• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Motoru (dieselskom) bi i odgovaralo da radi na višljoj temperaturi. Vjerojatno bi trebalo malo tolerancije uskladiti, i to bi bilo to. Međitim sve se svodi upravo na tu karakteristiku vode da pri atmosferskom tlaku isparava(pothlađuje) na ravnih 100°C. Sve je vjerojatno počelo još od prvih motora koji su imali evaporacijsko hlađenje gdje je upravo ta fascinantna karakteristika vode omogučila da koliko god motor bio napregnut temperatura nije mogla preči 100°C. Sjetimo se legendarnih Arana.
Ovo je zamjena za antifriz koja omogućuje da "vodom" hlađeni motor radi i do 180°C. Makar uzeo bih neke stvari sa rezervom. Npr, živo me inetresira ponašanje benzina u tako zagrijanom motorskom prostoru.:s:
http://www.evanscoolants.co.uk/classic-cool-180.html
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ovako to izgleda u dijelovima iznutra.

ova matica, je hrđava, neznam kako ću ju skinuti a da ostane u komadu......jel taj cjeli set sa slike skup???? da sve kupim i samo montiram, bez puno razmišljanja što valja a što ne.......
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Skinul buš tak da griješ.
Matice znam da ima za kupiti isto ko i balansne opruge i zaštitne gumice, ali za ostalo neznam,
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ok....skinut ću poklopac da još jednom očistim, da mogu orati.......i kada završim, onda ću sve rastaviti i očisitit.....i provjeriti cjene djelova
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Treba ga doraditi a ne ga izvaditi van ..ali da bi ga doradio mora biti vani ...hm..odluči sam

Doraditi u smislu bušenja rupice?

Skoro sam zaboravil.
Ovak izgleda termostat za kojeg nije potrebna dorada, ali je moguča i takva dorada sa kuglicom

 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
muhaničar, a to bi bila koja marka termostata?
Mislim da bum hitil indijskoga van pa nekakvoga kvalitetnijega nutra... pitaj boga da li on uopće još radi, temp. se niti ne diže prek 60, možda je zablokiral u otvorenom položaju, je to moguće? Istinabog i vurica je isto indijska, tak da... :icon_hang:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Da budem iskren ne sečam se.
Znam da je koštal preko 100 kn i da je bil ugrađen na jednog Univerzala.
Znači Fiat ............
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
meni vec godina nije jasno zasto se ljudi uopce zezaju sa ispustanjem vode po zimi??jel tak tesko dat 100kn za antifriz i miran si par godina,a bolje je za motor i ostalo.i onda kad netko zaboravi ispustit vodu pa pukne blok onda ih kosta vise nego antifriz...

Znas zasto ne tocim antifriz u taj traktor? Zato sto mi trosi rashladnu tekucinu, ne curi nigdje, ne mjesa se sa nicim ali jednostavno nestaje.. dok radi ljeti cijeli dan potrosi i do litru vode.. A neznam zasto.. I nemoj mi sad reci da antifriza nebi falilo, jer mi je u drugom 539 antifriz i taj isto trosi i ljeti i zimi antifriz kad cijeli dan radi a isto nigdje ne curi.. nebi ni u tom traktoru nikad bio antifriz da mi ne treba u zimi, ali mi eto treba.. I zasto bi ja sad npr svaki dan novu litru antifriza pridoljeval ako mogu naliti vodu..

Mentalitet Marko, mentalitet......

Kakav mentalitet, ako mislis da mi je steta dati 100 kn za antifriz, nije..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Mislim da je tvoj problem kaj bi ti htel da je hladnjak pun do čepa, a na IMT-u je to nemoguće.
Ustvari moguče je ali su potrebne preinake koje nisu potrebne.

Nije stvar u antifrizu kao sredstvu protiv zamrzavanja, stvar je u aditivima koje on ima u sebi da spriječi pojavu kamenca ...........
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Znam da ne treba tekucine biti do cepa.. Koliko odprilike treba biti tekucine u hladnjaku? netko mi je rekao do donjeg dijela one cijevi koja je gore na hladnjaku..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Otprilike tak nekak.

Ako si siguran da ne mješa vodu sa uljem i da nigdje ne curi onda ti je možda čep hladnjaka neispravan.

Mada nevjerujem, mislim da on nju na auspuh izbaci, 1 litra dnevno, puno je to :icon_scratch:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Moj 542 nije tolko vode trosio kad mu je glava bila puknuta litra je bila svaki drugi dan kad je imo robiju a da tvoj tolko trosi kakva je onda tvoja glava:icon_scratch::icon_scratch:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Hehe glave su ok( i moja i od traktora) al trose on i jedan i drugi, imam 2 imt-a, tj 3 al dobro.. Ne mijesa vodu sa uljem sigurno.. E ovo za cep sam si i ja mislio, na jednom i drugom cepu je ona opruga istrunula i popucala pa sigurno izbaci na odusak.. Da, da ponekad sam vidio da kaplje dolje, pogotovo u oranju..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ma daj, litru da potroši za jedan dan, to nesmije......glava je u banani, ili brtva......

moj za godinu dana, ako dolijem pola litre antifriza, to je max, ni toliko i bude pun do čepa......i tako stoji, a nemam termostat......nemam ni sat da vidim koja je temp motora, nego probam rukom ono metalno crijevo, ako je jako hladno, onda stavim novine naprijed, dok nedođem do njive, onda temp bude ok i u oranju ih skinem, kada je temp oko nule, a iznad nule nestavljam ništa, ili kada ga upalim stavim na 5min dok nepostigne radnu temp........i to je to
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
A cuj, litru, 7 deci neznam tocno, al u biti potrosi.. i siguran sam da je to zbog cepa, muhanicar me na to podsjetio..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja cisto sumljam da ti radi cepa tolko izbaca van jer i na susjedovom 539 isto cep je koma ja radim s njim pa ne izbaca antifriz van a ja kontroliram i radim s tim traktorom tak da cudno mi je al bolje za tebe ako ti radi cepa tolko izbaca!!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Mislim i ja da nije do čepa jer na večini čep nevalja, a znam neke koji rade bez čepa pa ne ispari tolko vode kroz čitav dan, mada ....
Ja bi prije rekel da pušta negde na kileru na gornjoj cijevi pa ispari
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Muhanicar al da pusta tak negdi na crijevu ili na kileru sta bar nebi se malo vidjelo da dobiva boju od antifriza a ako je voda kaj moze od 0.5-1l isparit da se nebi nigdi nista vidjelo da curi??
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
U biti, bitno da vodu ne mjesa sa uljem, a ako ju i potrosi, bolje nju nego ulje.. :icon_kidra: Antifriz i ovako nije unutra i nebude tak skoro..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Nije mu zdravo da i vodu trosi znam iz vlastitog iskustva!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh