a i največa prednost antifriza u sistemu je sprečaanje nastanka kamenca.
To nije problem :mur::mur: motor ne smije zakuhati niti zimi a kamoli ljeti .
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ne pamtim dali je traktor ikada došao do 90 stupnjeva, do 80 max tako da zakuhavanja nema..
Kad bi mu nasuo antifriz morao bi kupiti novi kiler, garant bi procurio.. :icon_rofl:
Traktor od 90-tih ima taj kiler koji ima sada i ide stalno voda i samo voda.. Kiler iznutra izgleda čišće nego kod ona ostala dva koja imaju antifriz..

I samo mi nije jasno, kako sa antifrizom ne može zakuhati!? Isto može temperatura skočiti kao i sa vodom!?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dakako da može " zakuhati" , razlog su fizikalna svojstva vode (u slučaju s antifrizom i kemijska)
Voda pod pritiskom ima više vrelište , ako je antifriz u sustavu hlađenja motara vrelište je još višlje .
To kaj ne " zakuha" ne znači da je motoru ugodno .
Ako je u motoru npr 100 stupnjeva a nije zakuhao radi gore navedenih razloga svejedno je pretpio termička naprezanja uzrokovana visokom temperaturom a šteta ne nepovratna .

Iz istih razloga neka današnja auta uopče ne mogu raditi na vodu jer su tako projektirana da rade na temperaturama vrlo blizu stotke .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E to sam htel reći kaj je puknuti napisal i obrazložil!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Puknuti vas bu sve navčil .
A nitko ga neče barem malo zaštitit kad ga zavist napada , Bog im grijehe oprosti .
 

Najnoviji postovi

Na vrh